دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران با حضور علی اصغر مونسان معاون رییس جمهوری و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با مشارکت ۱۲ کشور افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران با حضور علی اصغر مونسان معاون رییس جمهوری و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با مشارکت ۱۲ کشور، ظهر امروز ( سه شنبه ۲۳ بهمن ماه) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد.

 

دوازدهمین نمایشگاه گردشگری ایران با حضور کشورهایی از جمله ایتالیا، ترکیه، مالزی، آلمان، سنگاپور، تایلند، اندونزی، هند، کامبوج، افغانستان و پاکستان افتتاح شد و شخصیت هایی چون عبدالامیر الحمدانی وزیر فرهنگ و گردشگری عراق، ولی تیموری معاون گردشگری کشور، تعدادی از سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف و جمعی از فعالان صنعت گردشگری حضور داشتند.


دوازدهمین نمایشگاه گردشگری ایران تا روز ۲۶بهمن در نمایشگاه دائمی تهران ادامه خواهد داشت و ۶۶۰ شرکت گردشگری ایرانی و خارجی از ساعت ۹ تا ۱۷ پذیرای بازدیدکنندگان خواهند بود.


 


 

پایان پیام/47

منبع: شبستان

خبر بعدی:

جزئیات ثبت ملی پوشاک سنتی مردم عرب در ایران

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور با تشریح ثبت ملی پوشاک سنتی مردم عرب خوزستان گفت: همچنین به شرط تکمیل پرونده ثبت احرامی بافی شوشتر، کپو بافی و خراطی دزفول و مینای صبی اهواز آنها را در لیست شهرهای ملی صنایع دستی کشور قرار می‌دهیم. ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶ اجتماعی سفر نظرات - اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پویا محمودیان در آیین گشایش چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و دومین نمایشگاه ملی اقوام در اهواز با اشاره به انتخاب چند شهر خوزستان به عنوان شهر ملی در حوزه صنایع دستی ادامه داد: به شرط تکمیل پرونده ثبت احرامی بافی شوشتر، کپو بافی و خراطی دزفول و مینای صبی اهواز آنها را در لیست شهرهای ملی صنایع دستی کشور قرار می‌دهیم.

جشنواره فجری فاخر با انتخاب‌ آخر، از چیدمان‌های اعتراضی تا هدیه خاص پوتین به روحانی + تصاویربقچه ایرانی با محوریت عروسک‌های بومی احیاء شد + تصاویر

وی گفت: خوزستان استانی استراتژیک در حوزه صنایع دستی و هنرهای دستی به شمار می‌رود لذا در قبال آن مسئولیت زیادی احساس می‌کنیم و برنامه‌ریزی های زیادی برای ارتقای صنایع دستی و هنرهای دستی استان در دست اقدام داریم.

معاون صنایع دستی کشور با اشاره به بازارچه‌های نوروزی بیان کرد: یکی از جالب‌ترین و درخور توجه‌ترین اتفاقات بهار امسال را بازارچه‌های نوروزی خوزستان رقم زدند درحالیکه فروش کل بازارچه‌های کشور در سال 97 نسبت به سال گذشته رشد 49 درصدی را داشتند اما بازارچه‌های نوروزی خوزستان به تنهایی شاهد رشد 435 درصدی در حوزه فروش بودند.

وی ادامه داد: خوزستان در حوزه فروش بازارچه‌های نوروزی رتبه نخست کل کشور را به خود اختصاص داد که این رشد نشان می‌دهد خوزستان توانمندی‌های بسیاری دارد و گنجینه‌های درخور توجه و هنرمندان قابل اعتنایی دارد که هر کدام سرمایه‌های بی‌نظیری هستند.

محمودیان بیان کرد: خوزستان جزو معدود استانهایی است که نمایشگاهها و بازارچه‌های صنایع دستی آن با اقبال خوبی در حوزه فروش رو به رو هستند درحالیکه این اتفاق در استانهای دیگر کمتر رخ می‌دهد.

وی با تاکید بر در نظر گرفتن برنامه ریزی‌های مختلفی خاص استان خوزستان بیان کرد: به زودی خبرهای خوبی از این حوزه به مردم خوزستان خواهد رسید.

معاون صنایع دستی کشور گفت: امیدوام در سفر آینده شاهد گشایش خانه ایرانی که با صنایع دستی استان خوزستان طراحی می‌شود، باشیم؛ این خانه می‌تواند قابلیت‌های بی حد و اندازه استان را به رخ همگان بکشد.

وی ادامه داد: امسال در حوزه ارتقای صادرات و حضور هنرمندان در نمایشگاههای خارجی خوب عمل شده و تقریباً اکثر هنرمندان و صنعتگران استان در این نمایشگاهها شرکت کردند لذا امیدواریم با برنامه ریزیهای پیش رو بتوانیم صادرات صنایع دستی و حضور صنعتگران در نمایشگاههای صنایع دستی خارج از کشور را پیش از پیش داشته باشیم.

محمودیان ادامه داد: رایزنی‌های بسیاری با منطقه آزاد اروند در رابطه با صنایع دستی انجام شده است و اتفاقات خوبی در راستای ایجاد مرکز و بازارجه صنایع دستی در ماهشهر را خواهیم داشت.

وی از گشایش نخستین بازارچه دائمی صنایع دستی در استان خوزستان در آینده نه چندان دور خبر داد و اعلام کرد: ثبت جغرافیایی مینای صبی در آخرین مراحل قرار دارد.

معاون صنایع دستی کشور گفت: پس از پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان در رابطه با ثبت پوشاک سنتی مردم خوزستان و طرح این موضوع در چهاردهمین شورای فنی صنایع دستی کشور، لباس مردم عرب این استان، از منظر اصالت، هویت، مواد و مصالح اولیه آن، تکنیک و روشهای تولید آن و طرح و نقوش سنتی آن مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در نهایت صدور مجوز برای پوشاک سنتی مردم عرب بلامانع اعلام شد و کدهای تخصصی آن به زودی اعلام می‌شود.

کمبود امکانات زیرساختی هویت صنایع دستی را به نابودی می‌کشاند 

همچنین غلامرضا شریعتی - استاندار خوزستان  با اشاره به انواع صنایع دستی در خوزستان بیان کرد: اگر توجه و اقدامات زیرساختی در حوزه صنایع دستی ایجاد نشود این هنر و هویت ممکن است رو به نابودی برود.

شریعتی در آیین گشایش چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و دومین جشنواره ملی اقوام میراث فرهنگی؛ گردشگری و صنایع دستی را لازم و ملزوم یکدیگر دانست و بیان کرد: توجه به بازارهای صنایع دستی و نمایشگاهها بستر تبادل داشته‌ها و تقویت صنایع دستی را فراهم می‌آورد.

وی افزود: گسترش فعالیت صنایع دستی می‌تواند حفظ هویت و ایجاد فرصت برای نسل جوان را به دنبال داشته است لذا صنایع دستی استان خوزستان به عنوان سرمایه‌های مناطق مختلفی باید نسل به نسل منتقل و حفظ شود.

استاندار خوزستان؛ صنایع دستی را نوعی از صنایع کوچک برشمرد و گفت: یکی از اشکالات این است که از صنایع کوچک به خاطر صنایع بزرگ دست بکشیم در حالیکه صنایع کوچک اشتغالزایی فراگیر و توزیع ثروت را به دنبال دارند اگر به سمت صنایع کوچک حرکت نکنیم از توسعه باز می‌مانیم و از عدالت دور می‌شویم.

همچنین سید حکمت موسوی - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان نیز بیان کرد: استان خوزستان از تنوع غذا، پوشاک و محصولات کشاورزی بسیار برخوردار است که می‌توان از این ظرفیت‌ها برای تقویت صنایع دستی این استان بیشتر بهره‌مند شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان ادامه داد: استان خوزستان جایگاه خوبی در حوزه صنایع دستی دارد.

وی افزود: صنایع دستی تاثیر مستقیمی در تجارت، صادرات، ارزآوری و اشتغالزایی دارد که می‌تواند در این حوزه‌ها جایگاه خودش را به خوبی در کشور پیدا کند. ضرورت دارد با همکاری بین بخش خصوصی، فعالان گردشگری، بخش دولتی و دوستداران میراث فرهنگی بتوانیم جایگاه خوزستان را به آنجایی که باید در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برسانیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با اشاره به ظرفیتهای استان خوزستان در حوزه‌های مختلف بیان کرد: راههای دسترسی هوای، زمینی، دریایی، ریلی و همچنین همگرایی با کشورهای حوزه خلیج فارس و همسایگی با کشور عراق به عنوان کشوری که دارای تقریب قومیتی و زبانی با استان خوزستان است، فرصتی مهم به شمار می‌رود.

وی وجود سه اثر ثبت جهانی و عنوان کردن این آثار به عنوان یک مثلث طلایی در خوزستان گفت: در کنار مردم می‌توانیم خوزستان را به جایگاه واقعی خودش نزدیک کنیم.

موسوی, سرمایه گذاری در حوزه صنایع دستی را عاملی برای اشتغال زایی و حمایت از خانوارهای کم درآمد عنوان کرد و گفت: صنعتگران اکثرا از قشر ضعیف و سرپرست زنان خانوار هستند که با کمترین توان مالی وارد این حوزه شده اند.

در پایان از عبدالرحیم فروتن - خراط، زینت ظهیرنیا - کپوباف، محترم خسروی - چوقا باف به عنوان صنعتگر دارای نشان یونسکو و همچنین از غلامحسین کرمی، مراد رکابی، زهرا آذرخش، مُنده قنداق ساز، فاطمه نوری، مهدی آخی و خانواده مرحوم روغنیان به عنوان صنعتگران پیشکسوت استان خوزستان تقدیر به عمل آمد. چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و دومین جشنواره ملی اقوام از یکم تا چهارم اسفند ماه 97 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی خوزستان برپا شده است.

قایقی برای زنده ماندن خاطرات زندگی در تالاب‌های هامون/ احیای صنایع دستی سیستانی با نی نیزار + تصویرعروسک‌هایی که هویت ایران شدند/جزئیات ثبت عروسک‌های بومی در میراث ملی ناملموس + تصاویر

انتهای پیام/

R1014143/P/S2,1416/CT12 واژه های کاربردی مرتبط سازمان میراث فرهنگی

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

کلیدواژه: راهپیمایی22 بهمن 22 بهمن انقلاب اسلامی راهپیمایی 22 بهمن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی راهپیمایی فاطمیه ایام فاطمیه اصفهان دهه فجر نمایشگاه بین المللی تهران گردشگری

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۱۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • داوران جشنواره فیلم ۱۰۰ معرفی شدند/ از مهدویان تا میرکریمی
 • دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه اردیبهشت ۹۸ برگزار می‌شود
 • حفظ اصالت و حذف ایرادات؛ رویکرد مسابقه طراحی صنایع‌دستی
 • منطقه گردشگری حسین آباد بغدادی اراک نیازمند ساماندهی
 • چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و دومین جشنواره ملی اقوام /تصاور
 • دوازدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه ۹۸ در مجلس آغاز شد
 • اختتامیه چهارمین نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی قم
 • بهره‌برداری از مرکز آموزش صنایع دستی مدرس
 • کارگاه «وب سری چالش‌های مردمی» در جشنواره فیلم ۱۰۰
 • فروش میلیاردی نمایشگاه صنایع دستی کرمان
 • راهیابی چهار اثر فیلمسازان بانه به دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم 100.
 • اجرای طرح «سمنان 2020 مقصد تازه گردشگری» در هاله ای از ابهام
 • بیش از 2میلیون صنعتگر صنایع دستی در کشور فعالیت می کنند
 • برگزاری نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی در قم
 • گسترش صنایع دستی حفظ هویت و ایجاد فرصت برای نسل جوان را به دنبال دارد
 • ۱۸۹۰ میلیارد تومان برای بیمه قالی‌بافان و شاغلان صنایع دستی
 • انتخاب ۳ شهر خوزستان بعنوان مناطق ملی صنایع دستی کشور
 • نمایشگاه صنایع دستی کرمان افزون بر 10 میلیارد ریال فروش داشت
 • تشویق شهدای استان توسط راهنمایان گردشگران کشور