به گزارش پارس نیوز، 

تاکید وزارت ورزش در نیم سال دوم سال ۹۷، بر واگذاری استقلال و پرسپولیس بوده است. قیمت‌گذاری پانصد میلیارد تومانی، در ابتدا غیرمنطقی به نظر می رسید اما وقتی هزینه های نقل و انتقالاتی پرسپولیس و استقلال مشخص شد، به نظر نمی رسید پانصد میلیارد تومان رقم عجیبی برای خرید سرخابی ها باشد.

پرسپولیس و استقلال در جهانی فارغ از بقیه تیم های فوتبال ایرانی، همیشه هزینه های هگفتی کرده اند. فوتبال دولتی ایران اما در زمستان ۹۷ حساب جداگانه‌ای روی استقلال و پرسپولیس باز کرده بود و جذب چهار بازیکن خارجی در یک زمستان شاید برای سرخابی ها هم غیرمعمول بود. آن هم در شرایط اقتصادی فعلی که کشورمان به دلیل تحریم ها از تجارت با کشور های خارجی محروم شده و ارز های خارجی با کمترین ارزش در کشورمان خرید و فروش می شوند. آیا واقعا این همه هزینه برای استقلال و پرسپولیس آن هم در روز های سخت فعلی، لازم است؟

پرسپولیس؛ درآمدی که واریز نمی‌شود

نمی توان به پرسپولیس در زمستان ۹۷ خرده گرفت. آن ها پس از دو سال محرومیت نقل و انتقالاتی بالاخره اجازه جذب بازیکنان دیگر را دریافت کردند. پرسپولیسی ها در این دو سال تعداد زیادی از بازیکنانشان را از دست داده بودند. برخی از آن ها مثل وحید امیری، فرشاد احمدزاده و صادق محرمی راهی لیگ های اروپایی شدند و حتی یک ریال هم برای پرسپولیس درآمدزایی نکردند. در واقع خرید های پرسپولیس در نیم فصل جاری، بدون هیچ پشتوانه‌ مالی انجام شده بود. تنها منبع درآمد پرسپولیسی ها در این روز ها، اسپانسر و پاداش های فیفایی است که البته پرسپولیسی ها معتقدند رقم زیادی از آن ها به تیمشان نرسیده است. مدیران پرسپولیس اعتقاد داشتند ۴۰ میلیارد تومان از لیگ قهرمانان آسیا درآمد داشته‌اند و ۴۰ میلیارد تومان هم از اسپانسرشان طلب دارند. اما گفته می شود آن ها با رقم زیادی بودیمیر را به تیم شان آورده اند.شایعات درباره این بازیکن زیاد است و پرسپولیسی ها معتقدند که این بازیکن خودش رضایت نامه اش را گرفته است.علاوه بر این، ظاهرا پرسپولیسی ها بیش از یک میلیارد تومان هم برای جذب مهدی ترابی هزینه کردند. این هزینه ها تنها بخشی از پول هایی است که پرسپولیس خرج می کند. هزینه های باشگاه و حقوق هایی که هرگز به طور شفاف مشخص نمی شوند هم بخشی از خروجی های پرسپولیس است که واضح نیست. پرسپولیس برای حضور بازیکنان شان در جام جهانی هم ۸۴۰ هزار دلار پاداش دریافت کرده اند که هیچ صحبت شفافی هم درباره آن وجود ندارد. با این حال آن ها اعتقادی به محدودیت ها ندارند و با وجود تاکیدشان به شرایط سخت اقتصادی، از هزینه ها کم نمی کنند.

استقلال؛ ولخرجی در عصر اقتصاد مقاومتی

شرایط استقلال شاید خلاصه ای از همه وضعیت های سخت کشور باشد؛ نابه‌سامانی و ولخرجی. آن ها از ابتدای تابستان ۲۸ بازیکن جذب کرده‌اند. همین انتقال ها به تنهایی سرشار از ارقام نجومی است که البته به شکل واضحی هم پنهان می شود.

استقلالی ها برای انتقال منشا از پرسپولیس، سیصد هزار دلار هزینه کردند. آبی ها برای جذب آیاندا پاتوسی هم حدود ۲۰ میلیون رند (واحد پول آفریقای‌جنوبی) که معادل هشت میلیارد تومان است. به این دو مهاجم گرانقیمت، ایسما را هم اضافه کنید تا مجموع سه خرید خارجی استقلال از ۲۰ میلیارد تومان هم عبور کند. این در حالی است که استقلالی ها معتقدند درآمد آن ها از اسپانسرشان تا قرن آینده هزینه شده و هیچ آمار واضحی هم از هزینه های تیم وجود ندارد. آن هم در حالی که ملکی، رییس هیئت مدیره استقلال، قبلا گفته بود ۵۲ میلیارد تومان قرارداد حامی مالی آن ها است. درآمد استقلالی ها از جام جهانی و لیگ قهرمانان آسیا را هم باید اضافه کنیم تا رقم نجومی را برای هزینه های استقلال منطقی بدانیم؟

در چنین شرایط پیچیده‌ای، وزارت ورزش استقلال و پرسپولیس را در لیست شرکت های سودده سال ۹۸ قرار داده تا نشان دهد هنوز هم برای فروش این تیم ها انگیزه زیادی دارد. اما مسئله خصوصی‌سازی در چند سال اخیر نشان داده شرکت های سودده معمولا نقشی در این سیاست‌گذاری ندارند.

کاش مدیران استقلال و پرسپولیس بدانند با این درآمد های نجومی که تقریبا تمام آن شفاف‌سازی نمی شود، نمی توانید باشگاه‌داری کنید. این هزینه های هنگفتی که خرج بازیکن های به پایان‌خط‌رسیده کروات می شود، این پول هایی که برای بازیکن محروم آفریقای‌جنوبی می شود و این دلار هایی که با تغییر به پول آفریقای‌جنوبی از کشور خارج می شود، می توانیم یک آکادمی ارزشمند برای هر دو باشگاه بسازیم. یک ورزشگاه و اتوبوس اختصاصی و شاید هم یک کمپ تمرینی مجهز. با این شرایط به واقع غم‌انگیز استقلال و پرسپولیس، هر موفقیتی موقت خواهد بود. در شرایطی که ورزشگاه انزلی حتی یک سکوی سالم هم ندارد، چه لزومی به هزینه های هنگفت در خرید های نجومی است؟ در شرایطی که پس از سال ها از مسقف کردن استادیوم های تازه تاسیسمان ناتوان مانده‌ایم، چرا باید چهل میلیارد خرج استقلال و پرسپولیس کنیم؟ خرج هایی که البته به زیرساخت تیم ها هم نمی رسد و تنها به بازیکنان و باشگاه های خارجی پرداخت می شود.

فوتبال ایران با هزینه هایی که در این روز های سخت جامعه ایران به باد می‌رود، هیچ پیشرفتی نمی کند. اما پرسشی که در این میان بی پاسخ می ماند؛ آیا این هزینه ها واقعا برای فوتبال است؟ و آیا این پول ها با هدف ورزشی به جیب خارجی ها می رود؟

 

منبع: پارس نیوز

خبر بعدی:

فروش خارجی اوراق قرضه آمریکا در ماه دسامبر رکورد زد

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، طبق داده‌های خزانه‌داری آمریکا که جمعه شب منتشر شد، سرمایه‌گذاران خارجی در ماه دسامبر، با تصور اینکه فدرال‌رزرو نرخ بهره خود را در سال ۲۰۱۹ میلادی بالا می‌برد، حجم بی‌سابقه‌ای از اوراق قرضه آمریکا را به فروش رساندند.

در حالی که میزان فروش خالص اوراق قرضه آمریکا توسط خارجی‌ها در ماه نوامبر، ۱۳.۲ میلیارد دلار بود، در ماه دسامبر ۷۷.۳۵ میلیارد دلار از این اوراق توسط خارجی‌ها به فروش رسانده شده که این، بزرگترین میزان فروش خارجی اوراق قرضه آمریکا از زمان آغاز ثبت تراکنش‌های این اوراق، توسط خزانه‌داری از سال ۱۹۷۸ تا کنون است.

کیم روپرت، مدیر بخش درآمد ثابت جهانی شرکت اکشن اکانومیکس در سن فرانسیسکو، می‌گوید: من فکر می‌کنم در ماه دسامبر، هنوز صحبت‌های زیادی در مورد احتمال این‌که فدرال‌رزرو نرخ بهره خود را امسال هم بالا ببرد، شنیده می‌شود.

فدرال‌رزرو در ۱۹ دسامبر با تایید احتمال نوسانات در بازار و کند شدن اقتصادهای جهان، نرخ بهره خود را بالا برد و به بالا بردن نرخ بهره در چند مرحله دیگر نیز در سال ۲۰۱۹ میلادی اشاره کرد.

روپرت می‌گوید: تا اواخر ماه دسامبر، هنوز لحن فدرال‌رزرو تغییر نکرده بود که این امر باعث شد اوراق قرضه برای سرمایه‌گذاران، جذابیت کمتری داشته باشد.

علی‌رغم فروش بالای اوراق قرضه، سود این سرمایه گذاران افت کرده و از ۳.۰۱ درصد در ابتدای دسامبر، به ۲.۶۹ درصد در انتهای دسامبر رسید.

اما داده‌ها نشان داد که میزان دارایی اوراق قرضه آمریکایی در اختیار چین و ژاپن، دو دارنده بزرگ خارجی این اوراق، در ماه دسامبر افزایش یافته است. در مورد چین، میزان این اوراق از ۱.۱۲۱ تریلیون دلار در ماه نوامبر، به ۱.۱۲۳ تریلیون دلار در ماه دسامبر رسیده است و در مورد ژاپن، این دارایی‌ها از ۱.۰۶ تریلیون دلار در ماه نوامبر به ۱.۰۴۲ تریلیون دلار در ماه دسامبر افزایش یافته است.

همچنین سرمایه‌گذاران خارجی که در ماه نوامبر ۵.۶ میلیارد دلار سهام آمریکایی را فروخته بودند، در ماه دسامبر ۱۸.۲۱ میلیارد دلار دیگر را از این سهام را به فروش رسانده‌اند.

کد خبر 4543589

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

افزایش نجومی قیمت خودروهای داخلی | مسئولان دقیقاً چه می‌کنند؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

کلیدواژه: وزارت ورزش استقلال و پرسپولیس پرسپولیس استقلال فوتبال ایران زمستان شرایط اقتصادی تجارت ارز خرید و فروش نیم فصل درآمد لیگ قهرمانان آسیا پول حقوق جام جهانی دلار اقتصاد هیئت مدیره لیگ قهرمانان اتوبوس جامعه استقلال و پرسپولیس پول خرید و فروش درآمد لیگ قهرمانان آسیا پارس پارس نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.parsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۷۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گلزن خارجی شماره 24 پرسپولیس؛ بشار یا بودیمیر؟
 • زیان انباشته بیمه درمان از جیب سهامداران پرداخت می شود
 • سرمایه‌های کشور در جیب سیاست‌گذاری‌های عمومی
 • هزینه نجومی سرخابی ها در آسیا
 • مسئولان با کار جهادی به فکر حل مشکلات مردم باشند /مردم قید خرید را زدند /سود جنگ‌های خاورمیانه در جیب امارات
 • دلار دولتی به جای جیب ملت به جیب دلال رفته است
 • بحران ۱۰۰ هزار دلاری استقلال و پرسپولیس
 • مجلس ۵۴ هزار میلیارد تومان به هزینه‌های جاری دولت اضافه کرده است
 • لاهوتی: مجلس ۵۴ هزار میلیارد تومان به هزینه‌های جاری دولت اضافه کرده است
 • عربستان هزینه‌های پرسپولیس را تقبل می‌کند؟!
 • جبران هزینه‌های بازی در کشور ثالث، از سوی عربستانی‌ها را خواهان هستیم
 • نامه باشگاه پرسپولیس به AFC برای جبران هزینه‌های بازی در کشور ثالث
 • نامه باشگاه پرسپولیس به AFC: خواهان هزینه‌های بازی در کشور ثالث، از سوی عربستانی‌ها هستیم
 • کمیسیون تلفیق هزینه های سنگین شرکتهای دولتی را تغییر نداد + جدول
 • ۱۰سال پول بنزین در جیب مافیای خودرو
 • جنگ تعرفه ها، زنگ خطر برای شرکت های خارجی در چین
 • پاداش‌های هنگفت برای شرکت‌های زیان‌ده دولتی!
 • بالاترین دهک درآمدی بیش از ۱۰ برابر از یارانه‌ پنهان بهره‌مند می‌شود/دولت ۴۵ میلیارد دلار را به جیب اغنیا می‌ریزد/مجلس در حال افزایش شکاف درآمدی و فاصله طبقاتی است
 • برای خرید آپارتمان در منطقه اشرفی اصفهانی چقدر باید هزینه کرد؟+جدول