به گزارش خبرنگار مهر،  مهرداد سلطانی ظهر سه شنبه  در کارگروه توسعه روستایی و عشایری استان، از ضرورت تدوین سند توسعه روستایی استان در راستای استفاده از این سند در برنامه‌ریزی‌ها خبر داد و افزود: برای اینکه بتوانیم در این راستا گام‌های موثری برداریم، لازم است که طرح‌های ارائه شده در این زمینه، از پویایی لازم برخوردار باشد، به همین خاطر یکی از تاکیدات در این راستا، موضوع انتخاب طرح‌های راهبردی است که باید مورد توجه باشد.

وی به اهداف تدوین سند توسعه روستایی اشاره و با یادآوری اینکه یکی از مهم‌ترین اهداف این سند، تامین معیشت ساکنان این مناطق بوده و در این راستا روستاهایی که از پراکندگی بیشتری در سطح استان برخوردار هستند، به‌عنوان روستاهای پایلوت مدنظر خواهند بود، افزود: بعد از انتخاب روستاهای پایلوت جهت اجرای طرح‌های مذکور، در اولین قدم نسبت به توانمندسازی جوامع روستایی اقدام خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان با یادآوری اینکه یکی از دغدغه‌هایی که همواره در این مسیر به‌عنوان یک چالش مطرح بوده، موضوع اجرای به ندرت طرح‌های تدوین شده است، ادامه داد: متاسفانه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در این زمینه آن است که طرح‌های ارائه شده به ندرت به مرحله اجرایی می‌رسد و این به آن خاطر است که اکثر این طرح‌ها در همان سطح راهبردی باقی می‌ماند، به همین خاطر باید تلاش کنیم تا حلقه مفقوده طرح‌های مطالعاتی را بازیابی کنیم.

سلطانی در ادامه، محدود بودن این طرح و اینکه در سال‌های بعد امکان ظرفیت‌سازی برای آن امکان‌پذیر نخواهد بود را از جمله مشکلات آن برشمرد و با بیان اینکه در مطالعه و تدوین این طرح‌ها باید به گونه‌ای عمل کنیم که با کم‌ترین چالش مواجه شویم، تصریح کرد: متاسفانه علی‌رغم اینکه تهیه و تدوین سند توسعه روستایی از سال ۹۴ آغاز شده اما به دلیل تغییراتی که در سطح مدیران اجرایی استان شاهد بودیم، تا به امروز به تعویق افتاده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان با تاکید بر اینکه یکی از ویژگی‌های بارز طرح‌های توسعه روستایی، پویا بودن این طرح‌ها است، اظهار کرد: یکی از ضرورت‌های امروز در قبال این طرح آن است که به دنبال رفع موانع در راستای جلوگیری از به تعویق افتاده این طرح باشیم و معتقدیم آنچه که اجرای این طرح را به تعویق می‌اندازد، ازدیاد تعداد راهبردهای ارائه شده است.

کد خبر 4540416

منبع: مهر

خبر بعدی:

اهتمام ویژه استاندار به توسعه شرق گلستان

گنبدکاووس - ایرنا - استاندار گلستان باسفر یک روزه خود به شهرستان های آزادشهر و مینودشت در شرق این استان که دیروز جمعه انجام شد، نشان داد که نسبت به رفع کمبودهای زیرساختی و پیشبرد توسعه این منطقه نگاه ویژه دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدمناف هاشمی در یک روز تعطیل با به خط کردن تعدادی از مدیران ستادی و مدیران کل گلستان، از ساعات اولیه صبح دیروز جمعه ابتدا به آزادشهر سفر کرد و از پروژه های زیرساختی این شهرستان بازدید و دستورات لازم صادر کرد.
بازدید از مجتمع آبرسانی درحال ساخت انقلاب، عملیات تعریض و رفع نقاط حادثه خیر جاده بین المللی خوش ییلاق، افتتاح گازرسانی به یک روستا و آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به 9 روستای دیگر مناطق کوهستانی آزادشهر و آغاز عملیات اجرایی یک واحد تولید آرد و نان صنعتی این شهرستان از مهمترین برنامه های استاندار گلستان در آزادشهر بود.
در بازدید سیدمناف هاشمی از مجتمع آبرسانی درحال ساخت انقلاب، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گلستان از نیاز اعتباری 1500 میلیارد ریالی برای تکمیل طرح ها و مجتمع های آبرسانی شهرستان آزادشهر خبر داده و گفته بود: تامین این میزان اعتبار نیاز به مساعدت ویژه استانداری و وزارت نیرو دارد.
بهزاد هرمزی با اشاره به در حال احداث بودن مجتمع آبرسانی انقلاب آزادشهر گفته است: برای احداث این مجتمع که 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تاکنون 10 میلیارد ریال هزینه شده و تکمیل آن به 400 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد که پس از تکمیل، آب مورد نیاز 21 روستا با هفت هزار مشترک تامین می شود.
به گفته این مقام مسئول در حال حاضر، میزان بهره مندی روستاهای آزادشهر از آب شرب بهداشتی 75 درصد است که باتکمیل مجتمع آبرسانی انقلاب این مقدار به 85 درصد افزایش می یابد.
استاندار گلستان نیز در این بازدید، برلزوم تلاش مضاعف مسئولان برای تکمیل طرح های حوزه آبرسانی و رفع مشکل کمبود آب شرب روستاهای آزادشهر تاکید کرد.
افتتاح گازرسانی به روستای کوهستانی خوش ییلاق با هزینه 25 میلیارد ریال و نیز آغاز عملیات گازرسانی به 9 روستای دیگر مناطق کوهستانی آزادشهر با پیش بینی اعتبار 150 میلیارد ریال از دیگر برنامه های استاندار در سفر به این شهرستان بود.
در مراسم این بخش که در روستای خوش ییلاق انجام شد، مدیرعامل شرکت گاز گلستان درسخنانی گفت که با گازرسانی به روستاهای وطن، نرگس چال، مهدی آباد، معصوم آباد، قشلاق، رودبار، رحیم آباد و حاجی آباد و فارسیان، حدود 1200 خانوار از اهالی این روستاها از نعمت گاز بهره مند می شوند.
به گفته محمدرحیم رحیمی، با گازرسانی به این روستاها، تمامی روستاهای دارای کد شناسایی و بالای 20 خانوار جمعت آزادشهر از نعمت گاز بهره مند می شوند.
سیدمناف هاشمی استاندار گلستان نیز دراین مراسم درسخنانی کوتاه با اشاره به موقعیت جغرافیایی روستای خوش ییلاق به عنوان آخرین روستای حوزه گلستان و ارتباط دهنده دو استان گلستان و سمنان، گفت: با تکمیل زیرساخت ها ازجمله گازرسانی و رفع مشکل کمبود آب شرب روستا، آینده ای روشن برای توسعه در انتظار این روستا است.
بازدید از عملیات تعریض و رفع نقاط حادثه خیز جاده بین المللی خوش ییلاق دیگر برنامه استاندار گلستان درسفر به آزادشهر بود که به گفته مدیرکل راه و شهرسازی این استان هم اکنون سه پیمانکار با 600، 260 و 50 میلیارد ریال اعتبار در حال فعالیت هستند و تا دو سال آینده این عملیات ها به انجام می رسد.
آغاز عملیات اجرایی احداث کارخانه آرد و تولید نان صنعتی در آزادشهر با مجموع اعتبار 600 میلیارد ریال و اشتغالزایی افزون بر 100 نفر برنامه دیگر استاندار گلستان در سفر به این شهرستان بود.
سیدمناف هاشمی در پایان بازدید از طرح های زیرساختی آزادشهر و با خوب توصیف کردن اجرای این طرح ها، به خبرنگار ایرنا گفته بود که مجموعه این اقدامات نشان می دهد که این شهرستان رو به توسعه و پشیرفت بوده و مسئولان منطقه به صورت جدی پیگیر امور بوده و توسعه و پیشرفت شهرستان قابل مشاهده است.
هاشمی، توجه به اقتصاد و معیشت مردم را از رویکردهای دولت برشمرد و اضافه کرد: این دو حوزه مورد تاکید و دغدغه رهبری انقلاب نیز می باشد و تمام تلاش مجموعه دولت هم رفع این دغدغه است.
وی اضافه کرد: تحرک و تکاپو در بین مدیران گلستان تعطیل نیست و حتی در روزهای تعطیل هم تلاش می شود تاخدمات لازم به مردم شریف این استان بویژه مناطق کمتر توسعه یافته ارائه شود.
به گزارش ایرنا، شهرستان آزادشهر که دارای 2 بخش، سه شهر، چهار دهستان و 48 آبادی مسکونی و 9 نقطه جمعیتی درشرق گلستان واقع است و براساس سر شماری عمومی نفوس و مسکن 1395 تعداد 96 هزارو 803 نفر دارد که 52 هزارو 374 نفر در مناطق شهری و بقیه در روستاها سکونت دارند.
حضور در بخش کوهسارات مینودشت در شرق گلستان دومین برنامه استاندار گلستان و هیات همراه در روز آدینه بود که فرماندار این شهرستان، ارزیابی این سفر و مصوبات آنرا برای رفع کمبودها و توسعه این بخش بویژه شهر تازه تاسیس دوزین مهم دانست.
به گفته سیدرضا طباطیایی، استاندار گلستان که برای دومین بار طی 20 روز اخیر به این شهرستان سفر می کند، امید برای توسعه و استفاده از ظرفیت های بکر گردشگری بخش کوهسارات مینودشت را در دل مردمان این دیار زنده کرد.
وی اضافه کرد: استاندار گلستان، برای خارج شدن دوزین از بن بست، دستور زیرسازی و آسفالت 15 کیلومتر باقی مانده از جاده مواصلاتی حدود 60 کیلومتری بین این شهر و شهر میامی استان سمنان را صادر کرد.
طباطبایی گفت: با انجام این اقدام توسط اداره کل راه و شهرسازی گلستان، ضمن خارج شدن دوزین و بخش کوهسارات از بن بست، زمینه برای ورود گردشگران دو استان سمنان و خراسان شمالی و دیگر مسافران عبوری از بزرگراه تهران - مشهد در استان سمنان به این بخش فراهم می شود.
فرماندار مینودشت، تاکید استاندار گلستان برضرورت بهبود وضعیت آب شرب شهر دوزین و روستای النگ بخش کوهسارات توسط آب و فاضلاب روستایی، تسریع در احداث مرکز جامع سلامت این شهر توسط دانشگاه علوم پزشکی گلستان با 10 میلیارد ریال اعتبار، احداث دکل برای دریافت بهتر شبکه های تلویزیونی دیجیتال دربخش کوهسارات و افتتاح یک واحد بوم گردی در روستای ده چناشک از دیگر برنامه ها و مصوبات سفر روز گذشته سیدمناف هاشمی به این بخش بود.
وی افزود: بازدید از واحد تولیدی آب معدنی و طرح های حوزه آبخیزداری، پیگیری ساماندهی مجموعه پروازی 'پاراگلایدر' روستای ترسه با واگذاری زمین مورد نیاز ازسوی منابع طبیعی و بنیاد مسکن به اداره کل ورزش و جوانان، توجه به استفاده ظرفیت های بخش کشاورزی در حوزه توسعه کشت گیاهان دارویی، توتون و باغات مثمر از دیگر مصوبات حضور روز گذشته استاندار گلستان در بخش کوهسارات مینودشت بود.
طباطبایی اضافه کرد: استاندار گلستان برای پیگیری و اجرای مصوبات سفر، دستور ایجاد کمیته ای داد که نشان از اهتمام ویژه استاندار به ایجاد زیرساخت ها برای توسعه بخش کوهسارات با ظرفیت های بکر گردشگری آن است که می تواند وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم منطقه را متحول کند.
نکته ای که استاندار گلستان نیز به آن تاکید داشته و گفته است: توسعه بوم گردی نقش ویژه در ایجاد اشتغال این استان دارد و در همین راستا طی سالجاری افزون بر 100 مجموعه بوم گردی گلستان به بهره برداری رسیده است.
به گفته سیدمناف هاشمی، توسعه بوم گردی روستایی و ایجاد اشتغال آن، نقش ویژه ای در بهبود وضعیت بیکاری در استان داشته است.
وی اضافه کرده بود: ظرفیت گردشگرپذیری گلستان از موهبت های خدادادی است که می تواند در زمینه اشتغال و توسعه اقتصادی استان موثر باشد ضمن اینکه برای استفاده بهینه از این ظرفیت، وام ها و تسهیلات مناسبی از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان ارائه می شود.
به گزارش ایرنا، مجموعه بومگردی روستای ده چناشک مینودشت دارای هشت واحد اقامتی است و برای بهره برداری از آن دو میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شده که یک میلیارد ریال آن به صورت تسهیلات از سوی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان تامین شده است.
بوم گردی یا گردشگری روستایی شکلی جدید از صنعت گردشگری رواج یافته در کشورمان است که در آن افراد به جای حضور در هتل ها و اماکن شلوغ و پر ازدحام راهی روستاهای بکر و دورافتاده می شوند تا به دور از هیاهوی زندگی روزمره دمی و ساعتی، شاید هم روزی و هفته ای را در آرامش برآمده از این ویژگی ناب سپری کنند.
به معنای دقیق تر گردشگران بوم گرد به روستاها می روند تا همانند آن ها زندگی کنند، مانند آن ها غذای محلی بخورند، مانند آن ها به طبیعت بروند تا لذت های یک زندگی ساده و صمیمی روستایی را تجربه کرده و از آن بهره مند شوند.
هم اینک 150 واحد بوم گردی روستایی در استان گلستان فعال است و این واحدها مورد استقبال خوب مسافران و گردشگران قرار گرفته است.
شهرستان های آزادشهر و مینودشت با حدود 200 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع هستند.
1860/3039/

ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به نظر مردم بستگی دارد| ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما برهمین مبنا رفتار می‎کنیم| مردم در حال آسیب دیدن از تحریم‌ها هستند| بخشی از جمعیت ایران با سیاست خارجه ما موافق نیست

واکنش‌‌ فعالان اجتماعی به‌ تبلیغ کتک‌ زدن "زن" در رسانه‌ ملی| صدا‌ و‌ سیما به‌ دنبال عادی‌ جلوه ‎دادن خشونت علیه زنان؟!+فیلم

عکس/ پرچم ژاپن در دست هواداران نفت مسجدسلیمان

کلیدواژه: استانداری زنجان روستا

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۸۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیش از ۷ هزار سند مالکیت روستایی در شیروان صادر شد
 • سند توسعه و ارتقاء وضعیت زنان در استان ها تدوین می شود
 • ضرورت مشارکت خیران در تکمیل طرح توسعه بیمارستان مهریز
 • نقش جهاد دانشگاهی در تحقق اهداف سند‌های پایه‌ای کشور در افق ۱۴۰۴
 • گام دوم انقلاب چراغ راهنمای کشور در چهل سال آینده است/مراکز علمی و پژوهشی چشم انداز این بیانیه راهبردی را تدوین کنند
 • شناسایی بیش از ۲۳۰ نوع گونه گیاه دارویی در استان زنجان
 • اجرای مرحله چهارم طرح اشتغال روستایی نیازمند تخصیص منابع است
 • زنجان، 19 صندوق خرد محلی زنان روستایی دارد
 • انجام پژوهش کاربردی برای تدوین سند راهبردی مقابله با فساد در شهرداری تهران
 • بازدید مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان از طرح های اشتغال زا در شهرستان های سمنان و سرخه
 • سند جامع جوانان استان اردبیل تدوین شد
 • اهتمام ویژه استاندار به توسعه شرق گلستان و سفر در روز تعطیل
 • تدوین 10 راهبرد در حوزه بانوان
 • نظارت بر بازار زنجان با جدیت ادامه دارد
 • سند راهبردی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی تدوین می‌شود
 • بازدید معاون هماهنگی امور عمرانی زنجان از نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی در بندر عباس
 • اعطای تسهیلات به ۲۱ هزار طرح اشتغالزایی روستایی در سال جاری
 • تاثیر مشاغل خانگی بر وضعیت زنان روستایی
 • ثبت‌نام در فراخوان تدوین کتب درسی پیام‌نور تا ۲۰ اسفندماه ادامه دارد