خرداد: خانه آزادی (Freedom House) اعلام کرد: پس از آن که عربستان سعودی موج گسترده ای از بازداشت فعالان در زمینه حقوق زنان را به راه انداخت آزادی عقیده و بیان در این کشور در معرض خطر قرار گرفته است.
به گزارش خبرگزاری «مرآه الجزیره» سازمان خانه آزادی در گزارش سالانه خود در مورد وضعیت آزادی های جهان اظهار داشت  پس از آن که مقامات عربستان سعودی ممنوعیت رانندگی زنان را لغو کردند، فعالان برجسته حقوق زنان را دستگیر کردند و حتی بر مخالفت ها و اعتراض های اعتدالی نیز فشار آوردند.


درباره رفتارهای ولی عهد عربستان نیز این گزارش اشاره کرده که محمد بن سلمان ولی عهد عربستان شخصا دستور ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار واشنگتن پست در استانبول را صادر کرده بود و این امر باعث شد اندک امیدی که برخی به اصلاح گری این شاهزاده جوان داشتند بر باد برود.
همچنین سازمان نظارت بر حقوق بشر که هر ساله گزارش های مربوط به دموکراسی و حقوق بشر سراسر جهان را جمع آوری می کند در این باره گفت: کشورهای اقتدارگرا در خاورمیانه و شمال آفریقا در طی سال ۲۰۱۸ به سرکوب مخالفان ادامه داده اند و حتی کشورهایی که در این مناطق اندکی دموکراتیک هستند، از مشکلاتی این چنین رنج می برند.
در این گزارش آمده است در مصر که عبد الفتاح السیسی با ۹۷ درصد آراء دوباره به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، بعد از اینکخ نیروهای امنیتی، رقبای احتمالی را به شکل سرکوبگرانه زندانی کرد، سرکوب سیاسی افزایش یافته است.
همچنین در پایان این گزارش آمده که در طی ۱۳ سال متوالی از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۸ در زمینه حقوق سیاسی و حقوق مدنی، آزادی ها بسیار کاهش یافته است.
این سازمان در گزارش خود که مرجعی برای سیاستگذاران و دانشگاهیان پژوهشگر در زمینه دموکراسی به شمار می رود، با توجه به کاهش میانگین جهانی دموکراسی در هر سال و افزایش تعداد کشورهایی که به طور مداوم در زمینه دموکراسی و حقوق سیاسی و آزادی بیان افت داشته اند، این شاخص ها را نگران کننده دانست.
خانه آزادی به سطح پایین آزادی های جهان اشاره کرد و آن را به طور ویژه به رفتارهای اشخاصی مانند دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر محمد بن سلمان ولی عهد عربستان سعودی نسبت داد.
این سازمان در خصوص دموکراسی در ایالات متحده، زنگ خطر را در کشور به صدا درآورد و دونالد ترامپ را تهدیدی برای دموکراسی آمریکا و چه بسا بزرگترین چالش در تاریخ مدرن توصیف کرد.
این سازمان افزود: ترامپ به مؤسسات و سنت های اصولی سیاست، از جمله تفکیک قوا، مطبوعات آزاد، دستگاه قضایی مستقل و برپایی عدالت به صورت بی طرف، حمله کرده است. برچسب ها: سازمان خانه آزادی ، شاخص آزادی ، بن سلمان و ترامپ

منبع: خرداد

خبر بعدی:

افشای مذاکرات محرمانه دولت ترامپ برای حفظ برجام /وزیر خارجه بحرین: چینی ها دیوار دارند و ما هم بن سلمان را!/ شکایت پدر عروس داعش از دولت ترامپ/کشف گور جمعی با ۳۵۰۰ جسد در الرقه سوریه

کشف گور جمعی با ۳۵۰۰ جسد در الرقه سوریه، تملق بی سابقه وزیر خارجه بحرین از محمد بن سلمان، حملات راکتی ارتش سوریه به مواضع جبهه النصره در ریف ادلب و شکایت پدر عروس داعش از دولت ترامپ از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به افشای مذاکرات محرمانه دولت ترامپ برای حفظ برجام نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، پایگاه آمریکایی واشنگتن فری بیکن از مذاکرات محرمانه برخی مقامات امنیتی دولت ترامپ با اروپا برای حفظ برجام خبر داده است.

به گفته واشنگتن فری بیکن، مقاماتی در داخل دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با اجرای سیاست‌هایی از جمله صدور معافیت برای مشتری‌های نفت ایران و دسترسی تهران به بازارهای جهانی، در تلاش برای کاهش فشار تحریم‌های اقتصادی و نفتی علیه ایران، با هدف حفظ برجام هستند.

گفته شده اقدامات این مقامات آمریکایی برای کاهش فشارها بر ایران باعث شکل‌گیری اختلافات زیادی در داخل دولت ترامپ شده است.

در این گزارش همچنین به اقدامات برخی از اعضای دولت ترامپ اشاره شده که از طریق کانال‌هایی محرمانه با اروپا در تلاش برای حفظ برجام هستند، هرچند در مقابل، ترامپ، فشار زیادی را برای نابودی توافق هسته‌ای بکار بسته است.

این گزارش در پایان نتیجه می‌گیرد که فشار همین افراد در دولت ترامپ برای حفظ برجام به احتمال زیادی به اعطای معافیت بیشتر به خریداران نفت ایران منجر خواهد شد و همین روند فعلی تداوم خواهد داشت.

کشف گور جمعی با ۳۵۰۰ جسد در الرقه سوریه

منابع خبری از کشف گور جمعی که شامل ۳۵۰۰ جسد است و به دست داعشی ها در زمان تسلط تکفیری ها بر این شهر کشته شده اند، خبر دادند.

این منابع به گورهای دیگر در ورودی های الرقه که بیش از ۹۰۰ جسد از آن بیرون آمده است نیز اشاره کرده اند.

بر اساس این گزارش؛ هشت گور جمعی دیگر نیز مشخص شده اند. این درحالی است که نبرد با آخرین بازمانده های داعش در باغوز سوریه ادامه دارد.

وزیر خارجه بحرین: چینی ها دیوار دارند و ما هم بن سلمان را!

«خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین با انتشار یک پست توئیتری مضحک و عکس محمد بن سلمان ولی عهد عربستان در حال بازدید از دیوار بزرگ چین نوشت: چینی ها دیوار دارند و ما هم محمد بن سلمان را که مانند دیوار است.

وی در ادامه افزود: بن سلمان مانند دیوار بلندی است که دست هیچ متجاوزی به آن نمی رسد.

این نخستین باری نیست که وزیر خارجه بحرین به صورت غیر معمول و نامتعارف از مقامات سعودی به ویژه بن سلمان تمجید و تعریف می کند.

حملات راکتی ارتش سوریه به مواضع جبهه النصره در ریف ادلب

نیروهای موشکی ارتش سوریه صبح روز جمعه مواضع جبهه النصره در ریف ادلب را هدف قرار دادند.

مرکز اطلاع‌رسانی نظامی سوریه خبر داد که یگان‌های ارتش سوریه مقرهای گروهک تروریستی جبهه النصره و مراکز فرماندهی آن در شرق شهر «سراقب» واقع در ریف ادلب را هدف حملات راکتی خود قرار دادند.

منابع نظامی می‌گویند که راکت‌های شلیک شده دقیقا به اهداف مورد نظر اصابت کردند که بر اثر آن شماری از تروریست‌های جبهه النصره کشته شدند.

در همین حال، خبرگزاری سانا گزارش داد که یگان های ارتش سوریه عملیات خود را علیه مخفیگاه‌های تروریست‌ها در ریف جنوبی ادلب گسترش داده و آنها را در کفربل، حاس، بسقلا، حیش، بابولین، معصران و خان السبل منهدم کردند.

شکایت پدر عروس داعش از دولت ترامپ

خبرگزاری فرانسه روز جمعه خبر داد که پدر یک شهروند آمریکایی که به گروه داعش در سوریه پیوسته و اکنون اظهار پشیمانی می‌کند، از دولت دونالد ترامپ رسماً شکایت کرده است.

 دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در هفته جاری اعلام کرد که اجازه نخواهد داد زنی که زاده ایالات متحده و به گروه داعش در سوریه پیوسته بود، به آمریکا بازگردد؛ چرا که او دیگر شهروند این کشور نیست.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا هم گفته بود که هدی مثنی که در حال حاضر همراه فرزند خردسالش در یک اردوگاه پناهجویان در سوریه به سر می‌برد، هیچ مدرک قانونی برای اثبات ادعایش در زمینه شهروندی آمریکا را ندارد.

این در حالی است که به گفته وکیل هدی مثنی، او که ۲۴ سال دارد زاده نیوجرسی، در شمال شرق آمریکا است.

حال پدر هدی مثنی که یک دیپلمات سابق یمنی است، از دادگاه فدرال در واشنگتن خواسته است که هویت و ملیت دخترش را تأیید کرده و اجازه دهد که او به اتفاق فرزندش به آمریکا بازگردد.

پدر فرزند هدی مثنی یک عضو گروه داعش بوده که در سوریه کشته شده است.

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

کلیدواژه: سازمان خانه آزادی شاخص آزادی بن سلمان و ترامپ

منبع این خبر، وبسایت khordadnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۸۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سوگندهایی که قربانی طرد اجتماعی شدند
 • پرداخت کسورات بازنشستگی سنوات غیر رسمی قبل از استخدام از سوی صندوق بازنشستگی
 • حسین پناهی آذر:اتهام آمریکایی بازداشت شده،جاسوسی نیست
 • آمریکایی بازداشت شده در ایران، نظامی است؟
 • مخالف عربستان در آغوش بن‌سلمان/ ولیعهد سعودی چه دامی برای «عمران‌خان» پهن کرده است؟
 • نفت بر قله ۲۰۱۹
 • افت قند خون نوزاد؛ علائم، علل و راه های درمان
 • اتهام آمریکایی بازداشت شده، جاسوسی نیست
 • معاون وزارت خارجه: اتهام آمریکایی بازداشت شده،جاسوسی نیست/جزء ۲۰کشور اول مهاجر فرست نیستیم/«اسدی» تفهیم اتهام شد
 • اتهام آمریکایی بازداشت شده،جاسوسی نیست/جزء ۲۰کشور اول مهاجر فرست نیستیم/«اسدی» تفهیم اتهام شد
 • سهام چین جهش کرد
 • دعوت از همه برای پیوستن به کمپیننوروز ساده/ دشمن می‌خواهد با گرانی‌های بی‌سابقه سطح نارضایتی‌ها را بالا ببرد
 • رشد سهام آسیایی/سهام چین جهش کرد
 • چرا سفر بن سلمان به پاکستان از نگاه ایران اهمیت دارد؟ / آیا عربستان به دنبال تبدیل اسلام اباد به سکویی برای «انتقال جنگ» به خاک ایران است؟
 • گوستاوو پویت: افزایش انتقادات، لوییس سوارز را خطرناک‌تر می‌کند؛ گل نزدن‌های او صرفا یک افت مقطعی فوتبالی است
 • دستگیری سارق سابقه دار در دشتی
 • خوش‌بینی بازار به مذاکرات جدید چین و آمریکا
 • خوش‌بینی بازارهای جهانی به مذاکرات جدید چین و آمریکا
 • خوش‌بینی به مذاکرات جدید چین و آمریکا/سهام آسیایی رشد کردند