تهران- ایرنا- مدیر منطقه اروپا، آسیا، ‌آمریکا و سی. آی. اس(CIS) ایران خودرو گفت: این گروه صنعتی با اخذ استانداردهای لازم برای حضور در بازارهای رقابتی، در گام نخست خودروی دنا تولیدی مشترک با جمهوری آذربایجان در سایت «نفت چاله» این کشور را به اوکراین صادر می کند.

گزارش روز سه شنبه ایرنا از گروه ایران خودرو حاکی است، «سابینا نوبری» افزود: این گروه صنعتی با اخذ گواهینامه های جدید برای حضور در بازار رقابتی، فعالیت خود را با صادارت خودرو به شکل پیش ساخته (سی.

بی. یو) با امضای قراردادهای جدید از سایت نفت چاله آذربایجان از سر خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: قرار است در مرحله نخست تعداد محدودی دنا و دنا پلاس به بازار اوکراین صادر شود که پس از نیازسنجی، چنانچه مورد استقبال مردم قرار گیرد، سایت جمهوری آذربایجان آمادگی دارد که انواع تولیدات مورد نیاز بازار را روانه اوکراین کند.
نوبری یادآور شد: سال های 2006 تا 2010 ایران خودرو با فروش بیش از 12 هزار دستگاه خودروی سمند در اوکراین، حضور فعالی در این بازار داشت.
این مقام مسئول همچنین با اشاره به بازار بلاروس اظهار داشت: فروش خودرو به صورت اس. کی. دی (قطعات نیمه کامل) به بازار بلاروس از برنامه های بعدی کارخانه مشترک ایران خودرو آذربایجان است و به همین منظور رایزنی ها برای صادارت محصولات مشترک این کارخانه انجام خواهد شد.
وی تاکید کرد: بلاروس بازار مقرون به صرفه برای ورود به بازار روسیه است .
به گزارش ایرنا، نفت چاله یکی از سایت های ایران خودرو محسوب می شود که با گذشت نزدیک به یک سال، حدود یک هزار دستگاه خودروی دنا، دنا پلاس و سمند یی.اف 7 را تولید و روانه بازار کرده است.
اقتصام*3065**1559

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

روسیه: مردم نخستین قربانیان تحریم ها هستند

به گزارش جماران؛ وزیر امور خارجه روسیه با زیر سوال بردن ادعای تحریم کنندگان در غرب و اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه تحریم های آنان ملت ها را هدف قرار نمی دهد، اظهار داشت: در درجه اول این مردم کشورها هستند که از تحریم ها ضربه می خورند.

سرگئی لاوروف در نشست انجمن تجارت اروپایی در مسکو بر لزوم انصراف اتحادیه اروپا از بکارگیری سیاست تحریم در مورد کشورهای دیگر تاکید کرد و گفت: ما شاهد چنین وضعیتی در سوریه، ایران و کره شمالی هستیم.

لاوروف با بیان اینکه هیچ تدبیر ایده آلی از سوی تحریم کنندگان دیده نمی شود، افزود: متاسفانه ویروس خودسری های آمریکا به اتحادیه اروپا هم سرایت کرده است و آنها تحریم ها را غالبا با توضیحاتی همچون «تحریم ها علیه ملت ها هدف گیری نشده است» اعمال می کنند.

**تحریم های اتحادیه اروپا درباره تسلیحات شیمیایی غیرقانونی است

لاوروف در ادامه با بیان اینکه تحریم هایی که اتحادیه اروپا درباره بکارگیری سلاح های شیمیایی اعمال می کند، غیرقانونی است، افزود: معیارهایی که در این مورد انتخاب شده با استانداردهای سازمان منع تسلیحات شیمیایی مطابقت ندارد بلکه به پیشنهاد پاریس وضع شده است. 

شورای اتحادیه اروپا یک ماه پیش نخستین تحریم ها در مورد بکارگیری تسلیحات شیمیایی را در مورد 9 نفر ازجمله معاون اول سازمان اطلاعات خارجی روسیه بخاطر حادثه مسمومیت اسکریپال (جاسوس سابق روس) و دخترش اعمال کرد.

**روسیه آماده صلح با ژاپن براساس حسن همجواری است 

وزیر خارجه روسیه به روابط کشورش با ژاپن هم اشاره کرد و گفت: ژاپن باید در امضای موافقت نامه صلح نتایج جنگ دوم جهانی را مورد توجه قرار دهد چرا که در پایان جنگ گفته شد که هر چه قدرت های پیروز در جنگ کرده اند قابل بحث نیست.

لاوروف ادامه داد: صرف نظر کردن از این واقعیت ناممکن است، اما ژاپنی ها حاضر به توافق در این زمینه نیستند.

وزیر خارجه روسیه گفت: روسیه برای امضای موافقت نامه صلح با ژاپن آمادگی دارد اما این سند باید درباره روابط حسن همجواری واقعی باشد.

لاوروف این را نیز گفت که تهدید خواندن روسیه از سوی آمریکا، عادی سازی و بهبودی روابط بین روسیه و ژاپن را دشوار کرده است. 

ژاپن امضای موافقت نامه صلح با روسیه را به واگذاری چهار جزیره کوریل جنوبی به نامهای شیکوتان، هابومای، کوناشیر و ایتوروپ مشروط کرده است و بر مالکیت بر این جزایر اصرار دارد.

**آمریکا با ادعای مداخله روسیه درانتخابات به ملت خود احترام نمی گذارد 

لاوروف در ادامه سخنان خود با اشاره به تنش های بوجود آمده به دلیل متهم کردن روسیه به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا، بار دیگر هر گونه مداخله در امور داخلی آمریکا را رد کرد.

وی گفت: اینکه آمریکا سه سال پیش از انتخابات همچنان می گوید که نتایج انتخابات در این کشور از خارج تعیین شده، نوعی توهین به مردم این کشور است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآوری کرد: شکست دمکرات ها در انتخابات آمریکا در سال 2016 سبب جلوگیری از بهبودی روابط این کشور با روسیه شد.

وزیر خارجه روسیه سپس از اقدام باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا که دستور مصادره املاک دیپلماتیک روسیه در خاک کشورش را صادر کرده بود انتقاد کرد و گفت: بدیهی است این اقدام در کشوری که مالکیت خصوصی مقدس است و حق برای غصب اموال دیگران وجود ندارد موجب تیره شدن روابط روسیه و آمریکا شد. 

لاوروف گفت: دمکرات ها از هر وسیله ای برای ضربه زدن به دولت ترامپ با کارت روسیه استفاده می کنند.

** اوکراین در حال تدارک اقدام تحریک آمیز دیگری در تنگه کرچ است 

وزیر خارجه روسیه امضای قانون آماده شدن اوکراین برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از سوی پترو پروشنکو رئیس جمهور اوکراین را اقدامی تحریک آمیز خواند که برای ناکامی توافقنامه مینسک هدف گرفته شده است.

توافقنامه مینسک دو سال پیش برای حل و فصل مناقشه منطقه دنباس در شرق اوکراین امضا شده است.

لاوروف همچنین گفت که اوکراین یک اقدام تحریک آمیز دیگر را در تنگه کرچ تدارک می بیند و می خواهد یک ناوگروه به تنگه کرچ بدون رعایت تدابیر امنیتی و بدون کسب اجازه از روسیه اعزام کند.

وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت که اطلاعاتی در اختیار دارد حاکی از اینکه کی یف می خواهد از ناتو هم برای اعزام ناو به تنگه کرچ دعوت کند.

وی افزود: معلوم نیست دولت اوکراین که چنین اقدامی را تدارک می بیند چگونه همچنان روابط خوبی با کشورهای غربی دارد.

گفتنی است، روابط روسیه و اوکراین از حدود سه ماه پیش به دنبال دستگیری 24ملوان اوکراینی و توقیف سه شناور اوکراینی در دریای سیاه توسط روسیه متشنج تر از هر زمانی شده است.

کشورهای غربی و اعضای ناتو خواستار آزادی ملوانان اوکراینی هستند ضمن اینکه دو ناو آمریکایی به همین دلیل راهی دریای سیاه شده اند.

ریشه اختلافات به سال 2014 باز می گردد آنجا که مخالفان دولت در اوکراین اعلام کردند در این کشور انقلاب شده و مقامات کرملین تغییرات در کی یف را کودتا با پشتیبانی غرب خواندند.

پس از آن در فعل و انفعالاتی کریمه از اوکراین جدا شد و روسیه آن را ضمیمه خاک خود کرد مساله ای که باعث آغاز دور تازه رویارویی سایر قدرت های اروپا و آمریکا با روسیه شد؛ این درگیری ها همچنان به اشکال تحریم، تحریک و اظهارات تند علیه یکدیگر ادامه دارد.

انتهای پیام

ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به نظر مردم بستگی دارد| ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما برهمین مبنا رفتار می‎کنیم| مردم در حال آسیب دیدن از تحریم‌ها هستند| بخشی از جمعیت ایران با سیاست خارجه ما موافق نیست

واکنش‌‌ فعالان اجتماعی به‌ تبلیغ کتک‌ زدن "زن" در رسانه‌ ملی| صدا‌ و‌ سیما به‌ دنبال عادی‌ جلوه ‎دادن خشونت علیه زنان؟!+فیلم

عکس/ پرچم ژاپن در دست هواداران نفت مسجدسلیمان

کلیدواژه: اقتصاد دنا سايت نفت چاله آذربايجان بازار اوكراين

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۸۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جشن مشترک نوروزی با جمهوری آذربایجان در بیله‌سوار برگزار می‌شود
 • بررسی دغدغه خانواده های جانباختگان هواپیمای یاسوج
 • سیاست صمت در تعیین قیمت خودرو، اساسا اشتباه بود/ صنعت خودروی کشور جولانگاه رانتخواران شده است
 • برخورد مینی‌بوس با مین در اوکراین
 • دغدغه خانواده های جانباختگان هواپیمای یاسوج بررسی می شود
 • پروشنکو: حضور ناتو در دریای سیاه باید افزایش یابد
 • خودروی حامل گوشت های غیربهداشتی توقیف شد
 • رئیس هلال احمر کشور به مقام شهدای یاسوج ادای احترام کرد
 • توقف فروش فوری ایران‌خودرو و سایپا
 • قیمت انواع محصولات ایران‌خودرو در نمایندگی و بازار
 • از افزایش حضور کشتی‌های ناتو در دریای سیاه حمایت می‌کنیم
 • محل سقوط هواپیمای دنا گلباران می شود
 • کشف ۱۵۱ کیلوگرم تریاک از خودروی زانتیا
 • تریلی هجده چرخ خودروی پلیس را له کرد+ فیلم
 • خودروی لادای روسیه به ایران می آید+ عکس
 • سقوط خودرو تویوتا به دره در سروآباد یک کشته بر جا گذاشت
 • رشد ۳۶ درصدی صادرات به جمهوری آذربایجان/ ۷۰۶ هزار تن کالا صادر شد
 • روسیه: اجازه نمی‌دهیم اقدامات تحریک‌آمیز اوکراین تکرار شود
 • احتمال تولید خودروی لادا در ایران