خبرگزاری میزان- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مقاومت در برابر رفتار ظالمانه و مستکبرانه نظام سلطه، به ویژه آمریکا را تنها راه پیش رو دانست و تاکید کرد: تحریم و محاصره ظالمانه و غیر قانونی آمریکا و رفتار ناپسند اروپا از سوی ملت ایران پذیرفته نیست. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ علی‌اکبر ولایتی عصر امروز در نشست «دستاورد‌های چهل سال سیاست خارجی ایران در وزارت امور خارجه» ضمن تبریک فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته همواره بر اصل «عزت، حکمت و مصلحت» تاکید داشته است.   وی افزود: عزتمندی افزون بر آنکه یک اصل اسلامی است، یکی از ویژگی‌های تاریخی ملت ایران است. سیاست خارجی که در همه حال باید برآورد از افکار عمومی داخل کشور باشد و در جهت تحقق آمال این ملت عمل کند، نمی‌تواند عزتمندی این ملت را در نظر نگیرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به عزتمندی در کنار واژه اقتدار اشاره و تاکید کرد: شاید مهمترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته در کنار عزتمندی، اقتدار باشد. نظامی مقتدر که با تکیه بر توانایی‌های ملت شریف ایران توانسته است بدون اتکاء بر هیچ قدرت خارجی در برابر توطئه‌های پایان ناپذیر نظام سلطه و به ویژه ایالات متحده آمریکا ایستادگی کند.
 ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود و در تعریف سیاست خارجی عزتمند و مقتدر به کلید واژه‌های «ملت، مقاومت و محیط پیرامونی» اشاره و افزود: ملت بزرگ ایران، خود به وجود آورنده این انقلاب و پاسدار آن است و در هنگامه مشکلات بزرگ، راه درست را درمی یابد ملت ایران با دقت و تیزبینی منافع ملی خود را پاس می‌دارد.
وی به شرایط خطیر کنونی اشاره و گفت: انسجام این ملت و صیانت از وحدت آن یک وظیفه شرعی، اخلاقی، وجدانی و ملی است و پس هر ندایی که بخواهد به وحدت آسیب وارد کند، با عکس العمل تند ملت مواجه خواهد شد. بنابراین انتظار مردم از نخبگان پرهیز از ورود به هر مبحثی است که بخواهد با اختلاف افکنی « امید»مردم ایران را هدف قرار دهد.
 ولایتی مقاومت در برابر رفتار ظالمانه و مستکبرانه نظام سلطه، به ویژه آمریکا را تنها راه پیش رو دانست و تاکید کرد: تحریم و محاصره ظالمانه و غیر قانونی آمریکا و رفتار ناپسند اروپا از سوی ملت ایران پذیرفته نیست.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به تشریح محیط پیرامونی هم پرداخت و افزود: ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که به جرأت می‌توان آن را سیاسی‌ترین و پر چالش‌ترین منطقه جهان دانست. تحولات منطقه تأثیر مستقیمی بر موازنه قوا در جهان و نظام بین المللی دارد و آمریکا و رژیم صهیونیستی، با بهره گیری از همه امکانات کوشیده اند تا هژمونی خود را بر این منطقه حاکم کند، اما این تلاش در برابر سد بزرگی به نام ملت‌های منطقه ناکام مانده است.

 نشست «دستاورد‌های چهل سال سیاست خارجی ایران در وزارت امور خارجه» با حضور محمدجواد ظریف، کمال خرازی، منوچهر متکی، علی اکبر صالحی، سفراء و رؤسای نمایندگی‌های سیاسی و بین المللی و جمعی از مدیران و کارشناسان وزارت امور خارجه برگزار شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چهار روز پس از هشدار رهبری به انگلیس

به گزارش سرويس ساير رسانه ها خبرگزاری تقریب به نقل از روزنامه «سیاست روز» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت:
انگلیس پیش از آمریکا بر ایران سلطه داشت، سلطه ای که باعث شده بود ایران از عقب افتادگی شدیدی رنج ببرد. اشغال ایران از سوی نیروهای انگلیسی و اقداماتی که در پس این اشغال علیه کشورمان اعمال کرد، ویرانی های زیادی به بار آورد. بریتانیای کبیر! بیشترین حضور و نفوذ را از زمان قاجار در ایران داشت و این حضور و نفوذ تا زمان پهلوی نیز ادامه داشت.
با وجودی که آمریکا نیز در ایران و بر روی سران کشور سلطه و احاطه داشت، باز هم انگلیس به یکه تازی های خود ادامه می داد، تا جایی که در کودتای 28 مرداد نیز نقش اصلی را بازی کرد.
انگلیس اکنون دلتنگ آن دوران است، دورانی که با دخالت و تصمیمات رژیم سلطه گر و اشغالگر بریتانیا بر سر ایران رفت، رژیم سلطنتی انگلیس با وجود پادشاهان بی کفایت و بی لیاقت توانست نفوذ خود را در ایران گسترش دهد تا جایی که حتی شاه را تغییر می داد، وزیران را تعیین می کرد، صدر اعظم را به شاه تحمیل می کرد و زمانی که صدر اعظمی همچون امیرکبیر روی کار بود، او را با توطئه و دسیسه به شهادت رساند.
فردی همچون امیرکبیر، مانع بزرگی بر سر راه نفوذ و تأثیر انگلیس در ایران بود، اقداماتی که امیرکبیر در زمان صدارت خود بر ایران داشت، بسیاری از برنامه های بریتانیا را به هم ریخت و اجازه نداد تا انگلیس بر سرنوشت و آینده ایران سوار شود، اما با وجود خیانتکارانی که دست نشانده رژیم سلطنتی انگلیس در بدنه و ساختار حکومت پادشاهی قاجار بودند، راه و روش انقلابی امیرکبیر در آن مقطع، ناکام ماند، اما اسطوره صدر اعظم شجاع ایران، الهام بخش برای آیندگان شد، اسطوره‌ای که پس از گذشت بیش از 2 قرن از حضور و حاکمیت سازنده او در ایران همچنان یک نمونه نادر و بی نظیر در میان مردم شناخته می شود.
سیاست استکبار ستیزی صدر اعظم دوران ناصرالدین شاه بود که توانست، ایران را در بسیاری از زمینه های اقتصادی، سیاسی، نظامی و فرهنگی ارتقاء دهد.
در دوران پهلوی نیز انگلیس نقش اول را بازی می کرد، از انقراض سلسله قاجار و روی کار آوردن فردی بی سواد با نام رضاخان میرپنج و تاسیس پادشاهی پهلوی، انگلیس نقش اساسی داشت، حتی عزل رضاشاه و روی کارآمدن پسر او محمدرضا شاه نیز از دسیسه ها و توطئه های بریتانیا بود.
با این تاریخ غم انگیز سلطه انگلیس در ایران، انقلاب اسلامی به همه آنچه که تا پیش از آن فرصت حضور اتگلیس در ایران و تصمیم گیری در مهمترین ارکان نظام کشور وجود داشت، پایان داد و این اتفاق، هم برای انگلیس دردناک بود و هم برای آمریکا، چرا که پای این دو کشور از خاک ایران اسلامی قطع شد.
در جایی که حکومت سلطنتی انگلیس تا آن اندازه در ایران نفوذ و حضور داشت و برای همه مسائل کشور تصمیم گیری می کرد، بسیار سخت و دردآور بود که انقلاب اسلامی باعث قطع دست این کشور سلطه گر شود که همه منافع کشور را به تاراج می برد.
اما ماجرای این روزهای ایران و انگلیس، داستانی متفاوت با دوران قاجار و پهلوی دارد، انقلاب اسلامی ایران با این رژیم خبیث به گونه‌ای رفتار می کند که گویی این جمهوری اسلامی ایران است که دست بالا را دارد و با اقتدار و توانمندی خود، بریتانیا را تحقیر می‌کند و اجازه نمی دهد تا این کشور در امور داخلی ایران مداخله کند و حتی حضور انگلیس در منطقه خلیج فارس را به چالش کشیده است.
درک این مساله که دوران قاجار و پهلوی پایان یافته و به زباله دانی تاریخ پیوسته، برای انگلیس دشوار است و هنوز تصور می کند، ایران از استقلال سیاسی برخوردار نیست، لکن سران این کشور همچنان مانند دوران قاجار در رؤیا و توهمات خود به سر می‌برند، اما واقعیت های موجود و نوع رفتارها و برخوردهایی که ایران اسلامی با انگلیس دارد، نشان از حقارتی است که به ملکه انگلیس تحمیل می شود. جمهوری اسلامی ایران اکنون قدرت و اقتدار خود را به رژیم هایی که خود را ابرقدرت می‌نامند، تحمیل می کند، تا جایی که حتی واهمه ای از توقیف کشتی نفتکش انگلیس در تنگه هرمز ندارد. چنین اقدامی از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در حالی انجام می شود که ناوهای جنگی انگلیس و آمریکا در منطقه حضور دارند و مقابل چشمان آنها این نفتکش در تلافی توقیف نفتکش ایران در جبل الطارق، توقیف می شود.
آیا کشوری را سراغ دارید که بتواند با چنین اقتداری پهپاد فوق پیشرفته آمریکا را سرنگون کند و نفتکش انگلیسی را توقیف کند بدون آن که واهمه ای در دل داشته باشد؟
فرمان فرمانده کل قوا، تنها چهار روز پس از آن که فرمودند، «جمهوری اسلامی ایران، دزدی دریایی انگلیس خبیث را بی جواب نمی گذارد» کشتی انگلیسی توقیف شد و این اتفاق، نخستین واکنش ایران به دزدی دریایی انگلیس است و تا زمانی که کشتی ایرانی همچنان در توقیف انگلیس باشد، اقدامات مقتدرانه ایران نیز علیه انگلیس ادامه خواهد داشت.
سیاوش کاویانی

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: علی اکبر ولایتی حکمت و مصلحت دستاورد نظام اسلامی ایران اسلامی انقلاب

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۱۶۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • با صندوق‌های رأی قهر نمی‌کنیم/ فضای رقابتی یعنی آدم‌های به درد بخور رد صلاحیت نشوند/ مستندات خاتمی درباره انتخابات ۸۸ ، نقل قول‌های اصولگرایان بود/ موضوع حصر کهنه نشده است/ بهاری‌ها عددی نیستند
 • ۱۱۰ سال روابط ایران و آمریکا جنوبی
 • ۱۱۰ سال روابط ایران و آمریکا لاتین
 • چالش فیلترینگ از منظر ۲ مدیر فضای مجازی/ شبکه‌های مجازی خارجی قتلگاه فرهنگی جامعه است
 • چرا باید از مناظره-مباحثه سلیمی‌نمین-حجاریان-امین‌زاده استقبال کرد؟/ مونولوگ مرد، زنده باد مناظره
 • جمهوری اسلامی ایران با سیاست مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان دست برتر در منطقه است
 • اساتید بسیجی کشور: دزدی دریایی انگلیس به‌دلیل شکست‌ سیاست‌های سلطه‌طلبانه غرب است
 • گفتگوی تفصیلی| پروفسور امین: از رای به روحانی پشیمانم/ توسل به بیگانه برای حل مشکلات ایران احمقانه است
 • انفعال دولت، عامل هجمه به سریال گاندو است/سریال گاندو مصداق بارز میهن پرستی بود
 • اعتراف "پمپئو": هیچ نشانه‌ای از تغییر رفتار ایران نمی‌بینیم
 • خلیج‌فارس، نفتکش و تلاش سپاه برای تنش‌زدایی! / 4 پیام توقیف نفتکش انگلیسی
 • برنده جنگ اراده‌ها/ تلافی‌که تعارف ندارد!
 • سیاست خارجی براساس منافع ملی باشد
 • مرکز آموزش عالی کاشمر یک مرکز علمی پیشرو در توسعه پایدار منطقه
 • آیا سیاست خارجی محل چالش دولت و مجلس در یکسال پیش رو خواهد شد؟
 • تورآموزشیی کشاورزان پیشرو کشور در البرز آغاز شد
 • سیاست تهدید و فشار دربرابر ملت ایران نتیجه عکس دارد
 • بیانیه حزب توسعه ملی درخصوص وضعیت کشور پس از خروج آمریکا از برجام
 • عقب نشینی خفت بار سعودی/ یمن، ضربه‌های فیصله‌دهنده/ آیا ترامپ تغییر می‌کند؟!