خبرگزاری تسنیم: براساس اعلام مرکز آمار، در پاییز سال ١٣٩٧، در بخش غلات، متوسط قیمت ذرت دانه ای ١٢٧٣٧ ریال و برنج 120607 ریال بوده که نسبت به فصل پاییز ٩٦ به ترتیب 20.3 و 19.8 درصد افزایش داشته است. در بخش حبوبات، متوسط قیمت لوبیا قرمز ٦٩٦٨٥ و لوبیا چیتی 90478 ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب 33.5 و 14.4 درصد افزایش نشان می‌دهد. در بخش محصولات جالیزی، متوسط قیمت هندوانه 10468، خربزه 12050 و خیار ١٩٢٤٤ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز سال قبل به ترتیب 91.4، 196.2 و 52.9 درصد افزایش داشته است.

در بخش سبزیجات، متوسط قیمت سیب زمینی ١٣٣٩٤ و پیاز 10477 ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب 117.5 و 24.3 درصد افزایش داشته ­است. به علاوه، متوسط قیمت گوجه فرنگی ١٩٢٩٨ و بادمجان ٢٣٢٩٣ ریال بوده که به ترتیب 288.9 و 226.4 درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش داشته است. در بخش محصولات علوفه‌ای، متوسط قیمت یونجه ١٣١٨٤ و ذرت علوفه ای ٢٤٢٢ ریال بوده که نسبت به پاییز ٩٦ به ترتیب 48.8 و 33.2 درصد افزایش داشته است.

در بخش میوه‌های هسته‌دار، متوسط قیمت انار 28908 ریال بوده که نسبت به پاییز سال قبل 45.8 درصد افزایش نشان می دهد. در بخش میوه‌های دانه ‌دار، متوسط قیمت سیب درختی ٣١٣٩٣ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل 137.9 درصد افزایش داشته و متوسط قیمت انگور ٢٨٦٩٣ ریال بوده که نسبت به پاییز سال قبل 107.8 درصد افزایش داشته است.

در بخش دامداری سنتی، متوسط قیمت یک کیلوگرم گوسفند و برة پرواری زنده 230858 ریال و یک کیلوگرم گاو پرواری زنده ٢٤١٥٩٦ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب 44.2 و 76.2 درصد افزایش نشان می دهد. در بخش فراورده‌های دامی سنتی، متوسط قیمت یک کیلوگرم شیر گوسفند 30070 ریال و متوسط قیمت یک کیلوگرم شیر گاو ١٧٨٥٧ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز ٩٦ به ترتیب 7.3 و 50.3 درصد افزایش نشان می دهد.

در بخش هزینة خدمات ماشینی، هزینة شخم زمین زراعی آبی ١٧٧٢١٢٥ ریال و هزینة شخم زمین زراعی دیم ١٣٤٦٦٧٤ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب 20.9 و 22.6 درصد افزایش داشته است. در بخش دستمزد نیروی کار، دستمزد کارگر میوه چین مرد ٥٩٦١٦٩ ریال و دستمزد میوه چین زن ٤٧٦١٧١ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز سال ٩٦ به ترتیب 15 و 11 درصد افزایش داشته است. و نیز دستمزد کارگر تنک کار مرد ٥٦٩٦١٢ ریال و دستمزد تنک کار زن 389460 ریال بوده که نسبت به پاییز سال قبل به ترتیب 20.5 و 12.6 درصد افزایش داشته است.

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اتحادیه‌ها به افزایش قیمت سبوس اعتراض کردند/رشد 150 درصدی قیمت+ سند

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، پس از آنکه وزارت صمت قیمت سبوس گندم را از کیلویی 850 تومان به 1200 تومان افزایش داد اتحادیه‌های تولید طی نامه‌ای ضمن اعتراض خواستار لغو این مصوبه شدند. متن این نامه خطاب به وزیر صمت به این شرح است.

احتراماً امضاکنندگان ذیل تشکل‌های دامپروری به عنوان نمایندگان کل دامداران و عشایر ایران در رابطه با تصمیمات کارگروه ملی ساماندهی گندم که طی نامه 60/92201 مورخ 1398/03/29 معاونت بازرگانی داخلی آن وزارت ابلاغ گردیده و طی آن قیمت عرضه سبوس گندم را افزایش و 1250 تومان اعلام نموده است، به استحضار می‌رساند:

1- همیشه قیمت‌گذاری سبوس از طریق ستاد تنظیم بازار و با حضور همه تشکل‌های دامپروری صورت می‌گرفته است.

2- با توجه به اینکه مصرف سبوس گندم در دامداری‌های نیمه‌صنعتی و روستایی بیشتر مصرف داشته و بعضاً تا 50 درصد جیره غذایی این گونه دام‌ها را تشکیل می‌دهد، بنابراین هر گونه افزایش در قیمت سبوس گندم، تبعات بسیار زیادی از جمله افزایش قیمت تمام شده و ضرر و زیان و نارضایتی قشر زیادی از دامداران را به همره دارد.

3- در سالیان اخیر با وجود تورم بالا و تغییر در سیاست‌‌های ارزی کشور، هیچ نهاده‌ای در 5 ماه، حدود 150 درصد افزایش قیمت نداشته است، بنابراین چگونه قیمت سبوس گندم از 520 تومان به 840 و نهایتاً 1250 تومان افزایش پیدا می‌کند؟

4- شیوه قیمت گذاری سبوس در دنیا، 50 درصد گندم می‌باشد که نرخ اعلام شده قبلی نیز بالاتر از قیمت واقعی آن است.

5- کارشناسان محترم دقت کافی در محاسبه میانگین چند عدد ساده قیمت گندم یارانه‌ای (665 تومانی)، نیمه‌یارانه‌ای (900 تومان) و آزاد (1850 تومان) نداشته‌اند چون تقریباً 65 درصد گندم به صورت یارانه‌ای و نیمه‌یارانه‌ای توزیع می‌گردد که میانگین این اعداد زیر 1000 تومان است و نکته قابل توجه اینکه این عدد میانگین قیمت گندم می‌باشد و به تبع آن قیمت سبوس باید 50 درصد قیمت آن باشد. بنابراین قیمت 840 تومان نیز غیرعادلانه است.

6- هر گونه دستورالعمل در خصوص قیمت سبوس گندم از طریق ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی باید ابلاغ شود و ارسال دستورالعمل از طریق انجمن و یا تشکل دیگر وجاهت قانونی ندارد.

7- ابلاغ یک دستورالعمل دولتی توسط کانون انجمن‌ها که منافع خود را دارد (نامه شماره 79/10771 مورخ 1397/04/01 کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران - بند 3) جای سؤال است و نتیجه آن ایجاد تشویش در اذهان عمومی می‌باشد و چنانچه در این زمینه اتفاقی رخ دهد، آن تشکل جوابگو خواهد بود.

همچنین در سالی که به نام رونق تولید نام‌گذاری شده است، شایسته نیست به خاطر منافع و زیاده‌خواهی حدود 300 نفر، منافع چند میلیون دامدار به خطر افتاده و با افزایش قیمت تمام شده و ایجاد ضرر و زیان زیاد، چراغ کسب و کار آنها خاموش شود چون به دنبال آن تبعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی برای جامعه در این شرایط بحرانی دارد.

بنابراین خواهشمند است در اسرع وقت نسبت به لغو مصوبه فوق مساعدت نموده و از تبعات زیان‌بار آن در آینده جلوگیری کنند.

انتهای پیام/

20 / 20 قیمت سبوس افزایش قیمت سبوس اعتراض به افزایش قیمت سبوس وزارت صمت

بازداشت ۲ نماینده مجلس به اتهام اخلال در بازار خودرو

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

دستگیری 2 نماینده مجلس و انتقال آنها به زندان اوین

کلیدواژه: بازار کالا قیمت کالاهای اساسی برنج

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۶۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چشم‌انداز رشد اقتصادی ایران
 • رشد ۳.۳ درصدی تولیدات کشاورزی در ۶ سال گذشته
 • رشد تولید ۸محصول منتخب معدنی
 • به نام تولید به کام کارمندان بانک!/ مستمری‌بگیران متضرر اصلی حذف صفرها/ اجاره‌بها در مرداد ۴۰ درصد گران شد
 • مرغ، رکورد دار صعود قیمت بین کالاهای اساسی
 • رشد ۱۴۲ درصدی قیمت مسکن از ابتدای سال ۹۷
 • اولین سال بدون زیان بیمه ایران بعد از ۸سال/ توانگری بیمه ایران برای نخستین بار افزایش یافت/ زیان انباشته تا۱۴۰۱ کاملا از بین می‌رود
 • افزایش قیمت مرغ در بین کالاهای اساسی
 • قیمت مسکن در شهر های ایران
 • صعود قیمت مرغ در بین کالا‌های اساسی
 • صعود قیمت مرغ در بین کالاهای اساسی
 • گاو وحشی به حیوان آزاریِ گاوباز پاسخ محکمی داد + فیلم
 • رشد ۶۵ درصدی غرق شدگی در چهار ماه ابتدای سال
 • رشد ۶۵.۹ درصدی قیمت گوشت مرغ نسبت به سال گذشته
 • شهرهای ارزان و گران ایران
 • رشد 65 درصدی غرق شدگی در چهار ماه اول سال
 • سه‌گانه قیمت‌شکن در بازار مسکن
 • ۱۵ هزار و ۵۰۰ اتوبوس در خدمت جابه جایی زائران کربلا/آغاز واگذاری پروژه‌های جدید نفتی به بخش‌خصوصی
 • رشد قیمت مسکن از ابتدای سال 97؛ 142 درصد