تا چند سال گذشته به محض اینکه حذفی از خودروهای چینی زده می‌شد، سرمان را کج می‌کردیم و اصلا سعی می‌کردیم تا جای ممکن به محصولات وارداتی چشم‌بادامی‌ها نزدیک هم نشویم. شرایط اما تغییر کرد و قسمتی از آن ناشی از پافشاری چینی‌ها در حفظ و نگه‌داری بازارشان در کشور بود. حالا در حالت بدبینانه ایران را «حیاط خلوت» چینی‌ها و در حالتی خوش‌بینانه یکی از کشورهای پرمخاطب آنان می‌دانند. ام جی، چری و زوتی سه برندی بودند که از چین تا ایران ماندگار شدند. کار تا جایی پیش رفت که خط مونتاژ برای یکی از برندها یعنی زوتی فعال شد و نتیجه شد تولید آریو اس 300. با تمام ویژگی‌های ایرانی سایپا اریو هنوز هم این خودرو رقیبی جدی برای همتایان چینی‌اش مانند ام جی 3 به شمار می‌رود. از همین رو قصد داریم اس 300 و ام جی 3 را با نگرشی بی‌طرفانه با یکدیگر مقایسه کنیم؛ کدام یک مناسب کوچه خیابان‌های ما هستند؟

تفاوت دو خودرو در وهله اول در ظاهرشان است: ام جی 3 هاچ‌بک و آریو در رده خودروهای سدان قرار گرفته است. جالب اینجاست که هم ام جی 3 هم آریو اس 300 در گذر زمان تغییر ملیت دادند؛ اولی ابتدا انگلیسی بود که سپس به دست چینی‌ها افتاد و دومی ابتدا چینی بود و سپس نمونه ایرانی‌اش تولید شد. شاید این اقدام برای ام جی نوعی عقب‌گرد به حساب بیاید اما قطعا برای زوتی زد 300 ( که در حال حاضر آریو اس 300 نام داد) خوش‌ شانسی تمام بود.

ام جی 3 موتوری 1500 سی سی دارد، در حالی که سایپا اریو در دو نسخه 1500 و 1600 سی سی تولید شد؛ اولی از نوع دنده دستی و دومی از نوع دنده اتومات است. ام جی 3 اما فقط گیربکس اتوماتیک دارد. با این حال حداکثر قدرت آریو از ام جی 3 بیشتر است: 112 اسب بخار در برابر 107 اسب بخار. موتور هر دو خودرو 4 سیلندر 16 سوپاپه است که در آریو اس 300 6.7 لیتر سوخت در هر صد کیلومتر  و در ام جی 3 5.8 لیتر سوخت می‌خواهد. البته این نقطه قوت ام جی 3 است.

هر دو خودرو از نظر تعداد کیسه هوا، نوع ترمز، سیستم صوتی و آپشن‌های موجود تقریبا در یک سطح قرار گرفته‌اند. اما تفاوت عمده آریو و ام جی 3 زمانی معلوم می‌شود که به نمایندگی دو خودرو و قطعات موجود نگاهی بیاندازیم. سایپا شرکتی است که از گذشته ید طویلی در ساخت و ساز خودرو داشته و دارد و مالکین خودروهای این کمپانی غمی بابت کمبود قطعه یا تعمیرگاه‌های مجاز ندارند. سایپا اریو نیز با وجود تازه‌وارد بودنش، از این قاعده مستثنا نیست. با این حال مدیا موتور که نمایندگی انحصاری واردات برند ام جی در ایران است، نتوانسته به خوبی از پس تامین قطعات خودروهای این برند بربیاید و این یعنی بالا بودن هزینه نگهداری ام جی 3.

همانطور که ملاحظه کردید، ام جی 3 و اس 300 تقریبا در یک سطح قرار دارند و حتی در بعضی مواقع سایپا اریو گوی سبقت را از ام جی 3 هم ربود اما وقتی برای کسب اطلاع از قیمت‌‌های هر دو خودرو به سایت دیوار می‌رویم، می‌بینیم ام جی 3 در قیمت‌های بیشتری از اس 300 آگهی شده‌ است. برای مثال در این سایت ام جی 3 در حد نو مدل 1375 با 17 هزار و 500 کیلومتر کارکرد به قیمت 125 میلیون تومان به فروش می‌رسد. در مورد دیگری ام جی 3 مدل 1394 با 35 هزار کیلومتر کارکرد 110 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. در حالی که سایپا اریو صفر کیلومتر، دنده اتومات و فول آپشن در این سایت از 90 تا 94 میلیون تومان ارزش‌گذاری می‌شود.

 

منبع : ویرلن

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شروط بیمه ایران برای خودرو‌های سایپا


بیمه ایران مانند دیگر شرکت‌های بیمه تصمیم گرفته که به صورت مستقیم با مشتریان خود قرارداد ببندد. در این باره مدیر بیمه‌های اتومبیل بیمه ایران گفت که تیم‌های صدور سیار بیمه ایران در مقابل شرکت سایپا استقرار دارند.

عباس فراشیانی، مدیر بیمه‌های اتومبیل شرکت سهامی بیمه ایران در گفتگو با ایسنا، با اشاره به این که بیمه‌گران همزمان با صدور بیمه‌نامه حدود یک چهارم حق بیمه را به مراجع تعریف شده در قانون اعم از پلیس راهور، صندوق تأمین خسارت بدنی و… پرداخت می‌کنند، تصریح کرد: افزایش بدهی سنواتی گروه خودروسازی سایپا به صنعت بیمه متأسفانه باعث شده است که بعضی بیمه گران در فرآیند ارائه خدمات با چالش مواجه شوند و علی‌رغم همه خروجی‌ها گروه خودروسازی از پرداخت حق بیمه در مقاطع مقرر امتناع کرده است. البته انتظار بیمه گران از گروه خودروساز متعارف است؛ جایی که حق بیمه توسط مالک، نقد پرداخت شده است علی القاعده باید در اسرع زمان ممکن به حساب بیمه گر واریز شود.

فراشیانی در ادامه با تاکید بر رعایت ضوابط تعریف شده در قانون و قرارداد‌های دو جانبه برای حفظ حقوق بیمه گذاران و بیمه گران و همچنین گروه خودروسازی گفت: ما در بیمه ایران با در نظر گرفتن همه ملاحظات و مصالح و همراهی با گروه خودروساز که به عنوان سرمایه ملی حائز اهمیت است، علاقه‌مندیم که به بهترین وجه ممکن خدمات ارائه و بدهکاران سنواتی هم تسویه و شفاف شود؛ به این ترتیب مصالح هر سه طرف درگیر در این موضوع یعنی گروه خودروساز، بیمه گران و مالکین تأمین خواهد شد. امیدواریم با همکاری بیشتر خودروساز مصالح بیمه گذاران و بیمه گران به صورت شفاف رعایت شود.

او درباره چگونگی صدور بیمه نامه برای خودرو‌های صفرکلیومتر هم اظهار کرد: تیم‌های صدور سیار بیمه ایران در مقابل شرکت سایپا استقرار دارند و مالکین خودرو‌های صفر کیلومتر می‌توانند علاوه بر رجوع به این تیم‌ها به واحد‌های صدور بیمه ایران مستقر در مجتمع خدمات بیمه‌ای سعدی که به طور کل برای ارائه خدمات به خودرو‌های تولیدی گروه سایپا اختصاص یافته مراجعه کنند.

مدیر بیمه‌های اتومبیل بیمه ایران با اشاره به وجود پاره‌ای از مشکلات در زمینه نحوه پرداخت حق بیمه‌ها و انباشت بدهکاران سنواتی شرکت سایپا گفت: سندیکای بیمه گران با اجماع صنفی به این نتیجه رسیدند که بیمه ایران با توجه به ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها و زیر ساخت عملیاتی می‌تواند به عنوان راهبر ایفای نقش کرده و خدمات بیمه‌ای مورد نیاز برای این گروه خودروساز را ارائه کند. از این جهت بیمه مرکزی هیچ نقشی در این زمینه نداشته است و اتخاذ این شیوه صرفاً بر اساس تصمیم صنفی سندیکا بوده است.

فراشیانی با بیان این که سندیکای بیمه گران در قالب یک تصمیم صنفی سهم بازار بیمه گری در سال جاری را به تفکیک بیمه گران مشخص و به صورت مکتوب اعلام کرده، اضافه کرد: بیمه ایران بر اساس همین تصمیم سیستم‌های نرم افزاری خاص (کاویس) تعریف کرده به این شرح که به صورت روزانه بیمه گرانی که در صدور بیمه نامه‌های سایپا مشارکت دارند به تناسب سهم بازار در صدور خودرو‌های صفر کیلومتر سایپا نیز مشارکت می‌کنند، به این ترتیب هر بیمه گر به تناسب سهم بازار از گروه خودروسازی سایپا، بیمه می‌پذیرد.

به گزارش ایسنا، پیش از این محمد علیپور، دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران گفته بود: به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل برای شهروندان، واحد‌های سیار صدور بیمه‌نامه مقابل درب شرکت خودروسازی سایپا مستقر شده‌اند تا خودشان مستقیم از مشتری مبلغ را دریافت و بیمه‌نامه صادر کنند. بدین ترتیب شرکت‌های بیمه با شرکت خودروسازی سایپا قراردادی منعقد و برای این شرکت بیمه‌نامه صادر نمی‌کنند.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: ام جی 3

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۶۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سازه‌ گستر سايپا عضویت خود در انجمن قطعه‌سازان را تعلیق کرد
 • قیمت روز انواع خودرو داخلی سه‌شنبه ۲۵ تیر؛ 206 چهار میلیون ارزان شد
 • مدیرعامل سایپا: دیگر خودرو ناقص تولید نمی‌کنیم
 • سایپا: دیگر خودرو ناقص تولید نمی‌کنیم
 • مدیرعامل سایپا: پایان تولید خودروهای دارای کسری قطعات در سایپا/خودرو از خطوط تولید به شبکه فروش می‌رود
 • پایان تولید خودرو‌های دارای کسری قطعات در سایپا
 • دانش آموزان چینی از سفارت ایران در پکن دیدن کردند
 • قیمت روز خودرو سه‌شنبه ۲۵ تیر؛ 206 چهار میلیون ارزان شد
 • زرآبادی: سهام ایران خودرو و سایپا قابل واگذاری نیست
 • مقایسه‌ سفر با قطار و هواپیما
 • برترین برندهای چینی از منظر "قدرت برند"
 • علی چینی: بازیکنانی که از استقلال جدا می‌شوند، پشت سر تیم صحبت نکنند؛ استراماچونی سرشار از انگیزه است
 • جدید‌ترین خبر از واگذاری سهام ایران‌خودرو و سایپا
 • سهام ایران‌خودرو و سایپا در وثیقه‌ است/ امکان واگذاری ندارند
 • سهام دولتی ایران‌خودرو و سایپا در وثیقه‌ است/ امکان واگذاری ندارند
 • فروش اقساطی محصولات سایپا ویژه ۲۴ تیر ۹۸
 • نشست «مقایسه موسیقایی شعر حافظ و ترجمه‌های انگلیسی آن»
 • آیا طرح تبدیل خودروهای سایپا و ایران خودرو سود دارد ؟
 • مقایسه قیمت طلا، نفت و گاز طبیعی در یک ماه اخیر