ساعت 24-سارق مسلح تحت عنوان مامور وارد خانه می‌شود و بعد از بستن دست و پای سرایدار و زن صاحب‌خانه، در حدود ۵۰ میلیارد تومان پول، طلا و اسناد را به سرقت می‌برد.

دستانش را محکم بر روی صورت فشار داده بود و با صدای بلند می‌گفت: «من قبلا با او معامله کردم و در آن معامله دچار خسارت شدم،  فقط می‌خواستم مدارک را بردارم و مابه‌التفاوت قرارداد را از روی آن اسناد بردارم قصدم دزدی نبود» در تمام مدتی که صحبت می‌کرد همان‌طور دستانش روی صورتش بود و به‌هیچ‌عنوان حتی اجازه نمی‌داد صورتش را ببینیم.

این سارق که به گفته خودش مغازه مکانیکی دارد، ۱۷ بهمن‌ماه با عنوان مأمور وارد خانه‌ای می‌شود و بعدازاینکه دست و پای خانمی که در خانه بوده است را می‌بندد اقدام به تخلیه گاوصندوق می‌کند.

زن میان‌سالی که در محل سرقت حضور داشت در اظهاراتش به مأموران گفت: در خانه تنها بودم که حدود ساعت ۱۲ ظهر مردی زنگ خانه را به صدا درآورد و مدعی شد که مأمور یکی از ارگان‌های نظامی است و به بهانه وجود نگهداری اسلحه داخل منزل، قصد تفتیش خانه را دارد که من به فرض اینکه وی مأمور است، در خانه را به روی او باز کردم.

وی افزود: این مرد پس از ورود به منزل، تمام نقاط خانه را جست‌وجو کرد اما چیزی گیرش نیامد تا اینکه با زور و تهدید سلاح از من خواست کلید گاوصندوق را به او بدهم؛ من نیز بسیار ترسیده بودم و کلید گاوصندوق را به آن مرد دادم، او نیز پس از بستن دست‌وپاهایم، تمام اموال، وجوه نقد، طلاها و اسناد داخل منزل را برداشت و پس از حدود ۲ ساعت فرار کرد.

شوهر این زن  که مالباخته اصلی است در اظهاراتش به کارآگاهان مدعی شد که ارزش وجوه نقد و جواهرات دزدیده‌شده بیش از ۱۵ میلیارد تومان است.

پس از ثبت این شکایت، تیمی از مأموران کلانتری ۱۳۴ شهرک قدس برای شناسایی و بازداشت سارق دست‌به‌کار شده و در تحقیقات فنی و پلیسی مخفیگاه وی را در شرق تهران شناسایی کرده و متهم را کمتر از ۲۴ ساعت از وقوع سرقت بازداشت کردند؛ همچنین از مخفیگاه سارق سه قبضه سلاح کمری، یک عدد گاز اشک‌آور، شوکر و لوازم مسروقه کشف و ضبط شد.

این سارق پس از انتقال به کلانتری به مأموران گفت: اوایل امسال شاکی،  یک ملک را در شمال کشور به قیمت ۷۴۰ میلیون تومان از من خرید، درصورتی‌که ارزش ملک یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان بود، من در زمان معامله، شمال نبودم که درباره ارزش ملک تحقیق کنم و قرارداد در تهران ثبت شد و لذا پس از مدتی متوجه شدم اما دستم به‌جایی نرسید و زمانی که به وی مراجعه کردم گفت هر کاری می‌توانی بکن و پول اضافه‌تری به من نداد.

وی افزود: من نیز تصمیم گرفتم تلافی کنم، تمام ماجرا از زمان اجرای نقشه تا اجرای آن در مدت دو تا سه روز انجام شد، سلاح‌های استفاده‌شده در زمان سرقت، درگذشته خریداری شد، شوکر و گاز اشک‌آور را نیز به خاطر اینکه مورد سرقت قرارگرفته بودم، تهیه کردم و همیشه همراه من بودم، پیش خود می‌گفتم با این کار می‌توان مابه‌التفاوت پولم را از او بگیرم.

شاکی این پرونده ظهر امروز در مواجه حضوری با سارق مدعی شد اموال زیادی در حدود ۱۵ میلیارد تومان از وی سرقت شده اما سارق عنوان کرد که تمام اموال سرقتی، همان مقدار اموالی بوده که از وی کشف و ضبط‌شده است.

اظهارات سارق در حالی عنوان شد که وی در ابتدا مدعی بود، به‌غیراز اسناد، اموال دیگری سرقت نکرده که مأموران در خلال بازجویی‌های بعدی متوجه سرقت سکه‌ها نیز شدند.


سرهنگ کیوان ظهیری رئیس پلیس پیشگیری پایتخت در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در تشریح این خبر اظهار کرد: فرد متهم دست و پای لابی‌من و خانمی که در خانه بوده (همسر فرد مالباخته) را می‌بندد، از سادگی آن‌ها سوءاستفاده کرده و خودش را به‌عنوان مأمور معرفی کرده و با این پوشش وارد خانه شده و عنوان می‌کند من موظفم همسر شمارا دستگیر کنم و باید او را ببرم و بعد هم می‌گوید که باید تعدادی از اسناد و مدارک شمارا هم ببینم.

وی افزود: بعد که خانم از نشان دادن اسناد ممانعت می‌کند، سارق دست و پای خانم را می‌بندد و تمام اسناد، طلاها، ارزها و دیگر مدارکی که در گاوصندوق موجود بوده را سرقت می‌کند.

رئیس پلیس پیشگیری پایتخت بیان کرد: این افراد (مالباختگان) به ما شکایت کردند و بلافاصله این پرونده در دستور کار پلیس قرار گرفت و در کمتر از ۲۴ ساعت با ردیابی‌هایی که انجام‌شده است در سه‌نقطه تهران، کرج و صفادشت عملیات اطلاعاتی انجام شد و سارق دستگیر شد.

وی ادامه داد: با پیگیری‌های انتظامی‌ای که انجام شد به‌عنوان‌مثال به دست آوردن پلاک خودروی سارق، حتی بااینکه سارق با استفاده از کلاه‌گیس چهره خود را تغییر داده بود ما توانستیم او را شناسایی کنیم.

سرهنگ ظهیری خاطرنشان کرد: شاکی ادعا می‌کند اموال بیشتری از او به سرقت رفته و سارق می‌گوید من همین مقدار طلا و موارد دیگری که به شما تحویل داده‌ام را دزدیده‌ام؛ یعنی ادعای شاکی یک‌چیز است و ادعای متهم چیز دیگری. ولی آن چیزی که ما به دست آوردیم این است که احتمالاً متهم دروغ می‌گوید چون در ابتدا اعتراف کرده بود به‌غیراز اسناد چیز دیگری سرقت نکردم و بعد در خلال بازجویی‌های بعدی متوجه شدیم سکه‌های دیگری هم به سرقت برده است. پسران متهم اعتراف کردند پدرشان به‌غیراز اسناد، سکه‌ها و طلاهای دیگری را از آن خانه با خود آورده است و در جای دیگری مخفی کرده بودند؛ تاکنون متهم هم‌دستی نداشته است اما اگر در آینده متوجه شویم همدست داشته او هم دستگیر می‌شود.


مرد مالباخته در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اینگونه می‌گوید: من در گاوصندوق خانه ام تعداد بسیاری جواهرات، انواع ارز، سکه، جواهرات دخترم که متاهل است و حدود ۱۵ میلیارد تومان نقدی داشتم. اگر بخواهیم سندی حساب کنیم بالای ۵۰ میلیارد تومان از ما سرقت کرده است. تمام این مواردی را که گفتم در خانه من داخل گاوصندوق بوده است.سارق آشنا بود، در اول سال یک ویلایی را از ایشان در شمال خریداری کردم و بعد آدرسم را از روی مبایعه نامه برداشته اند و بعد اقدام به دزدی از خانه ما کرده است. در روز دزدی من سر کار بودم، خانمم با من تماس گرفت و گفت مامور آمده و می خواهد تو را دستگیر کنند!

خانمم گفت این مامور ادعا می کند ما در خانه اسلحه داریم و دنبال اسلحه ها می گردد! بعد دست و پای خانم را می بندد و گاوصندوق را به زور اسلحه باز می کنند و تمام داخل گاوصندوق را جارو کرده و برده است؛ وقتی به خانه آمدم و حال خانمم را دیدم متوجه شدم که به غیر از اسناد، طلا و سکه های ما هم به سرقت رفته موضوع را با ماموران کلانتری در میان گذاشتیم و بعد از اینکه این فرد دستگیر شد متوجه شدیم او همان فردی بوده که قبلا با او معامله کردیم.

خانمی که درصحنه سرقت بوده و سارق دستانش را بسته بود در گفت‌وگو با خبرنگار مهر از روز حادثه می‌گوید: مرد وارد خانه من شد، دست‌وپایم را بست، با اسلحه من را تهدید کرد. ما فکر می‌کردیم اسلحه قلابی است ولی در اینجا متوجه شدیم که اسلحه واقعی و پر بوده است. اول خانه را به بهانه پیدا کردن اسناد گشت و وقتی چیزی پیدا نکرد دست و پای من را بست و با اسلحه من را تهدید کرد. دست‌وپایم می‌لرزید به او التماس کردم تا دست‌وپایم را باز کند تا کلید گاوصندوق را برایش بیاورم. رفتم کلید گاوصندوق را آوردم، در گاوصندوق را خودم باز کردم و فکر می‌کردم فقط به دنبال این است که ببیند ما در گاوصندوقمان اسلحه‌داریم یا نه و بعد دیدم تمام وسایل داخل گاوصندوق را خالی کرد و رفت. الآن هم که من به اموال کشف‌شده نگاه می‌کنم می‌بینم که چیزی نیاورده است (منظورش این است که تمام اموال سرقتی هنوز کشف نشده است) تمام این وسایلی که پیداشده مال من است اما کامل نیست.

تمام طلاهای دخترم در خانه ما بود ولی الآن آن طلاها اینجا نیست، من جواب دامادم را چه بدهم؟ ایشان دو ساعت در خانه ما می‌چرخید و به بهانه دستگیری شوهرم تمام خانه را زیر و رو کرد.  چون با خیال راحت در خانه این‌طرف و آن‌طرف می‌رفت شک نکردیم که مأمور نباشد و دزد باشد حتی از او پذیرایی کردم و برایش چای بردم.

مهر

منبع: ساعت24

خبر بعدی:

نقش اسناد در روشنگری زندگی فرخی یزدی

روزنامه محلی پیمان یزد، در تازه ترین شماره خود مطلبی با عنوان نقش اسناد در روشنگری زندگی فرخی یزدی، نوشته حسین مسرت منتشر کرد.

ادامه مطلب به این شرح است: در بایستگی و کارآمدی اسناد تاریخی سخن بسیار گفته شده و خواهد شد، دیگر هیچ یک از پژوهشگران معاصر نیستند که ندانند اکنون مهمترین جزء و عناصر سازندۀ کتب تاریخی، اسناد است.
اسنادی که در ابتدا نه برای ثبت در تاریخ، بلکه برای پاسخگویی به برخی نیازها نوشته شده و به مرور زمان جزء تاریخ شده است.
هیچ گاه در اندیشه قائم مقام نبود که روزی مکاتبات او با فلان فرد دربار دربارۀ یک کار کوچک، ممکن است در آینده ای نه چندان دور، مهمترین بخش یک کتاب تاریخی دوره قاجار شود.
از سوی دیگر شاهد اتفاقی به ظاهر ساده هستیم که می بینیم روزانه با دست خودمان، هزاران برگ سند خود را از بین می بریم، چون برایمان عادّی و بی ارزش است.
زباله دان هر اداره آکنده از اسنادی است که سی سال دیگر جزء اسناد تاریخی می شود، یعنی به همان اندازه که به اسناد تاریخی علاقه داریم، اسناد معاصر را دور می ریزیم و در اندیشه مان نیست که این ها هم اگر در جایی ماندگار شود روزی جزء اسناد تاریخی می شوند.
با این مقدمۀ ناگریز، به بیان تجربه ای پژوهشی دربارۀ بهره وری از اسناد تاریخی پرداخته می شود:
در اوان سال 1357 همزمان با دگرگونی که در اوضاع اجتماعی و سیاسی ایران پدید آمد و نام فرّخی یزدی، شاعر پاکباختۀ معاصر دوباره بر سر زبان ها افتاد، دو علاقه سبب گرایش نگارنده به فرّخی یزدی شد.
1- پایداری، شجاعت و بی باکی این شاعر توانا در برابر اوضاع نابسامان سیاسی و سیاست بازان.
2- اشتراک وابستگی به شهر یزد.
از سال 1357تا سال 1378 که نخستین تحریر زندگی نامه و مبارزات فرّخی یزدی به نام «شاعر لب دوخته» (1) راهی بازار نشر شد، هر آنچه بود بر اساس گفتارها و نوشته ها بود، نوشتارهایی که بیشتر به پایۀ برداشت های شخصی و حدّاکثر رونویسی از دیباچۀ دیوان فرّخی یزدی، نوشتۀ حسین مکّی بود.
از این رو نگارنده با کاوشی بیست ساله در کتاب های تاریخ معاصر بویژه خاطرات رجال سیاسی نکاتی بس ارزنده را فراجنگ آورد که او را بر آن داشت زندگی نامۀ کامل او را گردآوری و تدوین کند.
همزمان با کنگرۀ فرخی یزدی در سال 1378 در یزد که پژوهشگران تاریخ معاصر با رویکردی جدید به فرّخی یزدی برخورد نمودند، مقالاتی چند به کنگره ارائه شد، که یکی از آن ها نگارش آذری شهرضایی خمیرمایه کتابی شد که در سال 1381 با عنوان «فرّخی یزدی سرانجام یک رویای سیاسی» (2) در دسترس علاقمندان قرارگرفت.
آذری که بیشتر نیز مقالات و کتاب هایی در زمینۀ اسناد سیاسی معاصر چاپ کرده بود، این بار با تلاش مضاعف و زیررو کردن اسناد بازیافته از بایگانی راکد ادارات و کندوکاوهای شخصی، زندگی نامه کوتاه، امّا مستند فرّخی را بررسی و ارائه کرد و راه را برای تحقیقات جامع تر دربارۀ زندگی سراسر طوفانی و پر فراز و نشیب این روزنامه نگار باز نمود.
چاپ این اسناد، نادرستی برخی گمانه زنی ها درباره چند و چون زندگی فرّخی یزدی را نشان داد، بویژه گزارش سفیر ایران در تاشکند (ص 35)، تصویر اعتبار نامه فرّخی (ص111) گزارش سفارت ایران در مسکو (ص 112) و نامه فرّخی به سفارت ایران در آلمان (ص 126)
چاپ مجموعه «اسناد از مشاهیر ادب معاصر ایران» که به کوشش آقای علی میرانصاری، تاکنون 5 جلد از آن چاپ شده و بنا به دلایلی نا روشن چند سالی است از ادامه بازمانده، دریچه ای دیگر است برای آشنایی هر چه بیشتر با زیر و بم زندگی بزرگان معاصر.
آقای میرانصاری با کوششی در خور و همّت و الا نه تنها به بسیاری از بایگانی های خاموش ادارات سرزده و اسناد را بررسی نموده بلکه تا آنجا که نگارنده می داند، بسیاری از اسناد به کوشش وی بر مجموعۀ اسناد «سازمان اسناد ملّی ایران» افزون شده است.
از آنجا که ایشان، مشاهیر را به ترتیب الفبایی معرفی می کند و ممکن بود نوبت فرّخی یزدی حداقل به چندین سال دیگر برسد، نگارنده بر پایۀ محبت های قبلی وی، درخواست نمود، برخی از اسناد فرّخی یزدی، پیش از چاپ در اختیارم قرار گیرد.
گشاده دستی و علاقنمدی وی باعث شد، علی رغم وجود شیوۀ نادرستی که بین برخی از پژوهشگران رایج است که نتایج تحقیقات خود را در اختیار دیگران نمی گذارند.
به دلیل آنکه کار خودشان بکر و تازه باشد، ایشان اسناد فرّخی یزدی رابا طیب خاطر در اختیار نهاد که هم منّتی بزرگ بر نگارنده نهاد و هم کمکی شد به پژوهشگران تاریخ معاصر ایران.
طوری که با گرد آمدن اسناد بازیافته آقایان آذری شهرضایی و میرانصاری و البته بر پایۀ یافته های جدید ما بین سال های 1378 تا 1383 روند پژوهش و ساختار زندگی نامه فرّخی یزدی دگرگون شد و نگارنده را بر آن داشت که با ژرف نگری و بازاندیشی در زندگی فرّخی یزدی و در کتاب شاعر لب دوخته دوباره نگارش دیگری از آن را با جامعیتّی بیشتر که شامل مصاحبه،بهره وری از خاطرات جدید چاپ، بهره وری از دفاتر اسناد محمد گلبن می شد، آن را با عنوان «پیشوای آزادی» در سال 1384 چاپ و منتشر نماید و در سال 1396 به دلیل نایاب بودن به چاپ دوم رسید.
2088/ 2047/

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

فیلمی از مراسم تشییع پیکر شهید عبدالله‌زاده در آران و بیدگل

کلیدواژه: سرقت

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۷۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فیلم/ کشته‌شدن سارق مسلح توسط مامور بانک!
 • نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری ایران و سازمان ملل متحد در کرمان افتتاح شد
 • حضور مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در نمایشگاه کتاب کرمان
 • کشته شدن ۶ سرباز پاکستانی در حمله مسلحانه در مرز ایران
 • سرقت تابوت طلای مومیایی قلابی از موزه نیویورک
 • ۶ سرباز پاکستانی در حمله مسلحانه در مرز ایران کشته شدند
 • دستگیری سارق حرفه‌ای سیم و کابل در یزد
 • بخشش کارگر اخراجی در یک‌قدمی طناب‌دار
 • اعتراف سارق به ۸ فقره سرقت
 • زن سارق به 70 فقره کش روی اعتراف کرد
 • دستگیری ۳ سارق و کشف ۱۸ فقره سرقت در خرمشهر
 • سارق حرفه ای کوله باغ در ارومیه دستگیر شد
 • سارق کارگاه های صنعتی پردیس دستگیر شد
 • دستگیری سارق منازل رضوانشهر
 • دستگیری نظافتچی های قلابی
 • سارق حرفه ای با 17 فقره سرقت در لاهیجان دستگیر شد
 • دستگیری «قادر» و «حاکم» نظافتچی های قلابی
 • دست رد مامور وظیفه شناس به رشوه ۲۰ میلیونی
 • دستگیری یک سارق با ۱۹۶ فقره سرقت در بینالود