کم‌فروشی در برخی از جایگاه‌های سوخت موضوعی است که سال‌هاست آفت این حوزه شده و صدای اعتراض بسیاری از مردم را بلند کرده است؛ در این راستا، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از مردم تقاضا کرده که تخلفات جایگاه‌ها را به این شرکت گزارش کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ هرچند وقت یک بار فیلمی در فضای مجازی منتشر می‌شود که از کم‌فروشی در یکی از جایگاه‌های سوخت حاکی است.

جایگاه‌هایی که به گفته سیدمحمدرضا موسوی‌خواه - مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران - بعد از بررسی، شناسایی شده و جریمه می‌شوند. اما هم‌چنان این دغدغه بین مردم وجود دارد و به یک تجربه مشترک تبدیل شده است.

در این راستا، موسوی‌خواه از مردم تقاضا کرده است اگر تخلفی از جایگاه‌ها دیدند، به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گزارش کنند و در این باره به ایسنا توضیح داد: اگر مردم در هر جایگاهی، تخلفی دیدند، به شرکت ملی پخش اطلاع دهند و منتظر بمانند. این شرکت تیم نظارتی خود را با تجهیزات کنترل کمی به جایگاه مذکور اعزام می‌کند و چنانچه تخلف جایگاه اثبات شود، به شدیدترین شکل ممکن جریمه خواهد شد.

وی هم‌چنین به این سوال که چه جریمه‌ای در انتظار جایگاه‌های متخلف است، پاسخ داد: مقدار اضافی تلمبه تا زمانی که کنترل، تنظیم و فروخته شد، محاسبه شده و شماره توتالیزه آن نوشته و این شماره تا شماره روز جاری برداشته می‌شود. مثلاً می‌شود ۱۰ هزار لیتر. در این ۱۰ هزار لیتر مشخص می‌شود که در هر ۲۰ لیتر چند سی سی کم‌تر فروخته شده است. این نرخ محاسبه و جایگاه به نرخ فوب خلیج فارس جریمه می‌شود. جایگاه‌داران قشر زحمت‌کش هستند و واقعاً خدمت می‌کنند. ممکن است تخلف هم صورت بگیرد که نمی‌توان کتمان کرد.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه درباره نظارت بر جایگاه‌های سوخت توضیح داد: هر هفته همه جایگاه‌های کشور کنترل کیفی می‌شوند. درواقع فرآورده نزدیک به ۴۰۰۰ جایگاه کنترل کیفی می‌شود و ماهی یک بار، ۵۰ هزار تلمبه هم توسط شرکت ملی پخش کنترل می‌شود.

موسوی‌خواه در پایان تاکید کرد: مردم کم‌فروشی را با شماره ۰۹۶۲۷ اطلاع دهند که در حضور خودشان تخلف پیگیری شود. در همه جایگاه‌ها، تابلوهای اضطراری نصب شده است که یک شماره مربوط به همین موضوع است.

انتهای پیام/

منبع: دانا

خبر بعدی:

مصرف روزانه ۸۷ میلیون لیتر بنزین در کشور

به گزارش اکوفارس به نقل از باشگاه خبرنگاران، برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری دیشب با موضوع پیوستن ایران به جمع کشورهای صادر کننده بنزین با حضور سید سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء و علیرضا صادق‌آبادی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برگزار شد.

محمد با اشاره به اهمیت پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: سالیان قبل همیشه برداشت قطر از میدان مشترک بیشتر بود و یک رویا بود که ما بتوانیم به برداشتی مشابه آنها یا بیشتر از آنها برسیم و اکنون باید سعی کنیم کمبودهای گذشته را جبران کنیم.

وی تصریح کرد: نگهداشت میعانات گازی اکنون برای ما سخت است و اگر برای آن برنامه‌ریزی نمی‌شد، استفاده گاز هم برای ما مشکل شد اما استفاده از میعانات گازی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس پیش‌بینی و خطی به طول ۳۸۸ کیلومتر خط لوله احداث شد و این میعانات گازی به بندرعباس انتقال پیدا کرد و با ایجاد خط لوله جدید و ارزش افزوده محصولات مهمتری در اختیار ما قرار گرفت و اهمیت موضوع از این جهت است.

وی ادامه داد: سالیان قبل قرار بود شرکت‌های خارجی این پالایشگاه را اجرا کنند اما بعد از تحریم‌های دوره قبل رها کردند و فقط مراحل طراحی را انجام داده بودند و بعد از آن به قرارگاه اعتماد شد و توانست از سال ۹۰ کار را شروع کرده و در اسفند سال ۹۵ فاز اول و امسال دو فاز را به بهره‌برداری برساند.

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء با بیان اینکه ما توانستیم خلاء شرکت‌های خارجی را پر کنیم، گفت: ما توانستیم از صنعت داخلی استفاده کنیم چراکه آن شرکت‌ها برای تجهیزات این پالایشگاه با کشور‌های اروپایی دیگر قرارداد بسته بودند اما ما با همکاری وزارت نفت از نیرو‌ها و تجهیزات داخلی استفاده کردیم و می‌توانیم بگوییم ۷۰ درصد در تامین کالا، ۶۷ درصد در بخش مهندسی و ۱۰۰ درصد در بخش اجرا بومی‌سازی شده است.

*امسال متوسط مصرف بنزین ۸۷ میلیون لیتر در روز بوده است

معاون وزیر نفت با بیان اینکه در سال ۵۸ ده درصد مصرف خود را وارد می‌کردیم، گفت: تا مهرماه امسال همیشه واردات داشتیم اما بازه آن متغیر بوده است. امسال متوسط مصرف ما ۸۷ میلیون لیتر بوده و متوسط تولید در بهمن ماه به ۱۰۳ میلیون لیتر می‌رسد که فاصله قابل توجهی ایجاد شده و تولید و ذخیره‌سازی ما را در وضعبت مطلوبی قرار داده است.

*پالایشگاه ستاره خلیج فارس توانست امنیت انرژی کشور را تضمین کند

صادق آبادی با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال ۸۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد کرده است، ادامه داد: این پالایشگاه توانسته امنیت انرژی کشور را تضمین کند؛ همیشه در تحریم‌ها با تحریم بنزین تحت فشار بودیم اما اکنون کسی حرفی زده نمی‌‌زند یعنی هم توانسته بنزین کشور تامین کند و هم کمک کرده از میدان مشترک بهره‌برداری حداکثری کنیم.

وی با بیان اینکه در پالایشگاه پارس جنوبی میعانات گلوگاه نیست، گفت: یعنی می‌توانیم به راحتی گاز را تامین کنیم و اتان مورد نیاز صنایع پتروشیمی را که نقش قابل توجهی در تامین ارز کشور دارند، تامین کنیم و خروج ارز بابت واردات بنزین را نداریم.

معاون وزیر نفت ادامه داد: اگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس ایجاد نمی شد، مجبور بودیم میعانات گازی را ذخیره‌سازی کنیم و کشتی‌های بزرگ اجاره کنیم و روی دریا ذخیره‌سازی انجام دهیم و نهایتاً مجبور می‌شدیم تولید گاز را کم کنیم. وقتی تولید گاز در کشور کم می‌شد، مجبور می‌شدیم سوخت مایع به مصرف کننده‌های بزرگ بدهیم. وقتی گاز تولید نمی‌کنید و مجبور می‌شوید سوخت مایع بدهید، ۴۰ سنت از ثروت کشور را می‌دهیم و از لحاظ زیست محیطی کشور را به خطر می‌اندازیم و درآمد صادراتی کشور کاهش پیدا کند.

*اگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس نبود، باید روزانه ۱۸ میلیون دلار هزینه واردات بنزین می کردیم

صادق آبادی ادامه داد: در سال ۹۱ تولید بنزین ۵۲ میلیون لیتر در روز بود و امسال متوسط مصرف به ۸۷ میلیون لیتر رسیده است. اگر اقداماتی نظیر پالایشگاه خلیج فارس و بندرعباس صورت نمی‌گرفت، باید روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین وارد کشور می‌کردیم که هزینه این کار ۱۸ میلیون دلار در روز بود.

وی با اشاره به اینکه در تابستان امسال ۹۷ میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین کشور بود، افزود: در ۶ ماهه دوم سال مصرف بنزین کاهش می یابد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با اشاره به اینکه بین حاکمیت و جامعه نخبگان نیاز به حلقه واسطی است که ما این نقش را بازی می‌کنیم، خاطرنشان کرد: در حوزه‌هایی که کار تعیین تکلیف و به خارجی‌ها کار واگذار شده، ایرانی سازی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه تحریم ها مشکلات زیادی را به وجود آورد اما در نهایت برایمان فرصت‌ساز شد، ادامه داد: اگر تامین مالی پروژه‌ها درست انجام شود، سایر کار چیز پیچیده‌ای نیست،

محمد افزود: قرارگاه خاتم در زلزله کرمانشاه ۸ هزار و ۳۵۰ دستگاه کانکس را ظرف ۳۵ روز نصب کرد، در حوزه تونل سازی رکورد هزار و ۳۲۵ متری را در یک ماه زدیم لذا قرارگاه خاتم در هر حوزه‌ای که ورود پیدا کرده، رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است.

وی با اشاره به اینکه با هماهنگی وزارت نفت همه بخش‌های واگذار شده، ایرانی‌سازی شده است، گفت: ۳۰ درصد تامین کالا از خارج از کشور صورت گرفته بود که در فاز چهارم این ۳۰ درصد را به صفر خواهیم رساند تا کار صد درصد ایرانی باشد.

محمد با اشاره به اینکه از مهر ماه کار فاز چهارم را شروع کرده‌ایم، گفت: در بخش‌هایی کار تا ۸۰ درصد پیشرفت کرده و در بخش تامین مالی فراخوان داده‌ایم لذا تمام شرکت های ایرانی را که فراخوان داده بودیم، به بررسی موضوع پرداختند و هر کسی که هر بخشی را می‌تواند بسازد، به ما اعلام می‌کند.با مجموعه هواپیماسازی سپاه جلساتی را برگزار کردیم و نقشه راه را در اختیار آنها گذاشتیم.

صادق آبادی معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه افزایش ظرفیت ستاره خلیج فارس را دنبال می‌کنیم افزود: در بلند مدت باید به سمت کاهش نفت کوره برویم، ۱۱ سناریو در مجلس مطرح شده که هیچ یک رای نیاورده است.

*هنوز تصمیمی درباره  نرخ دوم بنزین گرفته نشده است

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه کارت سوخت وقتی معنا پیدا می‌کند که سهمیه بندی باشد و وقتی سهمیه بندی وجود داشته باشد، حتما باید نرخ دوم باشد، اظهار کرد: هنوز تصمیمی در خصوص نرخ دوم بنزین گرفته نشده است بنابراین در این شرایط کارت سوخت بی‌معنی است، کارت سوخت به تنهایی منتهی به کاهش قاچاق نمی‌شود.

محمد با بیان اینکه در فاز‌های قبلی این پالایشگاه ۳۰ درصد تجهیزات از جمله کمپرسور‌های هیدروژنی را وارد کردیم، افزود: ساخت این کمپرسور‌ها که فناوری بسیار پیچیده‌ای دارند، به سازمان هوافضا سپاه برای مهندسی معکوس کمپرسور‌های وارداتی واگذار کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: اکنون با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس برداشت کشورمان از منابع پارس جنوبی بیشتر از قطر شده است، در گذشته نگهداشت میعانات گازی استخراج شده از پارس جنوبی مشکل بود اما با احداث ۳۸۸ کیلومتر لوله و انتقال این میعانات به بندر عباس، محدودیت استخراج میعانات گازی از پارس جنوبی رفع شد و اکنون محصولات بسیار با ارزش در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در زمان بندی مشخص انجام شد، افزود:​ ورود قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در ساخت این پالایشگاه برای پر کردن خلاء خروج شرکت‌های خارجی به دلیل تحریم کشورمان است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء افزود: قرارگاه خاتم الانبیاء در فعالیت‌های عمرانی رکورد‌هایی را در کشور از جمله ساخت هزار و ۱۲۵ متر تونل در یک ماه و احداث خط آهن اینچه برون به گرگان را داشته است.

*پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود ۸۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده در سال ایجاد می کند

صادق آبادی گفت: تولید و ذخیره سازی بنزین در کشور مطلوب است و پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود ۸۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده در سال ایجاد کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه ارتباط خوبی بین صنعت و دانشگاه ایجاد شده است، افزود: افزایش ظرفیت ستاره خلیج فارس و خوراک این پالایشگاه با تعویض بخش کوچکی از تجهیزات آن، برنامه‌های کوتاه مدت وزارت نفت است، لذا تلاش می‌کنیم با رفع گلوگاه‌ها خوراک این پالایشگاه را به بیش از ۵۰۰ هزار بشکه برسانیم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه نفت کوره پالایشگاه‌های کشور روزانه بین ۶۳ تا ۷۰ میلیون لیتر است، افزود: کاهش این میزان نفت کوره برنامه بلند مدت این وزارتخانه است بنابراین این موضوع نیاز به سرمایه‌گذاری بسیار دارد و می‌توانیم ۲۰ میلیارد دلار برای آن طرح تعریف کنیم.

صادق آبادی خاطرنشان کرد: اگر روند کنونی افزایش مصرف بنزین ادامه یابد که سالی حدود ۸ درصد است، به زودی مزیت صادرات بنزین را از دست می‌دهیم.

      

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

اعتراض به نصب تابلوي ورودي دزفول

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۷۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کم فروشی بنزین در جایگاه های سوخت با اعمال نظارت موثر مهار شود
 • ایران و فرصت های بازار خرده‌فروشی بنزین
 • مصرف روزانه ۸۷ میلیون لیتر بنزین در کشور/ کارت سوخت بدون نرخ دوم بی‌معناست
 • مصرف روزانه بنزین در کشور چند لیتر است؟
 • مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش: مصرف روزانه ۸۷ میلیون لیتر بنزین در کشور
 • ​صف های کیلومتری بنزین در سیستان وبلوچستان و گلایه شهروندان/ ضرورت اتخاذ تدبیری جدید از سوی وزارت نفت+فیلم
 • پدیده جدید پشت‌بام فروشی متری یک تا سه میلیون تومان !
 • خام فروشی همچنان ادامه دارد/فتونیوز
 • اروپا و آمریکا دو روی یک سکه! / سر رسید این بدهی نزدیک است! / تشدید فشار، تقریب پیروزی/ ملاحظات نرمِ «پاسخ سخت» به سستی پاکستان/ رهبر کارآمد/ ایران و فرصت‌های بازار خرده‌فروشی بنزین
 • خام فروشی همچنان ادامه دارد/ راهکارهای جایگزین برای رفع نقطه ضعف بزرگ اقصتاد کشور/ چگونه می توان با ساخت پالایشگاه به مقابله با تحریم میعانات گازی پرداخت؟
 • فقر زیرساخت های رفاهی در کانون گردشگری هرمزگان/ شهر زیارتعلی پمپ بنزین استاندارد هم ندارد!
 • مانع خودکفایی در تولید بنزین
 • موج جدید گرانی طلا همزمان با افت دلار/ زنگنه: بنزین کم نداریم بلکه میتوانیم صادر کنیم/ اداره کشور در زمان جنگ تنها با سالانه ۱۰ میلیارد دلار درآمد ارزی/ خودروسازی آلمان قربانی تعرفه‌های آمریکا
 • پشت‌بام فروشی متری یک تا سه میلیون تومان
 • جلسه تاج، فتحی و عرب برای بررسی بلیت‌فروشی مکانیزه در ورزشگاه آزادی
 • جلسه تاج، عرب و فتحی با کریمی برای بررسی بلیت‌فروشی مکانیزه در ورزشگاه آزادی
 • برای بررسی بلیت فروشی مکانیزه در ورزشگاه آزادی؛ جلسه مهدی تاج و مدیران عامل پرسپولیس و استقلال با کریمی برگزار شد
 • تمام جایگاه های استان به نفت گاز یورو ۴ مجهز می شوند
 • طرح افزایش بنزین شرکت پالایش نفت بندرعباس به بهره برداری رسید