رئیس کمیسیون صلح و ورزش گفت: وقتی ژن‌های خوب هستند که می‌توان در عرصه مختلف استفاده کرد، چرا به کار نگیریم.

به گزرش صدای ایران از انتخاب، حمیدرضا عارف فرزند محمدرضا عارف نماینده مردم تهران در مجلس در حاشیه اولین جلسه کمیسیون صلح و ورزش بیان کرد: امروز به مناسبت چهل سالگی انقلاب اولین جلسه را برگزار خواهیم کرد.
یکی از مباحثی که در دنیای امروز مطرح می‌شود این است چطور با زبان بین‌المللی به جهان عاری از خشونت کمک کنیم. ورزش می‌تواند به مردم برای تعامل کمک کند و دولت‌ها در این مسیر فعالیت خواهند کرد. امیدوارم با تشکیل این کمیسیون با زبان ورزش به توسعه فرهنگ صلح کمک کنیم.

او در پاسخ به این پرسش که سر فصل‌های اجرایی شما چیست، تصریح کرد: کمیسیون‌ها بازوهای مشورتی تعریف شده‌اند. Ioc زیر مجموعه‌هایی تعریف کرده که این کمیسیون هم یکی از آنها است. با توجه به منشور المپیک گفت و گوی سازنده را سر لوحه کارمان قراردادیم و از اساتید و چهره‌ای مطرح ورزشی و هنری استفاده می‌کنیم. با وجود محدودیت در عضویت این کمیسیون از صاحب نظران و علاقه مندان دعوت می‌کنیم که نظرات خود را ارائه دهند تا از آنها برای اجرای پروژه استفاده کنیم. ما کم کم از هنرمندان ورزشکاران استفاده خواهیم کرد.

عارف در پاسخ به این پرسش که از وزارت امورخارجه کسی در این جلسه هست، نیز گفت: کسی نیست اما چون این کمیسیون مرتبط با دیپلماسی است از نظر دوستان مدنظر امور خارجه هم استفاده می‌کنیم.

او در مورد اینکه گفته می‌شود ژن خوب در ورزش است، تصریح کرد: این سوال نیاز به توضیح مفصل دارد که نمی‌توان در چند دقیقه پاسخ داد. خیلی به این موضوع پرداخته شد. به جای اصل موضوع با سانسور اتفاقاتی افتاد و وقتی برای توضیح به من ندادند. صدا و سیما اسم من را آورد و مطالب خلاف واقع به من نسبت داد اما فرصت پاسخگویی نداد. وقتی ژن‌های خوب هستند که می‌توان در عرصه مختلف استفاده کرد چرا به کار نگیریم. مثلاً در هنر شجریان را داریم که ژن خوب همایون را دارد. اینکه چطور فردی نا عادلانه موضوع را مطرح می‌کند باید ببینیم اهدافش چیست.


منبع: صدای ایران

خبر بعدی:

چرا قضاي نماز مادر بر پسر بزرگتر واجب نيست؟

برای دریافت پاسخ باید به چند نکته توجه نمود:
روایات متعددی داریم که، از میت، نماز و روزه و... قضا شود ازاین جهت فرقی بین زن و مرد نمی‌گذارند.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «اَلصلاةُ التی دَخَلَ (حَصَلَ) وَقتُها قَبلَ اَن یَمُوتَ المَیتُ یَقضی عَنهُ اَولَی الناسِِ.»؛ «قبل از آن که انسان بمیرد اگر وقت نماز رسید (و آن نماز قضا شد) آن نماز را سزاوارترین و نزدیک‌ترین فرد به میت قضا می‌کند.» و باز آن حضرت (علیه السلام) فرمودند: «از طرف میت حج، روزه، آزاد کردن بنده و هر کار خوبی قضا می‌شود.» [۱]بنا به نظر برخی از مراجع – که نام آن‌ها درنکته دوم خواهد آمد – کلمه «میت» شامل زن و مرد می‌شود و اگر در بعضی از روایات کلمه «مرد» ذکر شده است از باب غلبه و مثال است. مانند این که گفته شود: «مردى» در نماز بین رکعت ۲ و ۳ شک کرد و این گونه بیان به آن معنا نیست که اگر زن شک کند حکمش چیز دیگر است.

هر چند مشهور فق‌ها فرموده اند که قضای نماز و روزه مادر بر پسر بزرگ واجب نیست، اما بزرگانی دیگر مانند صاحب عروة، صاحب وسیله، مرحوم آیت الله اراکی، مکارم شیرازی و مقام معظم رهبری فرموده اند: فرقی بین پدر و مادر از این جهت نیست یعنی همان گونه که قضای نماز و روزه پدر بر پسر بزرگ واجب است قضای نماز و روزه مادر نیز واجب می‌باشد. [۲]برخی از مراجع نیز مانند آیت الله فاضل لنکرانی و صافی گلپایگانی قضای نماز مادر را بنابر احتیاط واجب بر پسر بزرگ واجب دانسته اند [۳].

اگر پدری فوت کرد و همه‌ی فرزندان او دختر بودند در این جا فرقی بین پدر و مادر نیست.
اگر نماز قضای پدر بر پسر بزرگ‌تر واجب است و نماز قضای مادر واجب نیست برای آن است که آن روزی که این مادر، دختر بود حضرت حق تعالی قضای نماز و روزه پدر را به عنوان تکلیف زاید بر او واجب نکرده بود. امروز هم که آن دختر مادر شده خدای حکیم نمی‌فرماید نماز قضای این مادر بر پسر بزرگ‌تر واجب است.
ولی این پدر آن روزی که پسر بود خداوند قضای نماز پدر را به عنوان یک تکلیف زیادی بر او واجب کرد امروز هم فوت کرده پسر بزرگش باید نماز قضایش را به جا آورد.
بنابراین:
اولا: خداوند متعال در تکلیف نمودن بین دختر و پسر فرقی قائل نشده.
ثانیا: اگر تفاوت اندکی در این حکم بین زن و مرد وجود دارد از روی حکمت می‌باشد. [۴]در پایان گفتنی است؛ در خصوص چگونگی احکام الهی خوب است با واقع بینی و بدون پیش فرض نگاه تحقیر آمیز به مرد یا زن، موضوع را مورد بررسی قرار دهیم. زیرا مرد و زن هر دو آفریده خداوند و هر کدام نقش مهمی را در این نظام هستی و به دنبال آن زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی ایفا می‌کنند. بنابراین دلیل ندارد به جهت نظر برخی مراجع تقلید مبنی بر این که نماز قضای مادر بر پسر بزرگ‌تر واجب نیست، نتیجه گیری کنیم که از سوی خداوند به شخصیت زن توهین شده، بلکه این تفاوت میان پدر و مادر چه بسا بر اساس یک واقع بینی شکل گرفته است. به طوری که همان گونه که پسر بزرگ‌تر برخی از اموال اختصاصی پدر به او می‌رسد و دلایل متعدد روان شناختی و اجتماعی دیگر جایگاه خاص را برای جایگزینی پسر بزرگ‌تر به جای پدر ایجاد کرده است این وظیفه نیز الزامی شده است. این برای نماز قضای مادر این ویژگی نیست بلکه وظیفه اخلاقی همه فرزندان است که این مسئولیّت را بر عهده بگیرند. در نهایت فتاوای مراجع عظام تقلید در این موضوع نقل می‌شود:

سوال: آیا قضای نماز‌های مادر نیز (مانند پدر) بر پسر بزرگتر واجب است؟

حضرات آیات امام و سیستانی: قضای نماز مادر بر پسر بزرگتر واجب نیست.

آیت الله صافى: اگر مادر به جهت عذرى نماز یا روزه‌اش را به جا نیاورده باشد، بعد از فوت او بر پسر بزرگتر واجب است قضا نماید یا براى انجام آن اجیر بگیرد هر چند مادر نتوانسته قضا کند و بنا بر احتیاط اگر از روى نافرمانى هم ترک کرده باشد؛ پسر بزرگتر باید آن را قضا نماید یا براى او اجیر بگیرد.

حضرات آیات فاضل و رهبری: احتیاط واجب آن است که پسر بزرگتر نماز و روزۀ فوت شدۀ مادر را قضا نماید.

حضرات آیات زنجانى و وحید: قضاى نمازهاى مادر بر او واجب نیست، بلکه مطابق احتیاط استحبابى است.

آیت الله مکارم: بر پسر بزرگتر واجب است که نماز و روزه‌هایى که از مادرش فوت شده و از روى نافرمانى نبوده و توانایى بر قضا داشته، بعد از مرگ او به جا آورد بلکه اگر از روى نافرمانى هم ترک کرده باشد، بنا بر احتیاط مستحب باید به همین طور عمل کند.

آیت الله نورى: اگر مادر نماز و روزۀ خود را به جا نیاورده باشد و چنانچه مى‌توانسته قضا کند، بر پسر بزرگتر واجب است که بعد از مرگ او به جا آورد، یا براى او اجیر بگیرد و قضاى نماز و روزه‌اى که مادر از روى طغیان و تمرّد به جا نیاورده بنابر احتیاط واجب بر پسر بزرگتر واجب نیست.

نکته: مراد از پسر بزرگتر، بزرگترین پسرى است که در هنگام مرگ پدر و مادرزنده باشد. [۵]پی نوشت:
[۱]- ر. ک. وسائل‏ الشیعة، ج. ۸، ص. ۲۸۱، باب ۱۲ از ابواب قضاءالصلوات
[۲]- برای توضیح بیش‌تر ر. ک. جوادی آملی زن در آیینه جلال وجمال، نشر فرهنگی رجا، ۱۳۷۴، ص. ۴۱۰؛ آیت الله اراکی، المسایل الواضحه، مکتب الاعلام الاسلامی، ۱۴۱۴ ه. ق، ج. ۱، صص ۲۴۲ و ۲۴۳؛ آیت الله خامنه ای، رساله اجوبه استفتاات (ترجمه فارسی) نشر بین الملل، ۱۳۸۱، ج. ۲، ص. ۱۱۰؛ آیت الله مکارم شیرازی، رساله عملیه، مساله ۱۲۰۵
[۳]- حاج شیخ لطف الله صافی گلپایگانی، رساله توضیح المسائل، چاپ شصت و ششم ۱۴۳۰ هـ ق/ ۱۳۸۸، مسأله ۱۳۹۹. آیة الله فاضل لنکرانی، رساله عملیه، ص. ۲۳۲
[۴]- برگرفته از کتاب «زن در آیینه جلال و جمال» از حکیم فرزانه استاد علامه آیة الله جوادی آملی نشر فرهنگی رجا، ۱۳۷۴، ص. ۴۱۰
[۵]- توضیح المسائل مراجع؛ ج. ۱، م. ۱۳۹۰. آیت الله خامنه ای، پرسش‌های متداول، م. ۱۱۷. آیت الله وحید، توضیح المسائل، م. ۱۳۹۸.   منبع: انوار طاها 

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد| آغاز مرحله جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو+جدول

وداع فرزند شهید امید اکبری با پدرش

کلیدواژه: عارف ژن خوب

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۷۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چه کسانی موافق پالرمو صحبت کردند؟
 • آیت‌الله شبستری: مثل اکثر اعضای مجمع مخالف پالرمو هستم
 • گزارش اختصاصی تسنیم از جلسه ۳ ساعته مجمع درباره پالرمو/ چه کسانی موافق پالرمو صحبت کردند؟
 • واکنش آیت‌الله شبستری به ادعاها: موافق پالرمو نبوده‌ام
 • روایت آیت‌الله شبستری از جلسه امروز مجمع تشخیص درباره پالرمو
 • 95 دانش آموز پسر برای بازدید مناطق عملیاتی جنوب اعزام شدند
 • غیبت روحانی، لاریجانی و احمدی‌نژاد در جلسه بررسی پالرمو/ هم‌نشینی عارف و رئیسی/ حضور دولتی در نشست امروز + عکس
 • ۲ پسر جوان، دخترهای ۱۳ و ۱۵ ساله را فریب دادند/ هم آزار، هم سرقت ۵۰ میلیون طلا
 • طعنه روزنامه سیاست‌روز به عارف: اگر لیف حمام هم اعتماد به نفس شما و پسرتان را داشت ...
 • نقشه دو پسر فریبکار برای سرقت ۵۰ میلیون تومان طلا
 • 2 دختر نوجوان فراری به دام 2 پسر خبیث تهرانی افتادند+عکس
 • تابش، مدیرعامل سپاهان: امسال جذابیت های لیگ زیاد است؛ موافق استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی هستیم
 • تابش: ۵ تیم شانس قهرمانی دارند/ موافق حضور VAR در لیگ برتر هستم
 • انتقاد «عارف» از ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز
 • دیدار عارف با خانواده شهید انقلاب مهدی وظیفه اردلانی
 • رفتار جنون آمیز پدر جوان با پسر خردسالش! +فیلم
 • عرب: ما هم موافق VAR هستیم
 • برای گرفتن حق پرسپولیس هر کاری می‌کنیم/ ما هم موافق VAR هستیم
 • ایرج عرب: ما هم موافق VAR هستیم؛ برای گرفتن حق پرسپولیس هر کاری می‌کنیم