خبرگزاری میزان- اخترشناسان به تازگی از روی مدل‌های رایانه‌ای شبیه‌سازی شده دلیل اینکه چرا زمین به جای این که یک توپ یخی باشد دارای چنین آب و هوای معتدلی است را دریافته‌اند.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، وجود سیاره‌ای مانند زمین به عنوان یک سیاره قابل سکونت ممکن است نادرتر از آنچه فکر می‌کردیم باشد.

دانشمندان از مدل‌های کامپیوتری استفاده کرده‌اند تا دلیل اینکه سیاره ما دارای آب و هوای معتدلی است و دنیایی تماماً پوشیده از اقیانوس نیست را توضیح دهند.

آنها می‌گویند شرایط کنونی زمین به این دلیل است که ستاره‌ای عظیم در مجاورت منظومه شمسی وجود داشته است. این ستاره با رادیوکتیو خود موجب شده است تا بخشی از آب سطح سیاره‌های در حال رشد منظومه شمسی تبخیر شود.

یکی از اسرار بزرگ علمی در دوران ویکتوریا (دوره اوج انقلاب صنعتی) این بود که چرا بیابان یخ‌زده نیست؟ با شناخت بیشتر زمین‌شناسان در مورد نحوه محاسبه دقیق سن زمین، نتایج به دست آمده این پرسش را بزرگ‌تر کرد چرا که آنها دریافتند که زمین نباید تا این اندازه گرم باشد.

نظریه پذیرفته شده در آن زمان این بود که زمین به شکل یک جرم مذاب غول پیکر بوده که به تدریج خنک شده است. این را دلیلی بر این می‌دانستند که عصر دایناسورها از امروزه گرم‌تر بوده و زمین قرن‌ها بعد خنک‌تر از اکنون خواهد بود.

مشکل این بود که زمین‌شناسان کشف کردند که زمین میلیاردها سال سن دارد که به این معنی بود که جهان باید مدت‌ها پیش به دمای پایه محیط خود نزدیک شده و یخ می‌زد و تنها منبع گرمای آن خورشید بود.

پس این نظریه رد شد. زمین خیلی گرم است و درون آن مذاب و بسیار فعال است. اما چرا؟ پاسخ این پرسش کشف رادیواکتیو بود.

محققان دریافتند که حضور عناصر رادیواکتیوی مانند اورانیوم در داخل زمین مبین آن است یک منبع انرژی داخل زمین وجود دارد که قلب آن را حتی پس از طی چندین دوره یخبندان داغ نگه داشته است.

امروزه دانشمندان نحوه تشکیل سیارات را بیشتر شناخته‌اند و نتیجه آخرین شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای این است که سیاره‌ای مانند زمین بسیار عجیب و غیرعادی است.

زمین در مقایسه با سیاره‌هایی مانند عطارد یا مریخ باید سراسر پوشیده از آب می‌بود. در حال حاضر ۷۵ درصد از سطح زمین را آب پوشانده است اما مدل‌ها می‌گویند که در یک منظومه سیاره‌ای مانند منظومه ما، زمین باید یک توپ غول پیکر یخی با اقیانوسی از یخ از قطب شمال تا قطب جنوب باشد.

طبق گفته "مایکل مایر" اخترشناس دانشگاه میشیگان، شبیه‌سازی کامپیوتری بخشی از پاسخ را ارائه داد. اگر تصور شود که ستاره‌ای عظیم در مجاورت منظومه شمسی وجود داشته است، هنگامی که چنین ستاره‌ای به پایان عمر خود می‌رسد، نواختر اتفاق می‌افتد و مقادیر فراوانی از ماده را با برخی از اجزای تشکیل دهنده رادیواکتیوی مانند آلومینیوم -۲۶ پرتاب می‌کند.

شبیه‌سازی‌ها نشان می‌دهد که داشتن این عناصر در اجرام آسمانی کوچک یا سیاره‌های جدید در حال شکل‌گیری حرارت اضافی فراهم می‌کند که به تبخیر بیشتر آب کمک می‌کند و از پدید آمدن یک دنیای پوشیده از آب و یک لایه غیر قابل نفوذ از یخ در کف اقیانوس جلوگیری می‌کند.

وجود این عناصر اجازه می‌دهد تا چرخه کربن شروع شود که به ثبات آب و هوا و در نتیجه شرایط سطحی مطلوب برای زندگی کمک می‌کند.

نکته مهم در مورد این کشف نه تنها این است که نور جدیدی بر نحوه شکل‌گیری زمین می‌اندازد، بلکه همچنین به دانشمندان فضایی کمک می‌کند تا پیش‌بینی کنند که کدام یک از سیاره‌های فراخورشیدی شناسایی شده ارزش بررسی دقیق را دارد.

اخترشناسان می‌توانند با جستجو برای ایزوتوپ‌های رادیواکتیو مناسب پیش‌بینی کنند که آیا یک سیاره شبه‌زمین است یا صرفاً یک جهان یخی است.

علاوه بر این، درک بهتر این مکانیزم به محاسبه تعداد جهان‌های شبه‌زمین در کهکشان کمک خواهد کرد.

"میر" می‌گوید: خیلی خوب است که می‌دانیم عناصر رادیواکتیو می‌توانند به خشک کردن یک منظومه خیس کمک کنند و توضیح می‌دهند که چرا سیاره‌ها در یک منظومه مشابه خواص مشابهی دارند. اما گرمای رادیواکتیو ممکن است کافی نباشد.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

خبر بعدی:

پرسپولیس مسافر نصف جهان شد

رویداد۲۴ تیم های فوتبال پرسپولیس و پدیده از ساعت ۱۷:۱۵ امروز دوشنبه در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند. این بازی در پایان وقت های قانونی و اضافه با نتیجه تساوی یک - یک به پایان رسید تا کار به ضربات پنالتی کشیده شود.

در ضربات پنالتی پرسپولیس به برتری رسید. به این ترتیب تیم پرسپولیس راهی مرحله نیمه نهایی شد و حریف سپاهان در این مرحله شد.
مهدی مهدی خانی (۱۲) برای پدیده و شایان مصلح (۲۰) برای پرسپولیس در وقت های قانونی گلزنی کردند.

پرسپولیس بازی را با ترکیب علیرضا بیرانوند، سید جلال حسینی (۸۵- محمد نادری)، شجاع خلیل‌زاده، شایان مصلح، مهدی شیری، سروش رفیعی (۶۱- بشار رسن)، احمد نوراللهی، کمال کامیابی‌نیا، مهدی ترابی (۹۴ - امید عالیشاه)، علی علیپور و سیامک نعمتی (۷۲ - بودیمیر) آغاز کرد.
بازی در دقایق ابتدایی نیمه نخست هیجان و سرعت بیشتری داشت. پدیده در دقیقه ۳ فرصت خوبی به دست آورد که بازیکنان پرسپولیس توپ را از محوطه جریمه دور کردند.

در دقیقه ۱۲ حملات پدیده به ثمر نشست و محمدمهدی مهدی‌خانی توانست برای این تیم گلزنی کند. مهدی خانی که از سمت راست زمین پرسپولیس از پشت مدافعان حرکت کرده بود، روی خروج اشتباه علیرضا بیرانوند، توپ را به سمت دروازه پرسپولیس زد. شایان مصلح مدافع پرسپولیس پیش از ورود توپ به دروازه خودش را به محوطه شش قدم رساند ولی ضربه او به توپ هم کارساز نبود و پدیده به گل رسید.

پرسپولیس بعد از این گل تهاجمی تر شد و در دقیقه ۲۰ روی یک ضربه کرنر توانست کار را به تساوی بکشاند. شایان مصلح که روی گل پدیده موثر بود، اینبار با یک ضربه سر برای پرسپولیس گلزنی کرد. 

بعد از این گل بازی روند آرامتری را به خود گرفت. اشتباهات بازیکنان دو تیم در پاسکاری و بازی فشرده باعث شد تا از جذابیت های بازی کاسته شود و بازی با همان نتیجه یک - یک در نیمه نخست به اتمام برسد.
در نیمه دوم کیفیت بازی بیشتر افت کرد. اشتباهات متوالی بازیکنان در میانه زمین و درگیری نفرات دو تیم و توقف مسابقه باعث شد تا تماشاگران شاهد بازی سرد و کسل کننده ای باشند.

شاید بتوان تنها موقعیت خطرناک بازی را به فرصتی خلاصه کرد که مهدی ترابی در دقیقه ۶۳ برای پرسپولیس به دست آورد. روی اشتباه مدافع و دروازه بان پدیده، ترابی در کنار محوطه جریمه حریف صاحب توپ شد ولی به خاطر بسته بودن زاویه نتوانست دروازه خالی را باز کند.
برانکو ایوانکوویچ در این نیمه ابتدا بشار رسن را به جای سروش رفیعی و سپس بودیمیر را به جای نعمتی وارد زمین کرد تا بتواند با کمک این بازیکنان گره مسابقه را باز کند.

در دقیقه ۸۴ هم سیدجلال حسینی مدافع و کاپیتان پرسپولیس دچار مصدومیت شد و از زمین بیرون رفت تا محمد نادری به جای او به میدان برود.
این مسابقه در وقت های قانونی با نتیجه تساوی یک - یک به پایان رسید و کار به وقت های اضافه کشید. طبق قانون، تیم ها در مسابقاتی که به وقت اضافه می رسد، می توانند چهار تعویض داشته باشند. برانکو هم در دقیقه ۹۴ امید عالیشاه را به جای مهدی ترابی وارد زمین کرد تا نفس تازه ای به خط هجومی تیمش بدهد.

تلاش بازیکنان دو تیم در دو وقت ۱۵ دقیقه ای اضافه هم ثمری نداشت تا ضربات پنالتی تعیین کننده تیم برنده میدان باشد. 
پنالتی های دو تیم به این ترتیب بود:

پرسپولیس
بشار رسن (گل نشد)، احمد نوراللهی (گل شد)، بودیمیر (گل شد)، مهدی شیری (گل نشد)، علی علیپور (گل شد)

پدیده
بهنام برزای (گل شد)، ریگی (گل نشد)، مرادمند (گل نشد)، علی نعمتی (گل نشد).

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

اعتراض به نصب تابلوي ورودي دزفول

کلیدواژه: علمی کره زمین سیاره منظومه شمسی

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۸۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • به توپ نرسیدم تا آن را دفع کنم/ با شکست سپاهان فینالیست می‌شویم‌/ به هجمه‌های علیه پرسپولیس عادت کرده‌ایم
 • کشف یک قمر جدید در منظومه شمسی
 • یک قمر جدید در منظومه شمسی کشف شد
 • مسابقات قرآنی مدهامتان یکی از پازل های منظومه جریان سازی قرآن در کشور است
 • همه جا پیشرفت کرده ایم جز سبک زندگی
 • «گام دوم انقلاب» قدم به سوی پیشرفت و آفرینش تمدن اسلامی است
 • روحانیت و حوزه علمیه پیشتاز تحقق گام دوم انقلاب هستند
 • انقلاب اسلامی ایران منظومه ایمان و ولایتمداری است
 • حضور در منظومه ولایت تکلیف است
 • کرم‌های بیابان مریخ را ببینید+عکس
 • گزارش برنامه نود (97/11/29)؛ با رحمتی از حواشی استقلال تا خداحافظی ملی
 • قاسمی نژاد: توپ پر باد بود و پنالتی‌ها خراب شد
 • صعود پرسپولیس به نیمه نهایی جام حذفی در ضربات پنالتی
 • شکل جدید توپ غیرآمریکایی امسال لیگ قهرمانان آسیا
 • از توپ جدید لیگ قهرمانان آسیا رونمایی شد(عکس)
 • علاقمندان به نجوم این فرصت طلایی در اسفند ماه را از دست ندهند!
 • واکنش آقای بازیگر به سوپرمن شدنش
 • دختران توپ جمع کن در سری آ ایتالیا + عکس
 • برای نخستین بار؛ حضور توپ جمع‌کن‌های دختر در سری آ