خبرگزاري آريا -
کوليک به طور معمول در نوزادان حدود سه هفتگي شروع مي شود
کودک شما سالم است به خوبي تغذيه شده و پوشک تميز پوشيده است با اين حال او براي ساعت ها گريه مي کند. تمام نوزادان گريه مي کنند اما گريه نوزادان کوليکي بيشتر از حد معمول است. اين مي تواند واقعاً براي پدر و مادر خسته کننده باشد اما خبر خوب اين است که کوليک نوزاد موقتي است و شما تنها اين مشکل را نداريد.
براي کساني که نوزاد کوچک دارند و يا به تازگي صاحب فرزند شده اند، بارها اتفاق افتاده است که نوزادشان بيقراري کند. اگر نوزادتان دائما در حال گريه است و شما هيچ علتي را براي آن پيدا نمي کنيد، به احتمال زياد نوزادتان به کوليک (colic) يا قولنج مبتلا شده است.
بيش از 25 درصد از نوزادان تازه متولد شده دو هفته بعد از تولد تا حدود سه ماهگي دچار علائم کوليک مي‌شوند. اگر کودک هر روز در زمان خاصي که معمولا عصر يا شب است، گريه مي‌کند و البته اين گريه‌ها ناگهاني و البته شديد و پر سر و صداست مي‌توان گفت نوزاد مبتلا به کوليک است.
بيشتر مادران جوان با شنيدن صداي گريه هاي نوزاد خود نگران ميشوند و دست و پاي خود را گم ميکنند، اما طبق نظر متخصصين اطفال گريه نوزادان امري عادي است براي برقراري ارتباط با دنياي اطراف و برآوردن نيازهاي روزانه و عاديشان. اما گاهي اين گريه ها بيش از حد مي شوند و با علايمي همراه ميشوند که نشان از يک بيماري و يا مشکل خاص است.گريه زياد به گريه‌اي گفته مي‌شود که بين 3 ساعت در روز تا 3 روز در هفته باشد. که بايد مورد توجه و درمان قرار بگيرد . در اين ميان يکي از عارضه هاي رايج بين نوزادان که سبب گريه طولاني مدت آنها ميشود کوليک است
قولنج يا کوليک نوزاد چيست؟
قولنج در حالتي اتفاق مي افتد که نوزاد سالم است و بيش از 3 ساعت در روز، بيش از 3 روز در هفته براي سه هفته گريه مي کند. در اينجا چيزي است که ما در مورد آن مي دانيم ذکر شده است:
-اگر نوزاد شما کامل باشد، قولنج ممکن است در 2 هفتگي شروع شود.
- تقريبا هميشه 3 تا 4 ماه طول مي کشد.
- جنسيت نوزاد و ترتيب زايمان و يا شير خشک يا شير مادر بر اين موضوع تاثير نمي گذارد.
- کودکان مبتلا به قولنج با کودکاني که قولنج ندارند فرقي نمي کنند. قولنج به طور معمول در نوزادان حدود سه هفتگي شروع مي شود و هنگامي که کودک به سه تا چهار ماهگي رسيد به پايان مي رسد. اين درد توسط يک مسئله پزشکي ايجاد نشده و کوليک نوزاد همان حملات مکرر و منظم گريه به مدت سه ساعت يا بيشتر در شب تعريف شده است.
- برخي از کودکان حساسيت بيشتري به تحريک نسبت ديگران دارند. يک کودک کوليکي ممکن است به گاز، رفلکس اسيد يا يک حساسيت غذايي واکنش نشان دهد. پدر و مادر در مورد علائم کودک با پزشک متخصص اطفال صحبت کنند. پزشک شما مي تواند در مديريت علت، مانند استفاده از فرمول هاي مختلف و يا تغيير مواضع تغذيه اي به شما کمک کند.

گرفتن آروغ نوزاد، به کاهش ناراحتي ناشي از کوليک او کمک مي کند
چگونه کوليک نوزاد را تشخيص دهيم؟
- پزشک کودک يک معاينه فيزيکي براي شناسايي علل احتمالي ناراحتي کودک مانند انسداد روده کودک (انسداد روده) انجام خواهد داد. اگر کودک سالم باشد، ممکن است قولنج تشخيص داده شود.
رعايت اصول تغذيه اي مخصوص مادران نوزادان کوليکي
اگر مادري هستيد که فرزندتان را با شير خودتان تغذيه ميکند، بهتر است تا مدتي رژيم غذايي مخصوص مادران داراي فرزند کوليکي و روده هاي حساس را رعايت کنيد و متجه تغييرات چشمگير در کودک خود شويد. در وحله ي اول بهتر است سعي کنيد مواد لبني را براي چند روز قطع کنيد. (تجربه ثابت کرده با قطع مصرف لبنيات درد نوزادان بهبود خواهد يافت) ميتوانيد به جاي استفاده از شير از ماست استفاده کنيد.خوراکي هاي حساسيت زايي مانند،کلم، گل کلم، حبوبات، سير، کافئين، تخم مرغ، تربچه، پياز و همين‌طور ادويه‌جات و ساير مواد تحريک کننده براي چند روز اجتناب کنيد. (اگر گريه کودک پس از ورود دوباره يک غذا مجددا شروع شود، خواهيد دانست که اين غذا مسئول ناراحتي کودک است.) آجيل ، بادام زميني، مركبات، شكلات، گوجه فرنگي، قهوه، غذاهاي دريايي هم ممکن است براي نوزاد ايجاد حساسيت نمايد.همچنين بهتر است از مصرف مواد غذايي حاوي گلوتن، گندم، برخي ميوه هاي تابستاني و مواد نفاخ مانند حبوبات يا انواع کلم زياده روي نکنيد.
روش هاي درماني مقابله با کوليک
1- به مادران عزيز توصيه مي شود حتي المقدور از شير خودشان جهت تغذيه نوزادشان استفاده کنند. نوزاداني که با شير مادر تغذيه مي شوند (روش صحيح شير دادن)، در مقايسه با نوزاداني که از شيشه شير استفاده مي کنند، کمتر به کوليک مبتلا مي شوند. اگرچه درصدي از نوزاداني که با شير مادر تغذيه مي شوند، نيز مبتلا به کوليک هستند.
2- عادت کنيد به نوزاد خود هر بار مقدار کمي شير بدهيد، اما دفعات شيردهي خود را افزايش دهيد (يعني حجم کمي از شير در دفعات زياد). برخي پزشکان معتقدند که حجم زياد شير و يا مايعات در معده نوزاد، سبب ايجاد ناراحتي و کوليک مي شود.
3- ماساژ معده کودک در جهت عقربه هاي ساعت و حلقه زانو به سمت معده شيوه اي است که به آرام کردن کودک کمک ميکند . همانطور که نوزادان را ماساژ ميدهيم تا گاز معده را بيرون بياورند همانگونه ماساژ ميدهيم . حمام کردن کودک در آب گرم نيز درمان خوبي است
4- پخش موسيقي آرامش بخش يک راه براي رهايي کودک از اين مشکل است . اين براي منحرف کردن اذهان کودکان از اين مشکل است. آواز لالايي به کودک و يا موسيقي ذهن کودک را منحرف ميکند
5- به مادران عزيز توصيه ي شود تا پس از شير خوردن نوزاد، حتما باد گلوي نوزاد را بگيرند. گرفتن آروغ نوزاد، صرف نظر از مدت زماني که او شير خورده است، به کاهش ناراحتي ناشي از کوليک او کمک مي کند. پس از هر بار شير دادن به نوزاد خود، او را روي شانه خودتان قرار دهيد و پشت نوزاد را به آرامي بماليد تا آروغ بزند و هر گونه هواي اضافي از معده او خارج شود.
6- در هفته هاي آخر زندگي در رحم، محيط اطراف نوزاد شما، تاريک، گرم و نرم است. هنگامي که نوزاد به فضاي باز مي آيد، اين انتقال مي تواند يک انتقال جنجالي و ناراحت کننده باشد. بعضي حتي 3 ماه اول زندگي نوزاد را "سه ماهه چهارم" مي دانند. نزديکي و گرما ممکن است قولنج را آرام کند. مطالعات نشان مي دهد تماس پوست با پوست مي تواند تنفس کودک، دما، ضربان قلب، قند خون و فشار خون را تنظيم کند. همچنين مي تواند خلق و خوي او را بهبود دهد.
7- استفاده از درمان هاي خانگي براي درمان کوليک نوزادان توصيه مي شود البته اين نوع درمان ها بايد تحت نظر پزشک باشد. از پزشک بخواهيد تا به جاي تجويز داروهاي شيميايي، داروهاي گياهي براي نوزادتان تجويز کند، مثلا استفاده از عرق نعناي پاستوريزه و يا دمنوش نعنا مي تواند تسکين دهنده مناسبي براي کوليک نوزاد باشد.
يک کودک کوليکي ممکن است به گاز، رفلکس اسيد يا يک حساسيت غذايي واکنش نشان دهد
درمان‌هاي خانگي براي کوليک نوزاد
چاي بابونه:
بابونه ضد اسپاسم است (19 ترکيبات مختلف ضد اسپاسم) و آرام بخش ( 5ترکيب) که براي رفع گرفتگي روده کمک کرده و باعث آرامش مي شود.
روش:
يک قاشق چاي خوري بابونه در يک فنجان آب جوش بريزيد10-15 دقيقه بماند سپس در يک بطري ريخته تا به دماي مناسب اتاق برسد سپس به کودک ميدهيم يا مادر شيرده نيز مي توانند از اين چاي بنوشيد، مگر اينکه به اين گياه حساسيت داشته باشد.همچنين مي توانيد از چاي کيسه اي بابونه استفاده کنيد يک تا دو بار در روز توصيه مي شود.
آب:
آب يکي از ساده ترين روش براي آرام کردن نوزاد کوليکي است. حتي شنيدن صداي آب مي تواند به آرام کردن کودک کمک کند.
روش:
لگني را پر از آب کرده و در سينک قرار دهيد و کودک را کنار آن نگه داريد حتي صداي آب که مانند آبشار مي آيد براي کودک مفيد است يا قرار دادن بطري آب گرم داغ نباشد روي معده کودک براي تسکين و رهايي از درد مفيد است.
نعنا:
نعنا داراي خواص ضد اسپاسم است که براي کاهش اسپاسم روده در نوزادان به کساني که اين مشکل کوليک مواجه هستند مفيد است.
روش:
يک قاشق چاي خوري از نعناع خشک را در يک فنجان آب داغ بريزيد. حدود 10 – 15 دقيقه بماند سپس زماني که ولرم شد به کودک بدهيد يا حتي مادران شيرده نيز ميتوانند يک فنجان چاي نعناع بنوشيد تا زماني که کودک بهبود يابد ميشود از اين چاي استفاده کرد
بادرنجبويه:
مربوط به خانواده نعناع است ، ​​ به آرامش، خواب و از بين بردن درد گاز کمک ميکند.
استفاده از داروهاي گياهي حتما با مشورت پزشک صورت گيرد.
گردآوري: بخش کودکان بيتوته
منبع:
niniban.com
behdasht.news


منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پیشگیری از تولد ۱۳ نوزاد معلول با مشاوره ژنتیک

معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به بهره‌مندی چهار هزار و ۳۵ نفر از خدمات مشاوره ژنتیک در سال گذشته گفت: با اجرای طرح غربالگری از تولد ۱۳ نوزاد معلول پیشگیری شد.

اعظم احمدی شادمهری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سه ماه نخست امسال نیز ۴۲۸ نفر در مراکز مشاوره ژنتیک شهرستان‌های بیرجند و قاین پذیرش و از خدمات این مراکز بهره‌مند شدند که پنج نفر در طرح غربالگری ژنتیک شناسایی و ختم بارداری به صورت قانونی انجام شده است.

وی با اشاره به ماهیت خدمات مشاوره ژنتیک اظهار داشت: این مشاوره‌ها در سه بخش قبل از ازدواج، اختلالات غربالگری دانش آموزی ۱۲ تا ۲۵ سال و مشاوره در مراکز انجام می‌شود.

معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی به اجرای طرح غربالگری اختلالات ژنتیک سال ۹۷ برای پنج هزار و ۷ دانش آموز در ۶ شهرستان اشاره کرد و گفت: خانواده‌های چند معلولیتی درشهرستان‌های طبس، درمیان، نهبندان، سربیشه، زیرکوه، سرایان و بشرویه سال گذشته از خدمات مشاوره ژنتیک به صورت سیار استفاده کردند.

وی بیان کرد: هزینه‌های آزمایشگاهی –سونوگرافی برای مراجعان نیازمند و خانواده‌های با سابقه معلولیت بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد پرداخت می‌شود.

احمدی شادمهری با اشاره به هزینه کرد بالغ بر یک میلیارد تومان اعتبار برای برنامه‌های ژنتیک استان در سال گذشته یادآور شد: دیدن هر فرد معلول یک زنگ خطر برای افرادی است که تمایل به فرزنددار شدن دارند تا مشاوره ژنتیک را جدی بگیرند.

وی یکی از برنامه‌های پیش رو را اجرای طرح شیوع شناسی معلولیت در استان عنوان کرد و گفت: این طرح به صورت کشوری در استان انجام می‌شود که سال گذشته با اعزام تیم‌های سیار به شهرستان‌های فاقد مرکز مشاوره بسیاری از بیماری‌ها شناسایی و پیشگیری شده است.

معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی تاکید کرد: خانواده‌های دارای معلول برای شناسایی مشکلات ژنتیکی لازم است در زمان حیات فرد معلول به مرکز مشاوره مراجعه کنند تا با نمونه‌گیری از این شخص تشخیص نوع بیماری انجام گیرد.

۱۱۵ هزار و ۷۶ نفر تحت حمایت بهزیستی خراسان جنوبی هستند و ۲ هزار و ۴۶۲ خانوار هم پشت نوبت قرار دارند.

۹۸۹۳* ۶۰۵۴

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۸۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تولد چهارقلو در زنجان
 • نکته بهداشتی: اسهال کودکان
 • نجات نوزاد ۱۱ماهه پس از سقوط از ساختمان +عکس
 • بازدید سرزده مدیر عامل صندوق بازنشستگی از شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران
 • توضیحات شنیدنی مصدوم حادثه حمله شیر در قزوین +فیلم
 • ارتباط مصرف فیبر در دوره بارداری و کاهش ابتلای نوزاد به آلرژی
 • تولد سالانه ۴۰۰۰ کودک ناشنوا در کشور / هزینه ۵۰ میلیونی کاشت حلزون شنوایی
 • پاسخ سوالات خود را در زمینه «بی‌اشتهایی کودکان» اینجا بخوانید/ بخش دوم
 • مادر ۲۹ ساله زنجانی چهار قلو به دنیا آورد
 • پیشگیری از تولد ۱۲ نوزاد معلول با مشاوره ژنتیک
 • خانواده سه نفره، هفت نفره شد
 • بلايي که زايمان زودهنگام بر سر نوزاد مي‌آورد!
 • تولد نوزدان 4 قلو در زنجان
 • والدین نوزاد چالوسی: فرزندشان به خاطر سهل‌انگاری کادر پزشکی آسیب دید
 • پزشکان میزان بیلی روبین نوزاد را باید بسنجند
 • زایمان زودهنگام موجب تغییر فعالیت مغز نوزاد می شود
 • ناشنوایان هنرمند اردکان تجلیل شدند
 • غمي كه با كودک مي ‌آيد
 • تغذیه مداوم با شیر مادر؛ مهم‌ترین عامل کاهش زردی نوزاد است