رویداد۲۴ والدین باید بدانند چگونه می توانند جوانی را که بین دو راهی مانده و می خواهد اسلام را بشناسد و با سرچشمه زلال اسلام رابطه برقرار کند جذب نمایند . پس : به این آمار توجه داشته باشید که گفته اند : 75% یادگیری از طریق چشم و 13% از طریق گوش و 12% از طریق بقیه حواس انجام می گیرد . با توجه به این نکته والدین می توانند مطالب آموزشی مانند احکام و عقاید و دستورات دینی را در برگه نوشته و آن را بر دیواری مقابل چشم فرزندان قرار دهند و با گفتگو کردن درباره موضوع ، آن را در ذهن فرزندان جا انداخته و ملکه کنند.شیدایی
رفتارهای شیدایی هم در پسرها دیده شده و هم در دخترها اما در دخترها بیشتر است به این بیان که عاشق دوستش می شود مثلاً مریم عاشق سارا می شود ، زنگ تفریح با هم هستند ، سر کلاس درس کنار هم می نشینند ، در راه خانه با هم هستند ، به مدرسه که می آیند با هم می آیند ، دست در دست هم می دهند ، همدیگر را بغل می کنند ، هنگام دیدار و خداحافظی همدیگر را می بوسند ، تلفن های زیاد به هم می زنند ، کارت پستال به هم می دهند و نامه های عاشقانه و ... به این گونه رفتارها شیدایی گفته می شود که اصل آن به شدت عواطف در دوران نوجوانی برمی گردد اما این یک اصل نیست که باید تابع آن بود بلکه والدین می توانند جلوی این شیدایی را بگیرند .

اگر مادران با عشق ورزیدن ، ناز و نوازش کردن ، بوسیدن و ... با دختر خود ارتباط برقرار کنند دختر آنها شیدا نخواهد شد البته در پسرها نیز شیدایی دیده می شود که اینجا نقش پدر پررنگ می شود .
اسلام به عنوان کامل ترین و جامع ترین دین از مدیریت بالایی در زمینه های مختلف برخوردار است . اسلام بر مدیریت جسم و جان به صورت مکمل یکدیگر تأکید دارد . بدانید که تغذیه روح افلاکی و جسم خاکی باید به صورت همزمان صورت گیرد . اسلام نمی پسندد که انسان به تغذیه روح افلاکی توجه کند اما از تغذیه جسم خاکی کوتاهی کند . تغذیه جسم بسیار مهم تر از تغذیه روح است .
غذا می تواند بستر ساز هدایت و شقاوت و تأثیرگذار در پذیرش حق و باطل باشد . در اسلام سفارشات بسیار دقیق و زیبایی برای غذا خوردن شده است . سفارشاتی برای قبل غذا و در حین غذا و بعد غذا که توجه به همه آنها می تواند تأثیر بسزایی در سلامت جسم و جانمان داشته باشد و

همچنین نکاتی برای تهیه غذا از راه حلال و حرام بودن آن دارد . اسلام تلاش و مجاهدت در راه کسب رزق و روزی حلال را هم سنگ با جهاد در میدان نبرد می داند و کسی که در این راه کشته شود ثوابی همچون ثواب مقام شهید را داراست . توجه به این امور و رعایت آنها از سوی والدین می تواند الگوی مناسب و خوبی برای فرزندانمان باشد . روش تغذیه و تغذیه سالم کارآمدترین عمل یک فرد در طی روزمره به شمار می آید . همان گونه که جوان و نوجوان باید با امور دینی و اسلامی آشنا شود باید با آداب تغذیه ای که حجم مهمی از اوقات او را در بر می گیرد آشنا شود . سه مرتبه تغذیه روح در شبانه روز با خواندن نماز عملی می شود وهمچنین سه مرتبه تغذیه جسم در شبانه روز با خوردن غذای سالم .


برخی نکات بهداشتی سفارشی شده در اسلام :
تا گرسنه نشده اید ، غذا نخورید و قبل از آن که به طور کامل سیر شوید ، از خوردن فاصله بگیرید . میوه ها را قبل از خوردن با آب بشویید .
اسلام می فرماید : لقمه را کوچک بگیرید و بسیار بجوید ، زمانی را که مشغول خوردن غذا هستید ، از عمرتان حساب نمی شود ، یعنی عجله نکنید . معده ، خانه ی بسیاری از امراض است ، از پرخوری دوری کنید . زیرا شکم انسان دشمن انسان است و اگر مردم کمی کمتر بخورند ، استقامت بدنشان بیشتر خواهد شد .
- شستن ظرفهای آلوده را به تأخیر نیاندازید و همین که آنها را شستید ، آنها را واژگون قرار دهید .
- از خوردن غذای داغ که دهان را می سوزاند ، بپرهیزید.
- روی غذای چرب ، آب سرد ننوشید.
- دستهای خود را قبل از غذا بشوئید و آنها را با چیزی خشک نکنید تا مبادا در حوله ای که با آن خشک می کنیم ، آلودگی باشد.
- دندانهای خود را مسواک کنید.
- استفاده از خرما ، زیتون ، انجیر ، انگور ، انار ، سبزیجات بخصوص کاهو و حبوبات ، عدس ، گوشت وعسل ، نان جو ، آرد سبوس دار وهمچنین خوردن بعضی از میوه ها با پوست سفارش شده است.   بلوغ مرحله مهمی از دوران رشد و تکامل است . معمولاً نوجوانان 50 درصد از وزن و 20 درصد از قد نهایی خود را در دوره بلوغ به دست می آورند . در دوره نوجوانی نیاز پسران و دختران به مواد غذایی ، یعنی انرژی ، پروتئین ، ویتامینها و املاح بالا می رود . انرژی مورد نیاز برای پسران بین 2000 تا 3900 کالری و برای دختران بین 1500 تا 3000 کالری در روز است . تغییرات فیزیکی و تغییر شکل بدن هنگام بلوغ ، از عواملی است که نوجوانان را نگران می سازد . نگرانی نوجوانان نسبت به شکل ظاهری ، اغلب باعث ناراحتیهای روانی و اختلالاتی در تغذیه آنها می شود.   مهمترین این اختلالات بی اشتهایی عصبی و روی آوردن به رژیمهای لاغری یا کاهش وزن است . توجه به تغذیه باید از دوران جنینی آغاز و بعد از نوزادی ، کودکی ، پیش دبستانی و دوران دبستان و پیش بلوغ و دوران بلوغ ادامه یابد . باید خاطرنشان کرد که خطر بیماریهای تغذیه ای در سنین بلوغ ، زمینه ابتلا به اغلب بیماریها را در سنین میانسالی و سالمندی فراهم می کند . پوکی استخوان ، بی حوصلگی و افسردگی و کم خونی ، دیابت ، افزایش چربی خون ، آرتروز ، فشار خون ، بیماریهای قلبی عروقی و ... همه ریشه در تغذیه در دوران نوجوانی و جوانی دارد و این موارد به طور عمده ریشه در عادات ناصحیح غذایی و کمی فعالیت دارد . تمایل به فست فودها به جای غذاهای سنتی و جایگزین کردن تنقلات بی فایده ای مثل چیپس و پفک و نوشابه و ... نوجوانان و جوانان را بیشتر در معرض ابتلا به این بیماریها قرار می دهد . جایگزین کردن مواد معدنی با ارزش مانند : کشمش ، نخودچی ، بادام ، پسته ، فندق ، گردو ، کنجد ، عسل ، روغن زیتون ، ذرت ، انجیر خشک ، خرما ، شیر ، ماست و ... کمک شایانی به جهش رشد ، افزایش قدرت دفاعی بدن و تأمین انرژی لازم برای کار و فعالیت فکری آنها می کند .
( فقر ویتامین ب باعث عصبانیت در افراد می شود و فقر این ویتامین همراه با کمبود کلسیم و فسفر از جمله عوامل ایجاد حالت های پرخاشگری است )

منبع: رویداد24

خبر بعدی:

اثری از نوجوان غرق شده رودانی نیست/ عملیات تجسس ادامه دارد

بارش باران و طغیان رودخانه موجب غرق شدگی یکی از اهالی رودانی در هفته گذشته شد که با وجود تجسس های گسترده اثری از این نوجوان پیدا نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از هرمز؛علی اعمی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به بارندگی های سیل آسای هفته گذشته اظهار کرد: طغیان رودخانه های فصلی در شهرستان رودان موجب  غرق شدن یک نوجوان 12 ساله از روستای سرجوئیه شد که از ساعات نخست این حادثه جستجوها برای پیدا کردن پیکر این نوجوان ادامه دارد.

وی گفت:پس از پایان بارندگی ها با اعزام گروههای متخصص بهمراه سگ های جستجوگر، تجسس ها به صورت دقیق در منطقه آغاز شد.

اعمی افزود: به واسطه طغیان رودخانه و جریان سیلاب سراسر مسیر منتهی به سد میناب در حال جستجوست که تاکنون هیچ اثری از این کودک پیدا نشده است.

وی تصریح کرد: هم اکنون تیم های تجسس بر روی دریاچه سد میناب در حال فعالیت هستند و چندین تیم مجهز بهمراه بومیان منطقه سراسر  بستر رودخانه را بررسی می کنند لذا عملیات تجسس تا پیدا شدن پیکر این نوجوان ادامه دارد.

 

انتهای پیام/

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

جزئیات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه ۹۷

کلیدواژه: رویداد24 نوجوان استکبار جهانی والدین

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۸۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نحوه برخورد با نوجوان سيگاري
 • سهمیه اکران عید برای سینمای کودک و نوجوان
 • زنانگیِ جذاب در یک رمان انقلابی
 • توصیه‌های امام رضا (ع) درباره آداب غذا خوردن
 • ​جشنواره کتاب سال سبک زندگی برگزار می شود/ جشنواره با محوریت کتاب کودک و نوجوان برگزار می شود/ فرآیند داوری متفاوت از جشنواره سال گذشته است
 • تغذیه کارکنان در محیط کار باید چگونه باشد؟
 • غذا درمانی با میوه‌هایی که خواص دارویی دارند
 • اکثریت زنان باردار در یمن از سوء تغذیه شدید رنج می برند
 • بهترین نوشیدنی صبحگاهی چیست؟
 • کنترل چربی خون بدون دارو/ترفندهای خانگی بهترین انتخاب!
 • اجرای طرح حمایت از مادران باردار دچار سو تغذیه
 • تقویت سیستم ایمنی با گزینه های تغذیه ای
 • آب بهترین نوشیدنی صبحگاهی است
 • چگونه غذادرمانی کنیم؟
 • راه اندازی رستوران ویژه غذا‌های محلی در دانشگاه لرستان
 • دین راهنمای اخلاق است
 • رستوران ویژه غذاهای محلی در دانشگاه لرستان راه اندازی شد
 • پیش‌بینی ۱۰۰ نقطه برای احداث سدهای تغذیه مصنوعی در هرمزگان
 • خوردن ماهي اي كه در طور ماهيگيري مرده، چه حكمي دارد؟