رکنا: تاریخچه ارتباطات انسانی نشان می‌دهد، ابزار اولیه ارتباط ما، استفاده از زبان بدن و ارتباط غیر کلامی بوده است که در طول زمان متحول شده و به صورت امروزی درآمده است. پیشرفت تمدن باعث تغییراتی در ارتباطات شد، از جمله این تغییرات، تعدد نقش‌ها بود. انسان‌ها در زندگی خود نقش‌های متفاوتی مانند فرزند، همسر، والد، کارمند، مدیر و غیره را تجربه می‌کنند و حتی ممکن است چند نقش را به صورت همزمان ایفا کنند.

به گزارش رکنا، فرزاد شاه حیدری، کارشناس فناوری اطلاعات مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در این باره اظهار کرد: این تغییرات، ارتباطات ساده ما را به معادلات پیچیده ای تبدیل کرده است. پیشرفت فناوری، ارتباطات را از این هم پیچیده‌تر کرده است افراد علاوه بر فضای حقیقی نقش‌هایی را در فضای مجازی نیز ایفا می‌کنند. به دلیل ویژگی‌های خاص فضای مجازی، نقش‌های مجازی افراد می‌تواند هم‌سو یا مخالف نقش‌های حقیقی آن‌ها باشد.

با پیدایش فضای مجازی، هویت تعریفی تازه پیدا کرده است، هویتی که تا پیش از این از سوی نقش ها و رفتارها تعریف می شد، امروزه در فضای مجازی تغییر ماهیت داده و در برخی مواقع دچار تغییراتی شده است.

در فضای مجازی، انسان‌ها می‌توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند، معامله کنند یا گروه‌های مختلفی را بسازند. هویت کنونی افراد، متغیری است که در چنین فضایی شکل می گیرد، فرد را از چارچوب معین و انعطاف ناپذیری که در فضای حقیقی دارد، جدا می‌کند. چنین فضایی که فرد را از قید و بندها رها می کند، می‌تواند هویت فرد را تحت الشعاع خود قرار دهد.

یکی از دلایل فراوانی وقوع جرم در حاشیه شهرها، مهاجرنشینی و ناشناخته بودن افراد یک محله برای یکدیگر است. به تجربه ثابت شده که اگر افراد یک محله یکدیگر را بشناسند کمتر مرتکب جرایم مختلف می‌شوند.

فضای مجازی، فضایی است که اهالی آن در عین ارتباط های گاها مستمر، یکدیگر را نمی شناسند، و هر روز و هر لحظه می‌توانند با هویتی جدید، وارد این فضا شوند و ارتباطات جدید برقرار کنند.

بنابراین، فضای مجازی خود به خود به یک فضای مخاطره انگیز تبدیل می‌شود و افراد با این تصور که ناشناخته هستند جرأت و جسارت پیدا کرده و دست به جرم و جنایت می‌زنند.

فضای مجازی با ارائه محیط بدون کنترل و گسترده به کاربران امکان برقراری روابط مختلفی را می‌دهد و زمینه شکل گیری روابط جدیدی را بین آن‌ها فراهم می‌کند. این روابط که بدون محدودیت‌های فضای حقیقی در بین افراد ایجاد می‌شود سبب شکل گیری دیدگاه‌های خاص می‌شود.

فرآیند تشکیل روابط بدون محدودیت با سایر افراد، زمینه های ایجاد روابط تعریف نشده گسترده و چالش برانگیز بین افراد، چه در فضای مجازی و چه به صورت بازخورد آن در فضای حقیقی را به‌وجود می‌آورد و آسیب‌های متعدد جسمی و روانی به فرد و در سطح بالاتر به جامعه و امنیت اجتماعی وارد ‌می‌کند.

افراد، نباید هویت مجازی خود را از هویت حقیقی خود جدا بدانند و با این باور که رفتارهای مجازی، بازخوردهای حقیقی برای افراد در پی خواهند داشت، رفتار مجازی خود را مطابق شخصیت و رفتار حقیقی خود شکل دهند تا علاوه بر جلوگیری از اثرات منفی هویت‌های مجازی افسار گسیخته، به فرهنگ سازی و سالم سازی فضای مجازی کمک کرده باشند. این امر تنها با توجه بیشتر به آموزش‌های همگانی و تجدید نظر در سیاست‌های آموزشی مهارت‌های استفاده از این فضا در جامعه محقق خواهد شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

منبع: رکنا

خبر بعدی:

اولین گردهمایی فعالان فضای مجازی فارس در شیراز برگزار می‌شود/ تقدیر از فعالان فضای مجازی فارس

به گزارش خبرگزاری بسیج از فارس، اولین گردهمایی فعالان فضای مجازی فارس با همکاری معاونت فضای مجازی سپاه فجر و معاونت فضای مجای صداوسیمای مرکز فارس در شیراز برگزار می شود.

محمد جواد کهندل پور معاون فضای مجازی سپاه فجر فارس در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر و با بیان اینکه بحث فضای مجازی از موضوعات مورد تاکید مؤکد حضرت آقا قرار گرفته است تصریح کرد: با توجه به این که زیرساختهای فضای مجازی در دست دشمن است، لذا لازم است که با توجه به فضا و موقعیت ایجاد شده، آسیب ها را بشناسیم و بعد در جهت رفع آن اقدام کنیم.

گفت: هدف از این گردهمایی، شناسایی و همسوسازی جوانان انقلابی، و دیده شدن فعالیت های آنان است و در این فرایند تولید پیام که از رصد، تولید و بازخورد پیام وجود دارد، نیروهای انقلابی را شناسایی و آموزش دهیم.

به گفته وی، نیروی ارزشی یا انقلابی، به این معنی نیست که فقط بسیجیان مد نظر هستند بلکه همه مردم را با فکر حمایت از نظام اسلامی شامل می شود.

کهندل پور، هدف دوم را معرفی چهره های برتر استان در پنج حوزه دانست و تصریح کرد: در حوزه خبر و اطلاع رسانی، رصد و فناوری اطلاعات، انتشار و شبکه سازی، تولید محتوا و آموزش افراد منتخب معرفی خواهند شد.

معاون فضای مجازی سپاه فجر استان فارس گفت: 33نفر شناسایی شده آند و یک نفر چهره شاخص سال 97 معرفی خواهد شد.

وی ادامه داد: سین برنامه به این شکل خواهد بود که هم تجلیل داریم و هم رونمایی که بر این اساس سه اثر از فضای مجازی سپاه و صداوسیما رونمایی خواهد شد.

کهندل پور رونمایی از سامانه آموزشی آنلاین و مجموعه موسیقیایی و رونمایی از یک کتاب با موضوع جهادگر برتر فارس، را از دیگر برنامه های این گردهمایی عنوان کرد.

به گفته وی، سازمان فضای مجازی سپاه فجر هشت سال است که راه اندازی شده و افرادی در این پنج حوزه فعالیت می کردند.

در ادامه، علی خورشیدسوار معاون فضای مجازی صداوسیمای استان فارس اظهار داشت: این گردهمایی با محوریت و هم افزایش میان فضای مجازی شبکه فارس و سازمان فضای مجازی سپاه فجر فارس برگزار می شود.

خورشیدسوار تصریح کرد: زمان قدرت رسانه‌ها عمودی در جهان کاهش پیدا کرده است. الان لایه های خاکستری که توده های مردم در فضای مجازی هستند، رویکرد رسانه های عمودی را کمرنگ کرده است. به همین دلیل از فضای مجازی به عنوان زیست بوم تعبیر می شود.

وی یکی از ویژگی‌های این گردهمایی را مردمی بودن آن دانست و اظهار داشت: ارتباط میان تلویزیون سنتی و جدید و آنلاین از دیگر ویژگی‌های این برنامه است.

معاون فضای مجازی صدا و سیما فارس ادامه داد: قطعا در آینده رویدادهای استارت آپ ها و  شتاب دهنده ها مورد حمایت قرار می گیرند.

وی از دو رونمایی دستاوردهای صدا و سیما فارس در حوزه فضای مجازی در این گردهمایی خبر داد و گفت: اپلیکیشن جامع شبکه فارس و آرشیو زمانی در سایت صدا و سیما هم اضافه شد و مخاطب تا ۱۶ روز امکان استفاده از این آرشیو دارد.

وی از راه اندازی تلویزیون اجتماعی در شبکه فارس هم خبر داد که با رویکرد شبکه بومی سازی امکان استفاده از پتانسیل شهروند خبرنگار را فراهم ساخته است.

خورشید سوار اضافه کرد: این تلویزیون اجتماعی کاملا دانش بنیان است و توسط کارشناسآن جوان صدا و سیما فارس طراحی شده است و نوعی صرفه جویی ارزی هم به دنبال دارد.

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

پرسپولیسی‌ها میهمان مسابقه شوتبال شبکه نسیم

کلیدواژه: فضای مجازی جرم جنایت فضای مجازی جرم جنایت تمدن همسر مجازی کارمند زبان بدن عکس قتل فیلم دختر زن پسر مادر مرد مردم جوان

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۹۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انقلاب اسلامی ایران هویت ملی را احیا کرد
 • حجت الاسلام حدادپور جهرمی چهره برتر فضای مجازی در سال ۹۷
 • فرصت‌ها و تهدیدات فضای مجازی در تغییر سبک زندگی تاثیر گذار هستند
 • دیدار صمیمی جمعی از فعالان فضای مجازی کهگیلویه و بویراحمد با نماینده ولی فقیه/آیت الله ملک حسینی:حضور در فضای مجازی به تخصص و آگاهی نیاز دارد+تصاویر
 • کارگاه آگاه سازی و مقابله با آسیب های فضای مجازی برگزار شد.
 • مردم چه نمره‌ای می‌دهند؟
 • افتتاح اولین کتابخانه فضای مجازی در کرمان
 • امکانات دنیای مجازی نوعی چندصدایی جهانی را عرضه می‌کند
 • حضور فعال در فضای مجازی لازمه شکست محاصره تبلیغاتی دشمنان است
 • تقدیر از تلاشگران عرصه فضای مجازی در جشنواره ابوذر کرمان
 • 50 گردان سایبری در فضای مجازی کرمان تشکیل شده است
 • استفاده بی رویه از فضای مجازی منجر به انزوا و افسردگی می شود
 • اسرائیل به دنبال رخنه در هویت مسلمانان است
 • مردم چه نمره‌ای به دولت می‌دهند؟
 • حل معضلات اجتماعی فضای مجازی با استفاده از راهکارهای اجتماعی
 • راهکار مقابله با آسیب های فضای مجازی به مردم ارائه شود
 • آیت الله‌ اراکی: فلسطین پاره‌ای از هویت جهان اسلام است
 • شهروندان از صحت آگهی های تبلیغاتی در فضای مجازی مطمئن شوند
 • جلوگیری از وقوع جرایم با عدم انتشار عکس‌ها و اطلاعات شخصی در فضای مجازی