ساعت 24- استاد اخلاق شهر تهران گفت: اگر چه ۴۰ سال است، مشکل، گرانی و کمبود داریم و بیشتر اداری‌ها هم به ما تکبر می‌کنند اما این مصائب می‌ارزد به اینکه دین، قرآن، اهل بیت (ع)، مساجد، حسینیه‌ها، حوزه‌ها و منبرها بماند.

 استاد حسین انصاریان استاد اخلاق در مسجد جامع غدیرخم تهران اظهار داشت: صدیقه کبری (س) با خطبه‌ای که در مسجد خواندند، درس‌های عظیم و سازنده‌ای را به امت تا قیامت دادند، در ضمن بیانات ایشان انحرافات شدید اکثریت را بعد از درگذشت پیامبر اسلام (ص) گوشزد کرد.

وی افزود: از اوایل سخنرانی حضرت استفاده می‌شود که علت فرو رفتن اکثر امت در لجن گمراهی و ظلمات که مانع رسیدن فیوضات الهیه به انسان است چه بوده - البته این مسائل با دقت در متن گفتار حضرت در می‌آید- گفتاری که نشان می‌دهد وجود مقدس ایشان دریایی بی‌ساحل از «علم لدنی» و «علم الهامی» بوده است.

یک روح بدون آلودگی و پاک عامل اتصال انسان به محبوب است

استاد انصاریان خاطرنشان کرد: حیوانات گیرنده الهامات الهیه هستند و علتش هم این است که روح حیوانی آن‌ها موج ظلمت ندارد، یک روح بدون آلودگی و پاک است که همین روح عامل این است که اتصال به محبوب داشته باشند و با گوش باطن خودشان صدای الهام حضرت رب العالمین را بشنوند و الهام شنیده را به کار بیاندازند، نه اینکه فقط بشنوند.

وی ادامه داد: حیوانات مانند همه آسمان‌ها و زمین هم گیرنده و هم به کار گیرنده الهام هستند. در آیات شریفه قرآنی می‌خوانیم «وَ أَوْحی فِی کُلِّ سَماءٍ أَمْرَها» (فصلت، ۱۲) ما به تمام کرات آسمانی، کهکشان‌ها، سحابی‌ها و عالم بالا، راه و وظیفه و مسئولیتشان را در این عرصه هستی وحی کردیم.

این استاد اخلاق و تربیت حوزه‌های علمیه گفت: اولین کسی که بعد از پیغمبر(ص) تفسیر قرآن شروع کرد، وجود مبارک امیرالمؤمنین (ع) بود. بیست و پنج سال ایشان ممنوع از سخنرانی و سخن گفتن بودند، اجازه نمی‌دادند در هیچ مجلسی نکته‌ای را بیان کند، در این بیست و پنج سال کار حضرت به اجبار برداشتن یک طناب و یک تیشه و یک بیل بود، در مدینه با روزی دو سه درهم اجیر باغ‌های مردم بود.

وی افزود: یعنی این دانش گسترده الهی و این ارزش‌های بی‌نهایت را کنار یک طناب و یک بیل و یک کلنگ قرار داده بودند. بعد از بیست و پنج سال ایشان یک آزادی پیدا کرد که حرف بزند. یکی از اقدامات امام علی (ع) تفسیر قرآن بود، ایشان یکی از شاگردان تفسیرش پسرعمویش عبدالله بن عباس بود که البته مورد علاقه حضرت بود، ایشان از امیرالمؤمنین (ع) تفسیر قرآن را یاد گرفت. یک روز یک کسی به او گفت: علم تو نسبت به قرآن با علی بن ابیطالب مساوی شده؟ به او گفت: چه می‌گویی؟ علی بن ابی طالب علمش همه هفت دریاست و علم من یک قطره است در مقابل علم او و این قطره را هم من از آن هفت دریا برداشتم، خودم اصلاً هیچ چیزی ندارم.

استاد انصاریان با اشاره به روایتی از عالم سنی درباره امام علی (ع) بیان داشت: شیخ سلیمان بلخی عالم سنی حنفی مذهب در کتاب «ینابیع المودة» نقل می‌کند؛ امیرالمؤمنین (ع) به ابن عباس گفت: من اگر تمام حقایق هفت آیه سوره حمد را برایتان بگویم، یعنی مطابق ظرفیت شما و استعداد شما هفت آیه حمد را برایتان بگویم، آن مقداری که شما ظرفیت دارید نه از حمد، آن چیزی که پیش من است، شما بعد از تمام شدن کلاس ۷۰ شتر جوان باید بیاورید نوشته‌هایش را بار کنید و ببرید. این برای هفت آیه‌اش است و این حقیقت دارد.

ترس پیامبر (ص) از اینکه حقیقت علی (ع) را برای مردم بیان کند

وی در مورد عظمت مقام امیرالمؤمنین(ع) ادامه داد: شما از این روایات و ۱۰ برابر نهج‌البلاغه چاپ شده حس کنید روح چقدر پاک، الهی و ملکوتی بوده؛ روح، عقل و باطنی که ما اصلاً نمی‌توانیم درک کنیم. پیغمبر اکرم (ص) ترسید از اینکه حقیقت امیرالمؤمنین (ع) را برای مردم بیان کند، به امیرالمؤمنین (ع) گفت: «اخاف» می‌ترسم که آنچنان که هستی تو را به مردم معرفی کنم و تا سرم را زمین گذاشتم به جای خدا تو را بپرستند.

این مفسر قرآن کریم اظهار داشت: ما انسان‌ها یقیناً راه به اتصال این ارواح داریم، اگر ما اتصال نداشتیم چرا پروردگار در قرآن می‌گوید اطاعت از پیغمبر واجب است؟ چرا در قرآن می‌گوید: «إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُون» (مائده، ۵۵) چرا در قرآن به صورت واجب به ما می‌گوید: «فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لا تَعْلَمُون» (نحل،۴۳). اگر ما اهل ذکر نباشیم چه کسی اهل ذکر است؟ اگر ما شیهۀ درست بهشتی نباشیم معاویه بهشتی است؟ یا ترامپ بهشتی است؟ یا اسرائیلی‌ها بهشتی هستند؟

وی افزود: اگر راه اتصال بین ارواح و عقول ما به این دریاهای الهی باز نبود، چرا پروردگار از ما به اطاعت به صورت واجب و به پیروی آن دعوت کرده؟ این ارواح شبیه آیینه هستند، همه عوالم و علوم در این آیینه‌ها منعکس است، همه ما هم از آیات قرآن این حقیقت را استفاده می‌کنیم که به ما تهمت نزنند که چون شیعه اید غلو می‌کنید، غلو حرام است؛ اینها آیینه‌هایی هستند از پیغمبر (ص)و صدیقه کبری (س) تا امام عصر (عج) که تمام حقایق هستی در وجودشان منعکس است و می‌بینند، یعنی یک جا نشستند، ولی همه حقایق و پشت پرده عالم را می‌بینند.

استاد انصاریان گفت: کتاب اصول کافی از استحکام فوق‌العاده‌ای برخوردار است؛ روایتی در این کتاب است که شخصی خدمت امیرالمؤمنین (ع) می‌آید و به امام می‌گوید: «انی احبک» من عاشق شما هستم. امام سرشان را پایین انداختند و مقداری مکث کردند، بعد سر مبارکشان را بالا آوردند و فرمودند: «کذبت» دروغ گفتی، تو مرا دوست نداری، تو هیچ رابطه‌ای با من نداری، چون خدا بین ما و بین پیغمبرانش و ائمه و قرآن رابطه برقرار کرده، ما راه به همه حقایق داریم. البته هر کدام از ما به اندازه ظرفیت روحی و نفسی خودمان راه داریم، اما این ظرفیت‌ها یکسان نیستند. «تِلْکَ الرُّسُلُ فَضَّلْنا بَعْضَهُمْ عَلی بَعْض» (بقره، ۲۵۳) انبیا هم ارواح یکسان نبودند، طبق قرآن مجید پنج اولوالعزم بودند، اولوالعزم پنجم هم آنچه صد و بیست و چهار هزار نفر داشتند را در خودش به تنهایی داشت.

هشت بهشت به تناسب اختلاف ظرفیت مردم مؤمن است

وی ادامه داد: از ائمه پرسیدند: چرا بهشت هشت تاست؟ چرا خدا یک بهشت نساخته؟ جهنم هفت تاست؟ امام فرمودند: هشت بهشت به تناسب اختلاف ظرفیت مردم مؤمن است.  یک مؤمن آسیه زن فرعون است که خدا در قرآن می‌گوید این زن سرمشق تمام زنان و مردان مؤمن و مؤمنه تا قیامت است. خدا در سوره حشر می فرماید: اگر این قرآن را به کوه نازل می‌کردم کوه متلاشی می‌شد و در مقابل آیاتش خاکسار می‌شد؛ یعنی کوه هم شعور و فهم دارد و می‌تواند با قرآن ارتباط برقرار کند. یک مؤمن مریم کبری(ع) است که در منطقه بسیار فاسدی زندگی می‌کرد، روزگار تولدش در منطقه‌ای بوده که مردم رباخور فاسد و اهل هر گناهی بودند، ولی مریم آنچنان به پروردگار عالم ربط پیدا کرد که گوشش برای شنیدن صدای ملائکه آماده شد.

مبلغ عرصه بین‌الملل اظهار داشت: چند بار در قرآن است «وَ إِذْ قالَتِ الْمَلائِکَةُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاکِ وَ طَهَّرَکِ وَ اصْطَفاکِ عَلی نِساءِ الْعالَمِینَ، یا مَرْیَمُ اقْنُتِی لِرَبِّکِ وَ اسْجُدِی وَ ارْکَعِی مَعَ الرَّاکِعِین» (آل عمران، ۴۲ و ۴۳) این یک ظرفیت است. یک ظرفیت هم خدیجه کبری (س) است که پیغمبر می‌فرماید: «زوجتی فی الدنیا و الاخرة» خدیجه همسر من در دنیا و آخرت است، این خیلی روح است. یک ظرفیت هم که گسترده تر از همۀ آفرینش است ظرفیت صدیقه کبری (س) است. گستردگی ایشان را هم از آیه مباهله، آیه تطهیر، خطبه مسجد، خطبه منزل، دعاها و روایاتش استفاده می کنیم. هر چه آدم به طرف پاکی از آلودگی های باطن و ظاهر پیش برود انعکاس فیوضات به تناسب این پاکی در باطن انسان تجلی می کند.

شیعه باید از مسیر زندان، تهمت، تحریم، رنج، سختی و شهادت عبور کند

وی در ادامه سخنان خود به طرح ناموفق دشمنان برای نابودی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: طرح آمریکا، اسرائیل و انگلیس این بود که تمام مساجد، آتشکده‌ها و کلیساها نابود شوند و کل حسینیه ها انبار تجاری شود، اما مردم نگذاشتند گرگ های استعمار موفق شوند. اگرچه چهل سال است، مشکل، گرانی و کمبود داریم و بیشتر اداری‌ها هم به ما تکبر می کنند؛ ولی این مصائب می‌ارزد به اینکه دین، قرآن، اهل بیت(ع)، مساجد، حسینیه ها، حوزه ها و منبرها بماند. 

استاد انصاریان در پایان گفت: شخصی خدمت امیرالمؤمنین (ع) آمد و عرض کرد: «یا علی احبک» عاشقتم علی جان. امام فرمود: «استعد للبلاء» برای هر مصیبت و بلایی خودت را آماده کن. فعلاً تا آمدن امام عصر(عج)، شیعه باید از مسیر زندان، تهمت، تحریم، رنج، سختی و شهادت عبور کند.

فارس

منبع: ساعت24

خبر بعدی:

بررسی جلوه‌هایی از کمالات حضرت ام‌البنین(س)/ مادری که فرزندان حضرت زهرا(س) را بر فرزندان خود مقدم می‌دانست

حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها نمونه یک زن وفادار و دلسوز است. همسری مهربان که به حق و به طور کامل در شأن حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام وفاداری کرد. ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۱ فرهنگی دین ، قرآن و اندیشه نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها، زنی کامل و تمام عیار در تاریخ اسلام است که الگوی زنان و مادران شده است. بانویی با بصیرت، همسری دلسوز و وفادار و مادری دانا و مهربان که در عرصه‌های گوناگون زندگی خود، نقش‌های زیبایی از کمالات اخلاقی را به نمایش گذاشت. تا جایی که در حادثه عاشورا، فرزندانش زیور او شدند و سجایای اخلاقی و کمالات روحی که در مکتب مادر آموخته بودند، در راه خدای یکتا و در دفاع از حریم امامت و ولایت به طهور رساندند.

خبرگزاری تسنیم در گفت‌وگویی که با حجت‌الاسلام علی علم الهدی، استاد حوزه و پژوهشگر دینی، انجام داده است به بررسی بخش‌های از زندگی و جلوه‌هایی از شخصیت حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها پرداخته است تا آموزه‌های تربیتی و سیره زندگی که این بانوی ارجمند در زندگی پر فراز و نشیب خود به کار برد، الگویی برای مردان و زنان حق‌طلب و مؤمن باشد.

این کارشناس دینی درباره سجایای اخلاقی حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها می‌گوید: «این بانوی ارجمند در زمینه همسری، بانویی مهربان و فداکار بود. تا جایی که همواره تأکید می‌کرد که: من در دوران قبل از ازدواج خود از خداوند می‌خواستم که مردی را به همسری من درآورد. اما خداوند با مهر بیکران خود، مرد مردان را به همسری من برگزید. ایشان به قدری به حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام عشق و ارادت داشتند که بعد از شهادت جان‌سوز ایشان، همواره حامی فرزندان ایشان بودند. بعد از آن هم به تصریح تاریخ، با هیچ مرد دیگری ازدواج نکرد.»

 

آن طور که در تاریخ گفته شده، نام اصلی حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها «فاطمه» است. چرا در تاریخ ایشان را کمتر با عنوان فاطمه می‌شناسیم؟

درست است که نام اصلی حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها، فاطمه است اما در منابع معتبر نوشته شده که این بانوی با بصیرت و دانا در زمان ازدواج با حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام، از ایشان خواستند تا ایشان را با عنوان فاطمه صدا نزنند تا وقتی یاد و خاطره حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها تداعی می‌شود، غم و آزردگی در وجود مبارک فرزندان آن حضرت به وجود نیاید. این نکته نشان می‌دهد که ایشان تا چه اندازه دارای درایت و بصیرت بودند که حرمت فرزندان حضرت زهرا سلام‌الله علیها را به خوبی نگه می‌داشتند.

 

بیشتر بخوانید:  مروری بر سبک زندگی و خصوصیات اخلاقی حضرت ام‌البنین(س)/ حضرت عباس(ع) تربیت یافته کدام مکتب است؟

 

تقدم فرزندان حضرت زهرا(س) بر فرزندان حضرت ام‌البنین(س)

بعد از اینکه حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها در خانه حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام صاحب فرزندانی شدند، چگونه میان فرزندان خود و فرزندان حضرت زهرا سلام‌الله علیها رابطه ایجاد می‌کردند؟

به تصریح و تأکید تاریخ اسلام، حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها در همه شرایط فرزندان حضرت زهرا سلام‌الله علیها را بر فرزندان خود ترجیح می‌داد و مقدم می‌دانست. حتی به فرزندان خود آموزش می‌داد و تأکید می‌کرد که به ایشان احترام بگذارند و ادب را در محضر آن‌ها رعایت کنند.

این گونه بود که در ماجرای کربلا مشاهده می‌کنیم که حضرت ابوالفضل علیه السلام در همه شرایط امام حسین علیه السلام را نه به عنوان برادر، بلکه با عنوان مولا و آقا خطاب می‌کند. این رویکرد، احترامی بود که در مکتب مادر خود آموزش دیده بود و تا زمان شهادت در میدان حق آن را حفظ کرد.

انتظار در مدینه

پرسش دیگری که با مرور تاریخ آن دوران به ذهن خطور می‌کند، آن است که آیا حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها در واقعه عاشورای سال 61 هجری به همراه کاروان امام حسین علیه السلام بودند؟

در این باره نقل‌های مختلف گفته شده است. عده‌ای عنوان کرده‌اند که حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها همراه کاروان بود ولی طبق روایت‌ها و نقل‌های مستند، آن حضرت در زمان واقعه عاشورا همراه کاروان نبود. درواقع شهادت فرزندان خود را از نزدیک ندید. بلکه در مدینه حضور داشت و هر لحظه انتظار اخبار و حوادث را می‌کشید.

روایت شده که وقتی کاروان امام سجاد علیه السلام و حضرت زینب سلام‌الله علیها به مدینه نزدیک شد، امام سجاد علیه السلام به یکی از اعضای کاروان به نام بشیر فرمودند که خبر شهادت امام حسین علیه السلام را به مردم شهر برسانند. در آن زمان حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها یکی از اولین افرادی بود که به استقبال کاروان آمد. وقتی بشیر آن بانوی گرامی را در مسیر دید، خبر شهادت حضرت عباس علیه السلام و سه برادرش را به این مادر فرزانه و مؤمن اعلام کرد. اما ایشان باز هم درباره امام حسین علیه السلام پرسید و جویای احوال امام شد. این نکته نشان‌دهنده بصیرت دینی و معرفت آن بانوی ارجمند است.

چنین رویکردی را در سبک زندگی و حتی نحوه جان‌فشانی فرزندان حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها هم می‌توان مشاهده کرد.

درست است. ادب، جان‌فشانی، ایثارگری، فداکاری، دفاع از حق، بصیرت دینی، تیزبینی، درایت و هشیاری که در وجود مبارک فرزندان آن بانوی گرامی مشاهده می‌کنیم، همگی نشان از تربیتی دینی دارد که حاصل زندگی و آموزش در مکتب مادری فداکار و دانا است. تمامی فرزندان حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها این گونه بوده‌اند. نه‌تنها حضرت عباس علیه السلام را آقای ادب و معرفت و بصیرت می‌شناسیم، بلکه هر سه برادر ایشان شامل عبدالله، عثمان و جعفر دارای بصیرت و ایمان بوده‌اند.

به این ترتیب حق‌طلبی، ایثارگری و ادب حضرت عباس علیه السلام مدیون تربیت شدن توسط حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها است. طوری که این مادر بزرگوار چهار فرزند خود را در راه خدا فدا کرده و بعد از آن هم نه‌تنها افسوس نمی‌خورد، بلکه از رشادت‌ها و بصیرت فرزندان خود تعریف می‌کند.

عرض ادب حضرت ام‌البنین(س) در محضر حضرت زینب(س)

رابطه حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها با حضرت زینب سلام‌الله بعد از واقعه عاشورا چگونه بود؟

حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها در آن زمان نیز همچنان مدافع حریم اهل بیت علیهم‌السلام بود. به طوری که وقتی کاروان امام سجاد علیه السلام  به مدینه رسید، حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها برای عرض تسلیت به خانه حضرت زینب سلام‌الله علیها رفت. این اتفاق هم ادب و بصیرت آن بانوی ارجمند را مشخص می‌کند که نسبت به مقام حضرت زینب سلام‌الله علیها آگاه و مطلع بوده است.

آن حضرت از زمانی که وارد خانه امام علی علیه السلام شده بود، در حق فرزندان آن حضرت کوتاهی نکرد و تا آخر عمر گرامی خود این گونه بود. در هر شرایطی حرمت و ادب را در محضر فرزندان حضرت زهرا سلام‌الله علیها حفظ می‌کرد و مقام امامت و ولایت اهل بیت علیهم السلام را در میان مردم نشر می‌داد.

احترام اهل بیت علیهم السلام به حضرت ام‌البنین(س)

در این شرایط برخورد خاندان اهل بیت علیهم السلام و به خصوص حضرت زینب سلام‌الله علیها با حضرت ام‌البنین علیها سلام چگونه بود؟

خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام در مقابل خلوص نیت، مهربانی بی‌دریغ و بصیرت دینی حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها همیشه به ایشان احترام می‌گذاشتند. درواقع آن بانوی بزرگوار در نظر تمامی اهل بیت علیهم السلام دارای منزلت و شأن ویژه‌ای است. به طوری که هر گاه یکی از ائمه اطهار علیهم السلام از عموی خود، حضرت عباس علیه السلام یاد می‌کردند، معرفت و مهربانی مادر ایشان را از یاد نمی‌بردند و از آن بانوی ارجمند به خوبی یاد می‌کردند.

به طوری که حتی روایت شده است حضرت زینب سلام‌الله علیها به دیدار این بانوی ارجمند می‌رفتند و بسیار به ایشان احترام می‌گذاشتند.

وفاداری بانوی بزرگ اسلام

وفاداری حضرت عباس علیه السلام و برادران آن حضرت نسبت به حضرت سیدالشهدا علیه السلام ثابت شده است. این وفاداری در وجود مبارک مادر ایشان چگونه بود؟

حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها نمونه یک زن وفادار و دلسوز است. همسری مهربان که به حق و به طور کامل در شأن حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام وفاداری کرد. به طوری که به تصریح تاریخ، آن بانوی ارجمند منزلت و جایگاه امام علی علیه السلام را به عنوان امام و پیشوای خود به خوبی می‌شناخت و خود را مأموم ایشان می‌دانست.

در زمینه همسری نیز، بانویی مهربان و فداکار بود. تا جایی که همواره تأکید می‌کرد که: «من در دوران قبل از ازدواج خود از خداوند می‌خواستم که مردی را به همسری من درآورد. اما خداوند با مهر بیکران خود، مرد مردان را به همسری من برگزید.» ایشان به قدری به حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام عشق و ارادت داشتند که بعد از شهادت جان‌سوز ایشان، همواره حامی فرزندان ایشان بودند. بعد از آن هم به تصریح تاریخ، با هیچ مرد دیگری ازدواج نکردند.

گفتگو از: مریم مرتضوی

انتهای پیام/

R1522/P/S4,37/CT2 واژه های کاربردی مرتبط اهل بیت علیهم السلام

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

کلیدواژه: حجت الاسلام انصاریان

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۹۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پاسخگویی بیش از ۱۵ روز به ارباب رجوع تخلف اداری است
 • نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت‌الاسلام «ابوترابی‌فرد» در مصلای تهران برگزار می‌شود
 • یک عکس زیر خاکی از شتر سواری علی کریمی
 • تسلیت یادگار امام به حجت الاسلام و المسلمین سید سراج الدین موسوی
 • حجت الاسلام ابوترابی؛ امام جمعه این هفته تهران
 • سخنرانی حجت الاسلام انصاریان در استان کرمان
 • بررسی جلوه‌هایی از کمالات حضرت ام‌البنین(س)
 • کرمان میزبان استاد انصاریان می‌شود
 • پیام جهانگیری به حجت الاسلام قرائتی
 • کسب رتبه نخست کشور در سلامت اداری توسط استان قم
 • تهیه نقشه راه نوسازی و تحول در مدیریت و نظام اداری شهرداری تبریز
 • قم رتبه نخست سلامت اداری کشور را کسب کرد
 • شتر سواری علی کریمی و علی انصاریان+عکس
 • قم رتبه نخست کشور در سلامت اداری است
 • سخنرانی و روضه رحلت حضرت ام البنین(س) حجت الاسلام احمدنژاد
 • نقاط قوت و ضعف طرح حمایت و تشویق مطلعین مفاسد اداری و اقتصادی
 • بازدید حجت الاسلام قمی از خبرگزاری مهر
 • روابط عمومی دادگستری استان قزوین خبر منتسب به حجت الاسلام و المسلمین قدرتی را تکذیب کرد
 • شرحی از یک حدیث نقش بسته بر دیوار حسینیه امام خمینی