رکنا: «قنبر راسخ» گفت: در ارتش و گارد شاهنشاهی، عوامل زیادی مانند امیر «مصطفی توتیایی» که محافظ شخصی شاه و خانواده‌اش و از طرفی هم عامل نفوذی حضرت امام خمینی (ره) در کاخ شاه بود، وجود داشتند.

انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به سرانجام، مدیون فداکاری‌های مردم این مرز و بوم خصوصاً جوانان است. در این میان نباید از نقش مهم یک قشر جامعه غافل ماند، قشری که علی‌رغم دستورات فرماندهان، مقابل مردم نایستاند و با پیوستن به صفوف مردم، موجب تسریع در به ثمر رسیدن انقلاب شدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در دیدار اخیر خود با پرسنل نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که ۱۹ بهمن‌ماه صورت گرفت، فرمودند: «در انقلاب اگر ارتش همدل و همراه با مردم نمیشد، وضع جور دیگری میشد، مشکلات عجیبی به وجود می‌آمد؛ سران ارتش یک حکم داشتند، بدنه ارتش یک حکم دیگری داشت. هر کدام از نیروهای ارتش نقشی ایفا کردند».

افراد زیادی در ارتش جمهوری اسلامی ایران بودند که در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی تلاش کردند، در این میان می‌توان به امیر «مصطفی توتیایی» اشاره کرد که به‌عنوان محافظ شخصی شاه، عامل نفوذی حضرت امام خمینی در کاخ بود و فعالیت‌های انقلابی می‌کرد.

همچنین می‌توان به اقدام مهم امیر «محمدرضا رحیمی» در جهت شکست حکومت نظامی شاه و جلوگیری از وقوع کودتایی مجدد مانند کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ که به بازگشت شاه منجر شد، اشاره کرد.

در راستای بررسی بیشتر نقش نیروهای ارتش در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران، خبرنگار ما به گفت‌وگو با «قنبر راسخ» دبیر اجرایی کانون زندانی‌های سیاسی نیروهای مسلح پرداخته است.

**: انقلابی‌های ارتش شاهنشاهی چه نقشی در پیروزی انقلاب داشتند؟

در ارتش و گارد شاهنشاهی، عوامل زیادی مانند امیر «مصطفی توتیایی» که محافظ شخصی شاه و خانواده‌اش و از طرفی هم عامل نفوذی حضرت امام خمینی (ره) در کاخ شاه بود، وجود داشتند.

همچنین «فریدون خدامرادی» ارتشی بود که سه سال در زندان حکومت ستمشاهی و ۱۰ سال هم در زندان صدام بود.

از طرفی نیز سرهنگ «محمدحسن پورجمعه» که سال ۱۳۵۴ سروان بود، با هلی‌کوپتر «شنوک» ارتش شاهنشاهی به سوریه و از آن‌جا به نجف رفت و پس از دستکاری سیستم هلی‌کوپتر خود، خدمت حضرت امام خمینی (ره) رفت و به ایشان گفت که «ما نماینده ارتش هستیم، دستور بفرمایید که ما در ارتش شاهنشاهی بمانیم یا از ارتش برویم؟»، اما امام خمینی (ره) تأکید کردند که «در ارتش بمانید، لازم می‌شود»

شهید «محمدولی قرنی» سرلشکر ارتش شاه بود، اما برای به ثمر رسیدن انقلاب به‌مدت ۶ سال در زندان به‌سر برد.

شهید «ولی‌الله فلاحی» نیز در زمان شاه که سرگرد بود، چهار بار به دلیل فعالیت‌های سیاسی دستگیر شد، اما با ترفندهایی اتهامات را از خود رد کرد.

**: یکی از شاخص‌ترین فعالیت‌های انقلابی ارتشی‌ها را تعریف کنید.

۲۰ بهمن‌ماه سال ۱۳۵۷ که تنها ۲ روز مانده بود به پیروزی انقلاب، امیر «محمدرضا رحیمی» که از ارتش اخراج شده بود و زندان هم رفته بود، درحالی که ارتباط خود را با عوامل نفوذی انقلاب مثل شهید «یوسف کلاهدوز» در ارتش حفظ کرده بود، مطلع شد که قرار است آمریکایی‌ها و ارتش شاهنشاهی کودتا کرده و کار انقلاب را یکسره کنند.

**: چگونه متوجه شد که قرار است کودتا شود؟

«رحیمی» یک سیستم رادیویی قوی داشت که می‌توانست همه بی‌سیم‌های نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی را شنود کند.

**: از جریان کودتا و نقش امیر «رحیمی» در خنثی‌سازی آن بگویید.

عوامل شاه تصمیم گرفته بودند که حکومت نظامی را طولانی‌تر کرده و در این مدت به کمک آمریکای‌ها ادوات نظامی را در تهران مستقر کنند تا از این طریق مقابل انقلاب بایستند. اما امیر «محمدرضا رحیمی» که آن روزها سروان بود، به نزد «ناطق نوری» آمد و این موضوع را مطرح کرد و باهم به خدمت امام (ره) رسیدند و موضوع را برای ایشان مطرح کردند.

امام خمینی (ره) نیز به مردم تهران پیام دادند که «حکومت نظامی لغو شده است و در خیابان‌ها بمانید…». همین موضوع باعث شد تا این کودتا شکست بخورد.

**: شاه سال ۱۳۴۴ یک‌بار ترور شد، آیا در این موضوع هم ارتشی‌ها نقش داشتند؟

بله، شهید «رضا شمس‌آبادی» سرباز ارتش بود که سال ۱۳۴۴ در کاخ «مرمر» اقدام به ترور شاه کرد و همچنین سه نفر هم بودند که تمرد کرده و به این شخصی که شاه را ترور کرد شلیک نکردند، یکی از این افراد مرحوم «منوچهر طالب‌لو» بود که به اعدام محکوم، اما با یک درجه تخفیف به حبس ابد رفت و بعد از ۱۲ سال و چهار ماه که انقلاب شد، از زندان آزاد شد و به ارتش برگشت. در دوران دفاع مقدس به جبهه رفت و جانباز شیمیایی ۶۰ درصد شد.

**: آیا در این‌باره مستندات و یا کتاب‌هایی وجود دارد که بتوان به آن مراجعه کرد؟

بله، توصیه می‌کنم که کتاب «گروه بی‌نام» که روایت‌گر نقش ارتش در پیروزی انقلاب، نقش ارتش در تشکیل سپاه و بسیج و… است را مطلعه کنید. رهبر اصلی «گروه بی‌نام»، شهید «حسن آیت» بود و شاخه نظامی آن را امیر «محمدرضا رحیمی» اداره می‌کرد.

اعضای این گروه بسیار با تدبیر عمل می‌کردند، مثلاً امیر «مصطفی توتیایی» یک روز زندان نرفت و چنان باتدبیر با امیر «محمدرضا رحیمی» کار می‌کردند که هیچ‌کسی به آن‌ها شک نمی‌کرد؛ لذا توصیه می‌کنم که این کتاب «گروه بی‌نام» که چاپ مرکز اسناد انقلاب اسلامی است، کتاب «عکس جنجال برانگیز» و کتاب «همافر» را حتماً تهیه و مطالعه کنید و بدانید که ارتش برای انقلاب چه قبل و چه بعد از انقلاب کم نگذاشت.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

منبع: رکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آقای رئیس جمهور! وزارت استراتژیک نفت را از لوث نفوذی‌های وطن فروش پاک کنید

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی فارس پیرامون توقیف کشتی ایرانی توسط انگلیس در نامه‌ای نوشت: آقای رئیس جمهور! یک بار برای همیشه وزارت استراتژیک نفت را از لوث نفوذی‌های وطن فروش پاک کنید.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزار دانشجو، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس پیرامون توقیف کشتی ایرانی توسط انگلیس نامه‌ای به ریاست شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نوشت.
متن نامه به شرح زیر است:

ریاست محترم شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، حضرت حجه الاسلام روحانی
سلام علیکم
حضرتعالی نیک مستحضرید که یکی از منطقی‌ترین اصول مقابله با دشمن، که مورد تایید اسلام نیز هست، اصل مقابله به مثل است. (مقابله به مثل) وظیفه هر فرد مسلمان است و به همه کس اجازه داده شده که در مقابل دشمن ستمگر به پا خیزد و به همان اندازه که به او دشمنی و تجاوز شد، پاسخ گوید.
در قانون اساسی کشور نیز که مطابق با قوانین دین و شریعت می‌باشد در اصل ۲ بر لزوم نفی هرگونه ستمگری و سلطه گری و سلطه پذیری تاکید می‌کند و علاوه بر آن مطابق با اصل ۱۷۶ قانون اساسی که وظایف شورای عالی امنیت ملی را بر می‌شمارد، یکی از وظایف مهم این شورا بهره گیری از امکانات مادی و معنوی کشور برای مقابله با تهدید‌های داخلی و خارجی می‌باشد.
جناب آقای روحانی، چند روزی است که ربوده شدن نفتکش ایرانی توسط نیروی دریایی انگلستان خبیث در آب‌های آزاد و شایعه آزادی آن در قبال مبادله جاسوس انگلستانی بازداشت شده تبدیل به یکی از پر اهمیت‌ترین موضوعات فعلی جامعه البته در کنار چالش‌های اقتصادی شده است. فارغ از اینکه این اقدام چه زیان اقتصادی به همراه داشته، آن چیزی که باعث افزایش حساسیت‌ها شده، خدشه دار شدن غرور و عزت ملی است.
پس از این اتفاق تلخ همگان منتظر نحوه مواجه جنابعالی به عنوان ریاست شورای عالی امنیت ملی بودند تا بلکه کمی از آلام بوجود آمده تسکین گردد. اما متاسفانه پس از گذشت قریب به چهار ده روز آنگونه که شایسته بود اقدام نکردید.
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس ضمن اعلام انزجار از این اقدام غیر قانونی و جنایتکارانه انگلستان روباه صفت در جهت اقدامات مقتضی جمهوری اسلامی ایران نکاتی را به عرض می‌رساند:
اولا بی شک یکی از دلایل وقوع این اتفاق برخلاف ادعا‌های دولت تدبیر و امید، عملکرد بی ثمر وزارت امورخارجه است چرا که در زمان‌های بسیار پرتنش‌تر شاهد چنین گستاخی از سوی دشمن نبودیم که قطعا می‌طلبد با حضور دیپلمات‌های انقلابی و نه انفعالی، بازنگری جدی در راهبرد‌های جمهوری اسلامی ایران در مواجه با کشور‌های متخاصم صورت پذیرد و در وضعیت فعلی شایسته است ماموریت اصلی وزارت امور خارجه، تلاش برای شکل گیری اجماعی بین المللی علیه دولت انگلستان به دلیل نقض قوانین بین الملل باشد تا بلکه روند آزاد سازی این نفتکش تسریع شود.
دوما از جنابتان انتظار و همچنین مطالبه جدی داریم که دستور بررسی دقیق علل شناسایی این نفتکش توسط نیروی مسلح انگستان را صادر کنید.
چطور می‌شود که کشتی که حتی یک خدمه ایرانی هم نداشته و حتی با پرچم کشوری دیگر در حال تردد بوده به راحتی مشخص می‌شود نفت آن ایرانی است. چند سالی است که کلید واژه نفوذ تقریبا در تمام سخنرانی مقامات امنیتی استفاده می‌شود؛ که البته به لطف سریال گاندو یکی از پیچیده‌ترین شبکه‌های نفوذ و نحوه فعالیت آن‌ها برای مردم آشکار گردید، ولی بی شک امثال رضائیان همچنان در حال یارگیری از میان مسولین پول پرست و وطن فروش هستند.
جناب آقای رئیس جمهور یک بار برای همیشه وزارت استراتژیک نفت را از لوث نفوذی‌های وطن فروش پاک نمایید تا شاید تنها اتهام این وزارت خانه همون موضوع کذایی کارتخوان معروف شود!
سوما انتظار می‌رود با توجه به این اقدام گستاخانه انگستان دستور فرمایید نیرو‌های مسلح و مقتدر جمهوری اسلامی ایران با بررسی راهکار‌های مقابله در موعد مناسب ضربه‌ای کاری و بازدارنده را به نمایش گذارند، باشد که این اقدام باعث دلگرمی مظلومین عالم و دلهره مستکبران گردد.
جناب آقای رئیس جمهور در آخر یادآوری می‌کنیم که آیندگان این کشور قطعا ما را بر اساس عملکردمان قضاوت خواهند کرد چه خوب است که از ما به نیکی یاد کنند...

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: سیاسی زندان ترور اعدام سیاسی زندان ترور اعدام حضرت امام خمینی خانواده عکس نفوذی کاخ عکس قتل فیلم دختر زن پسر مادر مرد مردم جوان

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۹۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فرمانده کل ارتش درگذشت امیر «احمد ترکان» را تسلیت گفت
 • اصابت گلوله به محافظ نماينده مجلس
 • جزئیاتی از جلسه دو ساعته سردار سلیمانی با پوتین
 • امیر "احمد ترکان"، معاون اسبق ارتش در گذشت
 • فرمانده سابق مستشاران ایرانی در سوریه مطرح کرد؛ ماجرای جلسه ۲ ساعته سردار سلیمانی با پوتین/ حاج قاسم به رئیس جمهور روسیه چه گفت؟
 • جزئیاتی از جلسه ۲ ساعته سردار سلیمانی با پوتین
 • ماجرای دیدار پوتین با سردار سلیمانی/ حاج قاسم به رئیس جمهور روسیه چه گفت؟
 • سردار اسدی: نبرد آزادسازی جولان قطعی است/ ماجرای دیدار ۱۴۰دقیقه‌ای پوتین با سردار سلیمانی
 • نبرد آزادسازی جولان قطعی است / ماجرای دیدار ۱۴۰دقیقه‌ای پوتین با سردار سلیمانی
 • جزئیاتی از جلسه 2 ساعته ولادیمیر پوتین با سردار قاسم سلیمانی
 • ماجرای دیدار ۱۴۰ دقیقه‌ای پوتین با سردار سلیمانی/ هشدار جدی حاج قاسم به پوتین چه بود؟
 • ماجرای دیدار ۱۴۰ دقیقه‌ای پوتین با سردار سلیمانی/ نبرد آزادسازی جولان قطعی است
 • ماجرای دیدار ۱۴۰ دقیقه‌ای پوتین با سردار سلیمانی/ هشدار جدی حاج قاسم به پوتین په بود؟
 • نبرد آزادسازی جولان قطعی است/ پوتین و سردار سلیمانی 140 دقیقه با یکدیگر گفتگو کردند
 • روایت حمله 4 موتورسوار به محافظ نماینده مجلس سالک: انگیزه ضاربان مشخص نیست
 • ماجرای دیدار ۱۴۰ دقیقه‌ای پوتین با سردار سلیمانی
 • با فرماندهان‌ــ‌۳| سردار اسدی: نبرد آزادسازی جولان قطعی است/ ماجرای دیدار ۱۴۰ دقیقه ای پوتین با سردار سلیمانی
 • جزئیات تیراندازی هوایی توسط محافظ نماینده مجلس
 • پوستر/ آمدم ای شاه پناهم بده