" اصل کلی که در همه دوره‌ها و البته با برنامه‌های متفاوت در سیاست خارجی بر آن تکیه شده است، عزت، حکمت و مصلحت است. "

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در نشست «دستاوردهای چهل سال سیاست خارجی ایران» که امروز در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد، با بیان این که مهم‌ترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران طی چهل سال گذشته عزتمندی و اقتدار است، گفت: اصل کلی که در همه دوره‌ها و البته با برنامه‌های متفاوت در سیاست خارجی بر آن تکیه شده است، عزت، حکمت و مصلحت است.

علی اکبر ولایتی در این نشست ضمن تبریک فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب با اشاره به اینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته عنوانی عمومی و فراگیر است گفت: اصل کلی که در همه دوره‌ها و البته با برنامه‌های متفاوت در سیاست خارجی «عزت، حکمت و مصلحت» است.

عزتمندی افزون بر آنکه یک اصل اسلامی است، یکی از ویژگی‌های تاریخی ملت ایران است. سیاست خارجی که در همه حال باید برآورد افکار عمومی داخل کشور باشد و در جهت تحقق آمال این ملت عمل کند، نمی‌تواند عزتمندی این ملت را در نظر نگیرد.

وی به عزتمندی در کنار واژه اقتدار اشاره و تاکید کرد: شاید مهمترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته در کنار عزتمندی، اقتدار باشد. نظامی مقتدر که با تکیه بر توانایی‌های ملت شریف ایران توانسته است بدون اتکاء بر هیچ قدرت خارجی در برابر توطئه‌های پایان ناپذیر نظام سلطه و به ویژه ایالات متحده آمریکا ایستادگی کند.

مشاور رهبری در امور بین‌الملل در بخش دیگری از سخنان خود و در تعریف سیاست خارجی عزتمند و مقتدر به کلید واژه‌های «ملت، مقاومت و محیط پیرامونی» اشاره و اظهار کرد: ملت بزرگ ایران، خود به وجود آورنده این انقلاب و پاسدار آن است و در هنگامه مشکلات بزرگ، راه درست را در می‌یابد، ملت ایران با دقت و تیزبینی منافع ملی خود را پاس می‌دارد.

ولایتی همچنین به شرایط خطیر کنونی اشاره کرد و گفت: انسجام این ملت و صیانت از وحدت آن یک وظیفه شرعی، اخلاقی، وجدانی و ملی است و هر ندائی که بخواهد به وحدت آسیب وارد کند، با عکس العمل تند ملت مواجه خواهد شد و لذا انتظار مردم از نخبگان، پرهیز از ورود به هر مبحثی است که بخواهد با اختلاف افکنی «امید» مردم ایران را هدف قرار دهد.

وی؛ مقاومت در برابر رفتار ظالمانه و مستکبرانه نظام سلطه، به ویژه آمریکا را تنها راه پیش رو دانست و تاکید کرد: تحریم و محاصره ظالمانه و غیر قانونی آمریکا و رفتار ناپسند اروپا از سوی ملت ایران پذیرفته نیست.

مشاور رهبری در امور بین الملل همچنین به تشریح محیط پیرامونی هم پرداخت و افزود: ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که به جرأت می‌توان آن را سیاسی‌ترین و پر چالش‌ترین منطقه جهان دانست.

تحولات منطقه تأثیر مستقیمی بر موازنه قوا در جهان و نظام بین‌المللی دارد و آمریکا و رژیم صهیونیستی، با بهره‌گیری از همه امکانات کوشیده‌اند تا هژمونی خود را بر این منطقه حاکم کند اما این تلاش در برابر سد بزرگی به نام ملت‌های منطقه ناکام مانده است.

در این نشست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی و وزیر خارجه سابق، منوچهر متکی وزیر امور خارجه پیشین، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سفرا و رؤسای نمایندگی‌های سیاسی و بین المللی و جمعی از مدیران و کارشناسان وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند./ ایسنا

منبع: ایران آنلاین

خبر بعدی:

عذرخواهی تهیه‌کننده «مسخره‌باز» بابت رفتار کارگردان

خبرگزاری فارس: دبیر جشنواره فیلم فجر درباره رفتار غیرمعمول همایون غنی‌زاده کارگردان فیلم سینمایی «مسخره باز» در اختتامیه این جشنواره گفت: تهیه‌کننده فیلم تماس گرفت و بابت رفتار کارگردان فیلم عذرخواهی کرد.

به گزارش روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، ابراهیم داروغه‌زاده دبیر این جشنواره شب گذشته (جمعه ۲۶ بهمن) در برنامه تلویزیونی «هفت» حضور پیدا کرد و درباره اتفاقات و نکات مربوط به جشنواره توضیحاتی ارائه داد.

داروغه‌زاده با اشاره به اینکه جشنواره فیلم فجر را سینماگران برگزار می‌کنند و دبیر نماینده سینماگران است، گفت: اینطور نیست که ما به داوران بگوییم به چه فردی رأی بدهند یا رای ندهند. کدام داور به من اجازه می‌دهد تا نظرش را تغییر بدهیم؟ به عنوان مثال، آقای محمود کلاری که یکی از داوران بود، حتی نمی‌توان تصورش را کرد که نظر او را تغییر دهیم.

او با اشاره به اینکه داوران را دبیر جشنواره انتخاب می‌کند، افزود: من صد درصد از نظر و رأی داوران حمایت می‌کنم، اما اینکه رأی را تغییر بدهیم صحیح نیست و هیچ وقت چنین شکل نبوده است.

* فیلم ناقد قصاص نداشتیم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در جشنواره فیلم فجر چند فیلم مستقیم به قصاص اشاره داشتند، پاسخ داد: قصاص یکی از موضوعات مهم است که در قرآن کریم هم به آن اشاره شده که در بحث قصاص حق را به اولیاء دم داده‌اند. در جشنواره امسال هیچ فیلمی نداشتیم که حکم قصاص و سایر احکام دینی را نقد کرده باشد.

دبیر جشنواره فیلم فجر با انتقاد از اینکه گروهی می‌گویند ۱۵ فیلم جشنواره سیاه‌نمایی بوده است، گفت: در هیچ کشوری اینگونه به دستاورد‌های خود آسیب نمی‌زنند. سینما از دستاورد‌های انقلاب است و در خارج از کشور به سینمای ایران احترام می‌گذارند، برای آن می‌ایستند و کلاه از سر برمی‌دارند.

وی ادامه داد: سینمای ایران به موضوعاتی همچون دفاع مقدس، تکفیری‌ها، مدافعان حرم و منافقین همیشه واکنش نشان داده است و اجازه نداده که این موضوعات فراموش شوند. در سینما باید خوبی‌ها را برجسته کنیم و منتقدانی که می‌گویند سینما و جشنواره سیاه‌نمایی است، بیشتر خوبی‌ها را ببینند.

داروغه‌زاده درباره حضور نداشتن یکی از داوران بخش نگاه نو در مراسم اختتامیه گفت: آقای سهیلی به دلیل بیماری شدید نتوانست در مراسم اختتامیه شرکت کند.

دبیر جشنواره فیلم فجر درباره نام نگاه نو برای بخش فیلم‌های اول نیز توضیح داد: بخش اصلی جشنواره که سودای سیمرغ است ثابت‌ترین بخش بوده و کمترین تغییر را داشته است و نگاه نو مربوط به کارگردان‌هایی است که برای اولین بار کارگردانی می‌کنند و کانون کارگردان‌ها نیز اصرار و اعتقاد داشتند که چنین بخشی وجود داشته باشد.

* عذرخواهی تهیه‌کننده «مسخره‌باز» بابت رفتار کارگردانش

داروغه‌زاده درباره رفتار همایون غنی‌زاده کارگردان «مسخره باز» در اختتامیه بیان کرد: همایون غنی‌زاده فیلمش از نظر فنی و هنری بسیار خوب بود و همه داوران هردو بخش فیلم را پسندیدند و در بین ۱۰ فیلم بخش نگاه نو بهترین شناخته شد و سیمرغ گرفت، اما غنی‌زاده تصور کرده بود که فیلمش در بخش اصلی نادیده گرفته شده است، اما بعد که با او صحبت شد، دریافت که اینگونه نبوده و فیلم سیمرغ هنر و تجربه، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و جلوه‌های ویژه را هم گرفت و در مجموع ۴ سیمرغ کسب کرد. علی مصفا تهیه‌کننده فیلم نیز تماس گرفت و بابت رفتار کارگردان فیلم عذرخواهی کرد.

داروغه زاده با اشاره به جوایز نقدی جشنواره توضیح داد: برای جوایز اصلی مبلغ ۲۵ میلیون تومان و بخش‌های دیگر ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است، اما برای سینماگران ما سیمرغ مهمتر از جایزه نقدی است.

او با اشاره به اینکه در جشنواره امسال بخشی به نام بخش خارج از مسابقه وجود نداشت، تاکید کرد: سه فیلم مدیترانه، وکیل مدافع و آنجا همان ساعت فیلم‌هایی بودند که صاحبان آن‌ها تقاضا داشتند که درسی و هفتمین جشنواره فیلم فجر تنها نمایش داشته باشند و در بخش مسابقه نبودند.

داروغه زاده درباره اعتراض یکی از بازیگران که در اختتامیه جایزه نگرفته بود، گفت: از این اعتراض دلخور نشدم و آن را به پای اهمیت جشنواره می‌گذارم. طبیعی است بازیگری که ۲ فیلم خوب در جشنواره دارد، انتظار دارد سیمرغ بگیرد. اما مشکل این است که اکثراً فیلم‌های دیگران را ندیدند و همه آن کسانی که در فیلم‌های دیگر نیز حضور دارند همین حس را دارند.

دبیر جشنواره فیلم فجر درباره تاخیر در نمایش یک فیلم در روز اول جشنواره نیز گفت: تاخیری اتفاق نیفتاد بلکه فیلم ۲ ساعت دیرتر به دست ما رسید و مدیر دبیرخانه با تماسی که با تهیه کننده فیلم سانس آخر داشت با اجازه آن‌ها زمان نمایش این دو فیلم عوض شد.

* «متری شیش و نیم» پتانسیل دریافت جایزه بیشتری نداشت

دبیر جشنواره فیلم فجر همچنین گفت: اگر فیلم «متری شیش و نیم» سعید روستایی سه سال پیش در جشنواره شرکت می‌کرد، شاید جایزه بیشتری می‌گرفت، اما امسال فیلم‌های اجتماعی دیگری هم در رقابت با این فیلم بودند. بازیگری، کارگردانی و بخش‌های مختلف هر کدام از فیلم‌هایی که کاندیدا شدند می‌توانستند بهترین باشند.

او درباره نمایش نسخه‌های متفاوت از یک فیلم برای هیات داوران و سینما‌ها توضیح داد: قاعده جشنواره این است که از هر فیلم یک نسخه به جشنواره برسد. البته اصل بحث داوری است که ما یک نسخه بیشتر نمی‌پذیریم البته ممکن است تغییراتی در برخی نمایش‌ها صورت گرفته باشد که قانونی نیست.

داروغه زاده در پایان گفت: سینما نیاز به مخاطب گسترده و جذب سرمایه دارد و ما باید نقاط مثبت را بیشتر ببینیم. شرایط اجتماعی امروز شرایط سختی است و ما باید سعی کنیم امید و بالندگی را به جامعه تزریق کنیم.

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

طرح عدم کفایت و استیضاح روحانی کلید خورد + جزئیات

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۲۹۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کوتاهی و تعللی در حوزه تسهیلات سفر در استان مرکزی پذیرفتنی نیست
 • انجام بازی‌های خشن موجب رفتار خشونت‌آمیز نوجوانان نمی‌شود
 • دست رد اروپا به سینه آمریکا با تاکید بر حفظ برجام
 • دستاوردهای ظریف در مونیخ/از تاختن به آمریکا تا هشدار به اروپا
 • بررسی درگیری نماینده بیجار با مأموران پلیس فرودگاه مهرآباد در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان
 • انتقاد شدید مسیح مهاجری: غیر از احمدی‌نژاد، هیچ رئیس‌جمهوری حرف گوش نکن‌تر از روحانی نبوده است
 • حدیثی از امام جواد(ع) درباره شریک شدن در خیر و شر دیگران
 • حدیث امام جواد(ع) درباره رضایت به کار ناپسند
 • حدیث روز/ سخن امام جواد(ع) درباره رضایت دادن به کار ناپسند
 • حدیث روز/ سخن امام جواد(ع) درباره رضایت داشتن به کار ناپسند
 • نیویورک‌تایمز: سیاست خارجی آمریکا باعث ناامیدی متحدان سنتی شده است
 • نیویورک‌تایمز: در سیاست خارجی حال و گذشته آمریکا تضاد وجود دارد
 • تأکید وزیر خارجه هند بر عدم حمایت از تحریم‌های آمریکا
 • تأکید وزیر امور خارجه هند بر عدم حمایت دهلی‌نو از تحریم‌های یکجانبه آمریکا
 • وزیر امور خارجه هند: از تحریم ها علیه ایران حمایت نمی کنیم
 • آشتیانی: عذر خطیر پذیرفتنی نیست
 • داستان واقعی سیاست‌گذاری در ایران
 • احمد شیرزاد: چیزی بهتر از روحانی عاید اصلاح‌طلبان نخواهد شد
 • چیزی بهتر از روحانی عاید اصلاح‌طلبان نخواهد شد