حسن ساسانی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : مقدار بارش ها از ابتدای سال آبی جاری(مهر 97) تاکنون در حوضه آبریز سد زاینده رود یکهزار و 155 میلی متر بوده است و این مقدار در مدت مشابه سال گذشته 195 میلی متر بود.
وی خاطرنشان کرد : این مقدار برای متوسط دراز مدت(44 ساله) 800 میلی متر و در مقایسه آمار فعلی نشان می دهد که بارش های امسال به نسبت مطلوب بوده است با اینحال مقدار ذخیره سد همچنان کم است و افزایش آن برای عبور بدون بحران از فصول بعد، به تداوم بارش ها نیاز دارد.


معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان میزان ورودی به سد را 30 متر و خروجی از آن را 80 متر مکعب بر ثانیه اعلام کرد.
ساسانی با اشاره به رضایتمندی کشاورزان شرق و غرب این استان از جریان زاینده رود تصریح کرد: توزیع آب فعلی با نوسانات کمتری انجام و شرایط کشت و کار بنا به اعلام کشاورزان از زمان بازگشایی بخوبی ادامه داشته است.
وی درباره زمان کاهش خروجی سد و بسته شدن آب زاینده رود اظهارداشت: این موضوع فردا چهارشنبه در کارگروه سازگاری با کم آبی استان با حضور نمایندگان صنف کشاورزان، جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای اصفهان مشخص خواهد شد.
ساسانی مصرف بهینه آب در بخش های مختلف را ضروری خواند و ادامه داد: صرفه جویی آب در تمامی استان ها و بویژه استان های واقع در فلات مرکزی از جمله اصفهان باید متدوام باشد و مردم سرمای هوا را دلیلی بر رعایت نکردن صرفه جویی نپندارند.
به گزارش ایرنا، دریچه های سد زاینده رود از ساعت یک بامداد روز دوشنبه هشتم بهمن امسال به منظور استفاده کشاورزان برای کشت این دوره بازگشایی و آب در بستر این رودخانه در کلانشهر اصفهان جاری شد.
کشاورزان و باغداران شرق و غرب استان اصفهان پیش تر و در چند سال اخیر و امسال در چند نوبت با حضور در نقاط مختلف استان، رسیدگی به وضعیت حقابه خود از زاینده رود، حل مشکلات معیشتی و جاری سازی این رودخانه را خواهان شدند.
حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت زیر پوشش این حوضه در اصفهان و هفت درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت زیر پوشش آن در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد.
زاینده رود به طول بیش از 380 کیلومتر و تالاب گاوخونی هم در نبود آب در سالهای آینده به تاکید کارشناسان یکی از چالشهای زیست محیطی کشور و فلات مرکزی ایران تبدیل می شود.
این رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد، اما این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته به علت تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت بی رویه به یک رود خانه فصلی تبدیل و در محل پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.
سد زاینده رود واقع در شهرستان چادگان در سال 1349 با ظرفیت 1.4 میلیارد متر مکعب آب به بهره برداری رسید، این مخزن هم اکنون آب آشامیدنی، صنعت و کشاورزی بیش از پنج میلیون نفر از ساکنان مناطق مرکزی کشورمان را تامین می کند و نقش ویژه ای در حفظ محیط زیست و گونه های گیاهی و جانوری مرکز ایران دارد
6020/6026/
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

کهگیلویه و بویراحمد پس از 10 سال وارد ترسالی شد

گچساران - ایرنا - بررسی روند میزان بارندگی های امسال و مقایسه آن با سال های گذشته نشان می دهد استان کهگیلویه و بویراحمد پس از 10 سال وارد ترسالی شده است.

در صورتی که میزان بارش باران در هر منطقه ای بیشتر از میانگین بلند مدت باشد ترسالی و اگر کمتر از آن باشد خشکسالی گفته می شود.
به گزارش ایرنا، هر 6 ایستگاه اصلی هواشناسی این استان بارندگی های بیشتر از میانگین بلند مدت را ثبت کرده اند که از 10 سال گذشته تاکنون بی سابقه بوده است.
براساس آمار هواشناسی میانگین بلند مدت بارندگی در استان کهگیلویه و بویراحمد 528 میلیمتر است در حالی که میانگین بارش باران در سال زراعی جاری یعنی از ابتدای مهر تاکنون به 631 میلیمتر رسیده است.
میانگین بارندگی در مدت مشابه پارسال در این استان 102 میلیمتر باران اعلام شد که حکایت از افزایش بیش از 6 برابری نسبت به سال زراعی پیش دارد.
کهگیلویه و بویراحمد به سرزمین رودخانه های خروشان ،نهرها و چشمه های جوشان معروف است و حدود 10 درصد آب‌های جاری کشور را در خود جای داده است.
استان کهگیلویه و بویراحمد با بیش از 16 هزار کیلومتر مربع، یک درصد از مساحت ایران را در اختیار دارد.
بارش باران در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل وجود 160 هزار هکتار زمین دیم باعث خوشحالی کشاورزان شده است و چشمه های مناطق گرمسیری این استان دوباره جوشیده و آب سدها افزایش یافته است.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: منطقه تحقیقات کشاورزی امامزاده جعفر و شهرهای یاسوج، سی سخت، دوگنبدان، لیکک و دهدشت در این استان به دلیل بارش های بالاتر از میانگین بلند مدت از خشکسالی خارج شدند.
فرمان فرامین اظهار داشت: میزان بارش باران ابتدای سال جاری تاکنون در شهر یاسوج به 802 میلیمتر رسیده است و این شهر پس از 10 سال ترسالی را تجربه می کند.
وی میانگین بلند مدت بارندگی شهر یاسوج را 791.7 میلیمتر عنوان کرد.
فرامین ابراز داشت: امسال 709 میلیمتر باران در سی سخت باریده و این شهر نیز از خشکسالی عبور کرده است.
وی میانگین بلند مدت بارندگی در سی سخت را 675.1 میلیمتر ذکر کرد.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد افزود: سی سخت در دهه اخیر تنها 2 سال ترسالی داشته است.
کارشناس اداره کل هواشناسی ابراز داشت: در سال زراعی جاری شهرهای دوگنبدان و لیکک پس از چهار سال و دهدشت پس از 2 سال ترسالی را تجربه می کنند.
وی میزان بارش باران از ابتدای سال جاری تاکنون را در دهدشت 649،لیکک 537،دوگنبدان 532 و امامزاده جعفر را 560 میلیمتر ذکر کرد.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت که در 10 سال گذشته دوگنبدان 2 بار، لیکک چهار مرتبه و دهدشت نیز چهار مرتبه ترسالی را تجربه کرده اند.
فرامین بیان کرد: میانگین بلند مدت بارندگی در دهدشت 485.1، دوگنبدان 420.5، امامزاده جعفر 409.8 و در لیکک 386.9 میلیمتر است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت:بارندگی های امسال باعث افزایش آب سد کوثر مهمترین سد این استان شده است.
علی داودی مهر با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد در ردیف پنج استان اول کشور در ریزش نزولات جوی است افزود:طرح‌های سد سازی می‌تواند با جلوگیری از هدر رفت آب، نیاز آبی استان و سایر استان‌های پایین دست را تامین و رفع کند.
وی افزود: با بارش‌های اخیر بیش از ۴۴۰ میلیون متر مکعب آب از حجم ۵۱۲ میلیون متر مکعبی سد کوثر ذخیره سازی شد که این میزان آب ذخیره شده جوابگوی ۴ سال نیاز آبی در حوزه‌ی سرریز است.
داودی مهر تصریح کرد: حجم آب سد کوثر در مقایسه با مدت مشابه سال پیش 64 درصد افزایش یافته است.
داودی مهر افزود: از ابتدای سال آبی همزمان با اول مهر تاکنون 507 میلیمتر باران در سد کوثر گزارش شده است در حالی که ایستگاه های باران سنجی آمار بارندگی در 12 ماهه سال زراعی گذشته را 210 میلیمتر نشان دادند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان تصریح کرد: بارندگی های سال آبی جدید در سد کوثر باعث بالا آمدن تراز آب این سد به میزان 22 متر شده است.
داودی مهر عنوان کرد: بارندگی چند روز اخیر در این منطقه، 68 میلیمتر بوده و باعث بالا آمدن تراز آب سد کوثر به میزان یک و نیم متر شد که حدود 20 میلیون متر مکعب آب پشت سد، ذخیره شد.
وی اضافه کرد: از ابتدای مهر ماه سال جاری تاکنون 45 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی برای پنج استان جنوبی کشور شامل فارس، بوشهر، هرمزگان، خوزستان و کهگیلویه وبویراحمد، 5.5 میلیون متر مکعب آب کشاورزی، 23 میلیون متر مکعب برای سایر مصارف (زیست محیطی) و 1.5میلیون متر مکعب آب در بخش صنعت رهاسازی شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اضافه کرد: سد مخزنی کوثر از نوع بنتی وزنی است که طول تاج آن 190 متر و حجم مخزن آن 580 میلیون متر مکعب است که با هدف تامین آب شرب 2.5 میلیون نفر و تامین آب کشاورزی پنج هزار و 700 هکتار از اراضی دشت لیشتر و خیرآباد و همچنین صنعت استان احداث شده است.
سد ملی کوثر در 55 کیلومتری غرب دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد.استان 713 هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
8143/6110

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: جشنواره فجر قیمت گوشت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 اصفهان چهارمحال و بختیاری خشکسالی زیست محیطی کشاورزی جشنواره فجر قیمت گوشت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۳۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ذخیره 202 میلیون متر مکعب آب از بارندگی چله بزرگِ گلستان
 • بیش از ۶۰۰ میلیون متر مکعب حجم آب سد‌های فارس
 • خروجی سد زاینده‌ رود کاهش یافت
 • ذخیره سازی پنج میلیون متر مکعب روان آب در محلات
 • تخصیص سهم آبی کهگیلویه و بویراحمد از رودخانه‌های مارون، زهره و بشار
 • مصرف بیش از ۲ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کردستان
 • جرثقیل‌ امدادی خودروهای پارک شده در تهران را سرقت می کرد
 • بیش از 152 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در سربیشه پرداخت شد
 • مردم اصفهان دوباره در حسرت خروش زاینده‌رود
 • قریب به 100 میلیون متر مکعب آب در سدهای استان ذخیره شد
 • افزایش 64 درصدی حجم آب سد کوثر/سطح آب 22 متر بالا آمده است
 • پنج میلیون متر مکعب روان آب در محلات کنترل شد
 • خروجی سد زاینده‌رود امروز کاهش یافت
 • بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب را دریا به یغما برد!
 • مردم اصفهان دوباره در حسرت خروش زاینده‌رود/ پل‌های تاریخی‌نصف جهان بی‌آب شدند
 • کاهش خروجی سد زاینده‌رود از بامداد امروز
 • خروجی سد زاینده‌رود از بامداد امروز کاهش یافت
 • اصفهان| خروجی سد زاینده‌رود بامداد امروز کاهش یافت‌
 • ۱۵ میلیارد و ۲۵۸ میلیون متر مکعب آب وارد سدهای کارون، کرخه و مارون شد