حسن ساسانی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : مقدار بارش ها از ابتدای سال آبی جاری(مهر 97) تاکنون در حوضه آبریز سد زاینده رود یکهزار و 155 میلی متر بوده است و این مقدار در مدت مشابه سال گذشته 195 میلی متر بود.
وی خاطرنشان کرد : این مقدار برای متوسط دراز مدت(44 ساله) 800 میلی متر و در مقایسه آمار فعلی نشان می دهد که بارش های امسال به نسبت مطلوب بوده است با اینحال مقدار ذخیره سد همچنان کم است و افزایش آن برای عبور بدون بحران از فصول بعد، به تداوم بارش ها نیاز دارد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان میزان ورودی به سد را 30 متر و خروجی از آن را 80 متر مکعب بر ثانیه اعلام کرد.
ساسانی با اشاره به رضایتمندی کشاورزان شرق و غرب این استان از جریان زاینده رود تصریح کرد: توزیع آب فعلی با نوسانات کمتری انجام و شرایط کشت و کار بنا به اعلام کشاورزان از زمان بازگشایی بخوبی ادامه داشته است.
وی درباره زمان کاهش خروجی سد و بسته شدن آب زاینده رود اظهارداشت: این موضوع فردا چهارشنبه در کارگروه سازگاری با کم آبی استان با حضور نمایندگان صنف کشاورزان، جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای اصفهان مشخص خواهد شد.
ساسانی مصرف بهینه آب در بخش های مختلف را ضروری خواند و ادامه داد: صرفه جویی آب در تمامی استان ها و بویژه استان های واقع در فلات مرکزی از جمله اصفهان باید متدوام باشد و مردم سرمای هوا را دلیلی بر رعایت نکردن صرفه جویی نپندارند.
به گزارش ایرنا، دریچه های سد زاینده رود از ساعت یک بامداد روز دوشنبه هشتم بهمن امسال به منظور استفاده کشاورزان برای کشت این دوره بازگشایی و آب در بستر این رودخانه در کلانشهر اصفهان جاری شد.
کشاورزان و باغداران شرق و غرب استان اصفهان پیش تر و در چند سال اخیر و امسال در چند نوبت با حضور در نقاط مختلف استان، رسیدگی به وضعیت حقابه خود از زاینده رود، حل مشکلات معیشتی و جاری سازی این رودخانه را خواهان شدند.
حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت زیر پوشش این حوضه در اصفهان و هفت درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت زیر پوشش آن در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد.
زاینده رود به طول بیش از 380 کیلومتر و تالاب گاوخونی هم در نبود آب در سالهای آینده به تاکید کارشناسان یکی از چالشهای زیست محیطی کشور و فلات مرکزی ایران تبدیل می شود.
این رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد، اما این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته به علت تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت بی رویه به یک رود خانه فصلی تبدیل و در محل پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.
سد زاینده رود واقع در شهرستان چادگان در سال 1349 با ظرفیت 1.4 میلیارد متر مکعب آب به بهره برداری رسید، این مخزن هم اکنون آب آشامیدنی، صنعت و کشاورزی بیش از پنج میلیون نفر از ساکنان مناطق مرکزی کشورمان را تامین می کند و نقش ویژه ای در حفظ محیط زیست و گونه های گیاهی و جانوری مرکز ایران دارد
6020/6026/
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کیفیت منابع آبی خراسان جنوبی در حال افت است

حسین امامی یکشنبه شب در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان خراسان جنوبی افزود: امسال ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های تنش آبی به خراسان جنوبی اختصاص می یابد که تاکنون سه میلیارد تومان اختصاص یافته است.

وی اظهار داشت: از این مقدار ۱۷ میلیارد تومان به شرکت آب منطقه ای و هشت میلیارد تومان به شرکت آب و فاضلاب شهری استان اختصاص خواهد یافت.

امامی گفت: اقداماتی برای رفع تنش آبی در استان در دستور کار قرار دارد که طرح آبرسانی به شهر اسدیه و ۹ روستای بخش مرکزی درمیان با ۱۵ میلیارد تومان اعتبار در حال انجام است و هفته دولت به اتمام می رسد.

وی ادامه داد: همچنین در سال جاری سرانه مخازن استان را تا افق ۱۴۱۰ تامین خواهیم کرد و در این خصوص ۱۳ هزار متر مکعب مخزن احداث می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: بر اثر ۲ دهه خشکسالی یک هزار و ۶۷۳ روستای استان بر اثر خشکسالی خالی از سکنه شده است و ۵۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان دارای تنش آبی هستند.

وی بیان کرد: بر اثر خشکسالی میزان تخلیه آب قنوات استان از ۶۷۰ میلیون متر مکعب در سال ۱۳۷۸ در سال جاری به ۲۶۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته است که این موضوع درآمد کشاورزان استان را به شدت کاهش داده است.

امامی اظهار داشت: خراسان جنوبی رتبه چهارم کمترین درآمدها را در خانوارهای شهری و رتبه پنجم کمترین درآمد خانوارهای روستایی را در سطح کشور دارد.

وی گفت: بیش از ۹۶ درصد آب استان در بخش کشاورزی و چهار درصد در بخش خدمات و صنعت مصرف می شود در حالی میزان اشتغال ما در بخش کشاورزی ۲۹ درصد و ۷۱ درصد اشتغال استان در بخش خدمات و صنعت است.

وی با اینکه در ۲۰ سال گذشته روند منفی را در زمینه بارندگی های استان شاهد بوده ایم، اضافه کرد: بر اساس پیش بینی های سازمان جهانی هواشناسی تا سال ۲۰۵۰ بارندگی ها استان ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش و دمای استان یک تا ۱.۴ درجه سانتی گراد افزایش خواهد یافت.

امامی افزود: در ۲۰ سال گذشته سالانه به صورت میانگین یک میلیارد و ۵۰ میلیون مترمکعب مصرف آب در استان داشته ایم که در پنج سال گذشته این میزان به ۹۵۶ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: کسری مخزن استان در پنج سال گذشته از ۱۷۰ میلیون مترمکعب به ۱۲۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است و در سال جاری تلاش خواهیم کرد این رقم به کمتر از ۱۲۰ میلیون متر مکعب برسانیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: میزان آب قابل مصرف در بخش کشاورزی استان سالانه ۸۴۴ میلیون متر مکعب است که باید برنامه ریزی کنیم که این میزان به ۵۹۶ میلیون متر مکعب کاهش یابد یعنی ۲۷ درصد آب قابل مصرف در بخش کشاورزی کاهش یابد.

وی افزود: میزان آب ورودی به استان از افغانستان ۲۴ میلیون متر مکعب است و میزان آب خروجی از استان ۶۴ میلیون متر مکعب است که بیشترین خروجی آب را از حوزه نهبندان داریم.

امامی اظهار داشت: میزان هدررفت آب در شبکه های استان پنج درصد از میانگین کشور بالاتر است که به دلیل اینکه تعرفه های استان نسبت به تعرفه های کشوری رقم پایینی است در این خصوص سرمایه گذاری خوبی انجام نشده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: اکنون نیاز داریم که ۵۰ درصد منابع آبی استان را تصفیه شیمیایی گران قیمت کنیم و در اختیار مردم بگذاریم.

امامی با بیان اینکه برنامه کم آبی و سازگاری با اقلیم طی ۶ نشست در استانداری خراسان جنوبی به تصویب رسیده است، اضافه کرد: برنامه ریزی های به گونه ای در دست انجام است که هیچ شهری در استان دچار تنش آبی نشود و در چند سال گذشته هیچ شهری در استان علیرغم کمبود آب دچار تنش آبی نشده است.

وی بیان کرد: برای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی برنامه داریم که چاه‌های کم بازده را خریداری کنیم و برای مدیرت مصرف آب در بخش شرب باید سالانه ۱.۵ درصد شبکه های شهری و نیم درصد شبکه های روستایی بازسازی شوند.

امامی عنوان کرد: در زمینه تصفیه پساب از متوسط کشوری پایین تر هستم که باید برنامه ریزی ها به گونه ای انجام شود تا بالاترین استفاده را از باز چرخانی آب داشته باشیم، طرح های فاضلاب در برخی شهرهای استان در دست انجام است.

وی با بیان اینکه در استان ۳۰۰ حلقه چاه غیرمجاز داریم، اضافه کرد: از این تعداد ۱۰۰ حلقه چاه تعیین تکلیف و پر خواهند شد و مابقی چاه‌ها چون در حریم مرزها هستند و برای آنان پروانه صادر خواهیم کرد، حجم آبدهی چاه های غیر مجاز استان کمتر از پنج میلیون متر مکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: ظرفیت سدهای استان ۶۷ میلیون مترمکعب است که ۲۸ میلیون متر مکعب از ظرفیت سدها پر است.

امامی عنوان کرد: بیش از ۲۶ محدوه مطالعاتی در استان داریم که باید مصرف آب در بخش کشاورزی را در محدوده های ممنوعه و بحرانی تا ۵۰ درصد کاهش دهیم.

۷۵۵۶*۶۰۵۴

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

کلیدواژه: جشنواره فجر قیمت گوشت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 اصفهان چهارمحال و بختیاری خشکسالی زیست محیطی کشاورزی جشنواره فجر قیمت گوشت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۳۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • (تصاویر) حال و هوای شب‌های تابستانی زاینده رود
 • تشریح اقدامات شهرداری برای کاهش فاصله طبقاتی شمال و جنوب پایتخت/ شناسایی ۱۵۲ محله‌ برای رسیدن به توازن منطقه‌ای
 • ۲.۱ میلیون مترمکعب آب از تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز صرفه‌جویی شد
 • بحران کم آبی بیخ گوش کهگیلویه و بویراحمد پرآب
 • انتقال ۲۷۰ میلیارد متر مکعب گاز از طریق خط لوله گاز آسیای مرکزی - چین
 • چاه های کشاورزی ساوه و زرندیه هوشمند می شوند
 • ابرخازن‌های ذخیره انرژی در کشور بومی‌سازی شد
 • در طراورت زاینده رود...
 • اقدامات سلیقه‌ای مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه/ اخراج دو مدیر رده بالا
 • مهندسی ژنتیکی گیاهان برای جذب و ذخیره کربن
 • حقابه زاینده‌رود از پله کله تا گاوخونی است
 • ذخیره بیش از یک هزار تن گوشت مرغ در فارس
 • تولید بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب آب در شهر خرمدره
 • ۱۵۲ استاندارد ملی در کرمان تدوین و بازنگری شد
 • شتاب توسعه خراسان شمالی با بهره برداری از۱۳۲ طرح درسفر رییس جمهوری
 • جریان زاینده‌رود، فعلاً فقط ۲۰ روز + فیلم
 • آغاز عملیات اجرایی ساخت مخازن ذخیره آب در ۱۶ شهر خراسان‌شمالی
 • روزانه ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز به خشکی ارسال می‌شود
 • توزیع میوه‌های شب عید با ۳ ماه تاخیر/نیازی به ذخیره سازی میوه نیست