خبرگزاري آريا -

جويدن ساقه کرفس تازه مي‌تواند در بهبود زخم دهان موثر باشد
زخم دهان عارضه دردناکي است که شرايط ناخوشايندي را براي فرد ايجاد مي‌کند اما با استفاده از روش‌هاي خانگي و طب سنتي مي‌توان سريع‌تر از شر آن خلاص شد.
زخم يا آفت هاي دهاني مشکلات آزار دهنده و رايج هستند که معمولا پس از گذشت 2 هفته خوب مي شوند.
اين زخم ها معمولا به صورت دونه هاي جوش يا آفت هستند که روي لثه و در قسمت داخلي لب و دهان ايجاد مي شوند.
آفْت در سه شکل عمده وجود دارد که شايع‌ترين آن‌ها آفْت‌هاي کوچک (مينور) با شيوع 80٪ و آفْت‌هاي بزرگ (ماژور) با شيوع حدود 10٪، و 10٪ بقيه نيز به‌صورت تبخال‌شکل ديده مي‌شود. علائم آفْت محدود به دهان هستند و بيمار علائم عمومي (مانند تب) ندارد. علامت اصلي درد يا سوزش در محل آفْت است. ممکن است درد با بعضي غذاها و آشاميدني‌ها (مانند اسيدها) تشديد شود. با بهبود زخم، درد نيز کاهش مي‌يابد.
راه حل‌هاي خانگي براي تسريع روند بهبودي زخم هاي دهان وجود دارد. در مورد انتخاب بهترين گزينه‌هاي درماني خانگي، با پزشک تان مي‌توانيد مشورت کنيد.

زخم دهان عارضه دردناکي است که شرايط ناخوشايندي را براي فرد ايجاد مي‌کند
درمان زخم دهان با کرفس :
جويدن ساقه کرفس تازه مي‌تواند در بهبود زخم دهان موثر باشد، چون کرفس خواص ضد درد و ضد التهابي دارد. علاوه بر اين، حاوي اسيد فوليک و ويتامين‌هاي ب. 1، ب. 2، ب. 6 و ويتامين ث. است. پس از جويدن ساقه کرفس، به مدت 10 دقيقه در منطقه آسيب ديده نگه داريد. علاوه بر درمان زخم دهان، بوي بد دهان را از بين مي‌برد. براي زخم‌هاي دهان، زخم‌هاي سرد، التهاب لثه، و ليکن پلان مفيد است.
درمان زخم دهان با سير :
سير يکي از پرکاربردترين درمان هاي خانگي است که براي درمان زخم دهان نيز توصيه مي‌شود. کافيست برشي از آن را به آرامي و يک تا دو دقيقه روي زخم بماليد و پس از 30 دقيقه دهانتان را بشوئيد. با تکرار اين کار زخم دهان برطرف مي‌شود.

درمان زخم دهان با عسل
درمان زخم دهان با عسل :
پس از صرف هر وعده غذا، با پنبه استريل خيس، زخم را تميز کنيد و سپس با استفاده از گوش پاک کن مقداري عسل روي آفت بماليد.
درمان زخم دهان با ريشه شيرين بيان :
ابتدا، يک قاشق غذاخوري از ريشه شيرين بيان را برداريد و آن را له کنيد. بعد، آن را درون دو فنجان آب خيس کنيد حدود دو يا سه ساعت آن را ترک کنيد. در نهايت، دهان خود را با اين مايع چندين بار در روز شستشو دهيد.هر روز آنرا استفاده کنيد، تا دهانتان بهتر شود.
درمان زخم دهان با آب پرتقال غني شده :
آب پرتقال غني شده در صورتي براي درمان زخم دهان مفيد است که عامل بروز زخم، کمبود ويتامين ث باشد.

آب پرتقال غني شده در صورتي براي درمان زخم دهان مفيد است
درمان زخم دهان با شير نارگيل :
اگر دچار زخم هاي دهاني شديد مي توانيد يک قاشق شير نارگيل رو با کمي عسل مخلوط کنيد و روي قسمتي از دهان که دچار زخم شده بماليد. اين کار رو 3 بار در روز انجام بدهيد تا نتيجه بگيريد.
درمان زخم دهان با نمک يا جوش شيرين :
مقداري نمک در يک ليوان آب گرم حل کنيد و داخل دهان بگردانيد و از دهان بيرون بريزيد . در روز دو يا سه بار اين کار را تکرار کنيد. و يا يک قاشق چايخوري جوش شيرين با مقداري آب گرم مخلوط کنيد و در دهان بگردانيد. ميتوانيد خميري از جوش شيرين و آب تهيه کنيد ( آب و جوش شيرين به مقدار برابر ) . و آنرا روي زخم قرار دهيد و اجازه دهيد خشک شود .
آب نمک و جوش شيرين هر دو مقدار اسيديته و باکتري هاي دهان را کاهش مي دهند و از اين جهت براي بهبود زخم ها مفيد هستند .
درمان زخم دهان با ماست :
علت دقيق بروز زخم‌هاي دهاني ناشناخته است با اين حال برخي از آن‌ها ناشي از باکتري يا بيماري‌هاي التهابي روده ايجاد مي‌شود. مطالعات نشان داده اند که پروبيوتيک‌هاي زنده مانند لاکتوباسيلوس ممکن است به ريشه کن کردن اين زخم‌ها کمک کند و آنهم با درمان برخي از انواع بيماري‌هاي التهابي روده. مصرف ماست‌هاي حاوي پروبيوتيک‌هاي زنده به پيشگيري از بيماري‌هاي روده و در نهايت بهبود زخم‌هاي دهاني کمک مي‌کند.
درمان زخم دهان با شير نارگيل :
يک قاشق غذاخوري از شير نارگيل را با کمي عسل مخلوط کنيد. پس از آن، از اين مخلوط براي ماساژ منطقه آسيب ديده خود استفاده کنيد. اين کار را سه يا چهار بار در روز انجام دهيد.هر روز تکرار کنيد تا وضعيت شما بهبود يابد.علاوه بر اين، شما مي توانيد زخم هاي دهان را روزانه با شير نارگيل شستشو دهيد و ماساژ ناحيه زخم با روغن نارگيل بسيار آسان تر است.

زخم هاي دهان را روزانه با شير نارگيل شستشو دهيد
درمان زخم دهان با آلوورا :
براي درمان زخم يک برگ تازه آلوورا رو بگيريد ژل آن را دربياريد و روي زخم بماليد. آلوورا خاصيت تسکين دهنده و ضد التهاب دارد و به بهبود زخم خيلي کمک مي کند .
درمان زخم دهان با سرکه سيب :
سرکه سيب ترکيبي قوي براي درمان زخم دهان است. فقط يک قاشق غذاخوري از آن را در نيم فنجان آب حل کرده و چند دقيقه دهان خود را با محلول فوق شست و شو دهيد. هر صبح و شب اين کار را انجام دهيد تا زخم‌ بهبود پيدا کند.
بابونه :
بابونه به عنوان يک درمان طبيعي براي بهبود زخم‌ها و کاهش درد استفاده مي‌شود. بابتونه حاوي ترکيب ضد التهابي و ضد عفوني کننده به نام آزولن است.
گردآوري:بخش سلامت بيتوته

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

توقف ابدی و زخم کهنه ایستگاه آخر

15 سال بعد... این جا نیشابور است و باز مراسمی که هر ساله در آخرین روزهای بهمن برگزار می‌شود، اشکی و آهی و سالِ بعد و سال‌های بعد؛ آخرین روزهای بهمن برای شهروندان نیشابوری یادآور خاطره تلخِ از دست دادنِ عزیزانشان در سانحه قطار است.

آرامستان روستای دهنوهاشم‌آباد - نیشابور

به گزارش ایسنا، 29 بهمن‌ماه 1382 فاجعه انفجار قطار نیشابور که بنا به قولی بزرگ‌ترین سانحه راه‌آهن در ایران است، به وقوع پیوست؛ در این حادثه شمار زیادی از آتش‌نشانان، نیروهای امدادی و انتظامی، نیروهای دولتی از جمله فرماندارِ وقت این شهرستان، اهالی روستا و... کشته و زخمی شدند.

خبر به همین سادگی و سنگینی است! یک روز قطاری در یک روستای نیشابور که خیلی‌ها حتی نامش را نمی‌دانستند، متوقف می‌شود، این قطار آتش می‌گیرد و بعد از مدتِ کوتاهی در همان روز منفجر می‌شود و تا شعاع زیادی همه چیز را ویران می‌کند و نام این روستا یکباره در همه جا مخابره می‌شود و قطار، سوغاتی سیاهِ آتش و انفجار و خون را برای اهالی به جا می‌گذارد و بیش از 300  نفر کشته و حدود 500 نفر مجروح می‌شوند.

این‌ها همه مرور خاطره است، سال 95 گزارش مفصلی از این روستا و وضعیت اهالی آن داشتیم. امسال نیز 29 بهمن یک برنامه برای یادبود 24 آتش‌نشانی که در این فاجعه جانِ خود را از دست دادند، طبق روال سال‌های گذشته برگزار شد.

بعد از گذشت چندین سال آثار این فاجعه در این روستا پیداست و البته در چشم‌های بی‌فروغ و غم‌زده اهالی روستای دهنوهاشم‌آباد؛ کافی است با آن‌ها چند جمله صحبت کنید یا اصلا نه! به آن‌ها نگاه کنید... آن‌ها آن‌چه را که گفتنش برای ما سخت است، دیده‌اند. بدن‌های قطعه‌قطعه عزیزان‌شان را در آغوش کشیده‌اند و آن‌ها را به خاک سپرده‌اند.

موجِ انفجاری که شیشه‌های پنجره دبیرستانِ ما را در آن سال لرزاند، جامه از تن برخی از اهالی آن به در کرد، هنوز سوگندهای پی در پی مردِ جوانی را که از اهالی روستا بود، از یاد نبرده‌ام؛ می‌گفت: « موج انفجار تمام لباس‌های مرا از تن کَنده بود و مرا چندین متر آن طرف‌تر پرت کرد، اما چون روی تپه خاکی افتاده بودم، فقط گوش و پشتم مجروح شد ولی دقیقا به یاد دارم یکی از اهالی که نزدیک من پرت شده بود، چون با آجرها برخورد کرده بود، نصف صورتش کاملا از بین رفته بود.»

به گورستان این شهر که بروی روی سنگِ قبر بسیاری از آن‌ها «حادثه انفجار قطار» نوشته شده، یکی از سنگِ قبرها، سنگِ قبر یک مادر و فرزندِ 10 روزه‌اش هست، این نوزاد حالا 15 ساله شده است. این غم حالا 15 ساله شده است...

از سویی در این فاجعه تعدادی از نیروهای امدادی، آتش‌نشانان، نیروهای دولتی و... در حین خدمت جان سپردند و  برخی از آنان حتی چیزی از جنازه‌شان به جا نماند و هنوز مسئولان شهرستان درگیر این هستند که یک معبر شهری را به نام شهدای آتش‌نشان نام‌گذاری کنند.

پاسخ بسیاری از سوالات این حادثه داده نشد، اما آیا  پس از 15 سال نباید کسی به فکر روح و روانِ شاهدان این فاجعه و اهالی بحران‌زده روستای دهنوهاشم‌آباد باشد؛ اهالی این روستا غم‌زده هستند، هنوز صحنه‌ها به یادشان می‌آید و سردرد می‌گیرند و سر بر دیوار می‌کوبند. پس از 15 سال کسی به این فکر کرده که یک تیم مشاوره به این روستا برود تا شاید این اقدام بر زخم کهنه آن‌ها ضمادی باشد؟

شاید مانند نام‌گذاری یک معبر به نام شهدای آتش‌نشان که تاکنون مسئله قانونی داشته، این اقدام نیز خلل قانونی دارد! شاید مثل همیشه بودجه نیست و  شایدهای بسیاری دیگر... آن‌چه انکارناپذیر است، لزوم توجه به وضعیت روحی شاهدان این فاجعه است که هنگام یک مصاحبه ساده هنوز ترس داشتند و هنوز غمِ کهنه آن‌ها تازه بود...

یادداشت از: سیمین سلیمانی، ایسنا- منطقه خراسان

انتهای پیام

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

حمله سردار نقدی به دولت روحانی، سیدمحمد خاتمی و هاشمی: اوضاع اقتصادی امروز نتیجه رأی خود ماست| باید رییس‌جمهوری ساده‌زیست انتخاب کنیم| بزرگترین افتخار ایرانی‌هاست که ولی فقیه در راس امور کشور است| رضاخان بی‎سواد، فقیر، دزد و غارتگر اموال مردم بود| انقلاب

پرسپولیسی‌ها میهمان مسابقه شوتبال شبکه نسیم

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۳۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چلسی 3-0 مالمو؛ مرهمی کوچک بر زخم‌های گذشته
 • بیماری‌های شایعی که از گربه به انسان قابل انتقال هستند
 • علل شايع استفراغ نوزادان و راههاي پيشگيري از آن
 • جولان انگل سالَک در پر جمعیت ترین بخش قم/ردی که تا ابد بر بدن و چهره مبتلایان خواهد ماند
 • آرام بخشی در دندانپزشکی تاثیر بسزایی در درمان مشکلات دهان و دندان کودکان دارد
 • بيماري قانقاريا
 • تولید نانوپانسمان‌های دیابتی تحت حمایت صنعت
 • افزایش سرعت در ترمیم زخم‌های دیابتی
 • مبراز با پیری زودرس با سبزیجات رنگی
 • نانو افزودنی ضدخش داشبورد تولید شد/ بهبود ضربه پذیری لوله ها
 • راههای طلایی صرفه جویی در مصرف آب
 • بیماران پروانه ای از اردیبهشت بسته حمایتی نگرفتند
 • ترمیم زخم های دیابتی به کمک نانوپانسمان‌
 • هوای پاک در تهران از رکورد هشت‌ساله عبور کرد/ چه عواملی باعث بهبود کیفیت هوا شده‌اند؟
 • ساخت آزمایشگاهی نانوپانسمان‌های دیابتی تحت حمایت صنعت/ ترمیم زخم‌های بیماران دیابتی سرعت گرفت
 • زبان شعر یکی از بهترین راههای مبارزه با ظلم است
 • بوی بد دهان نشانه چه بیماری هایی است؟
 • درمان زخم معده عصبی با این روش های خانگی
 • علت تلخی دهان در صبح چیست؟