اولین نشست شورای راهبری پارک علم و فناوری مدرس با حضور رئیس دانشگاه، رئیس و مسئولان پارک و دیگر اعضای این شورا برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در این نشست دکتر مسعود ابراهیمی، رئیس پارک علم و فناوری مدرس در سخنانی اظهار کرد: بازیگران عرصه فناوری و اکوسیستم، بازیگران متعددی هستند که نقش اصلی پارک‌ها این است که این بازیگران را کنار هم قرار دهد و در فضای مناسب، کارکردهای آن‌ها را تعریف کند و در نهایت از آن کسب و کار موفق و اشتغال پایدار ایجاد شود. بازیگران اصلی فضای دانشگاه، محققان اساتید و دانشجویان هستند و به‌عنوان مغز افزار تولید کننده محصولات پارک هستند و انتظار می‌رود در فضای مناسب این را به محصول تبدیل کنند و به فروش رسانند.

وی گفت: بازیگر دیگر سیستم، صنایع هستند که می‌توانند با تعریف پروژه‌های مختلف برای شرکت‌هایی که در پارک علم و فناوری مستقر هستند شرکت‌ها را تقویت کنند و از آن طرف از ایده‌های شرکت‌ها استفاده کنند تا خودشان را ارتقا دهند. یکی دیگر از اعضای اکوسیستم، سرمایه‌گذاران یا تأمین‌کنندگان مالی هستند و این تأمین‌کنندگان مالی در شرکت‌ها و واحدهای فناوری مستقر در پارک‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و به‌طرق مختلف مشارکت شرکت‌ها را رشد می‌دهند و شرکت‌ها از محل درآمدشان، سرمایه‌گذار اولیه را منتفع می‌کنند.

وی افزود: ما سعی کردیم این ۳ بازیگر اصلی را در این جلسه به نمایندگی از تمام بازیگران داشته باشیم تا جریان درستی را شکل بدهیم. یک بازیگر فرادستی هم داریم که زیرساخت‌های قانونی و آئین‌نامه‌ها و قوانین هستند که مجموعه‌ای از قوانین و زیرساخت‌های ایجاد شده که امیدواریم با همفکری و مشارکت اکوسیستم را پیش بریم.

در ادامه دکتر احمدی رئیس دانشگاه تصریح کرد: آنچه ما لازم داریم، برون گرایی و جسارت در حوزه فعالیت کسب و کار و تجاری سازی است که محققان ما که تا حدودی درون گرا و غیر فعال بودند احتیاج به زمان دارند تا به این جریان بپیوندند. درهای پارک علم و فناوری مدرس برای همه بازیگران عرصه فناوری باز خواهد بود و باید با الگوهای جدید به ویژه الگوهایی که در ۵ سال اخیر توفیقات زیادی نصیب اکوسیستم‌های فناوری کرده آن را توسعه دهیم.

وی تصریح کرد: سرمایه‌های انسانی و نیز سرمایه فضای کالبدی پارک نیز ارزشمند است. سایت بابایی که موقعیت متمایزی در شهر تهران دارد و امیدواریم در یک دهه آینده آن سایت، مرکزیت خوبی را برای فعالیت فراهم کند. سایت بلوار پژوهش در جاده کرج نیز در حال بهره‌برداری است و محدوده فناوری در منطقه سین‌دخت که دفتر مرکزی سایت در آنجا قرا ر دارد و شرکت‌های دانش‌بنیان و گروه‌های فناوری در چند ساختمان در آنجا مستقر هستند. امیدواریم تحت تأثیر شرایط ممتاز و خوبی که دانشگاه و سایر دانشکده‌های دانشگاه تهران در این منطقه فراهم کرده‌اند، این منطقه به منطقه فناورانه تبدیل شود و برنامه‌های بزرگی در آن اجرا شود.

دکتر احمدی از اعضای شورای راهبری پارک درخواست کرد که با ایده‌ها و راهنمایی‌های خود، پارک مدرس را یاری کنند تا نقش خود را در اثربخشی در شهر تهران و کشور به خوبی ایفا کند.

در ادامه دکتر سجودی، مدیر مرکز رشد پارک به بیان توضیحاتی درباره عملکرد پارک پرداخت و گفت: دانشگاه تربیت مدرس دارای قابلیت‌هایی است که آن را از سایر دانشگاه‌ها متمایز می‌کند از جمله این‌که دانشجویان این دانشگاه فقط در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند و ارزش افزوده کار آن‌ها بالاتر است و هزینه‌ای که در اینجا صرف می‌شود دارای ارزش افزوده زیادی است.

همچنین ما تنها دانشگاهی هستیم که تمام رشته‌ها را در یک فضا در کنار هم داریم. همچنین مانایی دانشجویان ما برای کشور از سایر دانشگاه‌های مطرح ایران بیشتر است و این امر امنیت سرمایه‌گذاری را در این بخش افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اهداف پارک علم و فناوری تصریح کرد: ما در حوزه فناوری و نوآوری اساس را بر ارزش‌آفرینی گذاشتیم. کارآفرینی و ثروت آفرینی، اخلاق، ادب، احترام و اعتماد که همه این‌ها بستری برای استارت‌آپ‌ها هستند و باید در پارک نهادینه شود. چشم‌اندازی که ما داریم این است که تبدیل به قطب کارآفرینی نوآورانه و ارزش‌آفرین در سطح ملی همراه با نقش‌آفرینی در سطح بین‌المللی باشیم.

وی افزود: مأموریت دیگر حمایت از فرصت‌های کارآفرینانه در ایران از طریق ایجاد فضای استقرار برای شرکت‌های نوپا در مرکز رشد است. تشویق و ترغیب شرکت‌های خصوصی در راستای توسعه محصولات نوآورانه از طریق ارائه خدمات مادی و معنوی و هموارسازی همکاری با مراکز آموزشی و پژوهشی، ایجاد محیطی نوآورانه با جذب و حمایت از کارآفرینان با تمرکز بر توسعه محصولات و خدمات علمی و فناوری و تجاری‌سازی تحقیقات علمی نیز از دیگر مأموریت‌های پارک است.

سجودی در ادامه تصریح کرد: هدف ما ابتدا تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی دانشجویان و اعضای هیأت علمی و ایجاد ارزش افزوده بالا در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان است. استقرار صاحبان ایده و کسب و کارهای متنوع در محیطی پویا و متنوع و خلاق و نوآور با رعایت استانداردهای بین‌المللی، دستیابی به ساز و کار شفاف و انعطاف‌پذیر و توسعه فناوری در شرکت‌ها و واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد و پارک، افزایش قدرت رقابت و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان زایشی در تربیت مدرس، برقراری ارتباط و تعامل مؤثر و کارآمد دانشگاه و صنعت و جامعه و ارتقای پژوهش‌های کاربردی در صنعت و جذب دانش فنی و سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در زمینه توسعه فناوری از دیگر اهداف پارک است.

وی افزود: ظرفیت‌هایی که از نظر فضای فیزیکی داریم شامل سایت بابایی به مساحت ۶۰ هکتار زمین، سایتی در بلوار پژوهش به مساحت ۴ و نیم هکتار، ساختمانی در خیابان سین‌دخت و گردآفرید که ۱۱۰ شرکت در آن مستقر هستند و سایتی در شهرستان نور که فعالیت‌های پارک در خارج از تهران در این سایت صورت می‌گیرد.

دکتر سجودی گفت: در حال حاضر ۱۰۹ واحد مستقر در پارک داریم با ۲۱۸ پرسنل که ۱۸ واحد توانستند دانش‌بنیان شوند و ۴۶ درصد این شرکت‌ها در حوزه فنی و مهندسی، ۱۹ درصد در حوزه سلامت و پزشکی و مابقی در سایر رشته‌ها هستند.

وی افزود: ما یک دوره پیش‌رشد داریم که دوره‌ای است جهت استقرار صاحبان ایده و افراد مستعد کار (کارآفرین) که در مرکز رشد پارک علم و فناوری مدرس به انجام مطالعات مقدماتی، اجرای ایده محوری، ثبت شرکت و تنظیم طرح تجاری (Business Plan) می‌پردازند. در این دوره، با حمایت مرکز، طرح کاری و برنامه متقاضی تثبیت و تکمیل شده و متقاضی در قالب یک شرکت یا مؤسسه دارای شخصیت حقوقی مستقل به ثبت می‌رسد. طول این دوره ۶ ماه بوده که پس از ارزیابی عملکرد مؤسسه در صورت صلاحدید رئیس مرکز رشد تا ۹ ماه قابل تمدید خواهد بود.
یک دوره رشد ۳ تا ۵ ساله داریم که دوره‌ای است که در طی آن یک واحد فناوری خصوصی با تعقیب ایدة محوری مناسب و متکی بر فناوری، به یک مؤسسه فعال و موفق اقتصادی تبدیل می‌شود. مؤسسات فناوری نوپا با زمینه فعالیت در حوزه ایده محوری مصوب خود، پس از طی مراحل پذیرش می‌توانند جهت سپری کردن دوره رشد در پارک برای مدت محدودی در مراکز رشد پارک مستقر شوند. دوره پارک نیز ۱۵ تا ۳۰ سال تعریف شده است که در حال حاضر متقاضیان برای شرکت‌های پارکی افزایش یافته و چند شرکت کار خود را آغاز کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: با مطالعاتی که روی پارک‌های نسل جدید دنیا صورت گرفت برنامه‌هایی طراحی کردیم که مختص پارک مدرس است و اولین بار ارائه شده است. از جمله طرح استارت‌آپ فکتوری که فضایی در محوطه دانشگاه در اختیار پارک قرار گیرد و هدف آن این است که تکنولوژی و فناوری‌های مختلف را از ایده تا تکنولوژی طی مدت ۶ ماه در آن‌جا به انجام رسانیم و به فناورها و صاحبان ایده کمک کنیم در فضای حرفه‌ای در عرض کمتر از ۶ ماه بتوانند ایده را به فن و استارت‌آپ تبدیل کند و در جامعه منشأ اثر و خدمت شوند. همچنین در سایت بابایی طرح استفاده از کانکس و کانتینر را برای احیای پردیس داریم تا طی ۳ ماه آن‌جا را به پارک فعال و پویا تبدیل کنیم همچنین ساختمانی در ضلع جنوبی دانشگاه به کمک بخش خصوصی در حال برنامه‌ریزی برای ساخت است تا به‌وسیله اجاره بلندمدت واگذار شود.

وی گفت: ظرفیت استقرار در ۳ سال، ۱۵۰ مؤسسه پارک، ۲۰۰ شرکت دوره رشد و ۱۰۰ هسته فناور پیش‌رشد در هر دوره ۶ ماهه است.

سجودی در ادامه در خصوص ایجاد منطقه نوآوری در محدوده خیابان سین‌دخت، بازدید از بنگاه‌های صنعتی و اقتصادی، دوره‌های آموزشی، حضور در نمایشگاه‌ها و دوره‌های ترویجی و ساعات مشاوره‌ای به شرکت‌های پیش‌رشد و رشد توضیحاتی ارائه داد. در ادامه اعضای شورای راهبری پارک به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

دکتر عباس یداللهی معاون اجرایی و پشتیبانی پارک در خصوص ایجاد مراکز رشد تخصصی به‌ویژه در حوزه پولی، بانکی و اقتصادی تأکید کرد.

دکتر امیر امیرخانی بر لزوم توجه به بهره‌برداری از منابع مالی خارج از کشور مانند گرنت بادی، هوریزان ۲۰۲۰ و تبیین درست این منابع برای محققان و پژوهشگران تأکید داشت.

دکتر محمد حسن‌زاده، مدیر دفتر توسعه و انتقال فناوری پارک در سخنانی برند سازی در حوزه پارک فناوری، ساختار پارک، اخلاق حرفه‌ای، توانمندسازی اعضای هیأت علمی و دانشجویان، بازاریابی و بازارسازی و ارتباط با دانشکده‌ها را به‌عنوان معضلاتی که پارک با آن‌ها مواجه است، برشمرد.

در ادامه دکتر امیرعلی حمیدیه، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و دبیر ستاد توسعه سلول‌های بنیادی اظهار کرد: فناوری‌های دهه آینده همگراست و با توجه به اینکه در دانشگاه تربیت مدرس تمامی رشته‌ها در کنار هم حضور دارند می‌توان از این پتانسیل بهره‌مند شد و پارک علم و فناوری باید مبتنی بر فناوری‌های همگرا باشد.

دکتر جواد حاتمی، دانشیار گروه علوم تربیتی دانشگاه گفت: دانشگاه تربیت مدرس دارای شرایط و موقعیت خاصی است و می‌تواند کارهایی که در سایر دانشگاه‌ها ممکن نیست را انجام دهد و با توجه به پتانسیل‌های موجود در علوم انسانی، می‌تواند در زمینه تولید فناوری از علوم انسانی نیز گام‌های مهمی بردارد.

دکتر رسول واعظ، رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه بر لزوم تسریع در راه‌اندازی پارک علم و فناوری در منطقه بلوار پژوهش تأکید کرد.

دکتر خواجه، رئیس دانشکده علوم زیستی دانشگاه اظهار کرد: در حال حاضر دانشگاه ما دانشگاه نسل دوم است و آئین‌نامه‌های ما نیز در این راستا تعریف شده است در حالی که آئین‌نامه‌های ما باید به سوی دانشگاه نسل سوم و انتقال دانش فنی تدوین شود.

دکتر فوزیه مروت، رئیس پژوهشی و فناوری صنایع خلیج فارس بر لزوم تشکیل کارگروه‌های تخصصی و نقش‌آفرینی پارک در راستای نوآوری برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی تأکید کرد.

دکتر رهبری‌زاده، رئیس مرکز تحقیقات زیست‌فناوری نیز ابراز امیدواری کرد: اعضای هیأت علمی که تاکنون نتوانسته‌اند به صنعت راه پیدا کنند از طریق پارک علم و فناوری محصولی ایجاد کنند که در جهت رفع نیازهای جامعه و مشکلات مردم باشد.

دکتر وطن‌پور، مدیر کل توسعه و فناوری وزارت بهداشت نیز در سخنانی خاطر نشان کرد: وجود دانشکده علوم پزشکی در دانشگاه تربیت مدرس مزیت خوبی است که باید از آن به‌ویژه در حوزه سلامت و فرصت‌هایی که در این حوزه وجود دارد، استفاده شود.

دکتر یوسفی جمارانی، فرماندار فیروزکوه اظهار کرد: صاحبان صنایع، پژوهشگران و دانشگاه و دولت سه ضلع یک مثلث هستند که باید با کمک یکدیگر در پیش‌روی اهداف مورد نظر قدم بردارند.

وی بر لزوم ارتباط پارک‌های علم و فناوری با شهرک‌های صنعتی اطراف استان تهران و شکل‌گیری کسب و کارهای نوآورانه و نوپا تأکید کرد.

دکتر یوسفی مدیر توسعه صنایع بهشهر گفت: در حال حاضر شرایط برای ایجاد حلقه اتصال میان دانش و علم در دانشگاه و تبدیل آن به فناوری ایجاد شده است که باید از این فرصت به خوبی استفاده کرد.

وی گفت: اعضای شورای راهبری پارک باید نقشه راه پارک را بر اساس دیدگاه‌های خود تغییر دهند و نقشه راه کاربردی تهیه شود.

دکتر قاسمی، مدیر سوخت CNG جایگزین تأکید کرد: پارک باید در دو بخش شامل علم مورد نیاز جامعه و علوم خاص فعالیت کند و بتواند در سطح ملی نیازهای جامعه را رفع کند.

دکتر محمدی، مدیر طرح و برنامه پارک علم و فناوری گفت: کارکرد اصلی برنامه راهبردی پارک، همزبانی ما در مسیر حرکت است که باید این مسیر را با هم همفکری یکدیگر دنبال کنیم.

مهندس حسین‌زاده، مدیر مؤسسات پارکی پارک در سخنانی گفت: هدف ما در بخش مؤسسات پارکی این است که با استقرار شرکت‌هایی که ماهیت دانش‌بنیان دارند، پل ارتباطی بخش اقتصاد دانش‌بنیان با اکوسیستم دانش به‌ویژه دانشگاه تربیت مدرس ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: ظرف یک ماه گذشته ۱۰ شرکت مطرح کشور در پارک مستقر شدند و ثروت‌زایی از علوم‌انسانی مشکل است و ما طرحی در این زمینه پیاده کردیم و خوشه تخصصی در حوزه توریسم را وارد پارک کردیم که پتانسیل خوبی را دارا است.

در ادامه دکتر احمدی، رئیس دانشگاه اظهار کرد: دانشگاه تربیت مدرس به‌عنوان پشتوانه پارک، طرح راهبردی نوآورانه‌ای را طی دو سال و نیم اخیر اجرا کرد. این طرح ۴ هدف اصلی سرآمدی در آموزش، پژوهش و فناوری، برون‌گرایی و حضور فعال بین‌المللی، خوداتکایی اقتصادی و مدیریتی و توسعه رشته‌های بین رشته‌ای و ارتباط شبکه‌ای را دنبال می‌کند که این اهداف جهت‌گیری دانشگاه را مشخص می‌کند و امیدواریم پارک علم و فناوری با حضور اعضای فعال و متفکر شورای راهبری خود بتواند گام‌های مفید و مؤثری را در جهت اهداف دانشگاه بردارد.

دکتر سجودی در پایان نشست یادآور شد: اعضای شورای راهبری پارک از رشته‌ها و صنایع مختلفی هستند و انتظار داریم که به‌عنوان سفیر پارک علم و فناوری در کشور باشند و در پیشبرد اهداف پارک همفکری و همیاری کنند.

وی افزود: ما معتقدیم ارتباط با صنعت آینده از محل دانشگاه می‌گذرد و این مسیر، همان ایجاد صنعت توسط دانشگاه است و مسیرش از راه استارت‌آپ‌ها بوده که صنعت جدید باید در دانشگاه ایجاد شود و صنعت‌های گذشته فقط باید تیمارداری شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برگزاری اولین ستاد مهندسی فرهنگی با حضور جهانگیری/ مشارکت ۳ هزار نفر در تدوین سند

حجت‌الاسلام عاملی از برگزاری اولین ستاد مهندسی فرهنگی با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری خبر داد و گفت: تاکنون نزدیک به سه هزار نفر از کارشناسان در رشته‌های مختلف در تدوین سند مهندسی فرهنگی مشارکت داشته‌اند.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: حجت الاسلام «سعیدرضا عاملی» از برگزاری اولین جلسه ستاد مهندسی فرهنگی در روز شنبه، 29 تیرماه به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور خبر داد.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: نزدیک به 18 سال از طرح موضوع مهندسی فرهنگی توسط مقام معظم رهبری(مدظله العالی) می گذرد که به دنبال آن تلاش های مستمری در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفت.

 

مشارکت سه هزار نفر در تدوین سند مهندسی فرهنگی

 

وی افزود: تاکنون نزدیک به سه هزار نفر از کارشناسان در رشته های مختلف در تدوین سند مهندسی فرهنگی مشارکت داشته اند و 34 جلسه از جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی به بررسی و تصویب این سند اختصاص داشته است.

 

عاملی خاطر نشان کرد: این سند برای دومین بار در سال 1393 توسط رئیس جمهوری جهت اجرا ابلاغ شده است و به دنبال آن تشکیل ستاد راهبری سند مهندسی فرهنگی به عنوان اولین گام اجرایی سازی سند توسط رئیس جمهور محترم ابلاغ شده است.

 

برگزاری اولین جلسه ستاد راهبری مهندسی فرهنگی در روز شنبه 29 تیرماه

 

وی ادامه داد: خوشبختانه با ابلاغ اخیر رئیس محترم جمهوری به معاون اول، ریاست ستاد مهندسی فرهنگی کشور بر عهده معاون اول رئیس جمهور قرار گرفت و اولین جلسه ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور روز شنبه، 29 تیرماه برگزار می شود.

 

تدوین آیین نامه داخلی و تصویب اولویت ها؛ اولین دستور ستاد مهندسی فرهنگی

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اولین دستور ستاد مهندسی فرهنگی اقدامات اولیه برای تدوین آیین نامه داخلی، تصویب اولویت های منطبق با مفاد سند مهندسی فرهنگی کشور و روزآمدسازی تقسیم کار ملی برای اجرایی سازی اهداف سند مهندسی فرهنگی کشور است.

 

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ابراز کرد: برخی نسبت به مفهوم «مهندسی فرهنگی» تصور دارند که مهندسی فرهنگی نوعی دستکاری در حوزه فرهنگ برای اهداف انحصارکننده است که چنین نیست.

 

وی ادامه داد: مهندسی در ادبیات ما ریشه هزاره ای دارد و به معنای محاسباتی عمل کردن است که نوعی رویکرد سیستمی و نگاه نظام مند و یکپارچه به حوزه های مختلف را شامل می شود. و مهندسی فرهنگی نیز به معنای رویکرد علمی، برنامه ای با رویکرد مدیریت یکپارچه و منطقی فرهنگ است.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: یکی از زیرساخت های مهم اجتماعی ما زیرساخت فرهنگی است.

 

وی ادامه داد: همانطور که ما در زیرساخت­ های شهری به زیرساخت محیط زیستی، سلامت آب و هوا و زیرساخت های خدمتات شهری نیاز داریم، به زیرساخت های فرهنگی شهری نیز نیازمند هستیم. در این نگاه مهندسی فرهنگی یک چیدمان فرهنگی است که در پرتو آن فرد و جامعه از احساس آرامش و زندگی در یک محیط امن و سالم اسلامی برخوردار باشد.

 

عاملی افزود: سند مهندسی فرهنگی سند جامعی است که موضوعاتی چون سبک زندگی و خانواده، نشاط اجتماعی، روابط بین­ المللی و جهانی حوزه فرهنگ و ارتباطات درونی حوزه فرهنگ را مورد توجه قرار می دهد.

 

وی ادامه داد: 13 راهبرد  کلان ملی و نزدیک به 112 برنامه کلان ملی و بیش از 350 برنامه اقدام کلان ملی در این سند مورد توجه قرار گرفته است و می توان گفت تاکنون در حوزه فرهنگ کاری به دقت اینچنینی صورت نگرفته است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تغییرات و تحولات کنونی حوزه فرهنگ بسیار سریع است و از همین رو اسناد موجود همگی به شکلی منعطف و به لحاظ روزآمد سازی ادامه دار خواهد بود.

 

نگاه مهندسی فرهنگی را می توان نگاهی پویا متناسب با شرایط اجتماعی تلقی کرد

 

وی افزود: تشکیل ستاد راهبری مهندسی فرهنگی برای همین هدف است که بتواند در چارچوب تعیین شده توسط سند و یا حتی برای باز نگری در چارچوب تعیین شده متناسب با مقتضیات موجود عمل کند و  از همین منظر نگاه مهندسی فرهنگی را می­ توان نگاهی پویا تلقی کرد که متناسب با شرایط اجتماعی و اولویت های فرهنگی عمل می کند.

 

مهمترین خصلت جامعه ایرانی خانواده گرایی است

 

عاملی تاکید کرد: مهمترین خصلت جامعه ایرانی خانواده گرایی است و یکی از مطالبات خانواده های ایران این است که در یک فرهنگ سالم و نظام اخلاقی مناسب زندگی کنند.

 

وی افزود: یکی از 13 راهبرد کلان سند مهندسی فرهنگی کشور حوزه اخلاق و مسئولیت اجتماعی است .

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بندهای سند مهندسی فرهنگی کشور گفت: نگاه سند مهندسی فرهنگی کشور نگاهی کاملاً معطوف به مسائل اصلی جامعه است.

 

وی افزود: موضوعاتی همچون احترام به قانون، کار گروهی و جمعی، احترام اجتماعی و ... همگی در روح سند و محور کانونی سند مهندسی فرهنگی مورد توجه قرار گرفته­ اند.

 

حجت الاسلام عاملی گفت: ریاست ستاد راهبری نقشه مهندسی فرهنگی کشور با رئیس جمهور و در غیاب ایشان با معاون اول ایشان است.

 

تشریح ترکیب ستاد مهندسی فرهنگی

 

وی افزود: وزیر کشور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت و درمان، وزیر ورزش و امور جوانان، وزیر آموزش و پرورش، رؤسای کمیسیون مربوطه مجلس مثل کمیسیون آموزش و تحقیقات و کمیسیون فرهنگی، رئیس سازمان صداوسیما، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه،  معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، یکی از معاونین قوه قضائیه، چهار نفر نماینده از شورای عالی انقلاب فرهنگی و دو نفر نماینده از شورای عالی حوزوی از اعضای ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور هستند که نشان می­ دهد تمامی دست­ اندرکاران حقیقی و حقوقی در حوزه فرهنگ در فرآیند تصمیم گیری ستاد راهبری نقش دارند.

 

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: حوزه فرهنگی به عنوان حوزه مشارکت اجتماعی و حوزه انگیخته بودن تک تک اعضای جامعه به حساب می آید که با نگاه آگاهی آفرینی در میان اعضای جامعه و همچنین توانمندسازی منجر به تشخیص هدف های خود را مدنظر دارد.

 

وی ادامه داد: انسان امروزی که با توجه به فضای جدید قدرت کنشگری گسترده و ارتباط گیری با حدود 60 میلیون رسانه را در اختیار دارد، قطعاً با مشکلات جدیدی روبرو است که برای حل آنها بایستی فضایی چون مهندسی فرهنگی ترسیم می شد.

 

نیازمند سواد فرهنگی و اجتماعی مبتنی بر اندیشه و ارزش های اسلامی هستیم

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: ما نیازمند سواد فرهنگی و اجتماعی هستیم که مبتنی بر اندیشه و ارزش­ های اسلامی بتواند فضای سالم و پاکی را برای اعضای اجتماع ایجاد کند و این مهم در برنامه­ های ستاد مهندسی فرهنگی کشور وجود دارد.

 

وی افزود: برنامه هفتم توسعه فرهنگی اجتماعی بایستی متناسب با سند مهندسی فرهنگی تدوین شود و اگر قوانین و مقرراتی در حوزه فرهنگی مورد نیاز مجلس شورای اسلامی باشد می­ تواند از مفاد سند مهندسی فرهنگی استخراج شود.

 

تشریح اجزای سند مهندسی فرهنگی

 

عاملی ابراز کرد: سند مهندسی فرهنگی کشور از هفت فصل تشکیل شده است که فصل اول آن به ارائه توضیحات راجع به خود سند می پردازد و فصل دوم آن ارزش ها و اصول حاکم بر مجموعه برنامه های سند مهندسی فرهنگی کشور است را تبیین می کند.

 

وی ادامه داد: در فصل سوم سند مهندسی فرهنگی کشور چشم انداز فرهنگی کشور در آینده ترسیم شده است که همان استقرار جامعه اسلامی در نگاه گام دوم انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری محسوب می شود.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: فصل چهارم این سند اهداف فرهنگی کشور و فصل پنجم اولویت های فرهنگی پیش بینی شده در سند را تبیین کرده است که ممکن است بر مبنای مطالعات جدید و با توجه به ظرفیت­ های امروزی بازبینی و روزآمد شود.

 

وی افزود: در فصل ششم سند مهندسی فرهنگی راهبردهای کلان، برنامه های کلان و اقدامات ترسیم شده است که بر این اساس 13 راهبرد کلان، 112 راهبرد ملی و ذیل هر راهبرد ملی برنامه اقدام اجرایی طراحی شده است.

 

عاملی در پایان گفت: فصل هفتم سند مهندسی فرهنگی نیز با ارائه چارچوب نهادی سند وظایف ستاد و همچنین چگونی مدیریت ستاد در سطح ملی را تبیین کرده است.

 

شورای فرهنگ عمومی، ستاد استانی نقشه مهندسی فرهنگی

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: ما در راستای اهداف نقشه مهندسی فرهنگی ستاد استانی خواهیم داشت که بر اساس مصوبه سند مهندسی فرهنگی مسئولت ستاد استانی بر عهده شورای فرهنگ عمومی استان ها خواهد بود.

 

پایان پیام/9

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

کلیدواژه: پارك علم و فناوري

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۳۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۷۹ شرکت در استان مرکزی موفق به کسب مجوز و تاییدیه محصول دانش‌بنیان شدند
 • عاملی نخستین دستور ستاد مهندسی فرهنگی را اعلام کرد
 • تدوین آیین­‌نامه داخلی و اولویت‌های حوزه فرهنگ
 • ۵ رشته جدید به رشته های دانشگاه علم و فرهنگ اضافه شد
 • توسعه ارتباط بین صنعت، دانشگاه و پارک های علم و فناوری ضروری است/ سرمایه گذاری و اشتغالزایی خوبی در فولاد تربت حیدریه انجام می شود
 • برنامه‌ریزی شهری؛ از تئوری تا عمل
 • تلفیق هنر چشم بادامی ها با علم/دنیای تخیلی واقعی می شود
 • اولین جلسه ستاد مهندسی فرهنگی به ریاست دکتر جهانگیری/تدوین آیین­ نامه داخلی و اولویت های حوزه فرهنگ
 • اولین‌جلسه ستاد مهندسی‌فرهنگی به‌ریاست جهانگیری
 • توسعه ارتباط بین صنعت، دانشگاه و پارک‌های علم و فناوری ضروری است
 • تسریع در خودکفایی صنعت گاز با استفاده از فرصت تحریم
 • شکست محاصره تبلیغاتی دشمن، اولویت نخست در گام دوم انقلاب/ ملی شدن فضای مجازی مهمتر از ملی شدن صنعت نفت است
 • اولین رکن بیانیه گام دوم ترسیم چشم انداز جامعه آرمانی و جهت دهی به افراد است/ ملی کردن فضای مجازی ارزشمندتر از صنعت نفت است
 • تلاش همه جانبه برای رسیدن به چشم انداز تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در هرمزگان
 • اضافه شدن پنج رشته جدید به دانشگاه علم و فرهنگ در دفترچه کارشناسی ارشد
 • افتتاح واحدهای ۲ مرکز رشد آذربایجان‌غربی در اولویت است
 • اعتمادسازی در نهادهای علم و فناوری با شفاف‌سازی تأمین می‌شود
 • چشم انداز روسیه برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری سوریه
 • ۵ رشته جدید به دانشگاه علم و فرهنگ اضافه شد