به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، عباس قبادی با اشاره به اینکه مباحث امروز بیشتر مربوط به موضوعات تنظیم بازار کالاهای شب عید بود افزود: سیب و پرتقال و تنظیم بازار مرکبات­ و همچنین توزیع مناسب آن به عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شده است یعنی توسط ­­تعاون روستایی انجام می‌شود.

دبیر ستاد تنظیم بازار افزود: بیش از ۵۰ هزار تن سیب و پرتقال خریداری و به استان‌ها هم ارسال شده و تقریبا ۸۰ درصد سهمیه استان‌ها حمل و در سردخانه‌های هر استان ذخیره شده است که با تصویب کارگروه‌های تنظیم بازار به ریاست استانداران این سیب و پرتقال در شبکه توزیع قرار می‌گیرند.

قبادی گفت: پیش بینی ما این است که نیمه اسفند همزمان با آغاز توزیع سیب و مرکبات، بتوانیم قیمت آن را نیز اعلام کنیم، ما به عنوان ستاد تنظیم بازار تکالیف عمده را به مجموعه وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردیم که از جمله آن افزایش جوجه ریزی تا سقف ۱۲۵ میلیون قطعه است که جزء­­ کارهای بسیار خوبی است که قول دادند اتفاق می‌افتد.

وی گفت: اگر این جوجه ریزی انجام شود تقریباً در کشور یک رکورد است و می‌تواند همه­ نیازهای عید و بعد از عید را تامین کند و حتی اختیار دادیم که در صورت نیاز برای حفظ ذخایر استراتژیک، واردات گوشت و مرغ انجام شود.

ممنوعیت صادرات مرغ­­ از ابتدای اسفند

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: هفته گذشته ممنوعیت صادرات مرغ­­ از ابتدای اسفند را ابلاغ کردیم که تا پایان ماه مبارک رمضان گوشت مرغ هم صادر نخواهد شد و تا حصول اطمینان از رسیدن نهاده‌های دامی این اقدام ادامه دارد؛ در تامین جوجه یک روزه نیز در صورت لزوم واردات انجام می‌شود.

قبادی با بیان اینکه خوشبختانه مقدار قابل توجهی نهاده‌های دامی به کشور وارد شده است و مشکلات ارزی و جابجایی پول هم در این بخش با کمک بانک مرکزی رفع شده است، گفت:حدود یک میلیون تن از این کالا را وارد کشور کردیم و توزیع آن شروع شده است. همچنین قرار است تا حصول اطمینان از رسیدن مرغ به درب مرغداری‌ها ­با تلاش همکاران ما در ­مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و ­سازمان حمایت و سازمان تعزیرات حکومتی، فرایند توزیع رصد شود.

دبیر ستاد تنظیم بازار افزود: در بحث قیمت هم اعلام کردیم هیچ فروشنده‌ای حق ندارد بالاتر از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان مرغ گرم را در خرده فروشی‌ها عرضه کند و البته ­ تشدید بازرسی‌ها را هم داریم.

وی تاکید کرد: قیمت جوجه یک روزه هم ۲۴۰۰ تومان اعلام شده که رقم بالاتر از این هم تخلف محسوب می‌شود و اگر گرانفروش مشاهده و گزارش شود حتما برخورد تعزیراتی صورت می‌گیرد.

از هفته آینده صف گوشت نخواهیم داشت

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت برای ساماندهی بازار گوشت و تنظیم این بازار نیز گفت: ­برای گوشت قرمز هم برنامه‌های خوبی داریم؛ کماکان گوشت قرمز در شبکه‌های توزیع عرضه می‌شود که البته قرار بر این است که گوشت قرمز را در شبکه‌های خاص هم توزیع کنیم از جمله جامعه هدف کارکنان دولت که جزئیات آن در دو سه روز آینده اعلام خواهد شد.

قبادی با بیان اینکه از جهت موجودی مرغ و گوشت و موجودی کالاهای اساسی مشکلی نداریم ادامه داد: با برنامه ریزی‌های انجام شده از هفته آینده برای گوشت قرمز شاهد صف نخواهیم بود.

وی تاکید کرد: مشکلات ایجاد شده در بخش نهاده‌های دامی باعث شد تا در توزیع و قیمت گوشت و مرغ مشکلاتی به وجود بیاید که در این زمینه اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: در بحث روغن، ​ شکر و برنج ذخایر استراتژیک را در اختیار داریم و بخشی هم توسط وارد کنندگان وارد کشور شده که با تصویب کارگروه تنظیم بازار، در استان‌ها به ریاست استانداران در شبکه توزیع قرار می‌گیرد.

قبادی همچنین گفت: برای پوشاک شب عید هم اتحادیه‌ها و اصناف فروش‌های فوق العاده و نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا برپا می‌کنند کما اینکه فروش‌های فوق العاده به تدریج در حال شروع شدن است؛ ضمن اینکه هیچگونه کمبود و افزایش قیمتی نخواهیم داشت البته ممکن است در برخی برندها به دلیل متقاضی بیشتر، نوسانات داشته باشیم، اما در کل با کاهش قیمت مواجه خواهیم بود.

کد خبر 4540645

منبع: مهر

خبر بعدی:

خرید تضمینی مرکبات؛ به نام تولیدکنندگان به کام رانت‌خواران/ کشاورزان از قافله طرح تنظیم بازار جا ماندند

بی تدبیری‌ها و ناکارآمدی‌ها در بخش دولتی و جلوگیری از حضور فعالان بخش خصوصی در تامین میوه شب عید موجب نارضایتی مسئولان این بخش و نیز کشاورزان از وضعیت حاکم شده و به نوعی می‌توان طرح خرید تضمینی را به نفع رانت‌خواران و قربانی کننده کشاورزان و مصرف‌کننده دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از اروم نیوز، در حالی که این روزها گرانی و رکود در بازار حاکم بوده و مردم به سختی قادر به تامین مایحتاج روزانه خود می‌شوند، گرانی در بازار میوه نیز کم کم رشد پیدا کرده و گریبانگیر مردم شده به گونه‌ای که اکثریت جامعه قادر به خرید میوه از مرکبات وارداتی از دیگر استان‌ها گرفته تا سیب تولیدی خود استان نشده و یا شاید مقدار این خریدها به شدت کاهش یافته است.

اما آنچه مدنظر است، این که در طول یک ماه اخیر قیمت میوه و سبزیجات روند صعودی قابل توجهی داشته تا جایی که کیوی به قیمت ۹ هزار تومان، نارنگی ۷ تا ۹ هزار تومان و پرتقال از ۲ هزار و ۵۰۰ به ۴ تا ۵ هزار تومان رسیده است.

البته در کنار این میوه‌جات وارداتی، با وجود اینکه آذربایجان‌غربی قطب تولید سیب در کشور محسوب می‌شود، قیمت این میوه نیز در بازار بسیار بالا بوده و زمانی که علت این مسئله را از مسئولین جویا می‌شویم کمبود توزیع و واردات سیب را عامل گرانی عنوان می‌کنند.

* صادر‌کننده سیب تبدیل به واردکننده شد

رئیس اتحادیه میوه و تره بار ارومیه، در گفت‌و‌گو با خبرنگار اروم‌نیوز، می‌گوید: امروز در بازار سیب کمبود داشته و کشاورزان از توزیع در بازار جلوگیری کرده و بارفروشان برای تامین بازار اقدام به واردات سیب از مراغه و مشگین‌شهر می‌کنند.

وی، با اشاره به علت گرانی کیوی و نارنگی در بازار، عنوان می‌کند: متاسفانه کیوی صادراتی بوده و هیچ‌گونه محدودیتی ندارد و قبل از اینکه بازار تامین شود اقدام به صادرات کرده‌اند و در پی کاهش در بازار و قیمت بالای ارز قیمت افزایش می‌یابد و نارنگی نیز امسال کم بار بوده به شدت کمبود در بازار وجود دارد.

قاسم عزتی، با اشاره به گرانی سبزی در بازار، می‌افزاید: قیمت سبزی حداکثر در میدان تره بار به صورت عمده ۴ هزار تا ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است که این افزایش مربوط به بارش باران و از بین رفتن سبزیجات در دزفول است. البته ارومیه نسبت به تهران و تبریز قیمت مناسب‌تری دارد.

وی، ادامه می‌دهد: باید بازار بیرون از میدان و خرده فروشان کنترل شود تا شاهد این نابسامانی و افزایش قیمت‌ها در بازار نباشیم. البته نباید این نکته را نیز بی ربط دانست ک هزینه حمل و نقل بسیار افزایش داشته است.

عزتی، تاکید می‌کند: در راستای بازار شب عید به همت تعاون روستایی بیش از ۳ هزار تن پرتقال شمال و یک هزار و ۵۰۰ تن سیب ذخیره سازی شده که حداقل در ۱۰۰ نقطه توزیع خواهد شد.

* طرح تنظیم بازار عامل گرانی مرکبات

وی، با گلایه از مدیریت مسئولان دولتی بر بازار، می‌افزاید: مسئولان باید بیش از پیش بر بازار و کنترل‌ها توجه داشته باشند چراکه این روزها علت افزایش قیمت مرکبات طرح تنظیم بازار و حرکت بدون تدبیر و مدیریت مسئولان دولتی است.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار ارومیه، تصریح می‌کند: زمانی که دولت وارد بازار میوه شود و بازار را از دست بخش خصوصی خارج می‌کند شاهد افزایش‌های غیرمنطقی می‌شویم. دولت باید بستر را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کند.

وی، تاکید می‌کند: این طرح به نام تنظیم بازار است اما در واقع قیمت‌ها را با عنوان تنظیم بازار بر هم می‌زنند. این هزینه‌ها بیت‌المال بوده و حق فقرا را خورده و رانت‌خواری انجام می‌شود و هزینه پایین‌تر خریده و فاکتور قیمت‌ها به قیمت بالاتر صورت می‌پذیرد.

عزتی، ادامه می‌دهد: نمایندگان طرح تنظیم بازار خرید تضمینی میوه شب عید را به اطلاع کشاورزان نرسانده و شفافیتی در این خصوص صورت نگرفته و در کمال خفا و پنهانی به صورت ضابطه‌ای میوه شب عید به قیمت‌های گزاف خریداری شده است.

* سود طرح تنظیم بازار در جیب رانت‌خواران

وی، می‌گوید: در طرح تنظیم بازار مدیریتی وجود ندارد و از فعالان بخش میوه و تره بار هیج استفاده‌ای نمی‌شود. با وجود اینکه این فعالان بارها اعلام کرده‌اند بدون هیچ هزینه‌ای آماده ارائه مشاوره برای بهبود کیفیت عملکرد طرح تنطیم بازار هستند اما متاسفانه شاهد هستیم که رانت‌خواران در بخش تعاون روستایی توجهی نکرده و به فعالیت منفعت طلبانه خود ادامه می‌دهند.

رئیس اتحادیه و میوه و تره بار ارومیه، ابراز می‌کند: سال گذشته در اوج مصرف میوه شب عید از ۲۹ اسفند تا ۴ فروردین کمبود میوه وجود داشته و قادر به توزیع و تامین میوه شب عید نشدند، این مسئله ناشی از عدم نفوذ خوب و مدیریت کارآمد است.

وی، می‌گوید: مسئولان دولتی از اجرای درست و منطقی گفت‌و‌گوی بخش خصوصی و اعلام انتقادات خود جلوگیری می‌کنند. چرا شهروندان استان‌های مرکزنشین پرتقال تامسون جنوب مصرف می‌کنند اما حتما مسئولان تعاون روستایی مردم ارومیه را در حد مردم تهران نمی‌دانند که باید پرتقال شمال مصرف کنند این در حالی است که مسئولان حاضر به بهره‌گیری از توان مشاوران و فعالان بخش میوه و تره بار نیستند.

عزتی، در پایان تاکید می‌کند: مسئولان تعاون روستایی پاسخگوی شریط فعلی باشند که چگونه نماینده خرید تضمینی انتخاب شده و خرید شب عید به قیمت بالا انجام شده در حالی که هیچ‌کدام از کشاورزان و باغداران ارومیه از این موضوع اطلاعی ندارند؟

طبق گفته های رئیس اتحادیه میوه و تره بار ارومیه و پیگیری‌های میدانی خبرنگار اروم‌نیوز، طرح تنظیم بازار و خرید تضمینی به‌عنوان طرحی از سوی دولت برای حمایت از کشاورزان و مصرف کنندگان تدوین شده اما اکثریت از کشاورزان آذربایجان‌غربی از خرید تضمینی سیب جهت  تضمین بازار اطلاعی نداشته و تنها زمزمه‌های این خرید به گوششان رسیده است!

آنچه الزامی و منطقی به نظر می‌رسد، برای کارآمد بودن این طرح، نظارت سازمان‌های مربوطه ضروری است تا این طرح طبق اهداف خود برای کشاورزان و مصرف کنندگان منفعت داشته باشد نه اینکه جیب منفعت طلبان را پُر کند.

انتهای پیام/

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: عباس قبادی گوشت قرمز وزارت صنعت معدن و تجارت

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۳۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نمایشگاه‌های بهاره نیمه دوم اسفندماه در تهران برگزار شود/ جزئیات مشارکت اصناف در تنظیم بازار شب عید
 • کالاهای اساسی شب عید تامین است
 • توزیع گوشت نیمایی در بازار
 • ذخیره کالاهای اساسی در انبارها برای چند ماه آینده/ جزئیات مدل جدید توزیع گوشت تنظیم بازاری
 • توزیع ناعادلانه مرغ و گوشت با کارت ملی زیبنده ملت ایران نیست/ مسئولین اقداماتی جدی برای تأمین نیازهای مردم در شب عید بیندیشند
 • میوه تنظیم بازار شب عید با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد
 • ضرورت تامین اقلام مورد نیاز مردم با قیمت تنظیم بازار لزوم نظارت جدی بر قیمت ها
 • استفاده از اپلیکیشن برای توزیع مرغ و گوشت در اراک برای اولین بار در کشور
 • مشکلی در تامین کالاهای اساسی مردم قزوین وجود ندارد
 • توزیع گوشت قرمز منجمد طرح تنظیم بازار در خراسان رضوی آغاز شد
 • تصمیمات ستاد تنظیم بازار بدون خریدار و صف‌هایی که همچنان پابرجاست!
 • توزیع روزانه ۴۰ تن گوشت مرغ در قزوین
 • روش جدید توزیع گوشت تنظیم بازار
 • تصمیمات ستاد تنظیم بازار خریداری ندارد / پابرجایی صف‌ها
 • کالاهای اساسی مردم استان قزوین تامین شده است
 • روش جدید توزیع گوشت تنظیم بازار امروز ابلاغ می‌شود
 • چرا یارانه ارزی کالاهای اساسی به دست مردم نمی‌رسد؟
 • دادستانی برای تنظیم بازار در خلخال عزم جدی دارد
 • مدعیان واردات گوشت ۲۷ هزار تومانی از هرات/ ارزش دلار در برابر همتایانش کاهشی شد/ چانگان ۵۰ میلیونی به ۱۵۰ میلیون رسید/ پس از شش سال صادرات مرغ، کار به واردات رسیده است!