خبرگزاري آريا -

پوملو بزرگ ترين ميوه از خانواده مرکبات است
آشنايي با خواص سلطان مرکبات يا مينا
ميوه مينا (معروف در شمال کشور) يا سلطان مرکبات يا گريپ فروت چيني يا پوملو بزرگ ترين ميوه از خانواده مرکبات است.
پوملو (Pummelo, Pomelo or Shaddock) ميوه بومي آسيائي جنوب شرقي و از خانواده مرکبات است. درخت پوملو که به ارتفاع 6 تا حداکثر 13 متر مي رسد داراي ميوه اي برنگ سبز کم رنگ و گاهي هم زرد با گوشت سفيد و به ندرت صورتي و قرمز است. پوست آن بسيار ضخيم و شيرين است قطر ميوه آن 15-30 سانتي متر و وزن آن 500 گرم تا حداکثر 9 کيلوگرم مي باشد. از اين رو به پوملو که داراي بزرگترين ميوه از خانواده مرکبات مي باشد، سلطان مرکبات ( Citrus Maxima) اطلاق مي شود. نام علمي آن Citrus grandis Osbeck (L.) و مترادف هاي آن Citrus Decumana L. و Aurantium maximam Burm است.
اين ميوه که شباهت زيادي به گريپ فروت دارد، وزن هر عدد آن از 1 تا 4 کيلوگرم متغير است و به دليل وارداتي بودن قيمت بالايي دارد اما در شمال کشور مي توان اين ميوه را با عنوان مينا يا سلطان مرکبات با وزني حدود 5 کيلوگرم و رنگ زرد خريداري کرد.
اين ميوه در ايران، هند، چين، ژاپن و... کشت مي شود و حاوي مواد مغذي زيادي است که اغلب از آن براي تهيه انواع شيريني، مارمالاد يا برخي دسرها استفاده مي شود.
پوملو حاوي آنزيم هاي چربي سوزي است که از افزايش تري گليسيريد و کلسترول بد خون پيشگيري و به کاهش قند خون کمک کرده و مصرف آن براي کساني که قصد کاهش وزن دارند توصيه مي شود
گوشت پوملو خشک تر و کم آب تر و طعم آن کمي شيرين تر و ملايم تر از گريپ فروت بوده و مزه تلخي ندارد. البته انواع ترش اين ميوه هم يافت مي شود.
خواص تغذيه اي:
پوملو خواص گريپ فروت را دارد و سرشار از ويتامين‌هاي A، B، C و املاح معدني فسفر، پتاسيم، فيبر و آنتي اکسيدان است. ويتامين C پوملو چند برابر پرتقال و قابليت جايگزيني با اين ميوه را دارد.
فسفر موجود در ميوه پوملو عنصري مهم در فرآيند متابوليسم ( تجزيه مواد و آزاد کردن انرژي آن ها ) چربي ها و نشاسته ها براي تامين توان و نيروي بدني است.
پتاسيم هم که باعث کنترل فشار خون، شادي و تحرک شما خواهد شد. بايد بدانيد که پتاسيم موجب ضعف ماهيچه ها و اعصاب هم مي شود.
فيبر موجود در ميوه پوملو هم که سلامت دستگاه گوارش را کنترل مي کند.

فيبر موجود در ميوه پوملو هم که سلامت دستگاه گوارش را کنترل مي کند
خواص درماني:
* گريپ فروت چيني به دليل دارا بودن اسيدهاي آلي طبيعي از خستگي، سستي و رخوت مي کاهد و همچنين ويتامين C آن براي تقويت خاصيت ارتجاعي عروق نافع و ويتامين A آن باعث تقويت قوه بينائي شده و به بهبود سريع زخم ها کمک مي کند.
يکي از فوايد ميوه پوملو وجود ميزان زيادي از ويتامين A است. اين ويتامين باعث تقويت قوه بينايي و همچنين بهبود سريع زخم ها مي شود و براي شما بسيار مفيد است.
يکي ديگر از خواص پوملو ويتامن B است. اين ويتامين قواي بدني را تقويت کرده و براي ضعف عمومي بدن بسيار مفيد است.
يکي ديگر از فوايد گريپ فروت چيني بيوفلانوييد يا ويتامين P است. اين ويتامين در پوست ميوه پوملو موجود است. وظيفه اين ويتامين در بدن حفاظت از رگ ها و ممانعت از تصلب شرايين (سخت شدن رگ ها) مي باشد. ويتامين p موجب جوان سازي و شادابي پوست هم مي شود.
ميوه پومالو داراي مقداري ويتامين c است که وظيفه رشد و ترميم بافت هاي بدن، بهبودي زخمها و کاهش اثرات زخم روي پوست را بر عهده دارد.
همچنين اين ويتامين بافت هاي استخواني و شبه استخواني ( غضروف ) را ترميم مي کند. جالب است بدانيد که ويتامين C موجود در ميوه پوملو چندين برابر پرتقال است.
* در پوست اين ميوه مقادير زيادي بيوفلانوييد وجود دارد که ميزان استروژن را در بدن خانم ها متعادل و از ابتلا به سرطان سينه مي کاهد.
* پوملو حاوي آنزيم هاي چربي سوزي است که از افزايش تري گليستريد و کلسترول بد خون پيشگيري و به کاهش قند خون کمک کرده و مصرف آن براي کساني که قصد کاهش وزن دارند توصيه مي شود.
* اين ميوه به دليل دارا بودن پتاسيم ادرارآور خوبي است. به دفع سموم و مواد زايد بدن کمک و از افزايش فشار خون جلوگيري مي کند.
* پوملو به دليل دارا بودن آنتي اکسيدان هاي قوي با تقويت سيستم دفاعي بدن از بروز بيماري هاي عفوني مي کاهد.
* پوملو اشتها را تحريک کرده، هضم غذا را سرعت مي بخشد و بر روي ترشحات معده و صفرا اثر غيرقابل انکاري دارد.
* تقويت دستگاه گوارش را مي توان از خواص ميوه پوملو نام برد. اين ميوه به هضم غذا کمک مي کند و از بروز بيماري هايي مانند يبوست جلوگيري مي کند.
* ميوه پوملو باعث خروج مواد زائد و سموم از بدن مي شود. در اين ميوه مقدار زيادي پتاسيم وجود دارد که باعث افزايش حجم ادرار مي شود. همراه با ادرار نيز سموم زيادي از بدن خارج مي شوند.
* به دليل وجود آنتي اکسيدان فراوان، پوملو در تقويت سيستم ايمني بدن موثر است. همچنين از بروز بيماري هاي خود ايمني، سرطان و يا بيماري هاي عفوني جلوگيري مي کند و از بدن در مقابل باکتري هاي بيماري زا محافظت مي کند.
* پوملو سرشار از ويتامين ث مي باشد که در ترميم زخم ها نقش زيادي دارند. همچنين ويتامين ث در ترميم سلول هاي آسيب ديده پوستي موثر بوده و به تقويت آنها نيز کمک مي کنند.
* ويتامين آ نقش زيادي در تقويت بينايي دارد. ميزان زياد اين ويتامين در ميوه پوملو به تقويت قوه بينايي کمک مي کند. از ساير ميوه هايي که حاوي ويتامين آ فراوان هستند مي توان به کدو حلوايي و هويج اشاره کرد.
* پوملو داراي اسيد هاي آلي است که در درمان خستگي بسيار موثر مي باشد. افرادي که دچار کسالت مي شوند و يا بعد از فعاليت هاي سنگين بدني و کار روزانه مي توانند با اين ميوه خستگي را از بين ببرند. به ورزشکاران توصيه مي شود که بعد از فعاليت هاي بدني از نوشيدني تهيه شده با ميوه پوملو ميل کنند. و از خواص پوملو در رفع خستگي بي نصيب نمانند.

پوملو داراي اسيد هاي آلي است که در درمان خستگي بسيار موثر مي باشد.
خواص پوست ميوه پوملو
بخش زيادي از خواص ميوه پوملو در پوست آن نهفته است. پوست اين ميوه طعم شيريني دارد و سرشار از بيوفلاونوييد است که باعث متعادل نگه داشتن ميزان هورمون استروژن در بدن زنان مي شود و خطر ابتلا به سرطان سينه را کاهش مي دهد.
توصيه ها :
* هنگام خريد پوملو دقت کنيد که پوست آن فاقد له شدگي و لک باشد، بوي شيريني دهد و نسبتاً سنگين و سفت باشد.
* پوملو همچون گريپ فروت با داروهاي کاهنده فشارخون، کلسترول خون و داروهاي ضد صرع، ضد افسردگي و ضد تشنج ها تداخل داشته و با ايجاد فعل و انفعالات شيميايي در بدن قادر است اثرات دارو را چند برابر يا فاقد اثر کند. بنابراين در صورت مصرف همزمان اين ميوه با داروهاي فوق پزشک خود را مطلع سازيد.
* پوملو در برخي افراد ايجاد حساسيت مي کند مخصوصاً در افرادي که به مرکبات يا ويتامين C حساسيت دارند.
* مصرف افراطي ميوه پوملو ممکن است باعث تشکيل سنگ کليه و مثانه شود. به همين دليل توصيه مي شود که از مصرف بي رويه آن خودداري کرده و افرادي که سنگ کليه دارند نيز نبايد از اين ميوه استفاده کنند.
گردآوري: بخش آشپزي بيتوته

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مگس‌ها و میوه‌های سردسیری جنوب کرمان

به گزارش ایرنا، اسناد و پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مگس مدیترانه‌ای نخستین بار در استان‌های فارس و مشهد مشاهده و پس از آن طی سال‌های ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۷ در باغ‌های اطراف تهران و برخی مناطق شرقی و مرکزی مازندران تا محمودآباد و نور نیز رویت شده و در سال ۱۳۶۱ به طور کامل نابود گردید و تا سال ۱۳۷۰ هم گزارشی مبنی بر وجود آن ثبت نشد، اما سر و کله این مگس‌ها باز هم پیدا شده و این بار در روندی رو به افزایش در مناطق سردسیر جنوب کرمان حضور خود را علنی کرده‌اند و هر سال گستره بیشتری از باغ‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند.

ردیابی مگس مدیترانه‌ای در باغ‌های جنوب کرمان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از ردیابی مگس میوه مدیترانه‌ای در باغ‌های این دیار خبر داد و گفت: ردیابی مگس میوه مدیترانه‌ای از اردیبهشت سال جاری در سطح باغات سردسیری منطقه دلفارد جیرفت آغاز شده است.

محمدرضا ساردویی تصریح کرد: این آفت میزبان بیش از ۳۵۰ گونه گیاهی از جمله درختان میوه هسته‌دار، دانه‌دار، گرمسیری و انواع محصولات جالیزی و صیفی با قدرت تخریبی بیش از ۵۰ تا ۹۰ درصد است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، ضمن توصیه به کشاورزان جنوب کرمان، گفت: کشاورزان ضمن همکاری لازم با کارشناسان مراکز خدمات کشاورزی نسبت به مبارزه به موقع و کنترل این آفت اقدام کنند.

ساردویی ادامه داد: تا کنون در سطح ۱۰۵ هکتار از باغ‌های مناطق آلوده جنوب کرمان عملیات مبارزه صورت گرفته است.

مگس میوه مدیترانه‌ای آفت قرنطینه‌ای

دانشجوی دکتری حشره‌شناسی گفت: مگس میوه مدیترانه‌ای از آفات قرنطینه‌ای است که در سال ۱۳۸۶ از استان فارس گزارش شد و انار یکی از میزبان‌های اصلی این حشره است.

ابراهیم سلیمان‌نژادیان افزود: برای مبارزه با این نوع مگس، ۲ روش تله‌گذاری و طعمه پاشی مورد ارزیابی قرار گرفته که موفقیت‌آمیز بوده است.

وی تصریح کرد: در روش تله‌گذاری، سه ماده جلب‌کننده (تیمار) شامل تری مدلور، بیولور، فیمی‌لور و شاهد به طور جداگانه در تله تفری‌ترپ در سه تکرار و از ۲ طریق محاسبه میانگین میوه‌های آلوده (به همراه شاهد) و تعداد مگس‌های میوه مدیترانه‌ای به دام افتاده در تله‌ها انجام می‌شود.

این حشره‌شناس ادامه داد: در روش طعمه پاشی ۲ نوع پروتیین هیدرولیزات شامل بایوسبو یا اسمل‌فول به صورت پاشش به عرض یک متر بر روی سمت جنوبی درخت و به صورت پاشش روی تنه درخت، به همراه تیمار شاهد، در سه تکرار و همراه با سم مالاتیون با غلظت دو در هزار (هر دو هفته یک بار) انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: مگس مدیترانه‌ای بین ۲ تا ۶ ماه عمر می‌کند و از این نوع مگس به عنوان یکی از آفات مخرب با توان تخریب و خسارت بالا در دنیا یاد می‌شود که طبق پژوهش‌های انجام شده، پاییز زمان پیک جمعیتی این آفت بوده لذا به همین دلیل بر مرکبات تاثیر منفی می‌گذارد.

این حشره‌شناس بر برداشت سریع میوه‌های باقی‌مانده برای قطع پل ارتباطی میزبانی با هدف پیشگیری از افزایش جمعیت و جمع‌آوری میوه‌های ریخته شده پای درختان و دفن آنها برابر دستورالعمل مربوط تاکید کرد.

مگس مدیترانه‌ای عامل ضرر اقتصادی باغداران دهستان دلفارد

باغدار اهل دهستان دلفارد از روند مبازره با مگس مدیترانه‌ای انتقاد کرد و گفت: تمامی باغ هلوی حاصل دسترنج چندین ساله‌ام بر باد رفت.

ایوب دلفاردی افزود: امسال نتوانستم میوه‌های باغ خود را برداشت کنم و دچار زیان مالی زیادی شده‌ام.

بیمه خسارتی برای ضرر اقتصادی مگس مدیترانه‌ای در نظر بگیرد

باغدار اهل ساردوئیه نیز ضمن ابراز ناراحتی از حمله مگس مدیترانه به باغ خود، اظهار داشت: مسئولان برنامه‌ریزی لازم را برای جبران خسارت این مگس از طریق بیمه‌ها اتخاذ کنند.

ذبیح الله بحراسمانی افزود: تمهیدات لازم برای جلوگیری از افزایش این مگس در بخش ساردوئیه اتخاذ شود تا در سال‌های بعدی شاهد ضرر و زیان مالی بیشتری نباشیم.

مگس مدیترانه‌ای طی یک سال گذشته به صورت محدود در مناطق سردسیر مشاهده شده ولی امسال در تمامی نقاط سردسیر جنوب کرمان حضور دارد و باعث از بین رفتن میوه‌های این مناطق شده است، در صورتی که با جدیت برای کنترل جمعیت این آفت اقدام نشود، احتمالاً پاییز امسال جمعیتی به مراتب بیشتر از سال‌های گذشته از این مگس مزاحم در باغ‌های مناطق سردسیر خواهیم داشت.

کد خبر 448001

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۳۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بهترین غذاها برای سلامت قلب
 • بازار میوه و تره بار آبدانان ساماندهی می‌شود
 • پذیرانو، خرید اینترنتی بسته‌های میوه و پذیرایی
 • ۱۰ میوه توصیه شده برای فصل تابستان
 • ردیابی مگس میوه مدیترانه‌ای و مگس میوه انبه در کازرون
 • 10میوه‌ای که درتابستان توصیه میشود
 • تمام علائمی که نشان‌دهنده فقر ویتامین ب 6 هستند
 • فواید بی نظیر شربت طالبی
 • آشنایی با کاخ‌های ترکیه
 • آشنایی با کاخ‌های ترکیه در تور ترکیه
 • خوراکی‌های مهم برای مقابله با کم آبی در فصل گرما
 • ۹ ویتامین ضد پیری را بشناسید/ راهی ساده برای مقابله با نازکی مو/ خواب خوب و شیرین با میوه‌ای تابستانی
 • برنامه وزارت بهداشت برای درمان "فشارخونی‌ها"/ آلودگی هوا مانع جذب ویتامین D می‌شود
 • نوشیدنی تابستانی که چشمانتان را تیزبین می‌کند
 • فقر ویتامین دی چه بلای بر سرمان می آورد؟
 • آلودگی هوا مانع جذب ویتامین D می‌شود
 • نوشیدنی تابستانی که چشمانتان را تیزبین می‌کند/ با شربت طالبی مشکلات گوارشی را ریشه کن کنید
 • ۱۰ میوه ای که در تابستان توصیه می شود
 • خوردن میوه‌هایی که در تابستان به شدت توصیه می‌شود