خبرگزاري آريا -

پوملو بزرگ ترين ميوه از خانواده مرکبات است
آشنايي با خواص سلطان مرکبات يا مينا
ميوه مينا (معروف در شمال کشور) يا سلطان مرکبات يا گريپ فروت چيني يا پوملو بزرگ ترين ميوه از خانواده مرکبات است.
پوملو (Pummelo, Pomelo or Shaddock) ميوه بومي آسيائي جنوب شرقي و از خانواده مرکبات است. درخت پوملو که به ارتفاع 6 تا حداکثر 13 متر مي رسد داراي ميوه اي برنگ سبز کم رنگ و گاهي هم زرد با گوشت سفيد و به ندرت صورتي و قرمز است.
پوست آن بسيار ضخيم و شيرين است قطر ميوه آن 15-30 سانتي متر و وزن آن 500 گرم تا حداکثر 9 کيلوگرم مي باشد. از اين رو به پوملو که داراي بزرگترين ميوه از خانواده مرکبات مي باشد، سلطان مرکبات ( Citrus Maxima) اطلاق مي شود. نام علمي آن Citrus grandis Osbeck (L.) و مترادف هاي آن Citrus Decumana L. و Aurantium maximam Burm است.
اين ميوه که شباهت زيادي به گريپ فروت دارد، وزن هر عدد آن از 1 تا 4 کيلوگرم متغير است و به دليل وارداتي بودن قيمت بالايي دارد اما در شمال کشور مي توان اين ميوه را با عنوان مينا يا سلطان مرکبات با وزني حدود 5 کيلوگرم و رنگ زرد خريداري کرد.
اين ميوه در ايران، هند، چين، ژاپن و... کشت مي شود و حاوي مواد مغذي زيادي است که اغلب از آن براي تهيه انواع شيريني، مارمالاد يا برخي دسرها استفاده مي شود.
پوملو حاوي آنزيم هاي چربي سوزي است که از افزايش تري گليسيريد و کلسترول بد خون پيشگيري و به کاهش قند خون کمک کرده و مصرف آن براي کساني که قصد کاهش وزن دارند توصيه مي شود
گوشت پوملو خشک تر و کم آب تر و طعم آن کمي شيرين تر و ملايم تر از گريپ فروت بوده و مزه تلخي ندارد. البته انواع ترش اين ميوه هم يافت مي شود.
خواص تغذيه اي:
پوملو خواص گريپ فروت را دارد و سرشار از ويتامين‌هاي A، B، C و املاح معدني فسفر، پتاسيم، فيبر و آنتي اکسيدان است. ويتامين C پوملو چند برابر پرتقال و قابليت جايگزيني با اين ميوه را دارد.
فسفر موجود در ميوه پوملو عنصري مهم در فرآيند متابوليسم ( تجزيه مواد و آزاد کردن انرژي آن ها ) چربي ها و نشاسته ها براي تامين توان و نيروي بدني است.
پتاسيم هم که باعث کنترل فشار خون، شادي و تحرک شما خواهد شد. بايد بدانيد که پتاسيم موجب ضعف ماهيچه ها و اعصاب هم مي شود.
فيبر موجود در ميوه پوملو هم که سلامت دستگاه گوارش را کنترل مي کند.

فيبر موجود در ميوه پوملو هم که سلامت دستگاه گوارش را کنترل مي کند
خواص درماني:
* گريپ فروت چيني به دليل دارا بودن اسيدهاي آلي طبيعي از خستگي، سستي و رخوت مي کاهد و همچنين ويتامين C آن براي تقويت خاصيت ارتجاعي عروق نافع و ويتامين A آن باعث تقويت قوه بينائي شده و به بهبود سريع زخم ها کمک مي کند.
يکي از فوايد ميوه پوملو وجود ميزان زيادي از ويتامين A است. اين ويتامين باعث تقويت قوه بينايي و همچنين بهبود سريع زخم ها مي شود و براي شما بسيار مفيد است.
يکي ديگر از خواص پوملو ويتامن B است. اين ويتامين قواي بدني را تقويت کرده و براي ضعف عمومي بدن بسيار مفيد است.
يکي ديگر از فوايد گريپ فروت چيني بيوفلانوييد يا ويتامين P است. اين ويتامين در پوست ميوه پوملو موجود است. وظيفه اين ويتامين در بدن حفاظت از رگ ها و ممانعت از تصلب شرايين (سخت شدن رگ ها) مي باشد. ويتامين p موجب جوان سازي و شادابي پوست هم مي شود.
ميوه پومالو داراي مقداري ويتامين c است که وظيفه رشد و ترميم بافت هاي بدن، بهبودي زخمها و کاهش اثرات زخم روي پوست را بر عهده دارد.
همچنين اين ويتامين بافت هاي استخواني و شبه استخواني ( غضروف ) را ترميم مي کند. جالب است بدانيد که ويتامين C موجود در ميوه پوملو چندين برابر پرتقال است.
* در پوست اين ميوه مقادير زيادي بيوفلانوييد وجود دارد که ميزان استروژن را در بدن خانم ها متعادل و از ابتلا به سرطان سينه مي کاهد.
* پوملو حاوي آنزيم هاي چربي سوزي است که از افزايش تري گليستريد و کلسترول بد خون پيشگيري و به کاهش قند خون کمک کرده و مصرف آن براي کساني که قصد کاهش وزن دارند توصيه مي شود.
* اين ميوه به دليل دارا بودن پتاسيم ادرارآور خوبي است. به دفع سموم و مواد زايد بدن کمک و از افزايش فشار خون جلوگيري مي کند.
* پوملو به دليل دارا بودن آنتي اکسيدان هاي قوي با تقويت سيستم دفاعي بدن از بروز بيماري هاي عفوني مي کاهد.
* پوملو اشتها را تحريک کرده، هضم غذا را سرعت مي بخشد و بر روي ترشحات معده و صفرا اثر غيرقابل انکاري دارد.
* تقويت دستگاه گوارش را مي توان از خواص ميوه پوملو نام برد. اين ميوه به هضم غذا کمک مي کند و از بروز بيماري هايي مانند يبوست جلوگيري مي کند.
* ميوه پوملو باعث خروج مواد زائد و سموم از بدن مي شود. در اين ميوه مقدار زيادي پتاسيم وجود دارد که باعث افزايش حجم ادرار مي شود. همراه با ادرار نيز سموم زيادي از بدن خارج مي شوند.
* به دليل وجود آنتي اکسيدان فراوان، پوملو در تقويت سيستم ايمني بدن موثر است. همچنين از بروز بيماري هاي خود ايمني، سرطان و يا بيماري هاي عفوني جلوگيري مي کند و از بدن در مقابل باکتري هاي بيماري زا محافظت مي کند.
* پوملو سرشار از ويتامين ث مي باشد که در ترميم زخم ها نقش زيادي دارند. همچنين ويتامين ث در ترميم سلول هاي آسيب ديده پوستي موثر بوده و به تقويت آنها نيز کمک مي کنند.
* ويتامين آ نقش زيادي در تقويت بينايي دارد. ميزان زياد اين ويتامين در ميوه پوملو به تقويت قوه بينايي کمک مي کند. از ساير ميوه هايي که حاوي ويتامين آ فراوان هستند مي توان به کدو حلوايي و هويج اشاره کرد.
* پوملو داراي اسيد هاي آلي است که در درمان خستگي بسيار موثر مي باشد. افرادي که دچار کسالت مي شوند و يا بعد از فعاليت هاي سنگين بدني و کار روزانه مي توانند با اين ميوه خستگي را از بين ببرند. به ورزشکاران توصيه مي شود که بعد از فعاليت هاي بدني از نوشيدني تهيه شده با ميوه پوملو ميل کنند. و از خواص پوملو در رفع خستگي بي نصيب نمانند.

پوملو داراي اسيد هاي آلي است که در درمان خستگي بسيار موثر مي باشد.
خواص پوست ميوه پوملو
بخش زيادي از خواص ميوه پوملو در پوست آن نهفته است. پوست اين ميوه طعم شيريني دارد و سرشار از بيوفلاونوييد است که باعث متعادل نگه داشتن ميزان هورمون استروژن در بدن زنان مي شود و خطر ابتلا به سرطان سينه را کاهش مي دهد.
توصيه ها :
* هنگام خريد پوملو دقت کنيد که پوست آن فاقد له شدگي و لک باشد، بوي شيريني دهد و نسبتاً سنگين و سفت باشد.
* پوملو همچون گريپ فروت با داروهاي کاهنده فشارخون، کلسترول خون و داروهاي ضد صرع، ضد افسردگي و ضد تشنج ها تداخل داشته و با ايجاد فعل و انفعالات شيميايي در بدن قادر است اثرات دارو را چند برابر يا فاقد اثر کند. بنابراين در صورت مصرف همزمان اين ميوه با داروهاي فوق پزشک خود را مطلع سازيد.
* پوملو در برخي افراد ايجاد حساسيت مي کند مخصوصاً در افرادي که به مرکبات يا ويتامين C حساسيت دارند.
* مصرف افراطي ميوه پوملو ممکن است باعث تشکيل سنگ کليه و مثانه شود. به همين دليل توصيه مي شود که از مصرف بي رويه آن خودداري کرده و افرادي که سنگ کليه دارند نيز نبايد از اين ميوه استفاده کنند.
گردآوري: بخش آشپزي بيتوته

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

طرز تهیه قطاب یزد؛ شیرینی خوشمزه مخصوص نوروز

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، با توجه به نزدیک شدن نوروز و سال نو، کدبانو‌های ایرانی به فکر تدارک بساط پذیرایی از مهمانان نوروزی خود می‌افتند، قطاب یزد یکی از شیرینی‌های محلی است که در بین ایرانیان طرفداران زیاد دارد، برای بررسی خواص قطاب یزد و آموزش طرز تهیه این شیرینی با حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت‌وگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

مهم‌ترین ترکیبات موجود در قطاب یزد

حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، درباره مهم‌ترین ترکیبات موجود در قطاب یزد اظهار کرد: این شیرینی حاوی انواع ویتامین‌های A , C , D , E ، گروه ویتامین‌های B مانند B۱ , B۲ , B۳ , B۵ , B۶ ، کربوهیدرات، سدیم، پتاسیم، پروتئین، کلسیم، منیزیم، منگنز، فسفر، فیبر، آهن، مس، اسید فولیک، روی (زینک)، سلنیوم، فلاونوئیدها، اسیدآمینه تریپتوفان، اسید‌های چرب امگا ۳ و ۶، قند مانند گلوکز، ساکاروز و فروکتوز است.

مهم‌ترین خواص قطاب یزد

وی بیان کرد: قطاب یزد اعضای رئیسه بدن (قلب، مغز و کبد) را تقویت می‌کند، این شیرینی میزان انرژی بدن را افزایش می‌دهد و نقشی موثر در تقویت عمومی بدن دارد بنابراین مصرف آن به ورزشکاران، افرادی که فعالیت‌های  فیزیکی می‌کنند و کودکان در حال رشد پیشنهاد می‌شود.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی افزود: قطاب یزد دستگاه گوارش را تقویت و سردی معده را هم رفع می‌کند، این شیرینی آرام‌بخش قلب و اعصاب است، قطاب یزد به علت داشتن اسید آمینه تریپتوفان به ساخت هورمون سروتونین در خون و دستگاه گوارش کمک بنابراین آرامش و نشاط را در افراد ایجاد و از اضطراب، استرس و افسردگی پیشگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه قطاب یزدی خوشمزه

عظمایی تاکید کرد: قطاب یزد به علت داشتن اسید فولیک و آهن کم‌خونی را رفع می‌کند بنابراین برای زنان باردار و جنین بسیار مفید است، این شیرینی تاثیری چشمگیر در بهبود عملکرد سیستم عصبی، تقویت حافظه و جلوگیری از ابتلای افراد به آلزایمر دارد، بنابراین برای افرادی که فعالیت‌های فکری انجام می‌دهند به ویژه دانش آموزان و دانشجویان بسیار مناسب است.

وی تصریح کرد: قطاب یزد به علت وجود ویتامین D، کلسیم، منیزیم، فسفر و سلنیوم استخوان‌ها و دندان‌ها را محکم و از پوکی استخوان و آرتروز جلوگیری می‌کند.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: قطاب یزد نقشی موثر در تقویت بینایی، رفع درد مفاصل (آرتریت) و روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) دارد، این شیرینی به علت داشتن انواع ویتامین‌ها و املاح معدنی به جوان‌سازی، زیبایی و طراوت پوست و مو کمکی شایان می‌کند.

عظمایی اظهار کرد: قطاب یزد نقشی موثر در تقویت قوای جنسی و ازدیاد اسپرم دارد، این شیرینی از سندروم پیش از قاعدگی (PMS) جلوگیری و به بهبود کمردرد در دوران قاعدگی کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه شیرینی‌های خوشمزه استان یزد

وی بیان کرد: قطاب یزد به علت داشتن ویتامین‌های A ، C،  E و فلاونوئید‌ها خاصیت آنتی اکسیدانی دارد بنابراین سیستم ایمنی بدن را تقویت و بدن را در برابر بیماری‌های مختلف به ویژه انواع سرطان‌ها محافظت می‌کند.

موارد منع مصرف قطاب یزد

عظمایی درباره موارد منع مصرف قطاب یزد یادآوری کرد: همه افراد به ویژه مبتلایان به قند و فشار خون بالا باید در مصرف این شیرینی احتیاط کنند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ۴ شیرینی مخصوص برای عید نوروز ۹۷

مواد لازم برای تهیه خمیر قطاب یزد

آرد                                 چهار لیوان
ماست                           ۲ لیوان
زرده تخم مرغ              چهار عدد
روغن کنجد                  یک لیوان
جوش شیرین                یک قاشق چای‌خوری تا مرباخوری
گلاب                            ۲ قاشق غذاخوری

 مواد درون قطاب یزد

مخلوط گردو، بادام، پسته و فندق                مجموعاً یک و نیم تا ۲ لیوان
شکر سرخ یا شیره انگور                                  یک لیوان
پودر هل                                                           یک قاشق چای‌خوری
گلاب                                                              نصف استکان

طرز تهیه قطاب یزد نخست مغز‌ها را به خوبی چرخ کنید.
- مغز‌های چرخ شده را با پودر هل، گلاب و شکر سرخ یا شیره انگور مخلوط کند تا به شکل خمیر در بیاید.
- برای تهیه خمیر قطاب یزد، آرد، ماست، جوش شیرین و گلاب را داخل ظرف بریزید سپس مواد را به خوبی هم بزنید.
- زرده تخم مرغ و روغن کنجد را به مواد اضافه و مواد را به خوبی باهم مخلوط کنید.
- مواد مخلوط شده را به خوبی ورز دهید سپس درب ظرف را به مدت ۲ ساعت بگذارید تا خمیر به خوبی جا بیفتد.
- خمیر را با وَردَنه صاف کنید و به کمک لیوان یا قالب گرد، قالب بزنید.
- مقداری از مواد درون قطاب را داخل خمیر بریزید سپس خمیر را ببندید تا مواد آن خارج نشود.
- درون ماهیتابه را با مقداری روغن چرب کنید.
- پس از گرم شدن روغن، قطاب‌ها را داخل ماهیتابه قرار دهید تا کمی سرخ شوند.
- قطاب‌ها را درون صافی بگذارید تا روغن آنها خارج شود.
- پس از سرد شدن قطاب‌ها، مقداری پودر شکر سرخ و آرد را روی آنها بپاشید.
- قطاب‌ها را داخل یخچال نگهداری کنید.

انتهای پیام/

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

طرح عدم کفایت و استیضاح روحانی کلید خورد + جزئیات

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۳۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خواص شلغم، فواید شلغم
 • خواص فوق العاده و باورنکردنی چای/ از کاهش فشار خون تا زیبایی پوست و مو
 • رژیم غذایی رنگین‌ کمانی چیست؟
 • خواص شلغم، فواید شلغم/ خواص شلغم و مزایای تایید شده شلغم برای سلامت و زیبایی/شلغم، حاوی مقدار زیادی آهن//بــــــــــــــــــرای ساعت 2
 • طرز تهیه قطاب یزد
 • رژیم غذایی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن
 • «آشنایی با فلسفه دین» نقد می‌شود
 • سلطان‌ها از کجا آمده‌اند؟/ اگر به این نتیجه برسیم که از زنجانی پولی برنمی‌گردد و وجودش ثمری ندارد حکمش اجرا خواهد شد
 • دشمن ویروس سرسخت آنفلوآنزا را بشناسید
 • آشنايي با منابع حاوي آنتي اکسيدان ها
 • رژيم غذايي بيماران تالاسمي مينور
 • معرفی رژیم غذایی «رنگین‌کمانی»
 • خرید تضمینی مرکبات؛ به نام تولیدکنندگان به کام رانت‌خواران/ کشاورزان از قافله طرح تنظیم بازار جا ماندند
 • خواص چای سیاه؛ از کاهش وزن تا درمان سنگ کلیه
 • سلطان‌ها‌ از‌ کجا‌ آمده‌اند
 • تقویت بدن با رژیم غذایی "رنگین‌کمانی"
 • درمان هزار و یک درد با دمنوش جعفری
 • درمان ذات الریه با ساده ترین نسخه خانگی + دستور تهیه
 • توزیع هزار و ۱۰۰ تن سیب و پرتقال برای شب عید در مازندران