وزیر خارجه خطاب به دیپلمات های خارجی در نشست بررسی سیاست خارجی 40 ساله ایران گفت: دیروز دیدید؛ به پایتخت‌هایتان گزارش کنید که این مردم تا کجا پای انقلاب ایستادند، بنویسید با فشار نمی توانید آنها را از دولتشان جدا کنید.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (سه شنبه) در نشست بررسی سیاست خارجی ۴۰ ساله جمهوری اسلامی که با حضور وزرای خارجه بعد از پیروزی انقلاب و سفرا و نمایندگی های خارجی مقیم تهران برگزار شد، با تاکید بر اینکه مردم به عنوان پایه های اصلی اقتدار و امنیت ایران فشارهای دشمن را خنثی می کنند، گفت: این ملت وقتی پای مصالح ملی و امنیت ملی به میان می آید زیر باران و برف در خیابان حضور می‌یابند و نمایشی را در مقابل جهانیان نشان می دهند که بی سابقه است.

وی ادامه داد: این مردم هستند که علیرغم همه کاستی های ما و علیرغم همه فشارهایی که هم به خاطر مشکلات مدیریتی و هم تحریم‌های خارجی دارند، حضور می یابند.

وزیر امور خارجه گفت: من چیزی ندیدم جز اینکه باید به عنوان یک کارگزار سر تعظیم در مقابل این ملت فرود بیاورم. همانطور که امام فرمودند اینها هستند که ما همه خدمتگزاران آنها هستیم، این ملت در طول چهل سال علی‌رغم همه فشارها و همه جنگ ها ایستادگی کرده است.

ظریف ادامه داد: مردم پایه اقتدار این حکومت هستند و برای همین هم هست که برای ما رعایت حقوق این مردم تنها یک امر اخلاقی نیست، بلکه یک ضرورت امنیت ملی است. ما به چیز دیگری جز مردم وابسته نیستیم.

وی تصریح کرد: ما بدون مردم هیچ هستیم و با این مردم همه چیز هستیم، این قاعده اول جمهوری اسلامی است؛ ما توانستیم استقلال ، توسعه، امنیت و آرامش خودمان را با اتکای به مردم به دست بیاوریم و حفظ کنیم.

وزیر امور خارجه همچنین خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی علاوه بر اصل عزت، حکمت و مصلحت دو مبنا برای سیاست خود در سطح جهان داشته است.

وی ادامه داد: یکی از این دو مبنا درونزایی و دیگری برون گرایی است؛ مبنای درون زایی ما ناشی از تجربه تاریخی مردم ایران است.

ظریف یاد آور شد: مردم ما در گذشته شاهد تلاش بیگانگان برای سلطه بر این کشور و مقدرات آن بودند و دیدند که سیاست ما در سفارتخانه های خارجی تعیین می‌شد و آینده و مقدرات ما در سایر کشورها تصمیم‌گیری می‌شد.

وزیر امور خارجه گفت: نه اینکه دولت قبل کاملاً در همه حوزه‌ها دنباله‌رو بود. نه اینگونه بود و نه انصاف است که این را بگوییم. در برخی حوزه‌ها تلاش می‌کرد توازنی ایجاد بکند، اما آنچه که اتفاق می افتاد این بود که هر جا که برای قدرت‌های مهم، مهم بود همسو بود و هر جا که قابل توجه بود، همراهی می کرد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در مواردی دیدگاه‌هایی را از طرف خود مطرح می‌کرد و این یک واقعیت است، اما در گذشته سیاست ها در سفارتخانه ها تعیین و پیگیری می شد، لذا عنصر اتکای به خود و خودباوری مهمترین عنصری بود که در انقلاب اسلامی خود را نشان داد و این خواست ملت بود.

منبع: عصر ایران

خبر بعدی:

پایان رایزنی های ظریف در مونیخ

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از حضوری سه روزه در آلمان برای شرکت در پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ و رایزنی با برخی مقامات شرکت کننده، به تهران بازگشت.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که بامداد جمعه (26 بهمن ماه) به منظور شرکت در پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ وارد آلمان شده بود، پس از حضوری سه روزه در مونیخ، ایراد سخنرانی و انجام رایزنی با برخی مقامات شرکت کننده، به تهران بازگشت.

وی روز یکشنبه در این نشست به ایراد سخنرانی پرداخت و در جلسه پرسش و پاسخ به سوالات مطرح شده درباره برجام، برنامه دفاع موشکی ایران و ... پاسخ داد.

* آمریکا اکنون به تنهایی بزرگترین منبع بی ثبات کننده در منطقه ما است

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در سخنانش در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که آمریکا اکنون به تنهایی بزرگترین منبع بی ثبات کننده در منطقه ما است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش عنوان کرد: در حالی که ما علاقمندی خود را به تعامل نشان داده‌ایم اما برای امنیت، ثبات، رشد و پیشرفت خود وابسته به دیگران نیستیم. ما تنها به ملت خود متکی هستیم. از این رو است که 40 سال فشار حداکثری ادعایی آمریکا شامل مشوه (تخریب) کردن چهره ایران، جنگ ، تحریم‌ها و ترور - از جمله حمله وحشیانه تروریستی چهارشنبه در خاک کشور من که از خارج حمایت شد – هیچگاه نتوانسته است ملت ایران را به زانو درآورده و یا منطق تصمیم گیری ملت ایران را تحت تاثیر قرار دهند.

ظریف همچنین در پاسخ به سؤال مجری برنامه درباره اظهارات «لودریان» وزیر خارجه فرانسه مبنی بر اینکه ما گفت‌وگویی دشوار با ایران داریم و اگر شاهد پیشرفت بیشتری نباشیم در آن صورت فرانسه تحریم‌های تازه‌ای اعمال می‌کند، عنوان کرد: آیا صرفا چون کسانی نمی‌خواهند ما از خود دفاع کنیم، ایران باید خود را به کشتن دهد؟

وی در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد: چرا زمانی که عراق مردم ما را موشک باران می‌کرد، هیچ‌کس کوچکترین ابزار دفاعی در اختیار ما نگذاشت؟ نه پدافند هوایی و نه موشکی؛ برای پاسخ. هیچ‌کس. باید برایش التماس می‌کردیم. الان، من به خاطر جلب رضایت دوستم وزیر خارجه لودریان یا هر کس دیگری، مردم خودم را بی‌دفاع نمی‌کنم تا صدام حسین بعدی منطقه برخیزد و مردم مرا بکشد، بی‌آنکه ما ابزاری برای دفاع داشته باشیم.(اینجا بخوانید)

*رایزنی با مقامات حاضر

ظریف در این سفر 30 دیدار با مقامات و مدیران اندیشکده های حاضر در مونیخ داشت و ضمن انجام چند مصاحبه با رسانه ها، در جمع ایرانیان مقیم جنوب آلمان حضور یافت و درباره مسائل و دغدغه‌های مشترک ایرانیان داخل و خارج از جمله مسائل فرهنگی، اقتصادی، حقوقی و کنسولی تبادل نظر کرد و به سؤالات چند تن از شرکت کنندگان پاسخ داد.

*تماس تلفنی شاه محمود قریشی با ظریف

همزمان با حضور ظریف در مونیخ «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان نیز در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف ضمن ابراز همدردی، تسلیت و محکوم کردن شدید حادثه تروریستی اخیر در شرق کشور اظهار داشت: یک هیات تخصصی روز یکشنبه (دیروز) برای گفتگو با مقامات ذیربط به ایران اعزام خواهند شد.

وی افزود: پاکستان آماده هرگونه همکاری برای بررسی این حادثه تاسف بار و مبارزه مشترک با گروه‌های تروریستی است.

به گزارش فارس، وزیر خارجه ایران در حاشیه این نشست «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «زهراب مناتسکانیان» وزیر خارجه ارمنستان، «کانگ کیونگ هوا» وزیر خارجه کره جنوبی، «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان، «چنگیز آیداربکوف» وزیر امور خارجه قرقیزستان، «دی کارلو» معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد، «هَریتا فور» مدیر اجرایی یونیسف، «مسرور بارزانی» مشاور امنیت اقلیم کردستان عراق، «مری رابینسون» و «اخضر ابراهیمی» از گروه ریش سفیدان بین‌المللی، «الیاس بوصعب» وزیر دفاع لبنان، رئیس سازمان امنیت استرالیا و «بورگه برَنده» رئیس مجمع جهانی اقتصاد و «پاتریاک ایگناتیوس آفرم دوم» رئیس کلیسای ارتدوکس سوریه دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: ظریف نشست بررسی سیاست خارجی

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۳۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش‌های بین‌المللی به سخنان ظریف علیه اروپا و آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ
 • دفاع قاطعانه ظریف از مواضع جمهوری اسلامی درکنفرانس مونیخ
 • استقبال نادر اصولگرایان از ظریف
 • غرب تا هزینه ندهد فشار می‌آورد/ هیاهوی ترامپ از ضعف است/ تداوم مسیر فعلی سیاست خارجی، تهدید علیه امنیت ملی کشور است
 • استقبال فضای مجازی از سخنان ظریف در کنفرانس مونیخ
 • بهترین تفریحات رایگان دبی که در سفر نوروزی می‌توانید تجربه کنید (+عکس)
 • چاقی صورت با ترفندهای تغذیه ای
 • غرب تا هزینه ندهد فشار می‌آورد
 • پنس و پمپئو مستاصل تر از همیشه ورشو و مونیخ را ترک کردند
 • ظریف در مونیخ درباره برنامه موشکی ایران چه گفت؟
 • تماس تلفنی وزیر امور خارجه پاکستان با دکتر ظریف/اعزام هیات تخصصی پاکستان به ایران در خصوص حادثه تروریستی اخیر
 • آسوشیتدپرس: ایران تلاش های آمریکا را برای فشار بر اروپا محکوم کرد
 • وزیر خارجه پاکستان در تماس تلفنی با ظریف: آماده مبارزه مشترک با گروه‌های تروریستی هستیم
 • دست رد اروپا به سینه آمریکا با تاکید بر حفظ برجام
 • دستاوردهای ظریف در مونیخ/از تاختن به آمریکا تا هشدار به اروپا
 • ظریف: آمریکا به‎دنبال تغییر نظام ایران است| نتانیاهو رئیس چوپان‌های دروغگو است|بولتون عصبانی است| توافقی بهتر از برجام به دست نمی‌آید| اگر مورد حمله قرار بگیریم قرار است با شمشیر از خود دفاع کنیم؟
 • ظریف: به شما می‌گویم، می‌توانید از کری، موگرینی یا اشتون هم بپرسید. توافقی بهتر از برجام به دست نمی‌آید/ چه کسی واقعا ناامنی را به منطقه صادر می کند؟/ آمریکا اکنون به تنهایی بزرگترین منبع بی ثبات کننده در منطقه ماست
 • ظريف سياست هاي کاخ سفيد در خروج از برجام و فشار به اروپا را مورد انتقاد قرار داد
 • آمریکا فعالیت دیپلمات ونزوئلا را به دلیل انتقاد از واشنگتن محدود کرد