خبرگزاری میزان- دو ادغام وزارت راه و ترباری و مسکن و شهرسازی در سال ۱۳۵۳ وزارت امور زیر بنایی تاسیس شد و این وزارت خانه در سال ۱۳۹۰ به وزارت راه و شهرسازی تغییر نام پیدا کرد. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، وزارت راه و شهرسازی یکی از وزارت‌خانه‌های دولت ایران است که در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۰ با رأی مجلس و تأیید شورای نگهبان وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن و شهرسازی ادغام شده وزارت راه و شهرسازی را تشکیل داد.هدف وزارت راه و ترابری عبارت بود از پی ریزی سیاست جامع و هماهنگ برای ترابری کشور، توسعه، تجهیز، گسترش، نگه داری و ایجاد تاسیسات زیربنایی آن با توجه به مقتضیات توسعه اقتصادی، اجتماعی و عمرانی و دفاع ملی، بدین ترتیب احداث راه‌های ارتباطی کشور اعم از زمینی و راه‌های آبی و فراهم آوردن وسایل ترابری و تنظیم مقررات و استفاده صحیح از آن‌ها تأمین ترابری کشور جزو هدف اساسی این وزارت محسوب می‌شد.

وزارت راه و شهرسازی درطول تاریخ
در سال ۱۲۹۸ هجری قمری و در دوران سلطنت ناصرالدین شاه وزارت فوائد عامه تاسیس شد و امور مربوط بر احداث راه، پل و راه داری برعهده وزارت‌خانه مذکور گذاشته شد، این وزارتخانه تدریجا در سال‌های پس از تاسیس به وظایف دیگری مانند تجارت و فلاحت پرداخته که به همین دلیل بعد‌ها به نام فوائد عامه و تجارت و فلاحت تغییر نام یافت.

هزینه‌های راه سازی در این دوران با اخذ «باج راه» که در راه دارخانه‌ها گرفته می‌شده تامین می‌گردید و این مبلغ سالیانه از سه میلیون ریال تجاوز نمی‌کرد.

از سال ۱۳۰۱ اداره‌ای به نام «اداره کل طرق و شوارع» در وزارت فلاحت و تجارت و فواید عامه به منظور اقدام موثر برای ساخت راه‌ها، نگهداری و بهره برداری تشکیل گردید، اداره کل طرق و شوارع، راه‌های کشور را به نواحی مختلف تقسیم و مسئولیتی برای اداره امور تعمیر و نگهداری آن‌ها معین کرد.

در سال ۱۳۰۸ به موجب قانونی که از مجلس شورای ملی گذشت، اداره کل طرق و شوارع به وزارت طرق و شوارع تبدیل شد و با تاسیس وزارت مذکور راه سازی در ایران گسترش یافت و با امکاناتی که تدریجا فراهم شد برنامه‌ها و پروژه‌های راه سازی ادامه پیدا کرد.
در سال ۱۳۱۵ وزارت طرق و شوارع با تصویب مجلس شورای ملی به وزارت راه تغییر نام یافت و با انتساب این وزارت خانه جوی که در حدود بیست سال گذشته باعث شده بود تا نهاد‌ها و سازمان‌ها تغییر نام و کاربری پیدا کنند، رای حدود ۴۰ سال فروکش کرد.

پس از گذشت ۳۸ سال در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۵۳ به منظور اعمال سیاست جامع و هماهنگ برای ترابری کشور و توسعه و تجهیز، گسترش، نگه داری و ایجاد تاسیسات زیربنایی آن با توجه به مقتضیات توسعه اجتماعی، اقتصادی و عمرانی و دفاع ملی با رعایت قوانین مربوط نام وزارت راه به وزارت راه و ترابری تغییر یافت.

طبق برنامه پنجم توسعه برای کوچک سازی دولت قرار بود که وزارت‌خانه‌های دولت از ۲۲ به ۱۷ کاهش پیدا کند، به همین منظور دولت تصمیم گرفت که فرایند ادغام چند وزارت‌خانه را آغاز کند، که از جمله‌ی این ادغام‌ها می‌توان به وزارت راه و ترابری مسکن و شهرسازی به وزارت امور زیر بنایی اشاره کرد.

در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی و در ۱ تیر تأیید شورای نگهبان قانون اساسی، وزارت راه و ترابری با وزارت‌خانه مسکن و شهرسازی ادغام شد و با تصویب مجلس نام آن از وزارت امور زیر بنایی به وزارت راه و شهرسازی تغییر پیدا کرد.

تمامی ادغام‌هایی که در طول سال‌های نه چندان دور در وزرات خانه‌ها و سازمان‌های کشور رخ داده است نه نتوانسته کمک حال اقتصاد کشور باشد بلکه به مراتب شاهد این بودمیم که ضرر و زیان‌هایی متحمل اقتصاد کشور شده است.

به خصوص ادغامی که بین سه وزرت خانه‌ی صنعت معدن وتجارت صورت گرفت باعث شد تا یک پیچیدگی عظیمی در این وزارت خانه صورت گیرد به دلیل اینکه هر کدام از این سه وزارت خانه دارای معاملات و وظایف گسترده‌ای هستند.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شد تا دولت دست به ادغام وزارت خانه‌ها بزند کم کردن حجم دولت و جلوگیری از برخی هزینه‌های بی مورد بود، اما از نظر کارشناسان اقتصادی با ادغام وزارت خانه‌ها این هدف تحقق پیدا نخواهد کرد.

بلکه برای رسیدگی به این اهداف می‌بایست از وظایف دولت به خصوص در امور اجرایی کاسته شود و این وظایف به دست بخش خصوصی سپرده شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

خبر بعدی:

محمد مهدی زاهدی:باید به دنبال مدرسه کارآمد باشیم

به گزارش «نماینده»، محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پنجمین همایش ملی روان شناسی مدرسه گفت: ما وارد دهه پنجم انقلاب شدیم که تبریک می گویم.

وی ادامه داد: در آموزش و پرورش کارهای بزرگی در پیش داریم و سند تحول بنیادین هنوز درست اجرا نشده است اما در بحث های کلان پیشرفت های خوبی در آموزش و پرورش داشته ایم. به طور مثال در تالیف کتاب های درسی، پوشش تحصیلی خصوصا پوشش تحصیلی دخترانمان بسیار رشد و تحول شگرفی داشته ایم.

وی ادامه داد: ۲۸ کلاس درس در هر روز دارد ساخته می شود. ۵ برابر شدن تعداد مدارس در مناطق محروم از شاخص های مهم توسعه این عرصه است. ما امروز ۹۸ درصد باسواد در کشور داریم. اینها ثمرات انقلاب اسلامی است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: ما باید به دنبال مدرسه کارآمد باشیم که مطابق اهداف نظام و انقلاب باشد و آینده کشور را تضمین کند. مسئولیت سنگینی بر دوش ماست. در همین زمینه باید بگویم مقام معظم رهبری در بیانیه اخیرشان بر امید دادن به جوانان و نسل آینده تاکید کردند. مدیران و فرهنگیان ما باید این را به عنوان ریشه ای ترین جهاد ببینند همانطور که رهبر انقلاب فرمودند.

وی ادامه داد: امروز باید تمرکز زدایی در کشور را پیش بگیریم. باید انعطاف پذیری به صورت محلی و مذهبی می تواند به تحرک و شادابی برسد. از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش حتما باید از سیاست بازی دوری کند. این ظلمی است که ما در این سال ها در حق آموزش و پرورش کردیم. باید سند تحول بنیادین در این نهاد ملاک باشد که با تغییر دولت ها همه چیز به هم نریزد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه باید مدرسه را سنگرها اصلی بدانیم،   گفت: تصمیم گیری،   سیاستگذاری ها در این سنگرها مهم است و اینجاست که همه نهادهای کشور که به هر نحوی با آموزش و پرورش مرتبط هستند، ضمن  ارتباط هماهنگ با آموزش و پرورش باید وارد عمل شوند و کمک باشند. وی بیان کرد: نمی توانیم از فضای مجازی و ابزارهایی که در اختیارمان می گذارد، فرار کنیم.   مدرسه باید با فضای مجازی آمیخته شود. امروز به شدت نیازمند آموزش مهارتی در مدرسه هستیم و حتما سبک زندگی را باید در مدرسه آموزش دهیم. زاهدی ادامه داد: هنوز در کشور فناوری نرم را جدی نگرفتیم و به عنوان یک مطالبه وارد ادبیات ما نشده  است،   این فناوری مجموعه ای از رویه ها و سامانه های دانشی است که رفتار انسان و نیازهای روحی،   روانی و اجتماعی را هدف قرار داده است. اگر امروز درباره این فناوری کار نکنیم حتما این دیر خواهد شد و با این غفلت فناوری به ضد خودش تبدیل می شود.

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: وزارت راه ادام سیاست برنامه ریزی ترابری تنظیم

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۴۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دوری از حواشی با به رسمیت شناختن ادغام اتحادیه‌های قرآنی
 • مدلسازی تغییرات آب و هوایی آمریکا
 • دستور ویژه وزیر راه و شهرسازی برای جوان‌گرایی
 • مشکلات عدم ادغام اتحادیه‌ موسسات قرآنی در چهارمحال و بختیاری
 • برخی غیرانتفاعی ها به دلیل مسائل مالی زیربار ادغام نمی روند
 • ◄ اداره ملوک‌الطوایفی وزارتخانه‌ها؛ مشکلی که با تشکیل نهادهای جدید حل نمی‌شود
 • نیروی انسانی کارآمد؛ زیربنای توسعه پایدار
 • علائم نشان دهنده ي تغييرات هورموني در خانم ها
 • ذهنیت بدنه حزب‌اللهی‌ها دین حداقلی است/حوزه راه‌حل ایجابی ندارد
 • چهار طرح حوزه راه و شهرسازی در هرمزگان به بهره برداری رسید
 • مؤسسات و اتحادیه‌های قرآنی استان‌ها در مسیر ادغام همدل هستند
 • فرصت‌های موجود در حوزه راه و شهرسازی خوزستان فراوان هستند
 • اعلام جدیدترین تغییرات در بدن فضانوردان ناسا
 • شرکت فرودگاه‌ها و وزارت راه و شهرسازی طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد را تکمیل کنند
 • الحاق آمبولانس های جدید به ناوگان ترابری بهداد ناجا
 • ترابری 30 هزار مسافر دریایی در بنادر غرب هرمزگان طی تعطیلات دهه فجر/ 7000 دستگاه خودرو در مسیر دریایی کیش جابجا شد
 • حمایت وزارت علوم از ادغام و تجمیع موسسات غیرانتفاعی
 • الحاق آمبولانس‌های جدید به ناوگان ترابری بهداد ناجا/ بهره برداری از امکانات موجود، مصداق تحقق اقتصاد مقاومتی
 • جدیدترین تغییرات در بدن فضانورد ناسا اعلام شد