خبرگزاری میزان- دو ادغام وزارت راه و ترباری و مسکن و شهرسازی در سال ۱۳۵۳ وزارت امور زیر بنایی تاسیس شد و این وزارت خانه در سال ۱۳۹۰ به وزارت راه و شهرسازی تغییر نام پیدا کرد. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، وزارت راه و شهرسازی یکی از وزارت‌خانه‌های دولت ایران است که در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۰ با رأی مجلس و تأیید شورای نگهبان وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن و شهرسازی ادغام شده وزارت راه و شهرسازی را تشکیل داد.

هدف وزارت راه و ترابری عبارت بود از پی ریزی سیاست جامع و هماهنگ برای ترابری کشور، توسعه، تجهیز، گسترش، نگه داری و ایجاد تاسیسات زیربنایی آن با توجه به مقتضیات توسعه اقتصادی، اجتماعی و عمرانی و دفاع ملی، بدین ترتیب احداث راه‌های ارتباطی کشور اعم از زمینی و راه‌های آبی و فراهم آوردن وسایل ترابری و تنظیم مقررات و استفاده صحیح از آن‌ها تأمین ترابری کشور جزو هدف اساسی این وزارت محسوب می‌شد.

وزارت راه و شهرسازی درطول تاریخ
در سال ۱۲۹۸ هجری قمری و در دوران سلطنت ناصرالدین شاه وزارت فوائد عامه تاسیس شد و امور مربوط بر احداث راه، پل و راه داری برعهده وزارت‌خانه مذکور گذاشته شد، این وزارتخانه تدریجا در سال‌های پس از تاسیس به وظایف دیگری مانند تجارت و فلاحت پرداخته که به همین دلیل بعد‌ها به نام فوائد عامه و تجارت و فلاحت تغییر نام یافت.

هزینه‌های راه سازی در این دوران با اخذ «باج راه» که در راه دارخانه‌ها گرفته می‌شده تامین می‌گردید و این مبلغ سالیانه از سه میلیون ریال تجاوز نمی‌کرد.

از سال ۱۳۰۱ اداره‌ای به نام «اداره کل طرق و شوارع» در وزارت فلاحت و تجارت و فواید عامه به منظور اقدام موثر برای ساخت راه‌ها، نگهداری و بهره برداری تشکیل گردید، اداره کل طرق و شوارع، راه‌های کشور را به نواحی مختلف تقسیم و مسئولیتی برای اداره امور تعمیر و نگهداری آن‌ها معین کرد.

در سال ۱۳۰۸ به موجب قانونی که از مجلس شورای ملی گذشت، اداره کل طرق و شوارع به وزارت طرق و شوارع تبدیل شد و با تاسیس وزارت مذکور راه سازی در ایران گسترش یافت و با امکاناتی که تدریجا فراهم شد برنامه‌ها و پروژه‌های راه سازی ادامه پیدا کرد.
در سال ۱۳۱۵ وزارت طرق و شوارع با تصویب مجلس شورای ملی به وزارت راه تغییر نام یافت و با انتساب این وزارت خانه جوی که در حدود بیست سال گذشته باعث شده بود تا نهاد‌ها و سازمان‌ها تغییر نام و کاربری پیدا کنند، رای حدود ۴۰ سال فروکش کرد.

پس از گذشت ۳۸ سال در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۵۳ به منظور اعمال سیاست جامع و هماهنگ برای ترابری کشور و توسعه و تجهیز، گسترش، نگه داری و ایجاد تاسیسات زیربنایی آن با توجه به مقتضیات توسعه اجتماعی، اقتصادی و عمرانی و دفاع ملی با رعایت قوانین مربوط نام وزارت راه به وزارت راه و ترابری تغییر یافت.

طبق برنامه پنجم توسعه برای کوچک سازی دولت قرار بود که وزارت‌خانه‌های دولت از ۲۲ به ۱۷ کاهش پیدا کند، به همین منظور دولت تصمیم گرفت که فرایند ادغام چند وزارت‌خانه را آغاز کند، که از جمله‌ی این ادغام‌ها می‌توان به وزارت راه و ترابری مسکن و شهرسازی به وزارت امور زیر بنایی اشاره کرد.

در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی و در ۱ تیر تأیید شورای نگهبان قانون اساسی، وزارت راه و ترابری با وزارت‌خانه مسکن و شهرسازی ادغام شد و با تصویب مجلس نام آن از وزارت امور زیر بنایی به وزارت راه و شهرسازی تغییر پیدا کرد.

تمامی ادغام‌هایی که در طول سال‌های نه چندان دور در وزرات خانه‌ها و سازمان‌های کشور رخ داده است نه نتوانسته کمک حال اقتصاد کشور باشد بلکه به مراتب شاهد این بودمیم که ضرر و زیان‌هایی متحمل اقتصاد کشور شده است.

به خصوص ادغامی که بین سه وزرت خانه‌ی صنعت معدن وتجارت صورت گرفت باعث شد تا یک پیچیدگی عظیمی در این وزارت خانه صورت گیرد به دلیل اینکه هر کدام از این سه وزارت خانه دارای معاملات و وظایف گسترده‌ای هستند.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شد تا دولت دست به ادغام وزارت خانه‌ها بزند کم کردن حجم دولت و جلوگیری از برخی هزینه‌های بی مورد بود، اما از نظر کارشناسان اقتصادی با ادغام وزارت خانه‌ها این هدف تحقق پیدا نخواهد کرد.

بلکه برای رسیدگی به این اهداف می‌بایست از وظایف دولت به خصوص در امور اجرایی کاسته شود و این وظایف به دست بخش خصوصی سپرده شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

طرح آزاد راه اراک - خرم‌آباد تاپایان امسال به بهره برداری می رسد

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان،  سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) با بیان اینکه طول طرح آزادراه اراک - خرم‌آباد ۱۳۴ کیلومتر است اظهار داشت: قطعه اول این طرح از سمت بروجرد مشکل معارض دارد که توسط کارفرما و وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری است، ولی قطعات دو، سه و چهار این طرح پیشرفت برخوردار است و جز قطعه یک این طرح حدود ۷۵ درصد پیشرفت دارد.

وی افزود: برنامه‌ریزی شده در فصل کاری که در آن هستیم حداکثر استفاده را کنیم که مراحل پایانی کار در حال انجام و آسفالت‌ریزی خوبی انجام شده و همچنین براساس برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان امسال قطعات دو، سه و چهار طرح آزادراه اراک - خرم‌آباد به بهره‌برداری می‌رسد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) عنوان کرد: با بهره‌برداری از سه قطعه دو، سه و چهار طرح آزاد راه اراک - خرم‌آباد کمک شایانی به کاهش زمان طول سفر می‌شود.

وی بیان کرد: اعتبار طرح آزادراه اراک - خرم‌آباد از محل سرمایه‌گذاری تامین می‌شود که ۶۰ درصد این اعتبار توسط وزارت راه و شهرسازی و ۴۰ درصد توسط قراره گاه خاتم‌الانبیا (ص) تامین شده است که در همین راستا تاکنون هزار میلیارد تومان هزینه شده که از این میزان ۴۰۰ میلیارد تومان توسط قرارگاه و ۶۰۰ میلیارد تومان توسط وزارت راه و شهرسازی تامین شده و خوشبختانه از لحاظ تامین مالی این طرح مشکلی وجود ندارد.

محمد گفت: قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در استان لرستان در حال حاضر ۸طرح با مبلغ اولیه پیمان حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در دست اجرا دارد که در برخی از این طرح ها مشکل اعتباری وجود دارد.

وی تصریح کرد: شروع طرح  جدید در استان لرستان در حال حاضر در دستور کار نداریم فقط برنامه‌ریزی شده با توجه به جاده آسیب‌پذیر پلدختر که در کنار رودخانه بود و در سیلاب اخیر استان دچار آسیب شد، وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ریزی کرد یک راه جدید جایگزین که از کنار رودخانه عبور نمی‌کند و دارای تونل‌های طولانی و زیادی است تبدیل به قرارداد شده که دو هفته آینده با حضور اسلامی ساخت جاده جدید پلدختر کلنگ‌زنی می‌شود و همچنین زیرگذر‌های ساخته شده توسط قرارگاه نیز افتتاح می‌شود.

انتهای پیام/م

بهره‌برداری ازطرح آزاد راه اراک - خرم‌آباد

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: وزارت راه ادام سیاست برنامه ریزی ترابری تنظیم

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۴۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مردم بدانند، با رای خود سرنوشت خود را رقم می‎زنند/ مردم نمایندگانی را انتخاب کنند که کارآمد باشند
 • ۱۴ دوره فرازونشیب «خانه سینما»/ سکان‌داران چه کارنامه‌ای داشتند؟
 • نسخه وزیر راه برای ارزان شدن مسکن
 • نسخه وزیر راه برای ارزان شدن مسکن: نخرید
 • نسخه وزیر راه برای ارزان شدن مسکن؛ نخرید تا حباب بترکد
 • نخستین اولویت وزارت راه و شهرسازی برای مسجدسلیمان جابه‌جایی منازل در مناطق آلوده به نفت است
 • خانواده بزرگ تکواندو اصفهان نیازمند رییسی کارآمد و توانمند است
 • رویکرد دانشگاه آزاد تربیت نیروی انسانی کارآمد و ماهر است
 • تربیت مدیران کارآمد نیاز امروز و آینده ایران اسلامی است
 • قوانین موجود در حوزه محیط زیست کارآمد نیست
 • قوانین موجود در حوزه محیط زیست کارآمد نیست/ لزوم بازنگری قوانین
 • هيچ انگيزه‌اي به‌جز حمايت همه جانبه از توليد کارآمد و تحقق اشتغال مولد و پايدار نداريم
 • شهرسازی تاکتیکی؛ توسعه پیاده‌راه‌ها
 • شهرسازی تاکتیکی در جهت توسعه پیاده‌راه‌ها
 • معاونان وزیر راه و شهرسازی وارد اهواز شدند/ بازدید از مناطق زلزله زده مسجدسلیمان
 • با ادغام کمیته فوتسال و سازمان لیگ فاتحه فوتسال خوانده است
 • باید درراستای تربیت مدیران کارآمد گام برداشت
 • جاذبه‌های آذربایجان شرقی؛ سفر به تاریخ در یک هوای دلپذیر تابستانی
 • آذربایجان شرقی؛ سفر به تاریخ در یک هوای دلپذیر تابستانی