به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، دولت افغانستان امروز-سه‌شنبه- اعضای کمیسیون انتخاباتی این کشور را برکنار کرد.

کمیسیون انتخاباتی افغانستان در جریان انتخابات پارلمانی که سال ۲۰۱۸ برگزار شد، عملکرد خوبی نداشت. انتخاباتی که بیش از سه ماه قبل انجام شد اما هنوز نتایج نهایی آن اعلام نشده و گزارش‌های متعددی مبنی بر تخلف‌های انتخاباتی ارائه شده است.

افغانستان در ماه جولای سال جاری انتخابات ریاست‌جمهوری را نیز در پیش دارد.

«اشرف غنی» رییس‌جمهوری افغانستان که یکی از کاندیدا‌های انتخابات جولای است، دستور اخراج اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و بخش شکایات آن را صادر کرد.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان قرار بود در ماه آوریل برگزار شود که طولانی شدن شمارش آرا و اعلام نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی سال گذشته و گزارش‌های متعدد تخلف، باعث شد این انتخابات به تعویق بیافتد.

منبع: ایلنا

خبر بعدی:

شفافیت و کاهش هزینه ها، پیامد تصویب لایحه جامع انتخابات

به گزارش ایرنا، لایحه جامع انتخابات سوم بهمن ماه امسال در هیات دولت تصویب و هشتم بهمن ماه نیز به مجلس تقدیم شد.
لایحه جامع انتخابات با هدف سامان بخشی و تجمیع قوانین این حوزه سال 95 از سوی وزارت کشور به دولت ارائه شد و با توجه به ابلاغ سیاست های کلی از جانب رهبر معظم انقلاب، دوباره به وزارت کشور بازگشت و با سیاست های مورد نظر معظم له منطبق و دوباره ارایه شد.
در این لایحه تمامی نواقصی که در قوانین مربوط به انتخابات وجود داشت رفع شده و تمامی مراحل برگزاری انتخابات از جمله اخذ رای و شمارش آرا به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.
در کنار استفاده از فناوری های روز، شفافیت در هزینه های انتخاباتی را نیز باید مزایای لایحه جامع قانون انتخابات افزود.
در همین راستا الزام داوطلبان به افتتاح حساب انتخاباتی و معرفی نماینده مالی برای ارائه در در این لایحه پیش بینی شده است.
در این لایحه همچنین تدابیری به منظور تسهیل در فرایند برگزاری انتخابات در نظر گرفته شده که نواقص و مشکلات مربوط به این رویداد را از میان می برد.
استاندار قزوین و 2 نماینده این استان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایرنا نظرات خود را در خصوص لایحه جامع انتخابات و ویژگی های این لایحه ارایه کردند.

**ارتقای سلامت انتخابات از مزایای لایحه جامع قانون انتخابات
عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: کمک به ارتقای سلامت و شفافیت انتخابات را باید از مهم ترین مزایای لایحه جامع قانون انتخابات دانست.
وی از انتخابات به عنوان مهم ترین رخداد سیاسی کشور که بر سایر حوزه ها نیز تاثیر می گذارد یاد کرد و گفت: لایحه تهیه شده توسط دولت که به مجلس تحویل داده شده، در نهایت به ارتقای سلامت انتخابات پیش، حین و پس از برگزاری آن کمک خواهد کرد.
استاندار قزوین با بیان اینکه همه موارد مرتبط با انتخابات و فرایندهای آن همراه با جزییات آن در این لایحه آورده شده و با تصویب آن هیچ ابهامی در خصوص انتخابات در کشور باقی نمی ماند،گفت: در لایحه جامع قانون انتخابات همچنین ترکیب و وظایف هیات های اجرایی و نظارت و زمان بندی فرایندهای مربوط به انتخابات به شکل دقیق و ریز بیان شده است ضمن آنکه شرح وظایف دیگر دستگاه ها و نهادها همچون صداوسیما و نیروی انتظامی نیز به میان آمده است.

** برگزاری الکترونیکی، از مزایای لایحه جامع قانون انتخابات
استاندار قزوین همچنین گفت: برگزاری الکترونیکی انتخابات را باید از مزایا و ویژگی های مهم لایحه جامع انتخابات نام برد.
وی با بیان اینکه برگزاری انتخابات هزینه های زیادی را نیازمند است که قابل توجه هستند، افزود: برگزاری انتخابات به شکل الکترونیکی هزینه های انتخابات را کاهش داده و همچنین سلامت آنرا ارتقا می بخشد.
استاندار قزوین خاطرنشان کرد: برگزاری انتخابات به شکل الکترونیکی موجب صرفه جویی در هزینه ها و منابع کشور می شود.
زاهدی اظهار داشت: در لایحه جامع انتخابات مواردی در خصوص هزینه کرد نامزدها و داوطلبان قید شده است که شبهات مربوط به هزینه های انتخاباتی را کاهش داده و مسایل این حوزه را سامان می بخشد.
استاندار قزوین گفت: در مجموع لایحه جامع انتخابات ضمن ساماندهی به فرایندهای مختلف مربوط به این حوزه، به جذب حداکثری مردم در پای صندوق های رای نیز کمک می کند.

** لایحه جامع انتخابات، کاستی های انتخابات را مرتفع می کند
داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل 90 و نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: لایحه جامعه انتخابات با در نظر گرفتن سیاست های کلان کشور و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری تدوین و تهیه شده و به رفع کاستی های مرتبط با فرایندهای انتخابات کمک می کند.
وی خاطرنشان کرد: جامع نگری خوبی در لایحه جامع قانون انتخابات وجود دارد که می تواند ضعف ها و نواقصی مربوط به این حوزه را از میان بردارد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این لایحه وظایف قوا و همه نهادها و دستگاه ها به طور کامل و شفاف تشریح شده است، اظهار داشت: به عنوان مثال قوه قضاییه موظف است به ‏منظور رسیدگی خارج ‏از نوبت به جرایم و شکایات انتخاباتی، حسب درخواست هیئت‏های اجرایی در سطح ‏کشور، با اختصاص شعب‏ موجود یا تشکیل شعب‏ ویژه، به جرایم و شکایات ‏انتخاباتی رسیدگی ‏کند.
محمدی همچنین گفت: وزارت کشور نیز مأمور اجرای این قانون شامل تمام فرآیندها، ابعاد و مراحل انتخابات و انطباق کلیه مصادیق با احکام مذکور بوده و هیچ سازمان یا دستگاهی جز وزارت یادشده مجاز نیست در اجرای انتخابات دخالت داشته باشد.
نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شفافیت در هزینه های انتخاباتی را باید از دیگر نقاط قوت این لایحه دانست.
محمدی همچنین گفت: بندهای خوبی در این لایحه برای مشارکت احزاب در انتخابات آورده شده که به شور و حال فضای انتخابات و مشارکت بیشتر شهروندان در پای صندوق های رای کمک خواهد کرد.
وی اظهار امیدواری کرد تکلیف این لایحه تا اوایل سال آینده توسط مجلس شورای اسلامی مشخص شود و توسط نمایندگان به تصویب نهایی برسد.

** تجمیع قوانین و کاهش هزینه های انتخابات از مزایای لایحه جامع انتخابات
سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: لایحه جامع انتخابات مزایای زیادی با خود به همراه خواهد داشت که تجمیع قوانین، شفاف سازی و کاهش هزینه های انتخابات یکی از آنهاست.
وی اظهار داشت:: از دیگر مزیت های لایحه جامع انتخابات استانی دیده این است که نتیجه انتخابات در همان دور نخست مشخص و دیگر از کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم جلوگیری می شود.
زرآبادی گفت: در لایحه جامع انتخابات همچنین تدابیری برای مشارکت پررنگ احزاب در نظر گرفته شده است که در مجموع به مشارکت گسترده تر مردم در پای صندوق های رای کمک خواهد کرد.
نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: کلیات لایحه جامع انتخابات استانی در مجلس رای آورده و سه موضوع آن در نشستی که پس از بررسی بودجه سال 98 برگزار می شود، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
3013
انتهای پیام

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

حمله سردار نقدی به دولت روحانی، سیدمحمد خاتمی و هاشمی: اوضاع اقتصادی امروز نتیجه رأی خود ماست| باید رییس‌جمهوری ساده‌زیست انتخاب کنیم| بزرگترین افتخار ایرانی‌هاست که ولی فقیه در راس امور کشور است| رضاخان بی‎سواد، فقیر، دزد و غارتگر اموال مردم بود| انقلاب

پرسپولیسی‌ها میهمان مسابقه شوتبال شبکه نسیم

کلیدواژه: افغانستان اشرف غنی

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۴۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سوت آغاز انتخابات در اتاق
 • تعلل بیش از ١٥ روز در پاسخگویی به متقاضیان سرمایه‌گذاری تخلف اداری است
 • برجام و دورخیز انتخاباتی دموکرات پیر
 • شفاف شدن هزینه ها از نقاط قوت لایحه جامع انتخابات است
 • کمپین انتخاباتی سندرز پولدار شد
 • وکیل برجسته مسلمان مدیر ستاد انتخاباتی رقیب ترامپ
 • راديو بين المللي فرانسه: کمسيون انتخاباتي نيجريه هدف انتقادها
 • مدیر ستاد انتخاباتی سندرز مسلمان است
 • چگونه ارتش بعد از انقلاب منحل نشد؟ +عکس
 • واکنش جالب ترامپ به تصمیم برنی سندرز برای شرکت در انتخابات
 • وکیل برجسته مسلمان مدیر ستاد انتخاباتی برنی سندرز شد
 • واکنش جالب ترامپ به تصمیم برنی سندرز برای شرکت در انتخابات آمریکا
 • یک مسلمان مدیر پویش انتخاباتی سندرز شد
 • سازوکار کاندیداتوری مدیران دانشگاه آزاد برای انتخابات مجلس یازدهم مشخص شد/ دستورالعمل‌های انتخاباتی آقای رئیس
 • شوک سوسیالیستی به انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا
 • کمپین انتخاباتی برنی سندرز ۴ میلیون دلار کمک‌ مالی دریافت کرد
 • 118 هزار تخلف سرعت در جاده های همدان ثبت شد
 • قرائت ۹۰درصد پلاک‌ خودروهای عبوری در سامانه‌های ثبت تخلف کرمانشاه
 • کمکهای مالی به کارزار انتخاباتی «برنی سندرز» دموکرات سرازیر شد