باتوجه به موفقیت‌های پیاپی بانک انصار در عرصه فعالیت‌های بانکی و کسب عناوین مختلف از جشنواره‌های معتبر و به منظور روشن شدن ابعاد این موفقیت‌هاو سرآمدی، گفتگویی با آقای صدرالله چمک معاون برنامه‌ریزی و هدایت راهبردی انجام شده که در ادامه می خوانید.

براساس چه راهبرد و سیاست‌هایی بانک انصار موفق به کسب رتبه نخست بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور شده است؟
در آیین رتبه بندی بیست و یکمین دوره انتخاب شرکت های برتر ایران IMI 100  در سال 1397 که همه ساله توسط سازمان مدیریت صنعتی برگزار می شود، بانک انصار براساس شاخص های کمی و بر پایه استانداردهای بین‌المللی حایز رتبه نخست بهره‌وری کل عوامل در بین بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور شده است.

  این دستاورد ماحصل اجرای دو دوره برنامه تحولی در بانک بوده که از سال 1392 آغاز و تاکنون اجرا شده است که در نوع خود یک دستاورد بسیار امیدوار کننده است. این موفقیت و ده‌‌ها دستاورد دیگر محصول مدیریت یکپارچه و پیاده سازی راهبردهای بانک انصار در توسعه و بهینه سازی کسب و کار بانک است؛ به طوری‌که با اجرای برنامه‌های تحول سازمانی در بانک، تغییرات بسیارگسترده‌‌ای در زیرساخت‌ها، فرآیندها و مدل‌های کسب و کاری ایجاد شده است.

در سال 1397 این بانک توانسته است رتبه 13 را در بین 100 شرکت برتر کسب نماید. همچنین، با توجه به برنا‌مه‌های دردست اجرا و مطابق با راهبرد‌های مصوب، کسب رتبه 10 در بین 100 شرکت برتر در سال 1398 هدف‌گذاری شده و در دستور کار این بانک قرارگرفته است. 

اجرای طرح تحول بانک چه نقشی در کسب این موفقیت‌ها داشته است؟  
بانک انصار برای کسب این افتخار طی یک برنامه بلندمدت 5 ساله بیش از 370 پروژه بهبود و اقدام اصلاحی برروی فرآیندهای کسب و کار خود پیاده نموده که در نهایت منجر به اجرای پروژه BPR برروی فرآیندهای کلیدی بانک شده است. همچنین بیش از 1800 پروژه بهبود بهره‌وری طی مدت 5 سال در سطح صف و ستاد به مرحله اجرا گذاشته شده است که مجموع این اقدامات در نهایت موجب بهبود کیفیت سبد درآمدی، کنترل و مدیریت هزینه‌های عملیاتی و غیر عملیاتی، حفظ قدرت سودآوری و بهبود بازده دارایی‌ها، بازده درآمد و بازده حقوق صاحبان سرمایه شده است.

عوامل تاثیر گذار در طرح تحول بانک را توضیح دهید.
در طرح‌ریزی طرح تحول در بانک، شاخص‌های CAMELS به عنوان مبنای اهداف عملیاتی درنظر گرفته شده‌اند؛ همچنین استراتژی‌های توسعه کسب و کار بر پایه دو عامل توسعه کمی از طریق استقرار مدل‌های کسب و کاری جدید و توسعه کیفی از طریق بهینه سازی مدل‌های کسب و کاری موجود پیاده سازی شده است. 

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در طرح تحول بانک، استقرار سیستم یکپارچه مدیریت پروژه (EPM) بوده که کلیه فعالیت‌های برنامه‌ای و پروژه‌های در دست اجرا در واحدهای صف و ستاد در قالب فرآیند استاندارد شده کنترل نموده و همچنین عملکرد کلیه واحدهای سازمانی بانک بر اساس نظام کارت امتیازی متوازن(BSC) مورد پایش مستمر قرار می‌گیرد.

در خصوص بهره‌وری چه اقداماتی انجام داده‌اید که شایسته احراز رتبه اول در شبکه بانکی کشور باشید؟
امروزه یکی از چالش‌های اساسی شبکه بانکی کشور مسئله بهره‌وری کل عوامل است. از طرف دیگر با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، این بانک مبادرت به تشکیل شورای عالی راهبری اقتصاد مقاومتی نموده که در ذیل این شورا کمیته‌های متعددی تشکیل شده‌اند. کمیته بهره‌وری به عنوان یکی از کمیته‌های فعال در بانک نقش بسزایی را در جهت فرهنگ سازی و مدیریت پروژه‌های بهره‌وری و کیفیت در بانک داشته و به‌صورت مستمر پروژه‌های بهبود بهره‌وری و کیفیت را تحت کنترل خود قرار داده و کلیه شاخص‌های اندازه‌گیری و پایش بهره‌وری را مورد بازنگری قرار داده است. یکی از اقدامات موثر در فرآیند بهبود کیفیت بهره‌وری در بانک ،استاندارد سازی فرآیندهای کلیدی بانک در قالب سیستم مدیریت کیفیت (ISO) بوده که به عنوان نمونه استانداردهای  ISO27001; ISO10015; ISO9001;ISO10002 پیاده سازی و استانداردهای ISO31000; ISO34000; ISO10013; ISO10001 و ... در دستور کار قرار دارد.

یکی از اقدامات اساسی این بانک استقرار نظام مدیریت ریسک و نظام مدیریت خطا بر روی فرآیندهای کلیدی بانک بوده و همچنین طرح کیفیت بر روی سبد سرویس محصول تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شده است.


مجموعه اقدامات بانک در فاز دوم طرح تحول 2 برای بهبود سیستم بهره‌وری و کیفیت چه بوده است.؟   
همراستاسازی پروژه‌های بهبود بهره‌وری و کیفیت با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برگزاری دوره‌های توانمندسازی و آموزش برای کارکنان صف و ستاد، آمایش سرزمینی شعب و کانال‌های بانکداری الکترونیک، برگزاری جشنواره‌های بهره‌وری، کیفیت، خلاقیت و نوآوری به صورت سالانه، اجرای پروژه‌های مطالعاتی و طرح‌های پژوهشی و همچنین استفاده از مشاوران خبره و تجربه‌های موفق در امر توسعه سیستم بهره‌وری و کیفیت از جمله اقداماتی بوده که در مرحله دوم طرح تحول بانک به‌آن توجه شده است. 

برنامه‌های آینده بانک انصار را برای توسعه عملیات بانکی توضیح دهید. 
مرحله سوم طرح تحول بانک در بازه سه ساله 1398 تا 1400 در راستای سیاست‌های کلی اقتصادمقاومتی معطوف به دو محور ذیل می‌باشد:

توسعه کسب‌وکارهای نوین از طریق مشارکت با فین‌تک‌ها و شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس‌های بانکی
بهینه‌سازی کسب وکارهای موجود براساس ضوابط، مقررات و استانداردهای بانکی و بانک مرکزی و همچنین استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه بانکداری دیجیتال، استفاده از هوش مصنوعی در مدیریت و کنترل عملیات بانکی و اصلاح ساختارسازمانی بانک بر پایه مدل‌های نوین کسب‌وکاری به عنوان موضوعات راهبردی در فاز 3 طرح تحول بانک در قالب 1650 پروژه درنظرگرفته شده است.

منبع: الف

خبر بعدی:

نظام آراستگی سازمانی و رشد بهره وری بنگاه اقتصادی

به گزارش ایکنا، جهان اقتصاد نوشت: این نظام که اولین بار توسط ژاپنی ها مطرح شد دارای ۵ گام یا مرحله است. ۵S از ابتدای پنج واژه ژاپنی تشکیل شده که عبارتند از Seiri به معنای ساماندهی، Seiso به معنای پاکیزه سازی، Seiton به معنای نظم و ترتیب، Sektisu به معنای استانداردسازی، Shitsuke به معنای انضباط. این پنج واژه هستند که یک نظام قدرتمند را تشکیل داده اند. نظام آراستگی برای تمام سازمان های خدماتی، واحدهای صنعتی تولیدی، ارگان ها، تشکلات و … کارایی دارد و قابل اجرا است. نظام آراستگی را بصورت یک تعریف جامع می توان اینگونه بیان کرد که مجموعه فعالیت هایی است که در چارچوب سیستم فرهنگی مدیریتی انجام می شود و تاکید آن بر ایجاد و حفظ محیطی سامان یافته، مرتب، پاکیزه، زیبا و استاندارد جهت انجام فعالیت های سازمان می باشد.

از مزایای نظام آراستگی می توان به جلوگیری از انباشته شدن اضافی ضایعات، به حداقل رساندن خسارات در مواقع بروز حوادث غیر مترقبه، جلوگیری از عدم استفاده از مواد و تجهیزات سالم، افزایش سلامت، بهداشت و ایمنی کارکنان، سهولت در جابجایی ها و حمل و نقل ها و … اشاره کرد. به طور کلی می توان اذعان کرد با اجرای نظام آراستگی ۵s در محیط کار، شاهد محیطی خلاق با بهره‌وری بالاتری نسبت به گذشته خواهیم بود. امروزه فضای کسب و کارها بسیار گسترده از گذشته شده و به تبع آن تکنیک های مختلف کیفی و مدیریتی نیز توسعه و ارتقا پیدا کرده اند و به نظام ها و سیستم های خاصی تبدیل شده اند که کسب و کارها برای رسیدن به اهداف والای اقتصادی خود نیاز دارند به طور ویژه ای بر آن ها متمرکز شده و از طریق آموزش، مشاوره، پروژه های تحقیقاتی و غیره به آن ها بپردازند. به همین جهت همواره کارشناسان و صاحب نظران صنعتی با ارائه سیستم های نوین مدیریتی سعی دارند بسترهای افزایش بهره وری سازمان ها را فراهم نمایند تا جاده توسعه و شکوفایی بیش از پیش هموار شود. نکته ای که در این بین مهم است چگونگی اجرای نظام آراستگی ۵S است. نظام آراستگی از جمله نظام هایی است که باید کارکنان و مدیران سازمان خود به اجرای آن بپردازند و سیستمی از پیش تعیین شده نیست که نیاز به مشارکت افراد نداشته باشد. لذا آموزش صحیح کارکنان برای اجرا و افزایش آگاهی عمومی در بین لایه های سازمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

همچنین استمرار داشتن فعالیت های ۵S (مقطعی نبودن) یکی دیگر از مواردی است که باید توسط مدیران ارشد سازمان مدنظر قرار گیرد. زیرا معمولا سیستم های مدیریتی و کیفیتی در سازمان ها در مقاطعی از زمان جاری می شوند اما پس از مدتی به فراموشی سپرده خواهند شد و جز اتلاف زمان و هزینه نتیجه دیگری برای سازمان ندارند. به طور کلی اگر نظام آراستگی ۵S به طور صحیح، استقرار یابد و طبق اصول اجرا و فعالیت های تعریف شده در آن به صورت مستمر و پیوسته توسط کارکنان انجام شود، می توان شاهد نتایج بسیار مطلوبی در راستای کاهش اتلاف ها و ضایعات و افزایش سطح رضایت کارکنان از محیط کار بود. امید است با توجه ویژه مدیران بنگاه های اقتصادی به نظام آراستگی سازمانی بتوان شاهد رشد و توسعه شاخص های بهره وری و کسب رضایت هرچه بیشتر مشتریان بود.

امیر علی رمدانی، دکتری صنایع و تحلیلگر اقتصاد

 

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

طرح عدم کفایت و استیضاح روحانی کلید خورد + جزئیات

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۴۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تهران میزبان یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره‌وری و صرفه‌جویی انرژی
 • پیامد حبس آمار بانک مرکزی
 • انصار الله و دولت مستعفی یمن بر سر خروج از الحدیده به توافق رسیدند
 • توافق انصار الله و دولت مستعفی یمن بر سر خروج از الحدیده
 • دیدار رهبر جنبش انصار الله یمن با فرستاده ویژه سازمان ملل
 • مشکل بهره‌وری انرژی فقط بنزین نیست، خودروسازان هم سهم دارند
 • ادامه موفقیت‌های کاراته ایران با آقای قابل اعتماد/ قهرمانی کومیته تیمی مردان در لیگ جهانی امارات
 • برگزاری نمایشگاه بین المللی انرژی تجدیدپذیر با حضور ۵۷ شرکت داخلی و خارجی
 • برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر
 • سهم هر نیروی کار در تولید ناخالص داخلی اعلام شد/ بهره‌وری نیروی کار در سال ۹۶ صفر بود
 • سهم هر نیروی کار در تولید ناخالص داخلی ۶۴ میلیون تومان است
 • بهره وری عوامل تولید 1.3 درصد رشد داشت
 • سيزدهمين کنفرانس ملي کيفيت و بهره‌وري برگزار شد
 • نصب کنتورهای هوشمند زمینه بهره‌وری در مصرف آب کشاورزی را گسترش داده است
 • رئیس سازمان ملی بهره وری: آمار مرکز آمار برای اعلام بهره‌وری کفایت نمی‌کند
 • فقط بنزین مشکل بهره‌وری انرژی نیست، خودروسازان هم سهم دارند
 • استفاده از ظرفیت قطب‌های گردشگری موجب ارتقای بهره وری است
 • کیفیت بالای آزمون EPT، دلیل اصلی اعتراض دانشجویان دکتری
 • ممنوعیت کشت خیار و فلفل در فضای باز به دلیل افزایش بهره‌وری از آب