گزارش متوسط قیمت محصولات و هزینه خدمات کشاورزی مربوط به پاییز ١٣٩٧، از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد. بر این اساس؛ در پاییز سال ١٣٩٧، در بخش غلات، متوسط قیمت ذرت دانه ای ١٢٧٣٧ ریال و برنج ١٢٠٦٠٧ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز ٩٦ به ترتیب ٢٠.٣ و ١٩.٨ درصد افزایش داشته است.

در بخش حبوبات، متوسط قیمت لوبیا قرمز ٦٩٦٨٥ و لوبیا چیتی ٩٠٤٧٨ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب ٣٣.٥ و ١٤.٤ درصد افزایش نشان می دهد.

در بخش محصولات جالیزی، متوسط قیمت هندوانه ١٠٤٦٨، خربزه ١٢٠٥٠ و خیار ١٩٢٤٤ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز سال قبل به ترتیب ٩١.٤، ١٩٦.٢ و ٥٢.٩ درصد افزایش داشته است.

در بخش سبزیجات، متوسط قیمت سیب زمینی ١٣٣٩٤ و پیاز ١٠٤٧٧ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب ١١٧.٥ و ٢٤.٣ درصد افزایش داشته ­است. به علاوه، متوسط قیمت گوجه فرنگی ١٩٢٩٨ و بادمجان ٢٣٢٩٣ ریال بوده که به ترتیب ٢٨٨.٩ و ٢٢٦.٤ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش داشته است.

در بخش محصولات علوفه‌ای، متوسط قیمت یونجه ١٣١٨٤ و ذرت علوفه ای ٢٤٢٢ ریال بوده که نسبت به پاییز ٩٦ به ترتیب ٤٨,٨ و ٣٣.٢ درصد افزایش داشته است.

در بخش میوه‌های هسته‌دار، متوسط قیمت انار ٢٨٩٠٨ ریال بوده که نسبت به پاییز سال قبل ٤٥.٨ درصد افزایش نشان می دهد.

در بخش میوه‌های دانه ‌دار، متوسط قیمت سیب درختی ٣١٣٩٣ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٣٧.٩ درصد افزایش داشته و متوسط قیمت انگور ٢٨٦٩٣ ریال بوده که نسبت به پاییز سال قبل ١٠٧.٨ درصد افزایش داشته است.

در بخش دامداری سنتی، متوسط قیمت یک کیلوگرم گوسفند و بره پرواری زنده ٢٣٠٨٥٨ ریال و یک کیلوگرم گاو پرواری زنده ٢٤١٥٩٦ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب ٤٤.٢ و ٧٦.٢ درصد افزایش نشان می دهد.

در بخش فرآورده‌های دامی سنتی، متوسط قیمت یک کیلوگرم شیر گوسفند ٣٠٠٧٠ ریال و متوسط قیمت یک کیلوگرم شیر گاو ١٧٨٥٧ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز ٩٦ به ترتیب ٧.٣ و ٥٠.٣ درصد افزایش نشان می دهد.

در بخش هزینه خدمات ماشینی، هزینه شخم زمین زراعی آبی ١٧٧٢١٢٥ ریال و هزینة شخم زمین زراعی دیم ١٣٤٦٦٧٤ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب ٢٠.٩ و ٢٢.٦ درصد افزایش داشته است.

در بخش دستمزد نیروی کار، دستمزد کارگر میوه چین مرد ٥٩٦١٦٩ ریال و دستمزد میوه چین زن ٤٧٦١٧١ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز سال ٩٦ به ترتیب ١٥.٠ و ١١.٠ درصد افزایش داشته است، و نیز دستمزد کارگر تنک کار مرد ٥٦٩٦١٢ ریال و دستمزد تنک کار زن ٣٨٩٤٦٠ ریال بوده که نسبت به پاییز سال قبل به ترتیب ٢٠.٥ و ١٢.٦ درصد افزایش داشته است.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سقوط ۱۰۰ درصدی قیمت گوجه فرنگی در بازار / لیموترش میناب ۷ تا ۱۳ هزار تومان

اسداله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه قیمت میوه‌های تابستانه در بازار روبه کاهش است، اظهار کرد: با توجه به فراوانی تولید، کمبودی در عرضه وجود ندارد که همین امر بر روند نزولی قیمت میوه در بازار تاثیر گذاشته است.

او با اشاره به اینکه ازدیاد تقاضا تاثیری بر قیمت میوه در بازار عید غدیر ندارد، افزود: با وجود فراوانی عرضه، جای هیچ گونه نگرانی مبنی بر التهاب بازار نیست.

کارگر از افزایش ۲۰ درصدی قیمت موز در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو موز به سبب ازدیاد تقاضا همزمان با بازگشت حجاج با نرخ ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار عرضه می‌شود.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی قیمت هر کیلو انجیر زرد را ۶ تا ۱۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: قیمت هر کیلوگرم انجیر سیاه ۳ تا ۷ هزار، انگور رطبی ۴ تا ۷ هزار، انگور عسگری ۵ تا ۷ هزار، آلبالو رسمی ۶ تا ۹ هزار، آلو سیاه ۳ تا ۶ هزار، آلو شابلون ۴ تا ۸ هزار، آلو قطره طلا ۳ تا ۸ هزار، توت فرنگی ۷ تا ۱۷ هزار، زغال اخته ۱۲ تا ۲۰ هزار، سیب گلاب ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار، شلیل انجیری ۴ تا ۸ هزار، شلیل سفید ۸ تا ۱۵ هزار، شلیل شبرنگ ۶ تا ۱۱ هزار، گلابی ۸ تا ۱۴ هزار، گیلاس تکدانه ۱۶ تا ۲۴ هزار، گیلاس صورتی ۵ تا ۹ هزار، هلو انجیری ۴ تا ۸ هزار و هلو هسته جدا ۴ تا ۱۰ هزار تومان است.

بیشتر بخوانید: ریزش قیمت لیموترش و سیب زمینی در بازار/قیمت میوه های تابستانه در مدار کاهشی قرار گرفت

کارگر ادامه داد: هم اکنون هر کیلو انبه با نرخ ۱۲ تا ۱۸ هزار، خیار بوته‌ای یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰، خیار گلخانه ۲ تا ۳ هزار و ۵۰۰، خربزه یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار، طالبی یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ و هندوانه ۴۰۰ تا یک هزار تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار عرضه می‌شود.

این مقام مسئول نرخ هر کیلو بادمجان دلمه‌ای را یک هزار تا ۳ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت هر کیلوگرم بادمجان قلمی ۲ تا ۳ هزار و ۵۰۰، بادمجان گلخانه‌ای ۳ تا ۵ هزار، بامیه ۵ تا ۱۱ هزار، پیاز زرد یک هزار تا ۲ هزار، سیر خشک ۵ تا ۱۰ هزار، سیب زمینی نو ۳ تا ۴ هزار و ۵۰۰، غوره آبگیری ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰، غوره عسگری ۵ تا ۷ هزار و ۵۰۰، فلفل تند ریز ۵ تا ۸ هزار، فلفل شیرین ۱۰ تا ۱۶ هزار و فلفل دلمه‌ای سبز یک هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.

او با اشاره به نرخ سایر صیفی در بازار افزود: هر کیلو کاهو پیچ سالادی با نرخ ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰، کاهو رسمی یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار، کرفس ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار، کلم بروکلی ۱۰ تا ۱۵ هزار، کلم سفید یک هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰، کلم قرمز یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار، گل کلم گلخانه‌ای ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار، لوبیا سبز ۳ تا ۵ هزار، لیموترش میناب ۷ تا ۱۳ هزار و هویج ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان در میدان عرضه می‌شود.

کارگر نرخ هر کیلو سبزی جور (پلو، آش، قورمه) را یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ و سبزی خوردن ۲ تا ۳ هزار تومان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران با اشاره به اینکه قیمت گوجه فرنگی نسبت به ۲ ماه گذشته بیش از صد در صد کاهش داشته است، بیان کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو گوجه فرنگی یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان است، در حالیکه در ماه‌های اخیر نرخ در میدان مرکزی به ۹ هزار تومان رسیده بود.

وی درباره اینکه علی رغم کاهش قیمت میوه در میدان مرکزی به چه علت قیمت در خرده فروشی‌ها همچنان بالاست، تصریح کرد: مغازه داران برحسب فاکتور خرید تنها مجازند سود قانونی خود را که حداکثر ۳۵ درصد بر قیمت میوه در بازار لحاظ کنند و ممکن است برخی مغازه داران فاقد پروانه کسب اقدام به گران فروشی کنند چرا که اگر مغازه‌ای زیر مجموعه اتحادیه باشد و سود قانونی را بر اجناس خود لحاظ نکند، برخورد جدی با فرد متخلف صورت می‌گیرد.

کارگر در پایان علت بالا بودن قیمت میوه در برخی خرده فروشی‌ها را مربوط به مزرعه دانست و گفت: در برخی مواقع ممکن است قیمت فروش کشاورز به عمده فروش و میدان مرکزی میوه و تره بار بالا شد که با احتساب سود قانونی مغازه دار، خانوار‌ها در تامین مایحتاج خود دچار مشکل شوند.

انتهای پیام/

ازدیاد تقاضا تاثیری بر قیمت میوه در بازار عید غدیر ندارد

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: بانک مرکزی تورم قیمت گوجه فرنگی محصولات کشاورزی

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۸۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعلام نرخ مصوب گوجه‌فرنگی
 • خرید حمایتی گوجه فرنگی آغاز شد
 • خرید حمایتی گوجه فرنگی از کشاورزان آغاز شد
 • تولید گوجه فرنگی به بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن می‌رسد/آغاز خرید حمایتی گوجه فرنگی با نرخ ۱۱۵۰ تومان
 • خرید حمایتی گوجه‌فرنگی با نرخ مصوب ۱۱۵۰تومان آغاز شد
 • آغاز خرید حمایتی گوجه فرنگی با قیمت ۱۱۵۰ تومان
 • خرید حمایتی گوجه فرنگی با قیمت ۱۱۵۰ تومان آغاز شد
 • تعمیر 288 واحد مسکونی ویژه مددجویان در همدان
 • خرید حمایتی گوجه فرنگی با نرخ مصوب ۱۱۵۰ تومان آغاز شد
 • آغاز خرید حمایتی گوجه‌فرنگی از کشاورزان با نرخ مصوب/ هر کیلوگرم گوجه فرنگی۱۱۵۰ تومان
 • رشد ۶۵.۹ درصدی قیمت گوشت مرغ نسبت به سال گذشته
 • شهرهای ارزان و گران ایران
 • جشنی غرق در گوجه فرنگی+عکس
 • رشد نقدینگی بالا نشان دهنده یک تورم مزمن بلند مدت بوده است
 • مهار تورم در گرو کنترل رشد نقدینگی
 • طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی
 • ترشی گوجه گیلاسی؛ دورچین لذیذ غذا
 • رکوردشکنی بورس تهران؛ افزایش 1949 واحدی شاخص
 • رکوردشکنی بورس تهران