به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با حضور مقامات کشور هلند، سازمان‌های بین‌المللی مستقر در این کشور، سفراء، دیپلمات‌های مقیم و چهره‌های اقتصادی و نخبگان هلندی به میزبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه برگزار شد.

علیرضا جهانگیری سفیر ایران در هلند در این مراسم در سخنانی با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: روز ۲۲ بهمن امسال برای ما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، چون انقلاب شکوهمند اسلامی ایران چهل سال از عمر خود را پشت سر گذاشته است.

وی اضافه کرد: انقلاب اسلامی ایران از ابتدا احترام به حقوق ملت‌ها، نفی ظلم، فساد، استبداد و استکبار و مداخلات خارجی در سرنوشت ملت‌ها، در کنار تعامل سازنده و چندجانبه با دیگر کشور‌ها بر اساس اصول برابری و احترام را دنبال کرده است.

جهانگیری تأکید کرد: ملت ایران در چهل سال گذشته قربانی تروریسم، سلاح‌های شیمیایی و انواع توطئه‌های دشمنان بوده، اما در تمام این عرصه‌ها با تکیه بر توانمندی‌های خود توانسته بر مشکلات فائق آید، ویرانی‌های جنگ را بازسازی کرده، آثار تحریم‌ها را رفع کند و در همه شاخص‌ها موفقیت‌های بزرگ به دست آورد.

سفیر ایران در لاهه، حضور ایران در برخی کشور‌های منطقه را به درخواست خود این کشور‌ها عنوان کرد و با یادآوری نقش ایران در مقابله با تروریسم و افراطی‌گری گفت: اگر حمایت ایران از مردم عراق و سوریه نبود، شاید امروز شاهد سرنوشت دیگری برای بغداد و دمشق بودیم.

جهانگیری مذاکرات منتج به برجام را نمونه و الگوی خوبی از پیروزی دیپلماسی، چندجانبه گرایی و عمل ایران به تعهدات خود دانست و افزود: ۱۳ گزارش صادره از سوی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خود گواه روشنی از عمل ایران به تعهداتش است، اما در مقابل آمریکا در این آزمایش تاریخی دچار شکست شد و امضا و تعهد خود را زیر پا گذاشت.

وی تصریح کرد: همچنین متأسفانه طرف‌های دیگر از جمله اروپا تاکنون نتوانسته‌اند تعهدات خود را اجرایی کنند و در نتیجه توازن در توافق برجام از بین رفته است. ما امیدواریم آنچه اتحادیه اروپا اخیراً تحت عنوان اینستکس رونمایی کرده بتواند باعث شود دو طرف از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود.

وی در خصوص روابط ایران و هلند گفت: مناسبات دو کشور ظرف پنج سال گذشته در همه ابعاد گسترش یافته و مقامات دو کشور اراده‌ای جدی برای توسعه روابط داشته‌اند. امیدواریم در سال ۲۰۱۹ با توجه به رفت و آمد چندین هیأت عالیرتبه بین ایران و هلند در سال‌های گذشته، این روند تقویت شده و با عنایت به ظرفیت‌های خوب و انگیزه زیادی که برای ارتقا همکاری‌های اقتصادی دو کشور وجود دارد، سیر صعودی حجم تعاملات اقتصادی بین دو کشور ادامه یافته و در سایر حوزه‌ها نیز افزایش سفر مقامات دو کشور به پایتخت‌های یکدیگر را شاهد باشیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند به فعالیت‌های نمایندگی کشورمان در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان سلاح‌های شیمیایی همواره تلاش کرده است در تعامل مؤثر با دیگر کشور‌های عضو این سازمان، از تکثیر، اشاعه و استفاده از این سلاح‌ها جلوگیری نموده و کارویژه‌های سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که بنیانگذاران آن مد نظر داشته‌اند، حفظ شود.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حماس و بلیت بازگشت به دمشق در تهران

رفت‌وآمدهای دیپلماتیک جنبش حماس این روزها به شــکل چشــمگیری افزایش یافته اســت. در ادامه این ســفرها در ماه گذشــته یک هیئت دیپلماتیک از حماس به لبنان ســفر کرد و در هفته گذشته هم هیئتی دیگر به ریاســت موسی ابومرزوق، عضو دفتر سیاسی این گروه به مسکو رفت و با مقامات روســیه گفتوگو کرد.

مهدی زارع/

رفت‌وآمدهای دیپلماتیک جنبش حماس این روزها به شــکل چشــمگیری افزایش یافته اســت. در ادامه این ســفرها در ماه گذشــته یک هیئت دیپلماتیک از حماس به لبنان ســفر کرد و در هفته گذشته هم هیئتی دیگر به ریاســت موسی ابومرزوق، عضو دفتر سیاسی این گروه به مسکو رفت و با مقامات روســیه گفتوگو کرد.

اگرچه خبرگزاری معا، هدف این سفر را «بررسی تحولات آشتی بین گروه‌های فلسطینی و میانجیگری مصر در این زمینه و...» ذکر کرد، اما ابومرزوق اعلام کرد سفر ارتباطی با پرونده آشتی ملی نداشته است.

 در ادامــه همیــن ســفرها روز گذشــته اسماعیل هنیه از سفر هیئتی «بلندپایه» به ریاســت صالح العاروری، معاون رئیس دفتر سیاســی حماس و مؤسســان اصلی گردان‌های عزالدین قســام به کشــورمان خبر داد.

العاروری ۱۸ سال در زندانهای رژیم صهیونیســتی بــوده و پس از آزادی به ســوریه تبعید شده. او اکنون در لیست سیاه آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار دارد و منزلش در رام‌الله توســط اسرائیل نابود شده اســت.

العاروری از ســال ۲۰۱۷ به عنوان معاون یحیی الســنوار انتخاب شد. هنیه سفر این هیئت به کشورمان را بسیار مهم دانســت و گفت: «مــا منتظر نتایج مهمی از این سفر هستیم».

اما چرا این ســفر برخلاف سفر به روسیه )که گفته شد معمولی و روتین است) برای حماس مهم اســت و حماس چه هدفی را در این سفر دنبال میکند؟ برای پیدا کردن پاســخ این پرسش ابتدا باید پرســید: چــرا این گروه فلســطینی پس از یــک دوره فترت و پشــت کردن بــه محور مقاومت ایــن روزها روابط خود را بــا کشــورهای لبنان، روســیه و ایران گســترش داده اســت؟ رفتار حماس در قبال کشــورهای عربی و جریــان ارتجاع چه تغییری کرده است؟ چرا برخلاف چند سال پیش که ســران حماس با مخالفان ســوریه عکس یــادگاری می‌گرفتند این روزها رهبران این گروه از مواضع ســوریه حمایت میکنند؟ برای پاسخ به این پرسش ها هم ناگزیریم به مدتی پیش از ایــن برگردیم.

در اواخر ســال ۹۵ بود که خبری از تغییرات جدی و عمده در ساختار مرکزی حماس منتشر شد. از مهمترین این تغییرات ورود یحیی الســنوار و موســی ابومرزوق به ردههای بالایی این گروه بود. یحیی الســنوار یک مبارز شــناخته شــده اســت و ابومرزوق نــگاه بســیار مثبتی نســبت بــه جریان مقاومت دارد.

این، نخســتین اقدام برای پاک کردن عکس‌های یادگاری مشــعل و هنیه با مخالفان سوریه بود. از طرفی این جابه‌جایی‌ها به تغییرات عمده راهبردی در فعالیت‌های حماس منجر شــد و تنها یک هدف را دنبال میکرد؛ بهبود بخشیدن به روابط حماس با محور مقاومت پس از تیره شدن این روابط در بحران سوریه.  

واقعیت آن اســت که در دو سال گذشته مقامات جدید حماس توانسته‌اند گروه‌های قدیمی‌تــر مثل هنیه و مشــعل را مجاب کنند که آینده مبارزه در فلسطین به جای قطــر و بحرین و مصر در ایــران، لبنان و ســوریه -که محور واقعی ضدصهیونیستی را تشــکیل می‌دهند- رقــم میخورد، تا جایی کــه محمودالزهــار دو هفته پیش رسماً اعلام کرد: «کاش حماس سوریه را ترک نکرده بود.»

امــا هنوز یک جای کار میلنگد؛ دمشــق حاضر بــه ایجاد روابط دوبــاره با حماس نیســت. در ۲۰خرداد یعنی حدود یک ماه پیش، خبرگزاری رســمی ســوریه (سانا( به نقل از یــک مقام ســوری اعلام کرد«موضع ســوریه دربــاره جنبش حماس موضعی اصولی و ثابت اســت. حماس یک جنبش علیه رژیم صهیونیســتی است، اما بعداً زمانی که این جنبش از تروریســت‌ها در ســوریه حمایــت کــرد و وارد همان طرحی شــد که صهیونیست‌های غاصب میخواست، مشخص شد که خون اخوانی در این جنبش غالب است.» این موضعگیــری بار دیگــر آب پاکی را روی دســت حماس ریخت. سوریه رسماً اعــلام کرد مخالــف رژیم صهیونیســتی است، اما همزمان گوشــزد کرد نگاه‌های سیاسی نشــأت گرفته از ایدئولوژی اخوان المسلمین نمیتواند نماینده مناسبی برای مبارزه با صهیونیست‌های غاصب باشد.

با این تفاسیر حماس حالا تنها یک راه برای بازگشــت به دمشــق دارد؛ درخواست از دوستان نزدیک سوریه یعنی لبنان، روسیه و ایران برای میان‌جیگری بین این کشــور و حماس.

نگفته پیداست در این فهرست ایران، تنها امید واقعی حماس برای خرید بلیت معتبر بازگشت به دمشق است و این همان هدف اصلی ســفر هیئــت بلندپایه فلسطینی به تهران است.

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: سفیر ایران لاهه ایران انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۹۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دلار سلاح جنگ اقتصادی آمریکا شده است
 • ظریف: دلار سلاح جنگ اقتصادی آمریکا شده است
 • پیام‎های روسای جمهور سوریه و روسیه برای یکدیگر
 • حماس با سفر به ایران در صدد تقویت پشتوانه اسلامی خود استد/آن‌ها در صدد احیا دفاتر خود در دمشق است/حماس درصدد احیا رابطه با عراق به واسطه تهران است
 • حشدالشعبی امنیت را به ۱۲ روستای شمالی بغداد بازگرداند
 • عراق|حشد شعبی امنیت را به ۱۲ روستا در مناطق شمالی بغداد بازگرداند
 • بغداد بونجاح؛ از عامل حذف تا مهره قهرمانی
 • سلیمان فرنجیه: سلاح مقاومت مشروع است
 • سوریه و عراق به دنبال بازگشایی گذرگاه مرزی البوکمال هستند
 • حمایت اتحادیه‌ اروپا از تلاش‌های منطقه‌ای عراق و ادامه نقش آفرینی سازنده این کشور
 • فرهاد درویشی: حضرت امام با پذیرش قطعنامه 598 بیشترین خدمت را به ایران و جمهوری اسلامی داشتند/ تعبیر «خوراندن جام زهر به امام» توهین به رهبریِ ایشان است
 • عباس دوران، خلبانی در آمریکا شهادت در بغداد
 • دلایل واقعی کاهش نرخ ارز چیست؟/جمهوری اسلامی با هیچ کشوری شوخی ندارد /کیهان:شاید دزدی دریایی به سفارش بن سلمان صورت می‌گیرد
 • شریفی: برابر چک محکوم به برد بودیم
 • آغاز عملیات سهمگین در مناطق واقع میان شمال بغداد و جنوب سامراء
 • صبا بزرگ ترین سفارش دهنده انیمیشن کشور/ در تلویزیون، شاهد بی‌مهری و غفلت بودیم
 • آخرین شنیده‌ها از سرنوشت ادغام اتحادیه‌های قرآنی/ اعلام نظر نهایی شاید تا دو روز آینده
 • فعاليت مشکوک سفارت آمريکا در بغداد
 • مراجعه ۱۲۸ هزار بیمار به درمانگاه تامین اجتماعی تویسرکان