معاون سازمان خصوصی سازی گفت: اگر مشمولان سهام عدالت خود را نگه دارند طی سالهای آینده سود بیشتری دریافت خواهند کرد.

به گزارش صدای ایران از ایبنا، داود خانی گفت: در قانون اصل ۴۴ برای واگذاری سهام عدالت قوانینی مصوب شده است که بر اساس آن مشخص شده که چه فرآیندهایی باید برای تخصیص سهام به مشمولان انجام شود.

با این حال در خصوص آزادسازی سهام عدالت احکام قانونی کفایت لازم را ندارد و بر این اساس انتهای سال ۹۶ لایحه ساماندهی سهام عدالت توسط دولت به مجلس برای تصویب ارسال شد.

معاون سازمان خصوصی سازی افزود: به موجب این لایحه باید آزادسازی سهام عدالت صورت گیرد که البته این لایحه هنوز در مجلس تصویب نشده تا برای اجرا تبدیل به قانون شود.

وی ادامه داد: تعداد مشمولان سهام عدالت حدود ۵۰ میلیون نفر است که اگر یکجا اقدام به فروش سهام خود کنند، این اتفاق هم در بازار سرمایه اختلال ایجاد می کند و هم این که بخش زیادی از این سهام تقاضا ندارد که ممکن است موجب ضرر مشمولان شود.

مالک مستقیم شرکتهای واگذار شده

عضو هیات عامل و معاون برنامه ریزی، توسعه منابع و امور پشتیبانی افزود: در حال حاضر مشمولان مالک مستقیم شرکتهای واگذار شده به سبد سهام عدالت نیستند و اولین حکمی که در لایحه ساماندهی سهام عدالت اشاره شده این است که مشمولان سهام عدالت چگونه بتوانند حقوق خود را واگذار کنند.

وی با بیان این که این طور نیست که شرکتهای سرمایه پذیر در اختیار مشمولان باشد و سفارش دهند که سهام آنها واگذار شوند، گفت: مشمولان مستقیما مالک سهام این شرکتها نیستند و باید فرایند مالکیت طبق لایحه تعریف شود که بر اساس آن صندوق های قابل معامله پیش بینی شده است و مشمولان سهام این صندوقها را واگذار خواهند کرد.

مزایای آزادسازی

خانی در خصوص مزایای آزادسازی سهام عدالت در قالب صندوقهای قابل معامله در بورس اظهار داشت: بر اساس این سازوکار مشمولان کاملا از حقوق خود برخوردار می شوند و الان تعریفی وجود ندارد که مشمولان چه شرکتی را دارند.

دوم این که مشمولان سهام عدالت وقتی یکجا درخواست فروش سهام خود را داشته باشند، از مجموعه درخواستهای آنها بلوکی تهیه می شود که ارزش آن بیش از ارزش سهام خرد است و این موضوع موجب رسیدن سود بیشتری به مشمولان می شود.

وی گفت: سود شرکتهای سهام عدالت مبلغ مشخصی دارد که ناشی از عملکرد شرکتهای سرمایه پذیر است. بر این اساس اگر مشمولان، سهام عدالت خود را نگه دارند طی سالهای آینده سود بیشتری دریافت خواهند کرد.

به عنون مثال مشمولان برای یک میلیون تومان سهام عدالت خود، بابت عملکرد سال مالی ۹۵ شرکتهای سرمایه پذیر مبلغ ۱۵۰ هزار دریافت کرده اند که این سود برای سال مالی ۹۶ مبلغ ۱۷۵ هزار تومان بوده است. بنابراین طبیعی است که هر چه زمان می گذرد طبیعتا به تدریج این عدد بزرگتری می شود.

نظارت بر شرکت ها

خانی در خصوص نظارت بر شرکت های سرمایه پذیر پس از آزادسازی سهام عدالت نیز گفت: یکی از وظایف مجامع شرکتها، تصمیم گیری در خصوص عملکرد مدیران شرکت است.

در بخش سهام عدالت این کار کماکان توسط وزارتخانه های تخصصی به نمایندگی از دولت و مشمولان انجام می شود. وقتی آزادسازی سهام عدالت انجام شود امور مجامع شرکتهای سرمایه پذیر در خدمت مشمولان قرار خواهد گرفت و مشمولان از حق رای برخوردار خواهند بود و به نوعی مدیریت سهام عدالت در مالکیت مشمولان قرار خواهد گرفت.

منبع: صدای ایران

خبر بعدی:

جست‌وجوی مایحتاج زندگی در سطح‌ زباله‌های شهر؛ عدالت اجتماعی را در شهرکرد پیدا کنید

چند وقتی است که پدیده زباله‌گردی برای پیدا کردن مواد غذایی و قابل بازیافت در زباله‌های شهری شهرکرد به وجود آمده این پدیده حاکی از نبود عدالت اجتماعی و وضعیت نابه‌سامان اقتصادی و مدیریتی در این شهر است. ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۰ استانها چهارمحال و بختیاری نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، در گذشت زمان با بزرگتر شدن جوامع انسانی مهاجرت مردم از روستاها به شهرها، وجود مشکلات اقتصادی، افزایش فاصله طبقاتی، بیکاری، فقر، اعتیاد و عدم وجود عدالت اجتماعی آسیب‌های زیادی مانند زباله‌گردی شکل گرفت.

شاید در گوشه و کنار کلان شهرها مناظری مانند جست‌وجوی افرادی در بین زباله‌های شهری دور از انتظار نباشد. غالباً این افراد شامل سه گروه فقیران نیازمند برای تهیه غذا، معتادان طرد شده از خانواده و افرادی در تلاش برای جمع‌آوری مواد قابل بازیافت هستند، اما در چندماه اخیر به ویژه در ساعات نزدیک به نیمه شب کمتر خیابانی از شهرکرد است که زباله‌هایش برای یافتن غذا یا مواد بازیافتی زیر و رو نمی‌شود.

وجود چنین صحنه‌هایی در این شهر کوچک حاکی از آمار بالای بیکاری، فقر و فاصله زیاد طبقاتی دارد و این ‌روزها با توجه به وضعیت اقتصادی نامناسب و گرانی تمام اجناس مصرفی خود را بیشتر نشان می‌دهد.

 زباله‌گردی باید توسط مسئولان شهری بررسی و برطرف شود

حمید فدایی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه آسیب‌های اجتماعی همان طور که خود در اثر مجموعه‌ای از عوامل بوجود می‌آیند، باعث تولید بسیاری از مسائل و مشکلات در جامعه می‌شوند، گفت: این آسیب‌ها گریبان‌گیر بسیاری از افراد در گروه‌های جنسی و سنی مختلف می‌شود و می‌تواند پیامدهای مخربی در جامعه به دنبال داشته باشد.

وی با بیان اینکه برای بررسی هر آسیب اجتماعی باید خانواده را مطالعه کرد، افزود: هیچ جامعه‌ای بدون داشتن خانواده سالم نمی‌تواند ادعای سلامت کند و هیچ یک از آسیب‌های اجتماعی بی‌تأثیر از خانواده بوجود نیامده‌اند.

این پژوهشگر اجتماعی مهم‌ترین مسئله‌ای که در حال حاضر جامعه و کشور با آن دست به گریبان است را بحران بیکاری عنوان و اضافه کرد: بیکاری معضل بزرگ جامعه ما است که به همراه خود پیامدهای ناخوشایندی را برای خانواده و فرد بیکار می‌آورد، مشکلاتی از قبیل فقر اقتصادی، مشکلات روحی و روانی، افت ارتباطات خانوادگی، مشاجره، خلاف‌کاری و عدم توجه به بنیان‌های خانواده از مشکلاتی است که فرد بیکار و خانواده او با آن دست به گریبان هستند.

دار و دسته کتفی‌ها و درآمد 4 میلیاردی از زباله گردیزباله گردی غیرقانونی کودکان مقابل خانه مسئولانخراسان جنوبی|جولان متکدیان خارجی در بیرجند؛ از گل‌فروشی سر چهار راه تا زباله‌گردی

فدایی با اشاره به اینکه امروزه در هر کشوری مسئله اقتصاد از اهمیت زیادی برخوردار است، ادامه داد: عدم بضاعت مالی خانواده‌ها، ناتوانی در پاسخگویی به نیازهای طبیعی و ضروری مانند فراهم ساختن امکان ادامه تحصیل حتی در مقطع متوسطه، تأمین پوشاک مناسب، متنوع، متناسب با سلیقه و روحیه فرزندان، زمینه بروز دل‌زدگی، سرخوردگی، ناراحتی‌های روحی، دل‌مشغولی، افسردگی و انزواطلبی را فراهم می‌کند و این امر موجب می‌شود تا این افراد برای حل مشکل خود از بند گرفتاری‌ها دست به ارتکاب اعمال ناشایست بزنند.

وی اضافه کرد: نکته مهمی که امروزه ما به خصوص کلان شهرها شاهد هستیم پدیده نوظهور زباله‌گردی است که بسترساز آسیب اجتماعی شده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مسائل اجتماعی مشکلات اقتصادی، فقر، بیکاری و اعتیاد از جمله عوامل مهم گرایش و شیوع معضل زباله‌گردی در کشور هستند گفت: این پدیده منشأ بروز مشکلاتی چون مبتلا شدن این افراد به بیماری‌های خطرناک و شیوع آن در جامعه، به وجود آمدن آلودگی و چهره زشت برای شهرها و دیگر معضلات اجتماعی است.

فدایی افزود: این پدیده بیشتر در بین کودکان و زنان مشاهده می‌شود که انواع مشکلات روحی و روانی و ناهنجاری‌های اجتماعی، اختلالات پرخاشگرانه از آسیب‌های به وجود آمده در بین این افراد است.

وی بیان کرد: حمایت از افرادی که از لحاظ اجتماعی دچار آسیب شدند باعث می‌شود تا زندگی طبیعی خود را از سر بگیرند و نبود حمایت از زباله‌گردان علاوه بر دلزدگی می‌تواند تبعات اجتماعی دیگری نیز به دنبال داشته باشد.

این پژوهشگر اجتماعی با اشاره به اینکه حفظ و تقویت ارزش‌ها از جمله کسب روزی حلال و کرامت انسانی اهمیت دو چندانی برای جامعه دارد، ادامه داد: از آنجا که پدیده زباله‌گردی با دو مقوله امنیت اجتماعی و سلامت روانی مطرح است پیشنهاد می‌شود مسئولان، مدیریت این پدیده اجتماعی را همواره در دستور کار خود قرار دهند چرا که رویکرد انسانی به موضوع پدیده زباله‌گردی امری مهم است و برای کمک به جامعه آسیب دیده باید اعتماد به نفس و عزت نفس افراد را ارتقا داد.

فدایی با بیان اینکه معضلات اجتماعی، بیکاری، فقر و اعتیاد از علت‌های اصلی پدیده زباله‌گردی است، گفت: برای فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مردم، مسئولان شهری به خصوص شهرداری‌ها باید بسترهای لازم را جهت

پیشگیری از این پدیده نوظهور فراهم کنند

حجت‌الاسلام صفرعلی علیخانی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: خداوند به بنی‌آدم عزت بخشیده و انسان را بر دیگر موجودات برتری داده است. از نظر دین نیز پدیده زباله‌گردی با توجه به کرامت انسانی نکوهش شده است.

وی با بیان اینکه خداوند ظرفیت‌های روحی در بدن انسان قرار داده است، افزود: انسان می‌تواند با حرکت در مسیر مستقیم از ملائک و فرشته‌ها مقام بالاتری داشته باشد و اگر نقشه غلط در پیش داشته باشد از حیوانات هم پست‌تر می‌شود.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه انسان باید همواره شخصیت وجودی خود را حفظ کند، اضافه کرد: زباله‌گردی با شخصیت و روح و روان انسان در تضاد است.

علیخانی با بیان اینکه در روایات دینی آمده است مؤمن نباید خود را خار کند، ادامه داد: یکی از مبانی اصلی در کشور و شعارهای مطرح بحث عدالت است، مسؤولان وظیفه دارند عدالت را برقرار تا اختلاف طبقاتی کاهش پیدا کنند و فقر و محرومیت ریشه‌کن شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از مردم از سر اجبار غذای خود را از زباله تأمین می‌کنند گفت: با انجام درست وظایف مسئولان مشکلات این چنینی در جامعه کمتر می‌شود. اما عده‌ای نیز پدیده زباله‌گردی در شهرکرد را به عدم تفکیک مواد قابل بازیافت ربط می‌دهند.

محمدرضا محمدیان با اشاره به اینکه تفکیک زباله از اوایل خردادماه سال 96 در شهرکرد آغاز شد، گفت: این طرح به دلیل مشکلات و کارشکنی‌های متعدد و ضرردهی پیمانکار در اوایل سال 97 متوقف شد.

وی با بیان اینکه در قرارداد پیمانکار جمع‌آوری و تفکیک به صورت تجمیع ذکر شده بود، افزود: جمع‌آوری زباله از سطح شهر نیز به دلیل مشکلات اقتصادی برای این شرکت ضررده است و احتمالاً تا اواخر امسال متوقف می‌شود.

برگزاری مناقصه و مزایده تفکیک زباله در شهرکرد

معاون خدمات شهری شهرداری شهرکرد اضافه کرد: با ارسال نامه‌ای به شورای شهر مراحل قانونی کار را برای برگزاری مناقصه و مزایده تفکیک زباله در شهرکرد انجام می‌دهیم.

محمدیان با اشاره به اینکه عدم تفکیک زباله در سطح شهر، مسیری برای جمع‌آوری مواد قابل بازیافت از درون زباله‌ها فراهم کرده است، ادامه داد: دفن زباله‌های قابل تفکیک مانند پلاستیک در خاک به دلیل عدم تجزیه، آلودگی محیط را برای آیندگان در پی دارد.

با پیگیری‌های انجام شده هیچ یک از دستگاه‌های مربوطه مانند بهزیستی، کمیته امداد خمینی(ره) چهارمحال و بختیاری و شهرداری شهرکرد خود را مسئول رسیدگی به مسئله زباله‌گردی در این شهر ندانست.

رسیدگی به وضعیت معیشت مردم به ویژه در روزهای پایانی سال با وجود آمار بالای بیکاری و چرخ لنگ صنعت و تولید در استان محرومی مانند چهارمحال و بختیاری نیاز به همفکری و اقدام جهادی مسئولان در سطح ملی و استانی دارد.

زباله‌گردی نه تنها چهره مناسبی برای هیچ شهری ندارد بلکه کرامت انسانی و عدالت اجتماعی را در جوامع مختلف از بین می‌برد.

گزارش از نسترن کریم‌زاده

انتهای پیام/ح

R41350/P/S6,54/CT7

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: سهام عدالت فروش خرید

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۳۹۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پرونده جریمه ریالی مشمولان غایب بسته شد
 • سوداگری ۴۲ هزار میلیاردی بانک‌های دولتی / ۸ بانک دولتی ۱۶۱ شرکت دارند
 • بسته شدن پرونده جریمه مشمولان غایب بالای ۸ سال
 • پایان پرونده جریمه مشمولان غایب بالای ۸ سال
 • پرونده جریمه مشمولان غایب بالای ۸ سال بسته شد
 • پرونده جریمه مشمولان غایب بالای ۸ سال بسته می‌شود
 • پرونده جریمه مشمولان غایب بالای هشت سال در سال جدید بسته شد
 • مشمولان، به جای اول اسفند، روز ۴ اسفند به مراکز آموزش مراجعه کنند
 • مزایده تمامی سهام بانک سپه در «وامید»
 • راه‌اندازی پرواز مستقیم تبریز-باکو/رشد مبادلات تجاری ایران و جمهو
 • اطلاعیه ناجا درباره مشمولان متقاضی شرکت در آزمون دکتری
 • اطلاعیه ناجا درباره مشمولان متقاضی شرکت در آزمون سراسری دکترای تخصصی
 • بانک سپه تمام سهام خود را به مزایده گذاشت
 • قابل توجه مشمولان کارشناسی ارشد اعزامی اول اسفند ماه
 • اطلاعیه سازمان نظام وظیفه درباره مشمولان ارشد
 • سهام بانک سپه در شرکت امید واگذار می‌شود
 • جزئیات پیشنهاد سازمان بورس برای آزاد سازی سهام عدالت
 • اطلاعیه سازمان نظام وظیفه درباره مشمولان کارشناسی ارشد اعزامی اول اسفند ماه
 • اعزام به خدمت سربازی مشمولان کارشناسی ارشد به تعویق افتاد