به گزارش پارس نیوز،  ولایتی در نشست دستاوردهای ۴۰ سال سیاست خارجی ایران:

 علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل در نشست «دستاوردهای چهل سیاست خارجی ایران» مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه که امروز 23 بهمن ماه برگزار شد، گفت : اصل کلی که در همه دوره ها و البته با برنامه های متفاوت در سیاست خارجی بر آن تکیه شده است عزت، حکمت و مصلحت است.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل در این نشست که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان، منوچهر متکی وزیر اسبق امور خارجه، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سفرا و رؤسای نمایندگی‌های سیاسی و بین‌المللی و جمعی از مدیران و کارشناسان وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند، ضمن تبریک فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب با اشاره به این که «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» در چهار دهه گذشته عنوانی عمومی و فراگیر است و تاکید بر این که اصل کلی که در همه دوره‌ها و البته با برنامه های متفاوت در سیاست خارجی «عزت، حکمت و مصلحت» است افزود: عزتمندی افزون بر آنکه یک اصل اسلامی است، یکی از ویژگی های تاریخی ملت ایران است. سیاست خارجی که در همه حال باید برآورد از افکار عمومی داخل کشور باشد و در جهت تحقق آمال این ملت عمل کند نمی تواند عزتمندی این ملت را در نظر نگیرد.

وی به عزتمندی در کنار واژه اقتدار اشاره و تاکید کرد: شاید مهمترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته در کنار عزتمندی، اقتدار باشد. نظامی مقتدر که با تکیه بر توانایی های ملت شریف ایران توانسته است بدون اتکاء بر هیچ قدرت خارجی در برابر توطئه های پایان ناپذیر نظام سلطه و به ویژه ایالات متحده آمریکا ایستادگی کند.

ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود و در تعریف سیاست خارجی عزتمند و مقتدر به کلید واژه های « ملت، مقاومت و محیط پیرامونی » اشاره و افزود: ملت بزرگ ایران، خود به وجود آورنده این انقلاب و پاسدار آن است و در هنگامه مشکلات بزرگ، راه درست را درمی یابد ملت ایران با دقت و تیزبینی منافع ملی خود را پاس می دارد.

رئیس هیئت امناء و موسس دانشگاه آزاد اسلامی به شرایط خطیر کنونی اشاره و گفت: انسجام این ملت و صیانت از وحدت آن یک وظیفه شرعی، اخلاقی، وجدانی و ملی است و پس هر ندائی که بخواهد به وحدت آسیب وارد کند، با عکس العمل تند ملت مواجه خواهد شد و لذا انتظار مردم از نخبگان پرهیز از ورود به هر مبحثی است که بخواهد با اختلاف افکنی «امید» مردم ایران را هدف قرار دهد.

ولایتی مقاومت در برابر رفتار ظالمانه و مستکبرانه نظام سلطه، به ویژه آمریکا را تنها راه پیش رو دانست و تاکید کرد: تحریم و محاصره ظالمانه و غیر قانونی آمریکا و رفتار ناپسند اروپا از سوی ملت ایران پذیرفته نیست.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی به تشریح محیط پیرامونی هم پرداخت و افزود: ما در منطقه ای زندگی می کنیم که به جرأت می توان آن را سیاسی ترین و پر چالش ترین منطقه جهان دانست. تحولات منطقه تأثیر مستقیمی بر موازنه قوا در جهان و نظام بین المللی دارد و آمریکا و رژیم صهیونیستی، با بهره‌گیری از همه امکانات کوشیده اند تا هژمونی خود را بر این منطقه حاکم کند، اما این تلاش در برابر سد بزرگی به نام ملتهای منطقه ناکام مانده است.

 

منبع: پارس نیوز

خبر بعدی:

فاصله بين عملکرد و برنامه،مهم ترين مانع عدم تحقق سياست هاي رهبري است

خبرگزاري آريا- قائم مقام اسبق وزارت نيرو تصريح کرد: آنچه دولت را از مسير تحقق سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري دور کرده است فاصله ي فاحش بين عملکرد و برنامه هاي اوست.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از راديو گفت و گو، مهندس عليرضا دائمي، قائم مقام اسبق وزارت نيرو گفت: اگر بخواهيم بگوييم کشور از لحاظ زير ساخت ها و توسعهي صنعت رشد کرده قطعا اينگونه بوده است ضمن اينکه آمار و ارقامي که توسط مجموعه هايي نظير بانک جهاني و صندوق جهاني پول منتشر مي شود نشان دهنده ي رشد ايران طيّ دهه هاي گذشته است لذا بعنوان خبري قطعي مي توان آن را پذيرفت.
وي خاطر نشان کرد: نصب نيروگاه هاي ما در آستانه ي انقلاب اسلامي 8 هزار مگا وات بوده در حالي که اکنون به 80 هزار مگا وات رسيده است.
دائمي افزود: ما امروز مدعي هستيم که تمام مناطق کشور زير پوشش آب و برق است و نيز تمام روستاهاي بالاي 10 خانوار (روستاهاي فصلي) به آب و برق دسترسي کامل دارند.
قائم مقام اسبق وزارت نيرو،متروي شهر تهران را طولاني ترين مترو در مقايسه با ابر شهرهاي دنيا خواند و تصريح کرد: در خصوص ساير صنايع مهم و زير ساختي کشور نيز پيشرفت داشته ايم به عنوان مثال اخيرا سيلابي در استان خوزستان به راه افتاد که اگر مخازن سدهايي که بعد از انقلاب احداث شدند را در اختيار نداشتيم با فاجعه اي بزرگ روبرو مي شديم.
دائمي با تصريح اين مطلب که تحقق رشد کشور دستاوردي انکار ناپذير است افزود: ايران حداقل حدود 4 الي 5 درصد در هر سال رشد داشته است اما نکته ي اصلي اينجاست که آيا ما بايد از شرايط موجود رضايت داشته باشيم؟
قائم مقام اسبق وزارت نيرو بيان داشت: پاسخ ما به اين سوال اصلا مثبت نيست زيرا توقع مردم بيش از اين آمار و ارقام است کما اينکه برنامه هاي کل کشور و نيز دولت محترم بيش از اينها بوده است.
وي اذعان کرد: ما در برنامه ي ششم و افق 1404 رشد 8 و 6 دهم درصدي را پيش بيني کرده بوديم در صورتي که متوسط رشد کشور در حال حاضر صرفا 4 درصد مي باشد.
عليرضا دائمي ضمن تاکيد بر اينکه ما از رشد مورد انتظار بسيار عقب هستيم خاطر نشان کرد: حال و هواي اقتصاد کشور اصلا خوب نيست و اين در حالي است که دولت وابستگي شديدي به اقتصاد نفتي دارد البته حجيم و بزرگ بودن دولت را نيز نمي توان از خاطر برد.
وي اقتصاد ايران را کاملا دولتي توصيف کرد و افزود: هنوز خيلي کار در کشور هست که بايد انجام داد و اگر بخواهيم موانع موجود بر سر راه دولت در اجراي سياست هاي ابلاغي را برشماريم تطابق برنامه و عملکرد موضوع بسيار مهمي به نظر مي رسد.
قائم مقام سابق وزارت نيرو در راديو گفت و گو گفت: من اعتقاد ندارم که دولت به تنهايي مي توانست از موانع تحقق سياست ها عبور کند زيرا بعنوان مثال در مجلس شوراي اسلامي اينطور نيست که طرح هاي عمراني ما به صرف پيشنهاد دولت جلو برود.
مهندس دائمي با بيان اينکه نگاه کاملا منطقه اي در جو مجلس شوراي اسلامي حاکم است اظهار داشت: ما عملا نسبت به اجراي سياست هاي ابلاغي شکاف داريم ضمن آنکه در زمينه هاي مباحث انساني و نيز استفاده از منابع طبيعي(نظير آب،زمين،هوا،معادن و...) با سياست هاي ابلاغي منطبق نيستيم لذا بايد به تحولي در رفتار مديريت اقتصادي کشور صورت گيرد.
قائم مقام اسبق وزارت نيرو در پايان اظهارات خود اذعان کرد: اگر اقتصاد ما مبتني بر توليد داخل و عدم وابستگي به خارج بود امروز با کاهش صادرات نفتي و افزايش قيمت ارز نبايد صنايع کشور با فزايش قيمت بسيار جدي روبرو مي شد لذا هنوز آن وابستگي مضر از گُرده ي اقتصاد بيمار ايران برداشته نشده است.

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: سیاست خارجی رهبر معظم انقلاب وزارت امور خارجه رهبر معظم انقلاب امور بین الملل انرژی امور خارجه جمهوری اسلامی ملت ایران جمهوری اسلامی ایران ایران ایالات متحده آمریکا مشکلات دانشگاه آزاد اسلامی نخبگان مردم ایران رهبر معظم جهان امور خارجه رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست خارجی مشکلات ملت بزرگ ایران پارس پارس نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.parsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۰۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا منتشر شد
 • نباید از سیاست انگلستان غفلت کرد/ باید قضاوتی مستند داشته باشیم
 • غرب‌زده‌ها می‌گویند رابطه جنسی دختر دبستانی ایرادی ندارد، فقط به او لوازم بهداشتی بدهید که ایدز نگیرد
 • آموزش و پرورش البرز به اسم اصلاح طلبی در چرخه فساد قرار نگیرد/ الگوی 2030 با راهبرد گام دوم انقلاب برای جوانان در تضاد است
 • پایبندی ما به برجام به اراده و خواست مردم ما بستگی دارد/ اروپا در حال حاضر هیچ نفتی از ما نمی خرد/ اکثر مردم ما از سیاست های دولت در سوریه راضی اند
 • دلار ۴۲۰۰ برای واردات کالا‌های اساسی جلوی افزایش تورم را نگرفت/ سیاست ارزی دولت، پشت جبهه‌های تولید داخلی را زمین می‌زند/ نتیجه ارز دولتی؛ رانت، فساد و زیرمیزی است
 • رحیم‌پور ازغدی: غرب‌زده‌ها می‌گویند رابطه جنسی دختر دبستانی ایرادی ندارد، فقط به او لوازم بهداشتی بدهید که ایدز نگیرد!
 • دلایل ناکامی مشتریان خارجی بورس نفت/نبود حساب ارزی، چالش اصلی
 • برخورد تشریفاتی با بیانیه مقام معظم رهبری صورت نگیرد
 • جای دادگاه حقوقی دو در تشکیلات قضایی ما خالی است/ دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
 • سیاست گذاری واقعی به دنبال تعامل نهادهای حاکمیتی است
 • روحانیت متعهد، به خون سرمایه‌داران زالوصفت تشنه است و هرگز با آنان سر آشتی نداشته و نخواهد داشت
 • در آرزوی برکناری روحانی| طرح تازه مخالفان تندروی دولت علیه رئیس‎جمهور، نیامده متوقف شد
 • رضاشاه یک ملی‌گرای غیروابسته بود یا با نقشه خارجی به قدرت رسید؟
 • سیاست‌های بانکی ضد اقتصاد مقاومتی است
 • علمای اصیل اسلام هرگز زیر بار سرمایه‌داران و پول‌پرستان و خوانین نرفته‌اند
 • عزتمندی ایران اسلامی آرزوی همه شهداست
 • انگلیسی‌ها رضاخان را به عنوان یک عامل دست‌نشانده بر سرِ کار آوردند تا کار مورد نظر آنها را انجام دهد
 • کارگران خارجی، قربانیان اقتصاد بیمار عربستان