بیماری دیابت ناشی از عدم توانایی بدن در کنترل قند خون است، چیزی که معمولاً توسط هورمون انسولین انجام می‌شود.

تحقیقات بی‌شماری برای ردیابی مشکل عدم توانایی تولید انسولین توسط سلول‌های بتای معیوب موجود در لوزالمعده (پانکراس) و درمان این بیماری انجام شده است و دانشمندان همواره در پی کشف راه‌های بالقوه برای بازگرداندن عملکرد این سلول‌ها هستند.

دانشمندان در حال حاضر به یک پیشرفت امیدوارکننده در این زمینه دست یافته‌اند و فناوری جدیدی را معرفی کرده‌اند که سلول‌های بنیادی را با استفاده از یک مرحله غالباً نادیده گرفته شده در بلوغ آن‌ها به سلول‌های بتای ترشح کننده انسولین تبدیل می‌کند.

به نظر می‌رسد که عملکرد ناقص سلول‌های بتا در پانکراس موجب یکی از مهم‌ترین انواع دیابت یعنی نوع ۱ و عدم تولید انسولین مورد نیاز بدن برای حفظ سطح قند در خون است.

بیماران مبتلا به این مشکل مجبور هستند مدام سطح قند خون خود را اندازه‌گیری کنند و تزریق انسولین انجام دهند، اما این کار سخت و ناراحت‌کننده است.  
یک راه دیگر پیوند پانکراس است، اما یافتن این عضو آسان نیست. به گفته دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا سن‌فرانسیسکو (UCSF)، از ۱.۵ میلیون مبتلا به دیابت نوع ۱ در آمریکا سالیانه تنها حدود ۱۰۰۰ نفر پیوند لوزالمعده را دریافت می‌کنند و بیماران پیوندی هنوز هم برخی عوارض و نارسایی را تجربه می‌کنند؛ بنابراین توسعه منابع مصنوعی سلول‌های بتا ضرورت مهمی برای درمان دیابت است و پیشرفت‌های هیجان انگیزی نیز در این زمینه اتفاق می‌افتد که شامل توسعه پانکراس مصنوعی که اخیراً توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید شده و فناوری‌های جدیدی است که می‌تواند سلول‌های بتا را در مقادیر زیادی تولید کند.

تیم محققان به دنبال تولید مقادیر قابل توجهی از سلول‌های بتای سالم هستند که بعداً بتوانند به بیماران پیوند زده شوند و از سلول‌های بنیادی به عنوان نقطه شروع استفاده می‌کنند. اما در به بلوغ رساندن این سلول‌ها با مشکل مواجه بودند.

در حال حاضر محققان معتقدند که توانسته‌اند این قفل را بشکنند و بر این مشکل چیره شوند. آن‌ها از یک فرآیند طبیعی الهام گرفتند که به موجب آن سلول‌های بتای پانکراس خوشه‌هایی به نام جزایر لانگرهانس را تشکیل می‌دهند.

دانشمندان این فرآیند را بازسازی کرده و سلول‌های بتا را به صورت دستی به حالت خوشه‌ای مرتب کردند و آن‌ها را به موش‌های سالم منتقل کردند. سپس مشاهده کردند که این سلول‌ها در عرض چند روز بالغ شده و درست مثل سلول‌های سالم در واکنش به سطوح قند خون شروع به تولید انسولین کردند.  
در تحقیقی مشابه، اما جداگانه در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس در ماه گذشته، دانشمندان به یک پیشرفت مشابه برای تولید سلول‌های بتای بالغ که انسولین را در عرض چند روز ترشح می‌کنند، دست یافتند. آن‌ها این کار را با رشد سلول‌ها با عوامل مختلف رشد انجام دادند.

به گفته محققان تولید این سلول‌ها و دیدن موفقیت آن‌ها در مدل‌های حیوانی با استفاده از آن در انسان بسیار متفاوت است. به همین دلیل دانشمندان در حال حاضر با مهندسین زیست‌شناسی و کارشناسان ویرایش ژن در پی انتقال این روش به بیماران و بدون نیاز به دارو‌های سرکوب سیستم ایمنی هستند.

این تحقیق در مجله Nature Cell Biology منتشر شده است.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سردار سلامی در جزایر سه‌گانه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد ما از دفاعی به تهاجمی تغییر می‌کند

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأکید کرد: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر وضعیت داده و همه ظرفیت‌های ما سراسرتهاجمی می‌شوند.  به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو به نقل از سپاه‌نیوز، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جریان بازدید و ارزیابی میزان آمادگی‌های دفاعی نیرو‌های مستقر در جزایر سه‌گانه و منطقه دریایی نازعات در خلیج فارس، با تاکید بر اشراف اطلاعاتی و آمادگی مطلوب یگان‌های دریایی سپاه در صیانت از امنیت آب‌های سرزمینی ایران اسلامی گفت: منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز و جزایر و سواحل مربوط به آن نه‌تن‌ها برای ایران بلکه برای همه جهان، منطقه‌ای حساس و حیاتی بوده و جزء لاینفک اقتصاد جهانی به شمار می‌رود.

وی افزود: در عین حال این منطقه برای کشور بزرگ ایران، یک مفهوم دفاعی مطلق و کاملی دارد و ما برای دفاع از منافع حیاتی و مرز‌های آبی و هوایی خود در این منطقه و جزایر و سواحل، گسترش دفاعی قدرتمندی را از نیرو‌های زمینی، دریایی و هوافضا شکل دادیم و از ذخایر و ظرفیت‌های تهاجمی فوق‌العاده بالایی نیز برخوردار هستیم.

فرمانده کل سپاه حضور نیرو‌های فرامنطقه‌ای در خلیج فارس به بهانه حساسیت آن را موجب گسترش ناامنی و برهم خوردن ترتیبات امنیتی منطقه دانست و تأکید کرد: جمهوری اسلامی به عنوان یک قدرت بزرگ مستقل بر تمامی پهنه منطقه شمال خلیج فارس و دریای عمان برای دفاع از تمامیت ارضی، سیادت دریایی و امنیت آسمان خود، اِشراف و تسلط دارد و ما به نیابت از ملت ایران در تمامی عرصه‌ها گسترش دفاعی داریم.

سرلشکر سلامی هدف از بازدید مناطق دریایی نازعات را ارزیابی آمادگی نیرو‌های دفاعی و ظرفیت‌های تهاجمی مستقر در مقر‌ها و قدردانی از مجاهدت‌های مخلصانه و فداکارانه فرماندهان و رزمندگان دریادل توصیف و تصریح کرد: بی شک این آمادگی‌ها و ظرفیت سازی‌های دفاعی و تهاجمی پیام‌های واضح و روشنی دارد و در مقاطعی از زمان به شکل عملی توسط دشمنان ملت ایران دریافت شده است.

فرمانده کل سپاه دستگیری تفنگداران دریایی و انهدام پهپاد‌های متجاوز دشمن را از مصادیق لمس اقتدار و اراده بزرگ فرزندان ملت ایران که برای بدخواهان میهن اسلامی اتفاق افتاده است، قلمداد و بیان داشت: سیادت و سیطره نیرو‌های رزمنده و مدافع حریم ایران اسلامی در دریا و در جریان کشتیرانی، جریان انرژی، جریان تجارت و تامین امنیت آن واقعیتی اثبات شده و انکارناپذیر است که منجر به احساس امنیت و آرامش دل انگیز همه مردم منطقه و قوت قلب جهان اسلام شده است.

وی در ادامه با اشاره به راهبرد دفاع - تهاجم و تبیین سطح و عمق ویران گری ناشی از "ضربه اول" و دشمنان در هنگام تهدید و تعرض عملی احتمالی، تأکید کرد: بسیار طبیعی است که ما در استراتژی، دفاعی عمل می‌کنیم؛ یعنی آغازگر و شروع‌کننده هیچ جنگی نیستیم، اما در تاکتیک وضعیت کاملاً معکوس است و در صورتی که خطایی محاسباتی از سوی دشمنان سرزند، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر وضعیت داده و همه ظرفیت‌های ما سراسر تهاجمی می‌شوند.

سرلشکر سلامی با برحذر داشتن اتاق‌های فکر و جنگ جبهه دشمن از طراحی هرگونه ماجراجویی و شیطنت ضد ملت ایران و تأکید بر آمادگی‌های خدشه‌ناپذیر آحاد نیرو‌های مسلح کشور به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دفاع همه جانبه و پیروزمندانه از امنیت و منافع ملی کشور، گفت: ارتقای قابلیت‌ها برای تغییر سریع از استراتژی دفاعی به استراتژی تهاجمی با فراهم‌سازی همه پیش فرض‌ها و الزامات آن واقعیتی است که طراحی و در صورت نیاز و ضرورت گسترش نیرو‌ها را نیز بر اساس آن انجام خواهیم داد.

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: علم و فناوری دیابت

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۰۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • میزان خسارات آتش سوزی در میدان حسن آباد/آخرین وضعیت گونه های جانوری جزایر کبودان و اشک/ آغاز عملیات بازگشت زائران حج به ایران از ۲۶ مرداد
 • آینده روشن تشخیص سرطان با هوش مصنوعی
 • مطالعه امکان سنجی توسعه جزایر مصنوعی در دریای خزر از سوی جمهوری آذربایجان
 • تولید پماد ایرانی که سلول‌های مرده را از زخم خارج می‌کند
 • آخرین وضعیت گونه های جانوری جزایر کبودان و اشک/ با مشکل گونه های مهاجم در جزایر کبودان و اشک رو به رو هستیم
 • آشنایی با خواص پیاز در مقابله با سرطان
 • درمان دیابت در محل کار/ رهایی از حساسیت‌های فصلی با نوشیدن چای بابونه/ غول رقابت در مدارس ابتدایی
 • درمان نابینایی با سلول های بنیادی
 • درمان نابینایی با سلول های بنیادی در مالزی
 • DNA از سلول گیاهی در دانشگاه بیرجند استخراج شد
 • برگزاری دوره توانمند سازی سرگروه‌های شبکه خوشه‌ای عفاف و حجاب در قزوین
 • محققان اصفهانی موفق به ساخت سلول‌های خورشیدی پربازده و ارزان قیمت شدند
 • رابطه سلول‌های بنیادی مغناطیسی در ترمیم غضروف
 • کشف راهی جدید برای هدایت سلول های بنیادی به بافت قلبی
 • محققان دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به ساخت نسل جدید سلول‌های خورشیدی پربازده و ارزان قیمت شدند
 • ابتلای ۱۰ درصد از کردستانی‌ها به بیماری دیابت
 • استخراج DNA از سلول گیاهی در دانشگاه بیرجند
 • تاثیر شگفت انگیز درد بر روی حافظه/ آینده‌ای روشن پیش‌روی محصولات سلول‌های بنیادی قرار دارد
 • بیش از ۹۰درصد بیماران دیابتی مبتلا به دیابت نوع ۲هستند