آیت الله غرویان در نشست چالش‌های انقلاب اسلامی در دهه پنجم، به تشریح قرائت امام خمینی (ره) از اسلام و وضعیت کنونی ما در مواجهه با علم و تکنولوژی پرداخت.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، آیت الله غرویان در نشست «بررسی چالش‌های انقلاب اسلامی در دهه پنجم» در پاسخ به این سوال که منظور از اسلامیت در انقلاب اسلامی چه بوده است؟ اظهار کرد: «اسلامیت، پیاده‌کردن اسلام در جهان‌بینی و فلسفه و احکام و اخلاق «حکمت عملی» است؛ و اسلام شامل اخلاق، احکام، آداب، فلسفه و جهان‌بینی توحیدی است.

این‌ها زیر بنای مکتب اسلام است و بر این جهان‌بینی ایدئولوژی‌ای مبتنی است که حالت دستوری دارد و به دو بخش فقهی و اخلاقی تقسیم می‌شود. در بعد از انقلاب تلاش بر این بوده است که جهان‌بینی توحیدی به عنوان زیربنا و ایدئولوژی در بعد فقه و اخلاق پیاده شود و به طور خلاصه منظور از اسلامیت پیاده‌شدن اسلام در همه ابعاد بوده است.»

ساختار جمهوری اسلامی بر پایه قرائت امام خمینی (ره) از اسلام

غرویان در ادامه به اجتناب‌ناپذیر بودن قرائت‌های مختلف از اسلام اشاره کرد و بیان داشت: «در دوره معاصر قرائت‌های متفاوتی از اسلام مانند قرائت دکتر سروش، آیت‌الله مصباح، آیت‌الله جوادی و ... وجود داشته که این قرائت مختلف گریزناپذیر هستند. امام خمینی (ره) نیز قرائتی از اسلام و فلسفه داشتند که بر اساس آن ولایت فقیه را که ریشه در فلسفه و عرفان داشت مطرح کردند و بر اساس این قرائت از اسلام، مردم اسلام را پذیرفتند و جمهوری اسلامی را تشکیل دادند.»

غرویان در ادامه به فراز و فرود جمهوری اسلامی در بُعد عدالت، آزادی و اخلاق اشاره کرد و بیان داشت: «در این ابعاد در بعد از انقلاب فراز و نشیب داشته‌ایم. به عنوان مثال در هشت سال پیش در کشور آزادی بسیار کم و فضا امنیتی شده بود، که این به طرز فکر روسای جمهور برمی‌گردد؛ یا در مورد عدالت اقتصادی و اجتماعی ما پیشرفت خیلی کمی داشته‌ایم و عدالت مورد توقع محقق نشده است؛ در مورد اخلاق نیز افت جدی داشته‌ایم و در ده سال اخیر نیز بداخلاقی بیشتر شده و فضای کشور را رنج‌آور کرده است، که علت آن هم غلبه سیاست بر اخلاق بوده است.»

استقلال در فکر، بزرگترین دستاورد انقلاب

غرویان به بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی نیز اشاره کرد و افزود: ما بعد از انقلاب در شعار استقلال به استقلال فکری رسیدیم که این بزرگترین دستاورد انقلاب است؛ به این معنی که زیر یوغ فکر دیگران نیستیم.

آینده جمهوری اسلامی بسته به مواجهه ما با علم و دین است

غرویان در پایان صحبت‌های خود به عبارتی از وایت‌هد به نقل از کتاب علم و دینِ ایان باربور اشاره کرد و افزود: «همانطور که وایت‌هد معتقد است من نیز بر این عقیده‌ام که آینده جهان بسته به این است که ما با علم چه می‌کنیم و با دین چه می‌کنیم. علم و دین تمام زندگی ما را در اختیار دارند. رفتار‌های روزمره ما برخاسته از نگاه دینی ماست و زندگی با علم و تکنولوژی اداره می‌شود. آنچه که در این مواجهه باید به فکرش باشیم این است که قرائت‌های دینی خود را با علم و تکنولوژی هماهنگ کنیم و بتوانیم ارزش‌های دینی و اخلاقی خود را در حین استفاده از آن‌ها حفظ کنیم. ما در دهه پنجم انقلاب باید تکلیف خود را با علم و تکنولوژی جهان جدید روشن کنیم.»

منبع: خبرگزاری دانشجو

خبر بعدی:

شیوه محاسبه بدهی های شهرداری مبنای علمی ندارد/ اعلام می کنم نسبت ها و اعدادی که به عنوان سرفصل بدهی ها اعلام شده یک دروغ بزرگ است/ شورای پنجم تبدیل به باشگاه سیاسی شده است

مرتضی طلایی درباره میزان بدهی های اعلام شده توسط شهرداری جدید گفت: این شیوه محاسبه بدهی های اعلام شده توسط شورای شهر و مدیریت شهری یک شیوه عجیب و غریب است که مبنای علمی ندارد و میزان بدهی شهرداری به شیوه علمی در زمان خودش بررسی و اعلام شده است.

مرتضی طلایی عضو سابق شورای شهر تهران در گفت و گو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا درباه میزان دقیق دیون شهرداری تهران گفت: میزان بدهی شهرداری در سال آخر شورای چهارم توسط معاونت اداری مالی شهرداری وقت در صحن شورا با حضور رسانه ها ارائه و منتشر شد که قابل مراجعه و پیگیری است اما نکته اینجاست که باید سوال شود چرا این دوگانگی در اعلام میزان بدهی وجود دارد.

وی نحوه محاسبه بدهی توسط شورای پنجم و شهرداری جدید را غیرعلمی دانست و افزود: ایراد وارد به اعضای شورای پنجم  نحوه محاسبه بدهی های شهرداری  است. دوستان به طور مثال تسهیلات دریافتی شهرداری تا پایان دوره پرداخت را جزو بدهی ها می آورند؛ برآورد هزینه پروژه نیمه کاره شهری تا پایان اتمام آن را جزو بدهی ها می آورند؛ این شیوه محاسبه بدهی های اعلام شده توسط شورای شهر و مدیریت شهری یک شیوه عجیب و غریب است که مبنای علمی ندارد درحالی که میزان بدهی شهرداری به شیوه علمی در زمان خودش بررسی و اعلام شده است. اگر کسی مدعی این است که گزارش مستند شورای چهارم درباره دیون شهرداری خلاف واقع است از طریق مراجع قانونی پیگیری کند.

طلایی درباره بدهی شهرداری به پیمانکاران هم گفت: زمانی که آقای قالیباف هم شهرداری را تحویل گرفت بدهکار بوده است. همیشه یک تعهداتی در شهرداری برای آینده به طور طبیعی ایجاد می شود و این فقط مخصوص این سازمان نیست، تقریبا همه دستگاه ها تعداتی را برای سازمان مربوطه ایجاد می کنند، اگر قرار باشد که کاری انجام دهند. در همان زمان شورای چهارم، میزان بدهی ها به پیمانکاران فهرست شده است. بنده به عنوان عضوی از اعضای شورای چهارم این نسبت ها و اعدادی که به عنوان سرفصل بدهی ها اعلام شده را قبول ندارم و اینطور نیست.

عضو سابق شورای شهر درباره رویکرد دوگانه شورا در برخورد با گزارش های نهادهای رسمی گفت: وقتی یک مرجع رسمی در صحن یک نهاد رسمی گزارش مستندی ارائه می دهد مبنی براینکه دیون شهرداری تا این زمان چه میزان است نمی توان آن را مخدوش کرد. بعد نکته جالب اینجا است وقتی آقای قالیباف که این میزان بدهی به وی مربوط می شود، درباره این میزان بدهی اعلام می کند که دروغ است، رئیس شورای پنجم آن را زیر سوال بردن  جایگاه نهاد رسمی می داند.

وی درباره چرایی عدم انتشار مستندات گزارش شورای پنجم از دیون شهرداری گفت: این چه نوع روشی است؛ آنجایی که از آنها می خواهند سند ارائه دهند با فرار رو به جلو امتناع می کنند و علت عدم انتشار مستندات را عدم ایجاد ناامنی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی دانسته اند. چطور اعلام این میزان بدهی برای بخش خصوصی ابهام و تردید ایجاد نمی کند؟! وقتی از علت اعلام این میزان بدهی سئوال می شود می گویند به نفع شهر است، بعد که گفته می شود جزییات و اسناد این میزان بدهی را رسانه ای کنید اعلام می کنند که به نفع شهر نیست. این برخورد دوگانه تعجب آور است. من فکر میکنم این نوع حرف زدن و خبرسازی از نگاه رسانه ها خیلی روشن و شفاف است و کاملا معلوم است که هدف این دوستان فرافکنی و فرار از پاسخگویی است.

طلایی علت طرح این مسائل حاشیه ای در تهران را سیاسی کاری دانست و افزود: آقای قالیباف گفته است که دروغ بزرگ است، بنده هم اعلام می کنم که این عدد بدهی یک دروغ بزرگ است. تحلیل من این است که این دوستان دو سال است که شهر را تعطیل کردند، توان کار ندارند، سرگرم بازی های سیاسی هستند، مجادلات و سهم خواهی هایی که در فضای داخلی خودشان وجود دارد، همه اینها مجالی برای کار کردن و مجالی برای اینکه به شهر برسند باقی نگذاشته است. وقتی حرفی برای تعطیلی شهر ندارند، گذشته را به چالش می کشند.

عضو سابق شورای شهر با بیان اینکه شهرداری در زمان قالیباف هم با همین بودجه اداره می شد اظهارکرد: همان روزهای اول یکی اعضای شورا در پاسخ یکی از شورایاری ها که شماره همراه وی را برای هماهنگی در خارج وقت اداری خواسته بود گفت که شماره همراه من مخصوص ساعت اداری است، یا اینکه یکی دیگر از اعضا گفته بود که کارشناس از خارج بیآوریم. امثال این حرف ها دلایل خوبی است برای آنکه نشان دهد شورای پنجم به جای اینکه وقتش را صرف کار و خدمت به مردم بکند تبدیل به یک باشگاه سیاسی شده است.

وی درباره میزان دیون دولت به شهرداری هم گفت: میزان این دیون در همان گزارش سال آخر شورای چهارم مطرح شد که اسناد آن هم موجود است. دوستان اصلاح طلب ما در شورای چهارم هم همان زمان وقتی مدعی پرداخت بدهی های دولت می شدیم بلافاصله توجیه می کردند. این یک سیاست است که توسط اصلاحطلب ها دنبال می شود. آقایان چون خودشان را از دولت می دانند و دولت را از خودشان می دانند، در نتیجه نمی خواهند دولت موردسوال واقع شود که منجر به دلخوری دولت از آنها بشود.

انتهای پیام/

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

جزئیات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه ۹۷

کلیدواژه: امام خمینی آیت الله غرویان آیت الله مصباح عبدالکریم سروش دین و علم

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۰۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بن سلمان: هند و عربستان چالش‌های یکسانی در مواجهه با تروریسم دارند
 • گزارش‌های کمیسیون شاهنشاهی آئینه فساد سیستماتیک است
 • مبانی متن‌شناختی مواجهه با قرآن کریم در راستای تولید علوم انسانی‌ اسلامی
 • راهکارهای روانشناسانه در مواجهه با بازی‌های رایانه‌ای
 • تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین
 • بررسی چالش های انقلاب اسلامی و اقتصاد تعاونی
 • انقلاب پُرشکوه ملّت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است، تنها انقلابی است که یک چلّه‌ی پُرافتخار را بدون خیانت به آرمان‌هایش پشت سر نهاده
 • مواجهه کشتی جنگی اسپانیایی با قایق‌های انگلیسی در جبل الطارق
 • بهره‌مندی از ظرفیت جوانان در دهه پنجم انقلاب
 • چسبندگی مسئولین بر کرسی‌های حاکمیتی، مانعی بر‌سر راه نسل جوان/ دهه پنجم انقلاب مختص جوانان است
 • رهبری با استیضاح رئیس جمهوری موافق نیستند/این طرح به ضرر کشور است
 • آمادگی دستگاه ها برای مواجهه با بارش های شدید باید تقویت شود
 • سطح آمادگی برای مواجهه با سیلاب های احتمالی باید تقویت شود
 • نشست دهه پنجم انقلاب؛ تمدن نوین اسلامی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار می شود
 • نقاشی اشر؛ سرخوشی‌های پست‌مدرن
 • نخبگان در دهه پنجم انقلاب پیشگام باشند
 • آن‌چه در همایش «ادبیات معاصر ایران» گذشت
 • مواجهه با بیانیه انقلاب به چند همایش و شعار ختم نشود
 • فیلم/ شکست در مواجهه با این مردم قطعی است