بندرعباس - ایرنا-فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی گفت: سال آینده تعدادی ناو‌های موشک انداز و زیر دریایی به مجموعه منطقه دوم نیروی دریایی ولایت جاسک اضافه می ‌شود.

به گزارش ایرنا، امیر دریادار حسین خانزادی روز سه شنبه در مراسم بهره برداری از طرحهای عمرانی در جاسک هرمزگان افزود: با اضافه شدن این تجهیزات بخش آمایشی نیروی دریایی جاسک تکمیل می‌شود.
وی با بیان اینکه در ساخت تجهیزات و تسهیلات بطور کامل خودکفا شده‌ایم، تصریح کرد: این نشان می ‌دهد که تحریم‌ها هیچ تاثیری ندارند و ما آنها را زیر پا گذاشته‌ ایم.
وی با اشاره به حماسه آفرینی مردم در راهپیمایی 22 بهمن ماه ، افزود: ایران اسلامی در زیرفشارهای اقتصادی و فرهنگی رشد بی نظیری داشته و این جهش بزرگ و هوشمندانه در سایه هدایت های مقام معظم رهبری است که نگاه ویژه ایشان به مناطق محروم کشور باعث رونق و آبادانی این منطقه شده است.
استان هرمزگان دارای دو منطقه نیرو دریایی ارتش بوده که منطقه یکم در بندرعباس ومنطقه دوم موسوم به ولایت درجاسک واقع شده است.

** بهره برداری از 408 واحد مسکونی در جاسک
با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی 408 واحد مسکونی به کارکنان منطقه دوم نیروی دریایی ولایت در جاسک واگذار شد.
همچنین با حضور امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی طرح توسعه و تجهیز فرودگاه جاسک نیز به بهره برداری رسید، هزینه بهره برداری از این طرح ها یک هزار و 200 میلیارد ریال اعلام شده است.
عملیات ساخت سه فضای آموزشی و یک درمانگاه نیز امروز سه شنبه با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش در مناطق روستایی جاسک از طریق ویدیو کنفرانس آغاز شد.
این طرح‌ها با اعتبار 12 میلیارد ریال از منابع نیروی دریایی ارتش و خیرین تا اول مهر سال 98 ساخته می‌شود.
شهرستان جاسک یکی از شهرهای بندری با 50 هزار نفر جمعیت در 300 کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده و به دریای عمان نزدیک است.
7198/6048

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

وضعیت قرمز صندوق پس انداز مسکن یکم

صراط:

دی ماه سال گذشته گزارشی با عنوان «مرگ تدریجی صندوق مسکن یکم» در خبرگزاری فارس منتشر و در آن گزارش نسبت به آغاز ناترازی در منابع و مصارف صندوق پس انداز مسکن هشدار داده شد.

به گزارش فارس در گزارش دی ماه پارسال با استناد به انصراف 52 هزار نفر از سپرده گذاری در این صندوق و آمار اعطای 6800 میلیارد تومان تسهیلات در مقابل 9 هزار میلیارد تومان مانده سپرده و انتظار 358 هزار نفر برای دریافت تسهیلات، تاکید شد اگر دولت برای کاهش قیمت مسکن و احیای قدرت خرید از دست رفته مردم کار عاجلی انجام ندهد، قطعا فرایند اعطای تسهیلات در صندوق پس انداز مسکن یکم متوقف خواهد شد و بانک مسکن باید با قرض گرفتن از بانک مرکزی یا استفاده از خط اعتباری مسکن مهر، سپرده مشتریان این صندوق را بازپرداخت کند.

متاسفانه براساس آمارهای ارائه شده از سوی مدیرعامل بانک مسکن، این پیش بینی در حال تحقق است. طبق توضیحات رحیمی انارکی، حجم کل تسهیلات اعطایی صندوق پس انداز مسکن یکم 8900 میلیارد تومان بوده اما مانده سپرده‌های صندوق به عدد 5200 میلیارد تومان رسیده است. بنابراین از مهر ماه سال 97 تا مرداد ماه سال 98 مانده سپردههای صندوق پس انداز مسکن یکم 3800 میلیارد تومان کاهش و در مقابل حجم کل تسهیلات اعطایی 2100 میلیارد تومان افزایش یافته است. 

البته در گزارش مدیرعامل بانک مسکن آماری از میزان بازپرداخت تسهیلات از سوی گیرندگان تسهیلات اعلام نشده و رقم مانده تسهیلات اعطایی (حجم کل تسهیلات اعطایی منهای اقساط بازپرداخت شده) درج نشده و به همین دلیل امکان اعلام دقیق میزان ناترازی منابع و مصارف این صندوق نیست اما با توجه به اینکه دوره بازپرداخت اقساط این وام ها 8، 10 و 12 سال است، اگر متوسط را 10 سال و تعداد اقساط بازپرداخت شده را حدود 12 ماه و نرخ سود را 8 درصد در نظر بگیریم، حدود 960 میلیارد تومان به صندوق بازگشته است.

با این فرض، مانده تسهیلات اعطایی صندوق پس انداز مسکن یکم معادل 7 هزار و 940 میلیارد تومان است. این رقم در مقابل مانده سپرده 5200 میلیارد تومانی، حکایت از شکاف 2740 میلیارد تومانی منابع و مصارف این صندوق دارد.

این کسری 2740 میلیارد تومانی در مهر ماه سال گذشته وجود نداشت و حتی صندوق با 2200 میلیارد تومان مازاد منابع روبرو بود. 

با توجه به اینکه صندوق پس‌انداز مسکن یکم یک صندوق خود‌اتکا بود و تجهیز منابع در قالب سپرده‌گذاری 40 میلیون تومانی و انتظار یک ساله و یا سپرده‌گذاری 20 میلیون تومانی و انتظار دو ساله انجام می‌شد، بنابراین حداقل به ازای 2 سپرده‌گذار، یک سپرده‌گذار تسهیلات دریافت کرده است. در این صورت اگر سپرده‌گذارانی که تسهیلات نگرفته‌اند، سپرده‌های خود را از این صندوق برداشت کنند، صندوق با توقف اعطای تسهیلات مسکن مواجه می‌شود.

با بروز چنین پدیده‌ای بانک مسکن برای پاسخگویی به تقاضای سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن، مجبور به اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی خواهد شد و یا اینکه بخشی از وصولی‌های خط اعتباری مسکن مهر را برای بازپرداخت این سپرده‌ها اختصاص دهد.

با بروز این پدیده، صندوق کارکرد خود را از دست داده و فقط به صندوقی برای وصول اقساط تسهیلات اعطایی که پیشتر پرداخت شده است، تبدیل خواهد شد. پس از وصول این اقساط، بانک می‌تواند پولی که بابت بازپرداخت سپرده‌ها از وصولی‌های خط اعتباری مسکن مهر برداشت کرده بود را دوباره بازگرداند و به این صورت کار صندوق به اتمام خواهد رسید و خود به خود فرایند تصفیه انجام خواهد شد.

در شرایط کنونی متوسط بهای یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به 13 میلیون و 350 هزار تومان در تیر ماه امسال رسیده است و با این قیمت، سهم وام 80 میلیون تومانی مسکن حتی با افزودن وام 20 میلیون تومانی جعاله مسکن (برای یک خانه 75 متری) کمتر از 10 درصد خواهد بود. با این حساب سپرده گذاران این صندوق، در شهر تهران هیچ امیدی به خانه دار شدن با وام نخواهند داشت.

بد نیست بار دیگر این گزاره را تکرار کنیم که « بقای صندوق‌هایی مانند صندوق پس‌انداز مسکن یکم به هدفی است که تشکیل شده است و در صورت عدم امکان تحقق آن هدف، صندوق به مرحله توقف ادامه فعالیت می‌رسد

صندوق پس انداز مسکن یکم در کنار صندوق بورسی زمین و ساختمان از تنها برنامه های اجرا شده عباس آخوندی در مقام وزارت راه و شهرسازی بود. آخوندی بارها با انتقاد از شیوه تامین مالی مسکن مهر و بیان این انتقاد که مسکن مهر موجب توقف فرایند پس انداز مسکن شد، طرح هایی مانند حساب پس انداز مسکن یکم را برنامه ای برای احیای پس انداز مسکن عنوان کرد.

اما در عمل می بینیم که با افزایش شدید بهای مسکن در یک سال اخیر، طرح صندوق پس انداز مسکن یکم به نه تنها قدرت خریدی برای متقاضیان خرید مسکن ایجاد نمی کند، بلکه به دلیل ناترازی در منابع و مصارف به یکی از چالش های بانک مرکزی و بانک مسکن برای بازپرداخت وجوه سپرده گذاران تبدیل شده است.

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

آمریکا حکم توقیف نفتکش ایرانی "گریس 1" را صادر کرد

ماجرای کشتار سگ‌ها در کهریزک چیست؟ + فیلم و عکس

کلیدواژه: اجتماعي فرمانده نيروي دريايي ارتش زير دريايي ناوگان ارتش

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۰۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روش تهیه خورشت شش‌انداز بادمجان مرحله‌به‌مرحله
 • فضائلی در گفت‌وگو با تسنیم: تحقق چشم‌انداز بیانیه گام دوم انقلاب بر دوش جوانان گذاشته شد
 • آمریکا و انگلیس ناوهای خود را از ترس 300 مایل دورتر از آبهای ایران مستقر کردند/ آماده اعزام ناوگروه برای اسکورت «آدریان دریا» هستیم
 • سه‌ فروند کشتی انگلیسی و دو کشتی آمریکایی را به زانو درآورده‌ایم/ اگر یکی از ناوهای اتمی دچار مشکل شود، همسایگان با چالش تامین آب مواجه خواهند شد
 • ایجاد امنیت دریایی و حفاظت از مرز‌های کشور توسط ناوگان نیروی دریایی داخلی / دومین کشتی تانکر آفراماکس در حوزه دریایی ساخته شد
 • هدف‌گذاری صادرات ۱۰ میلیون بشکه نفت از پایانه نفتی جاسک
 • آیا زیردریایی‌های جدید ایران می‌توانند تهدیدی برای ناوهای آمریکا در خلیج‌فارس باشند؟
 • گزارش مجله آمریکایی درباره قدرت نیروی دریایی روسیه؛ تمرکز بر موشک‌اندازهای کوچک
 • بزرگترين شهرک صنعتی جنوب کشور در جاسک احداث می شود
 • خداحافظی با ناوهای آمریکا در صورت وقوع جنگ با ایران؟
 • الحاق یگانهای رزمی اطلاعاتی به منطقه دوم دریایی نداجا
 • یگان‌های رزمی اطلاعاتی جدید به منطقه دوم دریایی ولایت جاسک ملحق شد
 • ایران ساخت ناوشکن های پیشرفته را در دستور کار دارد
 • الحاق یگانهای رزمی اطلاعاتی به منطقه دوم دریایی ولایت جاسک
 • الحاق یگان های رزمی و اطلاعاتی جدید به نداجا
 • الحاق یگان‌های رزمی اطلاعاتی به منطقه دوم دریایی ولایت جاسک
 • یگان های رزمی و اطلاعاتی جدید به نداجا ملحق شدند
 • رونمایی از تجهیزات جدید نظامی در ناوگان نیروی دریایی ارتش
 • یگان‌های رزمی اطلاعاتی به منطقه دوم دریایی ولایت جاسک ملحق شد