به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، نشست دو روزه تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی، بررسی پیشرفت کار، درس‌های آموخته و نقشه راه آینده، با حضور نمایندگان سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، مشاوران پژوهشی، مدیران و نمایندگان دستگا‌ه‌های اجرایی با میزبانی امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور در محل این سازمان برگزار شد.

مهدی پندار، رییس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین این سازمان در این نشست اظهار کرد: بر اساس ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف است به‌منظور تحقق سیاست‌های کلی برنامه و اقتصاد مقاومتی، شناسایی و بهره¬برداری از ظرفیت‌های موجود در نواحی روستایی و ارتقای منزلت اجتماعی روستاییان و جایگاه روستا‌ها در اقتصاد ملی و ایجاد بستر لازم برای شکوفایی و پیشرفت عدالت محور در مناطق روستایی، اقداماتی را مطابق با قوانین انجام دهد.

وی افزود: ما در این نشست دو روزه هم مشکلات اجرایی تحقق ماده ۲۷ قانون برنامه ششم را بررسی می‌کنیم و هم به‌دنبال عملیاتی کردن برنامه‌های تدوین شده برای تحقق اهداف برنامه در مناطق روستایی کشور هستیم.

پندار تصریح کرد: تعدادی از استان‌ها در زمینه اشتغال‌زایی در روستاها، تجربه ارزشمندی دارند و امیدواریم در این نشست بتوانیم از این تجارب، بهره کافی و وافی ببریم.

وی تأکید: هدف ما از برگزاری این نشست، تحقق اشتغال پایدار در روستا‌ها است و امیدواریم با تحقق این مهم، جلوی مهاجرت بی‌رویه از روستا به شهر گرفته شود.

رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه اظهارات خود به تشریح فرآیند اجرایی جزء یک بند الف. ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه پرداخت و گفت: در مرحله اول، سهم هر استان در زمینه تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی مشخص می‌شود و در مرحله بعد، روستا‌های هدف با رویکرد پهنه‌ای تعیین و سپس نسبت به تدوین و ارسال شیوه‌نامه مطالعه تدوین برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستا‌ها اقدام شده و در مرحله بعد انجام مطالعات تدوین برنامه در استان¬ها آغاز می‌شود و بعد از آن، مرحله تأیید و تصویب برنامه در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها انجام و در نهایت اجرای برنامه محقق می شود.

پندار در این نشست به بیان اهم اقدام‌های امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور در مورد فرآیند اجرای تهیه برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی پرداخت و گفت: تعیین سهمیه روستا‌های هر استان در طی سال‏های برنامه ششم توسعه انجام شده و شیوه‌نامه تدوین برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی با همکاری و تعامل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و نیز برخی از دستگاه‌های اجرایی تهیه شده و ارسال شیوه‌نامه به استان‌ها نیز در سال گذشته اتفاق افتاده است.

وی افزود: علاوه بر این اقدام‌ها، فهرست روستا‌های مشمول با رویکرد پهنه‌ای از سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها اخذ شده و مورد فراخوان و انعقاد قرارداد با مشاور و ارایه گزارش توسعه استان‌ها هم پی‌گیری شده و برای اجرایی کردن برنامه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، پیگیری لازم صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید: رشد ۷۰ درصدی درآمد ریالی حاصل از نفت کشور/ بودجه عمرانی پرداخت شده ۲۰ درصد افزایش یافت

در ادامه این نشست دو روزه، نمایندگان سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها به‌همراه مشاوران و اساتید دانشگاهی مدعو و نمایندگان برخی دستگاه‌های اجرایی به تشریح مشکلات و ارایه برنامه‌ها و پیشنهاد‌های اجرایی به منظور بهبود فرآیند تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی و نحوه عملیاتی‌سازی این برنامه‌ها در سال ۱۳۹۸ پرداختند.

در این همایش حبیب جباری معاون توسعه روستایی و محلی امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور هم گزارشی از عملکرد قانون حمایت از ایجاد و توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ارایه کرد و گفت: تا کنون ۵۰ درصد از سپرده‌گذاری منابع صندوق توسعه ملی نزد موسسه‌های عامل در دو مرحله ۲۵ درصدی در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ انجام شده است و در مجموع تا ۱۳ بهمن ماه سال‌جاری، حدود ۷۵۰ میلیون دلار، معادل سه هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و معادل ریالی آن از محل منابع موسسه‌های عامل به صورت تلفیقی و در مجموع، در حدود شش هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌های تأیید شده و مصوب متقاضیان ذی‌صلاح با نرخ میانگین سود ۶ درصد برای اشتغال‌زایی در مناطق روستایی و عشایری پرداخت شده است.

به گفته جباری مراحل سوم و چهارم این تسهیلات نیز ابلاغ شده است، اما تاکنون ابلاغیه مرحله چهارم به حساب موسسه‌های عامل واریز نشده و پیش‌بینی می‏شود که از طریق تسهیلات قانون مذکور، بیش از ۱۷۰ هزار فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد شود که این رقم برای طرح‌های پرداخت شده، حدود ۱۶۰ هزار شغل جدید است.

وی افزود: برای ایجاد هر شغل به‌طور میانگین حدود ۳۹ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است و بر اساس داده‌های دریافت شده از مجاری ذی‌ربط، تاکنون بالغ بر ۴۵۰ هزار طرح به دستگاه¬های اجرایی برای بررسی ارسال شده و از این تعداد، بالغ بر ۲۰۰ هزار طرح یعنی معادل ۵۲ درصد تأیید و در حدود ۸۹ هزار طرح یعنی معادل ۱۹ درصد از طرح-های ارسال شده، منتظر بررسی و باقی مانده طرح‌ها در حال ویرایش توسط متقاضی یا مختومه است.

جباری در خاتمه اعلام کرد: تاکنون به بیش از ۶۸ هزار طرح، در حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است و هدف غایی این تسهیلات، حمایت و تثبیت اشتغال موجود و ایجاد فرصت‌های جدید اقتصادی و حمایت‌های ویژه از فعالیت‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی مزیت‌دار با تأکید بر ملاحظات آمایشی و قابلیت‌ها و محدودیت‌های سرزمینی است.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

توسعه اشتغال روستایی از برنامه های محوری دولت تدبیر و امید است

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری، گفت: ۱۸۰ هزار میلیارد ریال در قالب تسهیلات به اشتغال روستایی اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از خرم آباد، محمد امید، شامگاه (30 بهمن) درحاشیه دیدار با جمع مردم روستای صاحب الزمان(عج) خرم آباد، در جمع خبرنگاران، گفت:  توسعه بستر اشتغال بویژه در حوزه روستایی از برنامه های محوری دولت تدبیرامید است.

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری، افزود: از محب صندوق توسعه ملی 1.5 میلیارد دلار معادل 180 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به روستاییان پرداخت می شود.

 

امید، با بیان اینکه پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی پایدار درسال گذشته درسطح کشورآغاز شد.، اظهارداشت:حدود 60 هزار میلیارد ریال تاکنون در این راستا پرداخت شد و در مرحله دوم نیز 730 هزار میلیارد ریال دراختیار استان ها قرار داده شده است.

 

وی بیان کرد: طرح اشتغالزایی روستایی در جهت توسعه روستاها، کشاورزی، گردشگری و صنایع دستی و صنعت پیش بینی شده است.

 

امید، عملکرد مسئولان استان لرستان در جذب اعتبار اشتغال روستایی را خوب ارزیابی کرد و گفت: سه هزارمیلیارد ریال اعتبار سهم اشتغال روستایی لرستان است که حدود یک هزار و 900 میلیارد ریال از این اعتبار را جذب کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه  دستاوردهای انقلاب در حوزه توسعه روستایی و محورمیت زدایی بی نظیر بوده است، اظهار داشت: امروز 85 درصد ا روستاهای استان از نعمت راه، و حدود 80 در از روستاهای کشور از نعمت گاز شهری برخوردار هستند.

 

امید با اشاره به اینکه 88 درصد روستاهای لرستان از نعمت گاز شهری برخوردار هستند، اظهارداشت: امروز26 درصد جمعیت 80 میلیونی کشور در روستاها ساکن هستند و عمده ترین دلیل مهاجرت روستائیان مسئله اشتغال می باشد که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

پایان پیام/599

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

پرسپولیسی‌ها میهمان مسابقه شوتبال شبکه نسیم

کلیدواژه: سازمان برنامه و بودجه اقتصاد مقاومتی اشتغال

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۱۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بخش های خصوصی و تعاونی؛ یاریگر اشتغال زایی
 • ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار به اشتغال پایدار روستایی خوزستان تخصیص داده شد
 • آغاز پرداخت مرحله دوم وام اشتغالزایی
 • ضرورت تحقق برنامه های اشتغال زایی در سطح آذربایجان شرقی
 • اشتغال زایی سه هزار نفر در پروژه پتروشیمی کیمیا/نیاز اندیمشک به بیمارستان تامین اجتماعی/سال 98 سالی پر از طرح های اشتغال زا است
 • شریعتمداری: ‌‌۱.۵ میلیارد دلار از ‌صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی‌
 • شریعتمداری: ‌‌۱.۵ میلیارد دلار از ‌صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی‌ اختصاص یافت
 • تخصیص ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار به اشتغال پایدار روستایی خوزستان
 • احداث پتروشیمی اندیمشک با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن در سال/اشتغال زایی 3000 نفری پروژه در زمان ساخت
 • 1،5 میلیارد دلار به توسعه اشتغال روستایی در کشوراختصاص یافت
 • یک ونیم میلیارد دلار به توسعه اشتغال روستایی اختصاص یافت
 • طرح اشتغال‌زایی روستاهای بالای ۲۰ خانوار بخش آسارا بررسی شد
 • ۱۷۲ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی به روستائیان استان بوشهر پرداخت شد
 • افتتاح چند طرح با وام بانک توسعه تعاون در ایلام
 • افتتاح چند طرح تعاونی با تسهیلات بانک توسعه تعاون در استان ایلام
 • انتقاد استاندار تهران از عدم توازن بین نرخ بیکاری و سهم تسهیلات اشتغال‌زایی استان
 • کاهش سهمیه تسهیلات اشتغال زایی در استان تهران قابل پذیرش نیست
 • توسعه و اشتغال در بخش کشاورزی در گرو افزایش تخصیص آب به این استان است
 • پرداخت 1500 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در سال 97