به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، نیویورک تایمز با این مقدمه، در گزارشی نوشت: رهبران عراق از این واهمه دارند که کمبود بیشتر برق، به اعتراضات گسترده و بی‌ثباتی سیاسی در این کشور منجر شود و درخواست آمریکا را که ریشه در تحریم‌های ترامپ علیه ایران دارد، رد می‌کند.

این اختلاف، دیپلماسی آمریکایی در قبال عراق را در منگنه قرار داده زیرا عراق تلاش می‌کند پس از خروج نظامی آمریکا از این کشور در سال ۲۰۱۱ و جنگ با داعش، وضعیت خود را تثبیت کند.

دفاع عراق، هدف ترامپ برای وادار کردن همه کشورها به توقف همکاری انرژی با ایران را دچار مخاطره بیشتری می‌کند. در حال حاضر هم کشورهای اروپایی یک مکانیزم مالی قانونی برای همکاری تجاری با ایران ایجاد کرده‌اند و چین و هند در برابر تلاش‌های آمریکا برای قطع واردات نفت از ایران، مقاومت می‌کنند.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در دیدار اخیرش با عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران با اشاره به ۱۳ سال تحریم‌های فلج کننده آمریکا علیه عراق در دوران صدام حسین، اظهار کرده بود: عراق بخشی از رژیم تحریم‌ها علیه ایران و کسان دیگر نخواهد بود. همتی نیز ابراز امیدواری کرده بود که عراق و ایران بتوانند همکاری بیشتری در بخش بانکی داشته باشند که این مسئله تحریم‌های آمریکا را تضعیف خواهد کرد.

مقامات آمریکایی درصدد هستند خرید گاز طبیعی و برق عراق از ایران را قطع کنند، در حالی که این کشور برای تأمین این بخش از نیازهای انرژی خود، روی ایران حساب می‌کند.

تولید انرژی و توانمندیهای شبکه نیروی عراق از زمان تهاجم آمریکا به این کشور در سال ۲۰۰۳ دچار ضعف است و قطعی مکرر برق در عراق با وجود واردات انرژی از ایران، اتفاق متداولی محسوب می‌شود. کمبود انرژی به خصوص در ماه‌های گرم تابستان شدت می‌گیرد که این مسئله باعث اعتراضات گسترده‌ای شد که به بحران ملی عراق تبدیل شدند.

گاز طبیعی ایران، مهمترین واردات انرژی عراق است، اما مقامات آمریکایی می‌گویند خریدها باید خاتمه پیدا کنند زیرا گاز تحت تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرد.

دولت ترامپ به رهبران عراق اعلام کرده است که تا اواخر مارس باید خرید برق از ایران را که به حدود ۱.۲ گیگاوات بالغ می‌شود خاتمه دهند. مقامات در بغداد می‌گویند هیچ جایگزین راحتی ندارند و حداقل سه سال یا بیشتر طول می‌کشد تا زیرساخت انرژی مناسب این کشور توسعه پیدا کند.

عراق یک معافیت ۴۵ روزه برای خرید برق از ایران دریافت کرده بود که در دسامبر به مدت ۹۰ روز دیگر تمدید شد. به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نهم ژانویه با دو تن از رهبران بلندپایه عراق در بغداد درباره استقلال انرژی گفت‌وگو کرده است.

مقامات عراقی گفته‌اند درخواست آمریکایی‌ها، نه به نیازهای انرژی عراق. نه روابط پیچیده میان بغداد و تهران توجه دارد.

مقاومت رهبران عراقی در برابر خواسته آمریکا، بارزکننده عدم حمایت بسیاری از کشورها از تحریم‌ها و هدف آمریکا برای فلج کردن دولت ایران است. تحلیلگران می‌گویند انتظار ندارند چین و هند خرید نفت ایران را حتی پس از منقضی شدن معافیت ۱۸۰ روزه متوقف کنند. کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان در ۳۱ ژانویه مکانیزمی را رونمایی کردند که به این کشورها امکان می‌دهد به شکلی که تحریم‌های آمریکا را نقض نکنند به تجارت با ایران ادامه دهند.

هفته جاری دیپلمات‌های ده‌ها کشور در کنفرانس آمریکاییها در ورشو برای صحبت درباره تحریم‌های ایران دیدار خواهند کرد. اما کشورهای اروپای غربی تمرکز کنفرانس به ایران را مورد بی‌اعتنایی قرار داده و تهدید کردند مقامات رده پایین را به این نشست خواهند فرستاد. در نتیجه وزارت خارجه آمریکا ناچار شد موضوع کنفرانس را به مسئله بی ثباتی در خاورمیانه تغییر دهد.

همچنین ماه گذشته مقامات اطلاعاتی آمریکایی ارشد برخلاف ادعاهای ترامپ، اعلام کردند ایران در حال حاضر اقدامی برای ساخت بمب اتم صورت نداده است. این مقامات و مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار کرده‌اند به نظر می‌رسد ایران از زمان خروج آمریکا از برجام در ماه مه سال ۲۰۱۸، همچنان به این توافق پایبند مانده است.

به گفته مگان اوسولیوان، کارشناسان انرژی و یکی از مقامات شورای امنیت ملی آمریکا در امور عراق در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش به نیویورک تایمز گفت: مقامات عراق مایل هستند روزی تمام انرژی مورد نیازشان را تولید کنند، اما تا زمانی که زیرساخت مناسب ساخته شود، آنها چاره دیگری به جز خرید از ایران ندارند. سیاست دولت آمریکا، عراق را در موقعیت دشواری قرار داده است و تغییر بزرگی که دولت ترامپ از عراق می‌خواهد انجام دهد و از ایران فاصله بگیرد، زمان زیادی خواهد برد.

انتهای پیام/

منبع: اتاق خبر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

این آمریکاست که ستیزه جوست نه ایران

مقامات هرچه بگویند، و توالی وقایع هراندازه که عجیب بوده باشد، یک نکته روشن است: اینکه این ایالات متحده است که با ستیزه جویی در حال تهدید ایران است نه برعکس. و اگر جنگی دربگیرد به این دلیل نیست که کسی پای دولت آمریکا را به آن «کشیده» است.

به گزارش مشرق، به سادگی می توان از آنچه که بین آمریکا و ایران درجریان است گیج و سردرگم شد. روز دهم جولای پرزیدنت ترامپ باز در توئیتی دیگر ایران را به زیرپا گذاشتن معامله هسته ای متعلق به دوران اوباما متهم کرد و توئیت خود را با وعده تشدید «اساسی» تحریم های آمریکا به پایان رساند. به همین ترتیب عناوین خبری – مثل تیتر مقاله اخیر نیویورک تایمز که در اصل  می گوید «ایران با یک تهدید جدید، عزم آمریکا و هم پیمانانش را محک می زند» - به شدت بر این گزاره پای می فشارند که ایران ستیزه جوست و در جهت تشدید تنش ها درخاورمیانه حرکت می کند.

بیشتر بخوانید هشدار لاوروف به آمریکا درباره اقدامات علیه ایران

این دیدگاه از سوی مقامات دولت ترامپ همچون برایان هوک نماینده ویژه در امور ایران، جان بولتون مشاورامنیت ملی و مدافع دیرینه حمله به ایران و دیگر مقامات دست راستی همچون سناتور آرکانزاس تام کاتن القا می شود. کاتن در مصاحبه ای با فاکس نیوز ساندی گفته است که از نظر او «ایران  با گام هایی استوار درحال حرکت به سمت تشدید زنجیره وقایع پیش می رود» که به گفته او انجام حملات هوایی آمریکا علیه این کشور را توجیه می کند.

در ماه ژوئن مقامات دولتی این ادعای جدی را مطرح کردند که ایران به دو کشتی باربری در خلیج عمان حمله کرده است، گرچه روایت آنها با روایت ناخدای یکی از همان کشتی های مورد حمله واقع شده فرق دارد.

سپس یک هفته تمام تحرکات  به نفع انجام یک اقدام نظامی  اتفاق افتاد که در اوج آن وزیر دفاع فعال آمریکا نیز به دلیل علنی شدن گزارش های خشونت های خانگی  مهیب وی نسبت به همسرش گام پیش گذاشت.

ایران یک پهباد شناسایی آمریکایی را سرنگون کرد و ایران و آمریکا هر یک بر روایت های متضادی در این باره پای فشردند که آیا این پهباد در حریم هوایی ایران قرار داشته است یا خیر. و البته بعد رئیس جمهور دستور حمله به ایران را صادر کرد؛ حمله ای که ظاهرا لحظاتی قبل از انجام، برای اجتناب از کشته شدن 150 ایرانی که می توانست به تشدید چند برابری این مناقشه منجر شود لغو شده است.

در سراسر این چرخش ها و پیچش ها ترامپ، وزیر امور خارجه اش و دیگر مقامات مکرر این جمله را تکرار کرده اند که «ما خواهان جنگ نیستیم.» اگر این حرف درست باشد – اینکه آمریکا می خواهد از جنگ پرهیز کند، حتی در حالی که ایران به ظاهر  ژستی خصمانه به خود گرفته باشد و به طور یکجانبه در حال تشدید تنش ها باشد – در این صورت بی ثباتی و بی کفایتی دولت ترامپ  قطعا جای نگرانی دارد. در نتیجه منتقدان هم در رسانه ها و هم کنگره - حال دمکرات های فعال در انتخابات ریاست جمهوری به جای خود - هشدار می دهند که ممکن است پای دولت  به یک جنگ «کشیده» شود.

اما مقامات هرچه بگویند، و توالی وقایع هراندازه که عجیب بوده باشد، یک نکته روشن است: اینکه این ایالات متحده است که با ستیزه جویی در حال تهدید ایران است نه برعکس. و اگر جنگی دربگیرد به این دلیل نیست که کسی پای دولت آمریکا را به آن «کشیده» است. چرا که اصولا این دولت ترامپ بوده که از توافق اتمی با ایران خارج شده – توافقی که ایران به طور کامل به مفاد آن پایبند بوده است – و همین مسئله شکوه و شکایت های دولت آمریکا از سطح غنی سازی فعلی ایران را به کلی بی اعتبار می سازد.

این آمریکا بود که ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن را به خلیج عمان، درست در نزدیکی سواحل ایران اعزام کرده است.  تصور کنید که آمریکاییان چه واکنشی نشان می دادند اگر ایران  چند شناور نظامی خود را به نزدیکی سواحل کالیفرنیا اعزام می کرد. و این آمریکا بوده که بمب افکن های بی-52 قادر به حمل سلاح های اتمی را نیز به این منطقه گسیل کرده است.

در ماه می ترامپ اعلام کرد که قصد به کارگیری 1500 سرباز آمریکایی را - علاوه بر هزار سربازی که از قبل در این منطقه مستقر بودند- در خاورمیانه دارد. همزمان ایالات متحده کارکنان دیپلماتیک خود را با هدف دور کردن آنها از آسیب های احتمالی در صورت وقوع یک مواجهه نظامی از عراق خارج کرده است. در ماه ژوئن مقامات آمریکایی اعلام کردند که هزار سرباز دیگر را نیز به این منطقه اعزام خواهند کرد. و در حالی که ایالات متحده کشتی ها، ملوان ها و تفنگداران دریایی خود را به سوی ایران روانه کرده، خاورمیانه هم اکنون به سکونتگاه تعداد زیادی از پرسنل نیروی دریایی آمریکا تبدیل شده، هر چند که اشتغال ذهنی اصلی مقامات آمریکایی چین است که هر چه می گذرد قدرتمند تر می شود و چندین هزار کیلومتر دورتر قرار دارد.

 هوک و وزیر امور خارجه مایک پمپئو با فراهم کردن  شرایط برای اجرای عملیات های نظامی، یک تور دپلماتیک را در سطح خاورمیانه و اروپا برای تحکیم ائتلاف ها و منزوی کردن ایران آغاز کرده اند. در صدر تمام این اتفاقات تحریم های مجازاتی قرار دارد که آمریکا با خلف وعده خود در قالب توافق اتمی، بر ایران تحمیل کرده است. تحریم هایی که با هدف قرار دادن  صنایع نفتی، فولاد، مس و دیگر صنایع ایران، اقتصاد این کشور را از سیستم های مالی جهانی منزوی کرده اند. این تحریم ها موجب کاهش شدید ارزش پول ملی ایران شده اند که دسترسی ایرانیان عادی به کالاهای مصرفی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. به خصوص خرید پوشک، شیرخشک و محصولات بهداشتی زنان  برای آنها دشوار شده و به طرز بی تناسبی زنان و کودکان ایرانی را تحت تاثیر قرار داده اند، که البته همه تحریم ها نوعا چنین می کنند.

ایالات متحده ایرانیان عادی را مورد ستم قرار می دهد و در عین حال اعمال و شعارهای این کشور در حال سوق پیدا کردن به سوی یک مواجهه نظامی جدی تر است. با وجود این الگوی آشکار، رسانه های آمریکایی نوعا نگرانی خود را نسبت به چیزی ابراز می کنند که به نظر می رسد رویکرد  همراه با بی کفایتی دولت ترامپ باشد. همانطور که نیویورک تایمز ماه پیش در سرمقاله خود نوشت، "دولت ترامپ فاقد یک راهبرد منسجم در ارتباط با ایران است و این به ارسال یک رشته پیام های متضاد انجامیده که همگی در ایجاد یک حس فزاینده دلشوره و غیرقابل پیش بینی بودن نقش دارد. ولی ما باید توجه بیشتری به اعمال دولت کنیم تا حرف های آن. در واقع شعارهایی که جنگ را کم بها جلوه می دهند – دوشادوش اقداماتی که جنگ را دنبال می کنند- به نظر می رسد قاعده روز ترامپ و مقامات او باشند، همچنین مفسرانی که تنشان برای یک حمله نظامی از طرف آمریکا می خارد."

این آشکارا یک دروغ است که آمریکا – یا دست کم دولت تندروی آن- خواهان جنگ نیست. حرف های سیاستمداران و مفسران شاید آشفته و مغشوش باشد، ولی ما نباید ابهامی داشته باشیم: دولت آمریکا قبلا با تحریم ها ضربات شدیدی به ایران وارد کرده و در حال آماده کردن صحنه برای انجام بدتر از این هاست. ما باید برای متوقف کردن این روند هر کاری را که از دستمان ساخته است انجام دهیم.

نویسنده: کوری پترسن اسمیت ( Khury Petersen-Smith) عضو انستیتو مطالعات سیاسی

منبع: فارس

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

آشنایی با انواع قرص‌ تاخیری

کلیدواژه: توقف واردات برق عراق از ایران تحریم های آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.otaghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۳۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آمریکا 4 تن از مقامات عراقی را تحریم کرد
 • آمریکا چهار تبعه عراق را تحریم کرد
 • جمعی از مقامات کشوری از مناطق زلزله‌زده مسجدسلیمان بازدید کردند
 • تولیت آستان قدس رضوی با یکی از مقامات عراق دیدار کرد
 • چرا ترامپ از "پیشرفت‌های زیاد" درمورد ایران سخن گفت؟
 • ایران و هند به‌دنبال حفظ روابط نفتی/ هند: واردات نفت ایران را متوقف نکردیم
 • ایران و هند بدنبال حفظ روابط نفتی
 • هند مشتری ایران می‌ماند؟
 • ایران و هندوستان به‌دنبال حفظ روابط نفتی
 • چگونه افراد منفي‌نگر انرژي ازدست‌رفته خود را بازيابي مي‌کنند و ما بايد در برابر اين افراد چه کنيم؟
 • جزئیات کشت فراسرزمینی ذرت در ۳ کشور جهان/ تحریم‌ نمی‌تواند مانع واردات تولیدات شود
 • کشته شدن یکی از مقامات کنسولگری ترکیه در اربیل
 • نگاه های متفاوت به محدودیت های تردد ظریف در آمریکا
 • شکایت ایران برای گریس/ابقاء آیت الله جنتی/ایستادگی ظریف و...
 • بچه‎هایت را بردار و به کشورت بازگرد/ مقامات آلمان از سربازی نرفتن پدر ترامپ ناراحت هستند!/ ژن ترامپ آمریکا را نابود کرد
 • افشای جزئیات نشست ماه ژوئن مقامات آمریکا، روسیه و رژیم صهیونیستی
 • استقبال مقامات سه گانه عراق از همکاری با دولت جدید اربیل
 • تلاش واشنگتن برای همراه‌سازی عراق با معامله قرن/ پاسخ قاطع بغداد
 • توسعه روابط ایران و عراق به رغم تحریم های آمریکا