به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت راه و شهرسازی یکی از وزارت‌خانه‌های دولت ایران است که در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۰ با رأی مجلس و تأیید شورای نگهبان وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن و شهرسازی ادغام شده وزارت راه و شهرسازی را تشکیل داد.

هدف وزارت راه و ترابری عبارت بود از پی ریزی سیاست جامع و هماهنگ برای ترابری کشور، توسعه، تجهیز، گسترش، نگه داری و ایجاد تاسیسات زیربنایی آن با توجه به مقتضیات توسعه اقتصادی، اجتماعی و عمرانی و دفاع ملی، بدین ترتیب احداث راه‌های ارتباطی کشور اعم از زمینی و راه‌های آبی و فراهم آوردن وسایل ترابری و تنظیم مقررات و استفاده صحیح از آن‌ها تأمین ترابری کشور جزو هدف اساسی این وزارت محسوب می‌شد.

وزارت راه و شهرسازی درطول تاریخ

در سال ۱۲۹۸ هجری قمری و در دوران سلطنت ناصرالدین شاه وزارت فوائد عامه تاسیس شد و امور مربوط بر احداث راه، پل و راه داری برعهده وزارت‌خانه مذکور گذاشته شد، این وزارتخانه تدریجا در سال‌های پس از تاسیس به وظایف دیگری مانند تجارت و فلاحت پرداخته که به همین دلیل بعد‌ها به نام فوائد عامه و تجارت و فلاحت تغییر نام یافت.

هزینه‌های راه سازی در این دوران با اخذ «باج راه» که در راه دارخانه‌ها گرفته می‌شده تامین می‌گردید و این مبلغ سالیانه از سه میلیون ریال تجاوز نمی‌کرد.

از سال ۱۳۰۱ اداره‌ای به نام «اداره کل طرق و شوارع» در وزارت فلاحت و تجارت و فواید عامه به منظور اقدام موثر برای ساخت راه‌ها، نگهداری و بهره برداری تشکیل گردید، اداره کل طرق و شوارع، راه‌های کشور را به نواحی مختلف تقسیم و مسئولیتی برای اداره امور تعمیر و نگهداری آن‌ها معین کرد.

در سال ۱۳۰۸ به موجب قانونی که از مجلس شورای ملی گذشت، اداره کل طرق و شوارع به وزارت طرق و شوارع تبدیل شد و با تاسیس وزارت مذکور راه سازی در ایران گسترش یافت و با امکاناتی که تدریجا فراهم شد برنامه‌ها و پروژه‌های راه سازی ادامه پیدا کرد.

در سال ۱۳۱۵ وزارت طرق و شوارع با تصویب مجلس شورای ملی به وزارت راه تغییر نام یافت و با انتساب این وزارت خانه جوی که در حدود بیست سال گذشته باعث شده بود تا نهاد‌ها و سازمان‌ها تغییر نام و کاربری پیدا کنند، رای حدود ۴۰ سال فروکش کرد.

پس از گذشت ۳۸ سال در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۵۳ به منظور اعمال سیاست جامع و هماهنگ برای ترابری کشور و توسعه و تجهیز، گسترش، نگه داری و ایجاد تاسیسات زیربنایی آن با توجه به مقتضیات توسعه اجتماعی، اقتصادی و عمرانی و دفاع ملی با رعایت قوانین مربوط نام وزارت راه به وزارت راه و ترابری تغییر یافت.

طبق برنامه پنجم توسعه برای کوچک سازی دولت قرار بود که وزارت‌خانه‌های دولت از ۲۲ به ۱۷ کاهش پیدا کند، به همین منظور دولت تصمیم گرفت که فرایند ادغام چند وزارت‌خانه را آغاز کند، که از جمله‌ی این ادغام‌ها می‌توان به وزارت راه و ترابری مسکن و شهرسازی به وزارت امور زیر بنایی اشاره کرد.

در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی و در ۱ تیر تأیید شورای نگهبان قانون اساسی، وزارت راه و ترابری با وزارت‌خانه مسکن و شهرسازی ادغام شد و با تصویب مجلس نام آن از وزارت امور زیر بنایی به وزارت راه و شهرسازی تغییر پیدا کرد.

تمامی ادغام‌هایی که در طول سال‌های نه چندان دور در وزرات خانه‌ها و سازمان‌های کشور رخ داده است نه نتوانسته کمک حال اقتصاد کشور باشد بلکه به مراتب شاهد این بودمیم که ضرر و زیان‌هایی متحمل اقتصاد کشور شده است.

به خصوص ادغامی که بین سه وزرت خانه‌ی صنعت معدن وتجارت صورت گرفت باعث شد تا یک پیچیدگی عظیمی در این وزارت خانه صورت گیرد به دلیل اینکه هر کدام از این سه وزارت خانه دارای معاملات و وظایف گسترده‌ای هستند.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شد تا دولت دست به ادغام وزارت خانه‌ها بزند کم کردن حجم دولت و جلوگیری از برخی هزینه‌های بی مورد بود، اما از نظر کارشناسان اقتصادی با ادغام وزارت خانه‌ها این هدف تحقق پیدا نخواهد کرد.

بلکه برای رسیدگی به این اهداف می‌بایست از وظایف دولت به خصوص در امور اجرایی کاسته شود و این وظایف به دست بخش خصوصی سپرده شود.

منبع: میزان

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انتقاد وزیر راه از نحوه انشای اطلاعیه‌های هواشناسی

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عضویت سازمان هواشناسی ایران در شورای اجرایی سازمان هواشناسی جهانی نسبت به ادبیات به کار رفته در برخی اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌های سازمان هواشناسی انتقاد کرد و گفت: ادبیات پیش‌بینی‌های ارائه شده باید هم برای جامعه متخصص و هم برای عموم مردم قابل فهم باشد.

 محمد اسلامی در پنجاه‌ و چهارمین نشست مدیران سازمان هواشناسی کشور که امروز (۲۵ تیر) در سازمان هواشناسی برگزار شد، گفت: خوشحالیم که از ظرفیت و ثروتی به اسم سازمان هواشناسی برخوردار هستیم. سازمان توسعه‌ای، علمی و پژوهشی مثل سازمان هواشناسی از الزامات کشور است.

وی ادامه داد: بر اساس استراتژی‌های ملی و باورها و عقاید مذهبی، بر ما فرض است که به توسعه پایدار در کشور بیندیشیم. توسعه‌ای که در جهت حفظ محیط زیست، حفظ نظام سلامت جامعه و سرزمین باشد بنابراین باید توسعه پایدار را به‌صورت برنامه‌محور دنبال کنیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در برنامه‌ریزی‌های توسعه نیاز به داده‌ها و اطلاعات داریم تا با بهره‌وری حداکثری از سرمایه‌گذاری‌ها حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کشور صورت گیرد.

اسلامی با اشاره به اینکه وظیفه سازمان هواشناسی صرفاً مربوط به سرما و گرما و بارش نیست، گفت: برای دستیابی به توسعه پایدار و دوام و قوام زندگی باید نگاهی بلندمدت و پایدار در توسعه داشته باشیم و به همین منظور به داده‌های علمی سازمان هواشناسی نیاز داریم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به روند وقوع تغییرات اقلیم در کشور اظهارکرد: باید در برنامه‌های توسعه‌ای کشور، ملاحظات لازم مربوط به مسائل تغییرات اقلیمی را مدنظر قرار دهیم بنابراین نمی‌توانیم به صورت پیش بینی نشده و مطالعه نشده وارد حوزه سرمایه‌گذاری و توسعه بشویم.

وی در ادامه با اشاره به وجود نیروهای متخصص در حوزه هواشناسی گفت: باید جزو کشورهای سرآمد در زمینه هواشناسی باشیم. نوع فعالیت و فلسفه وجودی هواشناسی، انسان‌محور است و خوشبختانه نیروهای با استعداد و متخصص در کشور وجود دارد. با اینکه مدتی سازمان هواشناسی در رکود واقع شده بود اما امروزه خوشبختانه توجه به سازمان هواشناسی در صدر توجهات دولت و وزارت راه است.

اسلامی تاکید کرد: امیدواریم سازمان هواشناسی و به‌ویژه مدیران کل استان‌ها نسبت به جذب نیروهای جوان به منظور نشاط آوری در سازمان هواشناسی فعال باشند تا بتوانیم سازمان هواشناسی را در رده قابل رقابت جهانی قرار دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عضویت جمهوری اسلامی ایران در شورای اجرایی سازمان هواشناسی جهانی گفت: خوشبختانه اخیراً با تلاش رییس سازمان هواشناسی توانستیم فرصت‌های مدیریتی خوبی در سازمان هواشناسی جهانی کسب کنیم به‌طوری که ایران توانسته به عضویت شورای اجرایی سازمان هواشناسی جهانی درآید.

اسلامی در ادامه با اشاره به ضرورت توسعه سازمان هواشناسی به لحاظ سخت‌افزاری اظهارکرد: باید در این زمینه روی ظرفیت‌های داخلی تمرکز داشته باشیم و از نیروی جوان خلاق در قالب شرکت‌های دانش بنیان داخلی استفاده کنیم.

وی در ادامه گفت: می‌توانیم از محل صندوق نوآوری و توسعه به منظور ارتقای تراز سازمان هواشناسی و توسعه تجهیزات استفاده کنیم. افزون بر اینها در کنار پژوهش ارتقای قابلیت‌های دیده‌بانی باید مورد توجه قرار گیرد و پیش‌بینی‌ها را با حداکثر دقت داشته باشیم. همچنین باید بتوانیم دوره‌های بلندمدت را به‌طور قابل اعتماد پیش‌بینی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ادبیات اطلاع‌رسانی سازمان هواشناسی بسیار اهمیت دارد، گفت: سازمان هواشناسی در سه لایه هشدار، اطلاعیه و اخطاریه داده‌های خود را ارائه می‌کند که ادبیات هر یک از اینها باید با هم متفاوت باشد. متاسفانه در برخی مواقع شاهد یک انشای مبهم و گنگ در اطلاعیه‌ها و پیش‌بینی‌های هواشناسی هستیم در حالی که اطلاعیه‌های هواشناسی باید دقیق، مشخص و تاثیرگذار باشد.

اسلامی تاکید کرد: پیش‌بینی‌ها و اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی باید هم برای جامعه متخصص و هم برای عموم مردم قابل فهم و درک باشد و باید از انشاها و نامه‌های سنتی که به اسم اطلاعیه هواشناسی منتشر می‌شود، خودداری کنیم.

وی با اشاره به سیل اخیر کشور گفت: از برخی از استان‌ها و پژوهشکده‌های زیرمجموعه هواشناسی که اطلاعیه‌های مناسبی منتشر می‌کردند، تشکر می‌کنم. در این راستا قرار شده سامانه هشدار سیلاب را در برخی حوضه‌های آبریز و رودها توسعه دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به راه‌اندازی اپلیکیشن موبایلی هواشناسی کشور اظهارکرد: از همه مدیران کل زیرمجموعه سازمان هواشناسی می‌خواهم به همه جوانان تحصیلکرده در استان‌ها اجازه و فرصت فعالیت بدهند.

اسلامی در پایان گفت: دعوای تحریم‌ها، دعوای سیاسی نیست و هیچ موضوعی نمی‌تواند جلوی سیاست‌های توسعه‌ای و پیشرفت ایران را بگیرد. در راهبرد سیاست‌ها و توسعه کشور با کسی تعارف نداریم. همچنین انتظار می‌رود که موتور پیشرفت در سازمان هواشناسی از معدل پیشرفت در کشور بالاتر باشد./ایسنا

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: وزارت راه و شهرسازی ناصرالدین شاه

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۳۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بانک رفاه کارگران در ارائه خدمات به بازنشستگان و مستمری بگیران سرآمد و کارآمد است
 • ابراز نگرانی نخست‌وزیر عراق از ادغام حشدالشعبی با ارتش این کشور
 • نماینده وزیر شهرسازی در بخش مبارزه با زمین‌خواری برکنار شد
 • آیین‌نامه کنترل شهرسازی به‌زودی تدوین می‌شود
 • گیاهان دارویی؛ نسخه کارآمد توسعه بخش کجور
 • تدوین آیین‌نامه کنترل شهرسازی به‌زودی
 • آیین‌نامه کنترل شهرسازی به‌زودی تدوین می‌شود/ جامعه مهندسی کشور جزو جوامع فرصت‌ساز است
 • وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد: نیاز کشور به تولید سالانه ۶۰۰ هزار واحد مسکن
 • نیاز کشور به تولید سالانه ۶۰۰ هزار واحد مسکن / شهرک سازی، برنامه جدید وزارت راه
 • انتقاد وزیر راه وشهرسازی از نحوه انشای اطلاعیه‌ های هواشناسی
 • نباید یأس را به جامعه تزریق کرد
 • سیل ویرانگر نقدینگی در اقتصاد ایران تا کجا پیش خواهد رفت؟
 • دولت کارآمد است؟ این پرسش چاره می خواهد نه پاسخ
 • ۵۷۴ پروژه ساختمانی به دلیل مغایرت فنی با ضوابط شهرسازی متوقف شد
 • ارائه تسهیلات ارزان قیمت نوسازی خانه‌های واقع در بافت فرسوده بروجرد
 • افتتاح ۴ پروژه هواشناسی در ۴ استان با حضور وزیر راه و شهرسازی
 • برنامه‌ریزی شهری؛ از تئوری تا عمل
 • بهره برداری از پروژه های عمرانی و مسکن مهر خراسان شمالی با حضور مقام عالی وزارت راه و شهرسازی
 • مرگ تدریجی سری گلکسی نوت؛ آیا قلم S Pen مانند گذشته طرفدار دارد؟