به گزارش ایرنا، غلامرضا موسوی شامگاه سه شنبه در آیین اختتامیه هجدهمین جشنواره فیلم فجر شیراز واگذاری برنامه‌های فرهنگی به بخش خصوصی را رویدادی مطلوب در حوزه فرهنگ و هنر دانست و بیان داشت: این اتفاق به ویژه در حوزه سینما به رشد کمی و کیفی آثار کمک می‌کند.
وی اظهار داشت: این حرکت هنوز در بسیاری از استان‌ رخ نداده است و شهر‌هایی همچون اصفهان و مشهد نیز که سال‌هاست از جشنواره فیلم فجر استقبال می کنند، هنوز نتوانسته اند به صورت جدی در این زمینه فعال شوند.


رئیس شورای عالی تهیه‌کنندگان سینما با بیان اینکه تماشاچیان خون را در رگهای سینما جاری می‌کنند، گفت: استقبال مردم شیراز از جشنواره فیلم فجر بسیار مثال‌زدنی است و شمار مخاطبان این جشنواره نشان‌دهنده رونق سینما در این شهر است.
وی با بیان اینکه جشنواره فیلم فجر 18 سال است که در استان‌ها نیز برگزار می‌شود، افزود: شیراز از نخستین دوره در اکران فیلم‌های جشنواره فجر پیشگام بوده و بیشترین اقبال را نسبت به این رویداد فرهنگی نشان داده است.
موسوی درباره فیلم‌های راه‌یافته به جشنواره سی و هفتم نیز ابراز داشت: خوشبختانه در مقایسه با سال‌های گذشته شاهد فیلم‌های خوبی در جشنواره بودیم و فارغ از اینکه هیات داوران چه فیلمی را به عنوان برترین فیلم انتخاب کرد، می‌توان گفت هریک از نامزد‌ها شایسته دریافت سیمرغ بودند.

** واگذاری فعالیت های فرهنگی و هنری به بخش خصوصی
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در این آیین گفت: سیاست این اداره کل بر واگذاری تمام بخش های فرهنگی و هنری به بخش خصوصی است؛ زیرا بخش خصوصی می‌تواند برنامه‌ها را با کیفیت بهتری برگزار کند.
صابر سهرابی افزود: با وجود کاستی‌ها و نقد‌ها، تماشاگران ثابت کردند استان فارس در حوزه فرهنگ و هنر همیشه گام‌هایی بلندتر از دیگر استان‌ها برداشته است و می‌تواند از قدرتمند ترین و تاثیرگذارترین حوزه‌ها، همچون سینما و تئاتر در قله باشد.

** 75 سانس، 27هزار تماشاگر حاصل استقبال مردمی از جشنواره فجر
مدیر اجرایی هجدهمین جشنواره فیلم شیراز نیز در این آیین گفت: اعتماد نهادها و دستگاه‌های فرهنگی به بخش خصوصی سال‌هاست در حوزه فرهنگ رخ می‌دهد و این اعتماد پایه ای برای رونق‌بخشی به حوزه فرهنگ و هنر و حضور جدی بخش خصوصی در همه رشته هاست.
محسن خباز افزود: جشنواره هجدهم حاصل تلاش جمع بزرگی از فعالان فرهنگی و هنری در سه مجموعه فرهنگی تالار حافظ، پردیس سینمایی گلستان و پردیس سینمایی هنر شهر آفتاب بوده است که طی آن در 10 روز 25 فیلم در بخش سودای سیمرغ و نگاه نو و پنج فیلم در بخش سیمرغ و پروانه ها اکران شد.
وی با اشاره به اینکه این جشنواره در شیراز با برگزاری بیش از 75 سانس اکران و 27 هزار مخاطب جایگاهی ویژه در کشور یافته است، افزود: تعداد مخاطبان این جشنواره بیش از 30 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
در این آیین از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان فارس، روزنامه های عصر مردم و شیرازنوین، خبرگزاری مهر و باشگاه خبرنگاران به عنوان رسانه‌های برتر در جشنواره فجر شیراز تقدیر شد.
همچنین جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شیرازی به فیلم سرخ پوست اهدا شد.
هجدهمین جشنواره فیلم فجر شیراز از 12 تا 22 بهمن ماه برگزار شد.
7375/ 2027
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

نشست خبری هفتمین جشنواره تجسمی هنر جوان برگزار شد

نشست خبری هفتمین جشنواره تجسمی هنر جوان صبح امروز در سالن مرحوم امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد. ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۳ فرهنگی موسیقی و تجسمی نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا در آغاز این نشست سیدمسعود شجاعی طباطبایی؛ مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، ضمن تسلیت شهادت جمعی از پاسدران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی محور خاش-زاهدان گفت: تلاش ما این است که تا هفتم این عزیزان، 27 پوستر به تعداد شهدای این حادثه تروریستی آماده شود و در این راستا از هنرمندان عرصه گرافیک سراسر کشور آثاری به نمایش درآید که اکنون برخی آثار آماده است و برخی دیگر نیز در دست آماده‌سازی است.

وی با اشاره به فعالیت‌های مرکز تجسمی حوزه هنری گفت: آنچه همواره در مرکز هنرهای تجسمی برای ما موضوعیت داشته است؛ توجه جدی به استعدادهای جوان در سراسر کشور بوده است تا از این طریق بتوانیم بستر مناسبی برای فعالیت‌های جوانان هنرمند در سراسر ایران فراهم کنیم. در این راستا برخی اتفاقات نیز رخ داده که از جمله آن می‌توان به تدارک دو کتاب سال تصویرسازی و کتاب سال کارتون و کاریکاتور اشاره کرد که با هدف معرفی جوانان هنرمند این دو حوزه طبع شده است. همچنین تلاش می‌کنیم نشریه هنرهای تجسمی را که برای مدتی فعالیت آن متوقف شده بود را نیز مجددا منتشر کنیم و این مجله از طریق مراکز استان در اختیار هنرمندان جوان قرار گیرد.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری ادامه داد: اساسا هدف حوزه هنری بسط و گسترش فعالیت‌های هنری با محوریت جوانان است و در این راستا ما وظیفه داریم شرایط مناسبی را برای ساماندهی فعالیت جوانانمان فراهم کنیم. برای این منظور، برپایی هفته هنر انقلاب یکی از برنامه‌هایی است که در قالب آن جوانان هنرمند و مستعد کشور شناسایی می‌شوند.

شجاعی طباطبایی با اشاره به وقفه پنج ساله برگزاری جشنواره هنر جوان گفت: اکنون پس از یک وقفه 5 ساله مجددا فعالیت جشنواره تجسمی هنر جوان را به جریان انداختیم چرا که به نظر می‌رسید برگزاری این جشنواره بسیار ضروری است و امیدوارم شرایط به گونه‌ای فراهم شود که از دل این جشنواره بتوان هنرمندان جوان و مستعد حوزه هنرهای تجسمی کشور را شناسایی کرد و در ادامه شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که بتوانیم با این عزیزان در طول سال تعامل سازنده داشته باشیم و حمایت‌هایی از جنس برپایی نمایشگاه و برگزاری کلاس‌های آموزشی را در دستور کار قرار دهیم.

وی ادامه داد: آنچه حائز اهمیت است این است که پس از مراسم برگزاری اختتامیه کار تمام نشود و روندی که اکنون در هفتمین جشنواره تجسمی هنرجوان آغاز شده است ادامه داشته باشد.

در ادامه این نشست سیدحمید شریفی آل هاشم؛ دبیر هفتمین جشنواره جوان گفت: اگر بخواهیم زمان دقیق آغاز جشنواره را بیان کنیم، باید بگویم این زمان به 15 سال پیش در سال 82 بازمی‌گردد که بنده و دوستان حاضر در مرکز تجسمی این سنگ بنا را بنیان نهادیم و اکنون خداوند را شاکرم که در دوره جدید نیز در خدمت عزیزانم در مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری هستم. نخستین دوره جشنواره تجسمی هنر جوان به یاد مرحوم ابوالفضل عالی برگزار شد و ما در آن دوره قصدمان این بود که در مقابل دوسالانه‌هایی که به طور جدی در کشور برگزار می‌شد و در آن صرفا به پیشکسوتان حوزه هنری تجسمی توجه می‌شد، جشنواره‌ای را ایجاد کنیم که بتواند مجالی برای هنرمندان جوان‌تر فراهم سازد و یکی از اهداف حوزه هنری نیز میدان دادن به این جوانان با هدف ارتقای سطح هنری جامعه بود.

شریفی افزود: شاید برگزاری جشنواره جزو وظایف حوزه هنری نباشد اما ما با هدف حمایت از هنرمندان جوان و جریان‌سازی در حوزه هنرهای تجسمی این جشنواره را ایجاد کردیم که پس از مدتی بنا به دلایلی متوقف شد. اکنون هفتمین دوره از جشنواره هنر جوان به همت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و شخص استاد شجاعی طباطبایی مجددا راه‌اندازی شد. گرچه شاید در این دوره به اهداف و منویات‌مان آنگونه که باید دست پیدا نکردیم اما هدفمان این بود که این توقف 5 ساله را از میان برداریم و روند تکامل خود را مجددا پی بگیریم.

این هنرمند برجسته کشور ادامه داد: در این دوره علاوه بر بخش‌های معمول جشنواره که در دوره‌های پیش نیز وجود داشت، بخش‌هایی تازه‌ای را نیز به جشنواره اضافه کردیم که از جمله این بخش‌ها می‌توان به بخش پژوهش و مقاله اشاره کرد. عرصه هنرهای تجسمی یکی از گسترده‌ترین حوزه‌های هنری جامعه است؛ هم به لحاظ کثرت هنرمندان و هم به لحاظ کثرت شاخه‌های هنری در این حوزه؛ اما متاسفانه اکنون کمتر شاهد خلق آثار مکتوب و مباحث نظری در حوزه هنرهای تجسمی هستیم. بنابراین لازم بود که ما در جشنواره هنر جوان برای رفع این نقیصه تلاش کنیم.

دبیر هفتمین جشنواره تجسمی هنر جوان ادامه داد: بخش دیگری که در دوره چهارم نیز آن را برگزار کردیم، اهدای مدال زنده‌یاد ابوالفضل عالی بود که این مدال به هنرمندی اهدا می‌شود که در مجموع رشته‌های جشنواره در راستای پیشبرد اهداف و منویات جشنواره گام موثری را برداشته باشد. امکان دارد در دوره‌ای یک نقاش این نشان را از آن خود کند و در دوره دیگر یک خوشنویس آن را کسب کند. در این دوره نیز این هنرمند برگزیده را انتخاب خواهیم کرد تا بدین ترتیب هنرمندان جوان به جامعه هنری کشور معرفی شوند و زمینه لازم برای فعالیت پرشور این جوانان فراهم شود.

شریفی در ادامه گفت: برگزاری باشکوه جشنواره و نمایشگاه یکی از وجوه مهم جشنواره‌های هنری کشور است و ما نیز به سهم خود به این مهم توجه داشته‌ایم اما همه هدف‌مان به این بخش معطوف نمی‌شد و آنچه برای ما حائز اهمیت بود ؛ تلاش برای ایجاد بستر لازم جهت معرفی هنرمندان، فراهم ساختن زمینه‌های مناسب برای فعالیت پررنگ این هنرمندان و همچنین ایجاد جریان‌های سالم هنری به منظور تعالی و رشد فرهنگ و هنر جامعه بود که امیدواریم با برنامه‌ریزی منسجم و مستمر بتوانیم این مسیر را به جریانی مهم و تاثیرگذار در حوزه هنرهای تجسمی کشور تبدیل کنیم.

وی افزود: عرصه هنر معمولا با بی‌مهری‌هایی مواجه است و به همین دلیل دچار آسیب‌هایی می‌شود. ما بر خود لازم می‌دانیم آنچه برای جامعه هنری کشور آسیب‌زا است را شناسایی کنیم و در حد بضاعت و توانمان برای پویایی و حل این آسیب‌ها تلاش کنیم.

شریفی در ادامه از طراحی تندیس هفتمین جشنواره تجسمی هنر جوان خبر داد و گفت: ما در این دوره توفیق داشتیم تا تندیسی را مختص جشنواره طراحی کنیم و آن را به عنوان یادگار به برگزیدگان رشته‌های مختلف هنری اهداء کنیم که امروز نیز از ماکت این  تندیس رونمایی می‌کنیم.

وی در ادامه به ارائه آمار و ارقام هفتمین جشنواره هنر جوان پرداخت و گفت: در این دوره مجموعه آثار رسیده به دبیرخانه بالغ بر 1147 اثر بود و بیش از 331 هنرمند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند؛ براین اساس در بخش پوستر و تایپوگرافی 35 اثر به بخش نمایشگاه راه یافت. در بخش تصویرسازی 38 اثر، در بخش طراحی 43 اثر، در بخش عکس 34 اثر، در بخش کارتون 38 اثر، در بخش کاریکاتور 17 اثر، و در بخش مقاله 4 اثر به هفتمین جشنواره هنر جوان راه یافتند. البته ما در بخش مقاله با تاخیر اقدام کردیم؛ با این حال، اصرار داشتیم که این بخش را در جشنواره هفتم داشته باشیم.

دبیر هفتمین جشنواره هنر جوان در ادامه گفت: نگاه ما در انتخاب آثار نگاه حمایتی بود و تلاشمان این بود که از این نگاه خارج نشویم؛ با این حال، سختگیری‌های لازم را در حوزه تکنیک و ساختار آثار  نیز داشتیم و تا جایی که امکان داشت آثاری که ساختار تکنیکال ضعیفی داشتند مجال راهیابی به نمایشگاه را نیافتند.

شریفی در ادامه به تعداد هنرمندان حاضر در جشنواره هنر جوان به تفکیک جنسیت اشاره کرد و گفت: در این دوره از جشنواره 143 هنرمند زن و 188 هنرمند مرد آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند که حضور پررنگ هنرمندان زن حاکی از آن است که پس از 40 سال ظرفیت‌های لازم برای حضور پرشور و موثر بانوان در حوزه هنر کشور فراهم شده است. وی همچنین استان تهران را پرمشارکت‌ترین استان در هفتمین جشنواره هنر جوان دانست و استانهای ایلام و خراسان جنوبی را کم مشارکت‌ترین استانهای حاضر در جشنواره هنر جوان دانست.

شریفی در ادامه به محدویت‌های مالی موجود بر سر راه هفتمین جشنواره جوان اشاره کرد و گفت: اگرچه حوزه هنری به لحاظ مالی منابع و امکانات زیادی را در اختیار نداشت، اما همراهی‌های لازم را در این راستا انجام داد. با این وجود؛ ما نتوانستیم همطراز با جشنواره‌هایی که در این ایام در فضای تجسمی کشور در حال برگزاری‌اند فعالیت خود را ادامه دهیم و نسبت به آنها بسیار عقب‌تر هستیم. با این حال استقبالی که از جشنواره هنر جوان شد، جای تقدیر و تشکر دارد.

وی در ادامه به ارزش مادی مجموعه جوایز هفتمین جشنواره هنر جوان اشاره کرد و گفت: ارزش کل جوایز جشنواره 64 میلیون تومان است که در قیاس با شرکت کنندگان و بخشهای متنوعی که در جشنواره داریم مبلغ زیادی نیست و انشاءالله سعی می‌کنیم در دوره‌های آینده جوایزمان را به سمت سفرهای مطالعاتی و تسهیل امکان برگزاری نمایشگاه و چاپ آثار منتخب ببریم و در این راستا تمهیدات لازم را اندیشیده‌ایم و قرار است در همین دوره نیز در بخشهایی اتفاقاتی رخ دهد.

شریفی در ادامه با اشاره به اینکه اختتامیه جشنواره و تقدیر از هنرمندان برگزیده 30 بهمن‌ماه ساعت 18 در سالن سوره حوزه هنری برگزار می‌شود، به  تجلیل از مقام استاد مرتضی اسدی نقاش پیشکسوت هنر انقلاب اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف ما در برپایی جشنواره هنر جوان این است که بتوانیم بستری را فراهم کنیم تا هنرمندان جوان ما ریشه‌های خود را بشناسند. بخشی از این ریشه‌ها هنرمندان پیشکسوتی هستند که در گذشته به عنوان شخصیت‌های موثر و پایه‌گذار هنر انقلاب فعالیت خود را به نحو احسن انجام داده‌اند و اکنون می‌توانند به عنوان الگو برای هنرمندان جوان شناخته شوند. بدین ترتیب ما این بنا را گذاشتیم تا در هر دوره از یکی از هنرمندان پیشکسوت تجلیل کنیم و مسیر طی شده توسط آنها را به هنرمندان جوان معرفی کنیم تا بتوانند در ادامه مسیر هنری‌شان راه خود را به درستی انتخاب کنند.

در پایان این نشست مراسم رونمایی از پوستر و تندیس جشنواره توسط سیدمسعود شجاعی طباطبایی و سیدحمید شریفی انجام شد.

پنجمین جشنواره هنر مقاومت برگزیدگان خود را شناختآغاز داوری آثار جشنواره تجسمی هنر جوان

 

انتهای پیام/

 

 

R1527/P/S4,40/CT11 واژه های کاربردی مرتبط مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری هنرهای تجسمی

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

دانلود آهنگ جديد احسان زرافشاني بنام ته تغاريِ خدا

کلیدواژه: جشنواره فجر قیمت گوشت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 اداره فرهنگ و ارشاد برنامه های فرهنگی پوست جشنواره فیلم جشنواره فیلم فجر جشنواره فجر قیمت گوشت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۳۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فراهم شدن مقدمات پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا
 • امکان پیوند قلب در کرمانشاه فراهم می شود
 • اوج و فرود چهار دهه سینماسازی و سینماداری/ دولت تاجر خوبی نیست
 • جای پای بخش خصوصی به حوزه واکسن باز شد
 • 129 فرصت سرمایه گذاری در شهرجدید هشتگرد مشخص شد
 • هدف جشنواره فرهنگی و هنری فجر به نمایش گذاشتن هنر هنرمندان آموزشگاه ها است
 • نمایشگاه طوبای زرین در شیراز افتتاح شد
 • بخش خصوصی در حوزه واکسن پیشتاز می‌شود
 • حضور بخش خصوصی در حوزه واکسن شتاب می‌گیرد
 • بخش «طوبای زرین» به شیراز رفت/ نمایش آثار در ۵ نگارخانه
 • شیراز؛ میزبان بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره تجسمی فجر شد
 • هرچقدر درگیری افراد با یک جشنواره بیشتر شود موفقیت آن بیشتر است
 • مشهد میزبان همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری گردشگری می‌شود
 • مصطفی سیروس: بودن در بخش مسابقه جشنواره تئاتر فجر مهم نیست، هدفم دیده شدن نمایش است
 • سرمایه‎گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری در پایتخت انرژی ایران
 • هفت روزگی جشنواره تئاتر فجر امروز پذیرای 32 نمایش است
 • نمایش آثار برگزیده کارگاه‌های جشنواره مد و لباس فجر در ایتالیا
 • پیشرفت عدالتخواهی درایران،از التماس خبرگزاری‌ها تا عزل امام جمعه
 • تنور داغ نمایش‌های خیابانی در جشنواره فجر