به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، در ۸ ماهه سال ۱۳۹۷ صادرات کالاهای غیر نفتی برابر ۷۵.۳ میلیون تن با ارزش ۳۰ میلیارد دلار برابر ۲۶.۹ میلیارد یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۵.۱ درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۷.۵ درصد و ارزش یورویی ۱۵.۲ درصد رشد داشته است.

همچنین میزان واردات به کشور برابر ۲۱.۵ میلیون تن به ارزش ۲۹.۵ میلیارد دلار برابر ۲۴.۸میلیارد یورو بوده که از لحاظ وزنی ۱۲.۶درصد و از لحاظ ارزش دلاری ۱۴درصد و ارزش یورویی ۱۶.۸ درصد کاهش را نشان می دهد. ارزش صادرات بخش صنعت در این دوره حدود ۱۲.۷ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن ۸۷۷ میلیون دلار ثبت شده است.

مجوزهای صادره در ۸ ماهه ۱۳۹۷تعداد ۳۷۴۱ فقره پروانه بهره برداری با میزان سرمایه گذاری ۳۸.۴ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۶۷۵۲۹ نفر صادر شده که به ترتیب ۲.۱ ،۹۷.۶و۶.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

رشد قابل ملاحظه سرمایه های پروانه های بهره برداری با سهم ۷۰.۶ مربوط به بهره برداری واحد نفت ستاره خلیج فارس با سرمایه گذاری بالغ بر ۱۹۲ هزار میلیارد ریال می باشد.
تعداد ۱۴۶۸۳ فقره جواز تاسیس با پیش بینی سرمایه گذاری ۱۹۰.۱ هزار میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال ۳۴۳۶۶۰ نفر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱۹.۹و۸۸ و ۲۵ درصد رشد را نشان می دهد.

مجوزهای صنفی صادر شده ۲۶۰.۴ هزار فقره بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۷ درصد افزایش داشته است. در بخش معدن تعداد ۶۷۵ فقره پروانه اکتشاف، ۳۳۵ فقره گواهی کشف و ۳۷۵ فقره پروانه بهره برداری صادر شده است. تعداد پروانه اکتشاف نسبت به دوره قبل ۶.۶ درصد رشد، گواهی کشف و پروانه بهره برداری به ترتیب ۰.۶ و ۲۵ درصد کاهش داشته است.

در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۷ در بخش حمل و نقل جاده ای، کالاهای داخلی ۲۱۸.۳ میلیون تن و ترانزیت کالاهای جاده ای ۳ میلیون تن بوده که در بخش کالاهای داخلی ۶.۷درصد رشد و در ترانزیت کالاهای جاده ای ۳۷.۵ درصد کاهش نشان می دهد.

همچنین در ۸ ماهه سال ۱۳۹۷ از میان ۴۴ محصول منتخب صنعتی و معدنی، ۱۹ محصول رشد و ۲۵ محصول کاهش تولید داشته است. سنگ آهن با ۲۴.۲ میلیون تن ۹.۱ درصد، فولاد خام با ۱۵.۱ میلیون تن،۱۰.۴ درصد رشد تولید داشته اند.

بنا بر این گزارش، در ۸ ماهه سال ۱۳۹۷ تعداد ۵۰ طرح سرمایه گذاری خارجی صنعتی، معدنی و تجاری، با مجموع سرمایه گذاری۸۳۷ میلیون دلار، به تصویب هیأت سرمایه گذاری خارجی رسیده است. در راستای اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی، تا پایان آبان ۱۳۹۷ جمعا مبلغ ۲۶۶۷.۱ میلیارد تومان تسهیلات به ۱۹۵۳ واحد پرداخت شده است.

انتهای پیام/

منبع: اتاق خبر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

صادرات ۸۰۰ میلیون دلاری شیرینی با مواد اولیه یارانه‌ای

۸۰۰ میلیون دلار شیرینی، شکلات و بیسکویت که با مواد اولیه یارانه‌ای یا ارز ۴۲۰۰ تومانی تولید شده در سال گذشته صادر شده و این صادرات رانتی در سال جاری نیز ادامه دارد. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو در شرایطی که دولت برای حمایت از مصرف‌کنندگان داخلی به تولید برخی از کالا‌های اساسی و مصرفی مردم یارانه می‌دهد تا این محصولات با قیمت ارزان تری به دست آن‌ها برسد، اما این تفاوت قیمت باعث خروج این محصولات به صورت قانونی و غیرقانونی از کشور شده است.

دولت برای جلوگیری از خروج این کالا‌ها از کشور صادرات کالا‌های اساسی را ممنوع کرده است، اما این کالا‌ها به صورت‌های مختلف از کشور خارج می‌شود. انتشار اخبار مربوط به کشف کالای قاچاق نیز به همین خاطر و ناشی از اختلاف قیمت کالا‌ها در کشور با دیگر کشور‌ها است.

پشت پرده خروج مواد غذایی مورد نیاز مردم از کشور

سوء استفاده جدید از ارز ۴۲۰۰ تومانی

اما یکی از روش‌های دیگری که کالا‌های یارانه‌ای از کشور خارج میشود خروج غیر مستقیم آن‌ها با انجام یک مرحله فرآوری است. بر این اساس شکر یارانه‌ای یا وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی، روغن وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی و گندم تولید شده در داخل کشور به صورت یارانه‌ای در قالب شیرینی، شکلات و بیسکویت از کشور خارج و سود هنگفت و رانت عجیبی را نصیب صادر کنندگان میکنند.

ناگفته نماند که این صادرات رانتی در محصولات دیگری نیز وجود دارد که در پرونده قبلی به موضوع صادرات ۱۲۰ میلیون دلاری آبنات پرداخته شد و در آتی به سایر محصولات پرداخته میشود.

بر اساس اعلام خود انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در سال گذشته حدود ۸۰۰ میلیون دلار شیرینی، شکلات و بیسکویت به این شکل صادر شد که این رقم در سال ۹۶ نیز، ۵۹۸ میلیون دلار بوده است.

مغازه‌ای دبیر انجمن مربوطه اعتقادی به رانت یاد شده ندارد و معتقد است که در صورتی که مواد اولیه تولید برای آن‌ها فراهم شود می‌توانند صادرات یک و نیم میلیاردی تنها به کشور‌های منطقه خاورمیانه داشته باشند.

البته واضح است صادرات به این شکل در واقع صادرات یارانه است و این صادرات در صورتی به نفع منافع ملی خواهد بود که مشمول عوارض صادراتی شوند یا این تولیدکنندگان برای صادرات محصولات خود از مواد اولیه وارداتی غیر یاران‌های (ورود موقت) استفاده کنند.

مشروح مصاحبه جمشید مغازه‌ای دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات را می‌توانید در ذیل مطلب مشاهده کنید.

صادرات شیرینی، شکلات و بیسکویت به ۶۶ کشور

جمشید مغازه‌ای دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات اظهار کرد: آمار و اطلاعات صادرات شیرینی، شکلات و بیسکویت در سال جاری هنوز استحصال نشده، اما در سال گذشته بیش از ۷۹۲ میلیون دلار صادرات محصولات صنعتی شیرینی، شکلات و بیسکویت وجود داشته است و این رقم در سال ۹۶، ۵۹۸ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: یکی از مشکلات عدیده ما در این صنعت تامین مواد اولیه تولید از جمله روغن و شکر است و گرنه میزان صادرات ما بیشتر از مقدار فعلی بود، زیرا نتوانستیم به بخش از تعهدات خود عمل کنیم.

دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات ادامه داد: در صورتی مشکلات تامین مواد اولیه حل شود و دولت از این صنعت حمایت داشته باشد می‌توانیم یک و نیم میلیارد دلار صادرات تنها به کشور‌های منطقه، داشته باشیم.

مغازه‌ای در پاسخ به اینکه چرا محصولاتی را صادر میکنید که برای تولید آن‌ها از مواد اولیه یارانه‌ای و ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده شده است گفت: «ما به ارز ۴۲۰۰ تومانی کاری نداریم! آرد، روغن و شکر را از بازار داخلی تهیه می‌کنیم؛ همیشه نیز نمی‌توانیم این کالا‌ها با قیمت مصوب خریداری کنیم و قیمت‌های خرید مواد اولیه متفاوت و در برخی از مواقع کمیاب بوده است.»

دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات گفت: به طور مثالدر مقاطعی مجبور شده ایم که هر کیلوگرم شکر را به قیمت ۸۰۰۰ تومان نیز خریداری کنیم.

وی اظهار داشت: شکر با نرخ مصوب دولتی را به صورت سهیمه‌ای به کارخانه‌ها پرداخت می‌کنند به طوری که هنوز سهیه شکر اردیبهشت ما حمل نشده و به کارخانه‌ها نرسیده است و ما نگرانی توقف فعالیت کارخانه‌ها هستیم.

مغازه‌ای گفت: شکر دولتی که به صنایع ما اختصاص می‌یابد به طور کامل تکاپوی صنایع شرینی، شکلات و بیسکویت را نمیدهد؛ به طوری که صنایع ماهانه ۶۰ هزار تن شکر نیاز دارند، اما بیشتر از ۴۰ هزار تن در اختیار آن‌ها قرار نمی‌گیرد و مجبور هستند بخشی از نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند.

دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در پاسخ به این سوال که با در نظر گرفتن همه این تفاسیر قیمت تمام شده تولید کننده شیرینی شکلات و بیسکویت در ایران در مقایسه با دیگر کشور‌ها بسیار کمتر و برای صادرات رقابتی است گفت: بله قیمت‌های ما برای صادرات در مقایسه با سایر کشور‌ها رقابتی است.

وی تصریح کرد: قیمت محصولات خود را در بازار داخلی به دلیل اینکه کالا‌های اساسی و مهم در سبد غذایی مردم نیست نمی‌توانیم افزایش دهیم (زیرا در صورت افزایش قیمت منجربه حذف آن از سبد خرید مردم می‌شود).

دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در واکنش به صادرات رانتی این محصولات با توجه به یارانه‌ای بودن مواد اولیه تولید گفت:آردی که در اختیار ما قرار می‌گیرد نیمه یارانه‌ای نیست و قیمت آزاد است به طوری که قیمت هر کیلوگرم گندم صنف و صنعت ۱۸۵۰ تومان و آرد آن ۲۳۰۰ تا ۲۴۰۰ تومان است.

(بنابران گزارش قیمت هرکیلوکرم گندم خارجی با احتساب ارز نیمایی ۲۵۰۰ تومان است که باید هزینه‌های حمل و نقل را نیز باید به آن اضافه کرد. بر این اساس آردی که در اختیار صنف و صنعت قرار میگیرد به شکلی نیمه یارانه‌ای به حساب می‌آید، زیرا قیمت گندم اختصاصی به این بخش ۱۸۵۰ تومان است.)

وی افزود: قیمت مصوب روغن نیز در بازار افزایش یافته است و در صورتی که بخواهیم از خارج از کشور هم وارد کنیم باید ۴۰ درصد برای واردات تعرفه پرداخت کنیم؛ از طرفی اختصاص ارز به واردات نیز با تاخیر صورت می‌گیرد.

مغازه‌ای در واکنش به اینکه ارز اختصاصی برای واردات روغن ۴۲۰۰ تومان است و تفاوت زیادی با بازار آزاد و نفع زیادی برای وارد کننده دارد گفت: بله در صورتی که تکافوی کار ما را دهد ۴۲۰۰ است؛ البته توجه کنید که تنها قسمتی از مواد اولیه تولید روغن است و ما بخش از نیاز خود را از بازار آزاد تهیه می‌کنیم.

وی اظهار داشت: البته با افزایش قیمت روغن، اکنون مساله کمبود این محصول در بازار تا حدودی رفع شده است.

دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات اضافه کرد:قیمت مواد افزودنی تولید مانند اسید‌های خوراکی، کاکائو و گلوکوز وارداتی است و با قیمت‌های بالایی وارد میشود.

وی اظهار داشت:محصولات ما به ۶۶ کشور شامل کشور‌های اروپای شرقی، جنوب شرقی آسیا، کشور‌های حاشیه خیج فارس، افغانستان عراق و ... صادر میشود. منبع: تسنیم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

آشنایی با انواع قرص‌ تاخیری

کلیدواژه: وزارت صنعت معدن و تجارت صادرات کالا صادرات غیرنفتی تجارت

منبع این خبر، وبسایت www.otaghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۳۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • صادرات کالای غیرنفتی از استان بوشهر به قطر ۴۵ درصد افزایش یافت
 • یکهزار میلیارد ریال کالای قاچاق در لرستان کشف شد
 • بیش از یک میلیارد ریال کالای قاچاق در خوی کشف شد
 • چند نکته از زبان همتی در مورد تحولات اخیر بازار ارز/ ستاد تنظیم بازار به مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی رضایت داد/ دلار نیمایی، گران‌ترین نرخ بازار/ چرا کاهش قیمت سکه، متوقف شد؟
 • راههای افزایش صادرات غیرنفتی
 • صادرات ۱۴ میلیون دلاری پسته
 • مرکزی| بیش از ۱۵۰ قلم کالای سلامت‌محور قاچاق و تقلبی کشف شد
 • هدف ما توسعه صادرات غیرنفتی است
 • رشد اقتصادی غیرنفتی منفی 1.8 درصدی سال 97/قفل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی می‌شکند؟
 • هزار و ۵۲ پرونده قاچاق به قطعیت یافت / رشد 445 درصدی کالای قاچاق / ببینید
 • افزایش ۴۵ درصدی صادرات غیرنفتی در کشور
 • تهران| رشد ۲۸۶ درصدی فروش کالاهای قاچاق در ۴ ماهه نخست سال جاری
 • ادامه ریزش قیمت طلا و دلار/ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری
 • سرپرست سازمان توسعه تجارت: صادرات غیرنفتی در کشور ۴۵ درصد افزایش یافت
 • صادرات محصولات استان البرز ‌۶۰ درصد رشد یافت
 • ۸۰۰ میلیون دلار صادرات شیرینی با مواد اولیه یارانه‌ای
 • سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیاردتومانی برای توسعه گرگان؛ افزایش هزینه‌های صدور پروانه‌های ساختمانی‌
 • صادرات رانتی| ۸۰۰ میلیون دلار صادرات شیرینی با مواد اولیه یارانه‌ای
 • اشتغالزایی و رونق تولید رهاورد احداث شهرک نساجی و پوشاک در اصفهان