جیرفت -ایرنا - فرماندار عنبرآباد گفت: بر اثر بارش باران و جاری شدن سیلاب راه ارتباطی 30 روستا در این شهرستان مسدود شده که تلاش برای بازگشایی این مسیرها ادامه دارد.

نادر ملایی شامگاه سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طغیان رودخانه گمرکان موجب مسدود شدن 20 راه روستایی در دهستان امجز و طغیان رودخانه توکل آباد باعث مسدود شدن 10 راه روستایی در بخش مرکزی شد.
وی ادامه داد: تمام دستگا‌ه‌های مرتبط در حال آماده باش و خدمت رسانی به مردم هستند.
فرماندار عنبرآباد گفت: از روز گذشته (دوشنبه) تا کنون بیش از 70میلیمتر بارندگی در عنبرآباد ثبت شده که این مساله سبب خوشحالی کشاورزان و باغداران این شهرستان شده است.
وی اظهار داشت: بارش باران همچنان ادامه دارد و کشاورزان و دامداران باید نکات ایمنی را رعایت کرده و از نزدیک شدن به رودخانه ها خودداری کنند.
ملایی بیان کرد: صبح امروز همچنین به دلیل بارندگی شدید و طغیان رودخانه‌های فصلی وسیلاب تمامی مدارس عنبرآباد تعطیل شد.
مرکز شهرستان عنبرآباد در فاصله 260 کیلومتری جنوب کرمان واقع است.
7450/7429/ 5054

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تبدیل رود دره‌های تهران به بزرگراه‌ها

یک متخصص مدیریت بحران با بیان اینکه در تهران حدود ۱۱ رودره و رودخانه داریم که بیشتر این رودره‌ها تبدیل به جاده، راه و بزرگراه شده‌اند، گفت: بزرگراه‌های امام علی، یادگار امام، چمران و… همه بر روی این مسیل‌ها ساخته شده‌اند و احتمالا نسل بعدی هم فراموش می‌کنند که گذشته اینجا چه پیشینه‌ای داشته است و ممکن است در دوره‌های بازگشت سیل مشکلاتی ایجاد شود. در بارندگی‌های امسال بزرگراه امام علی دقیقاً در معرض وقوع سیل بود.

به گزارش ایسنا، دکتر داوودرضا عرب در نشست درس‌آموخته های سیل فروردین‌ماه ۹۸ که در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، گفت: سوالات زیادی در ذهن مردم در مورد سیلاب وجود دارد. اینکه آیا سیلاب‌های ما کم می‌شود یا زیاد، اینکه مگر تغییر اقلیم سبب کاهش بارش‌ها نمی‌شود؟، اینکه آیا هنگام خشکسالی چطور سیل رخ می‌دهد؟ و نظایر آن سوالاتی است که بسیاری آن را مطرح می‌کنند.

عرب با بیان اینکه افکار عمومی سیل را معادل پرآبی می‌دانند گفت: این تصور هم می‌تواند درست باشد و هم کاملاً غلط. در مورد سیل امسال درست بود و در برخی از مواقع می‌تواند کاملاً نادرست باشد.

وی با تشریح نحوه شکل گیری و اثر گازهای گلخانه‌ای که منجر به تغییرات اقلیمی شده است، گفت: در تعریفی ساده خورشید به زمین انرژی رسانده و باید در شرایط عادی معادل همان انرژی را نیز زمین از خود ساطع کند اما اگر در جو زمین گازهایی مانند دی‌اکسید کربن و متان که اولی ۹۰ سال و دومی ۱۵۰ سال ماندگاری دارد، افزایش یابد هنگام ورود انرژی از خورشید به زمین همان میزان از کره زمین خارج نشده و بخشی از آن با برخورد به این گازها دوباره از جو به سمت زمین بازمی‌گردد که منجر به گرم شدن زمین خواهد شد. این تعریف ساده‌ای از تغییر اقلیم است.

این متخصص مدیریت بحران با تأکید بر اینکه تغییر اقلیم، شدت و الگوی بارندگی را زیاد می‌کند، گفت: بارندگی زمانی زیاد می‌شود که تبخیر زیاد شده باشد. تبخیر از اقیانوس‌ها انجام می‌شود و ممکن است نقشه بارندگی‌ها نیز تغییر کند اما به این نکته توجه کنیم که وقتی دمای کره زمین زیاد شود و تبخیر نیز افزایش یابد رطوبت نیز افزایش می‌یابد که در نتیجه آن با افزایش رطوبت تأثیرات گلخانه‌ای نیزافزایش می‌یابد. در نهایت مجموع این فرایند سبب انباشت رطوبت و افزایش پتانسیل بارش می‌شود که خروجی آن بارش‌هایی با فواصل زمانی بیشتر و شدت بارش بالاتر است.

وی درباره چرایی افزایش فاصله زمانی بارش‌ها گفت: در هوای شرجی و مرطوب ظرفیت نگهداری آب در جو بیشتر است و به همین دلیل میزان ماندگاری قطرات باران در ابرها بیشتر از حالات دیگر می‌شود و به عنوان مثال به جای آنکه هر سال باران ببارد این حجم از باران جم شده و هر سه سال یک بار ناگهان تخلیه می‌شود.

سیلاب و خشکسالی دو روی یک سکه

عرب با بیان اینکه سیلاب و خشکسالی دو روی یک سکه هستند، گفت: تمام مواردی را که شرح دادم کنار هم قرار دهید و تصور کنید که در پی طولانی شدن فاصله بارش‌ها و همچنین مواردی مانند دخالت انسانی و… پوشش گیاهی نیز در منطقه‌ای ضعیف شده باشد. آن وقت هنگام بارش که با شدت بیشتری انجام می‌شود روان آب‌ها نیز جاری شده و با جاری شدن در سطوح شیبدار سنگ و گل را نیز با خود همراه کرده و قدرت تخریب را بالا می‌برد.

به گفته عرب در سال‌های خشکسالی پتانسیل وقوع سیلاب‌هایی با حجم کمتر آب اما قدرت تخریب بیشتر بسیار بالاتر است که نمونه موردی آن سیل شیراز بود. در حالی که ما در سیل خوزستان علیرغم گستردگی بالا تلفاتی نداشتیم اما سیل شیراز قربانیان زیادی گرفت.

افزایش تعداد و خسارات سیل در دهه‌های اخیر

این متخصص مدیریت بحران با تأکید بر اینکه خسارات و فراوانی وقوع سیل برابر آمارهای موجود از دهه ۳۰ تا ۶۰ افزایش یافته است، گفت: در دهه ۶۰ حدود ۱۰۰۰ مورد سیل در ایران رخ داده که ۶۰ تای آن خسارت بر جای گذاشت. این تعداد در دهه ۵۰، ۴۰۰ مورد، در دهه ۴۰، ۲۰۰ مورد و در دهه ۳۰ کمتر از ۲۰۰ مورد بوده است و میزان خسارات نیز بسیار کمتر بوده است که البته بخشی از آن ناشی از گستردگی حضور مردم و رسانه‌ها و ابزارهای تشخیص است اما بخشی دیگر نیز نشان می‌دهد که سیلاب‌ها افزایش داشته است.

عرب با اشاره به جاری شدن سیل در دروازه قرآن شیراز که به تنگه الله اکبر نیز معروف است، گفت: آن دوستانی که معتقدند سدسازی می‌تواند مانع از جاری شدن سیل شود به مسئله سیل شیراز باید توجه کنند. سیلی که در دروازه قرآن رخ داد آب چندانی نداشت که بخواهیم برایش سد بسازیم و این کار صرفه اقتصادی هم ندارد که میلیاردها تومان برای ساخت سد هزینه کنیم که بعد از ۵۰ سال یک مقدار آبی پشتش جمع شود یا مثلاً مگر گلاب‌دره در تهران چقدر آب دارد و یک حوزه کوچک آبخیز محسوب می‌شود اما هنگام بارش‌ها می‌تواند خطرآفرین باشد و سدساختن در آن اصلاً توجیهی ندارد.

عرب با تأکید بر اینکه باید به پیشینه‌های تاریخی در هر شهر و محدوده توجه شود، گفت: در پایین دست دروازه‌قرآن محله‌ای به نام سیل‌آباد قرار دارد از نام همین محله مشخص است که در این منطقه سابقه وقوع سیل وجود داشته است بنابراین ما باید به خرد و ارتباط مردم سال‌های قبل با طبیعت توجه داشته باشیم.

وی با اشاره به روند تغییر دروازه‌قرآن اظهار کرد: همان طور که بارها گفته شده در کنار دروازه قرآن مسیل آب بود که آن را تغییر داده و آن را به خیابان تبدیل کردند. آنجا یک استخر تجمع آب پیش‌بینی کرده بودند که این حوضچه آرامش هنگام سیل شیراز در عرض پنج دقیقه پر شد به این دلیل که آب با میزان ۵۰ مترمکعب بر ثانیه وارد شده و تنها ۱۰ مترمکعب در لوله‌ای که زیر آن تعبیه کرده بودند خارج شد. در واقع می‌توان گفت که عامل اصلی رخداد سیل شیراز و خسارات آن سایز لوله انتقال آن در مسیر ساخته شده و مسدود بودن بخش‌هایی از لوله انتقال آب که منجر به مرگ ۲۲ نفر در عرض چند دقیقه شد.

رودره‌های تهران تبدیل به راه و بزرگراه شده‌اند

عرب با اشاره به وضعیت تهران نیز اظهار کرد: در تهران حدود ۱۱ رودره و رودخانه داریم که بیشتر این رودره‌ها تبدیل به جاده و راه و بزرگراه شده‌اند. بزرگراه‌های امام علی، یادگار امام، چمران و… همه بر روی این مسیل‌ها ساخته شده‌اند و احتملا نسل بعدی هم فراموش می‌کنند که گذشته اینجا چه پیشینه‌ای داشته است و ممکن است در دوره‌های بازگشت سیل مشکلاتی ایجاد شود. در بارندگی‌های امسال بزرگراه امام علی دقیقاً در معرض وقوع سیل بود.

وی با پخش ویدیویی از جاری شدن سیلاب در تهران در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ادبیات ما طی این سال‌ها در مواجهه با سیل تغییر نکرده، ما هنوز هم غافل می‌شویم، هنوز هم مسئولان عالی چکمه می‌پوشند و در محل حاضر می‌شوند. چرا هیچ پیشرفتی در این زمینه نکرده‌ایم.

عرب با اشاره به سیل قم‌رود در فروردین‌ماه سال ۸۸ نیز گفت: آن زمان گفتند که این محدوده نباید به پارکینگ تبدیل شود اما در نهایت فشارهایی وارد شد که آنجا تبدیل به پارکینگ شد، نتیجه‌اش سیلی شد که البته با هشدار به موقع هواشناسی خسارات جانی نداشت اما می‌توانست بسیار خطرناک باشد.

این متخصص مدیریت بحران با تأکید بر اینکه هر چه مقابله بیشتر باشد خسارات ناشی از سیل نیز کمتر می‌شود، گفت: هر چه مدیریت ریسک صحیح باشد پیشگیری و آمادگی نیز بالاتر رفته و خسارات نیز کاهش می‌یابد.

امروز زمان مدیریت جامع بحران است

وی با با بیان اینکه امروز زمان مدیریت جامع بحران است، گفت: حالا که بحران نداریم باید برویم و مدیریت جامع بحران را بررسی کنیم. زمان بحران که نباید سراغ این موارد رفت و باید اقدامات مقابله‌ای را تشدید کرد.

عرب با اشاره به روند دستکاری طبیعت اظهار کرد: در پلدختر ما دیدیم که خانه‌های قدیمی در بخش قدیمی شهر ساخته شده و مشکل چندانی هم نداشتند و این خانه‌های جدید بودند که در بستر رودخانه ساخته شده بودند. در بسیاری از شهرها نیز ما شاهد این هستیم که ویلانشین‌ها به حریم رودخانه آمدند و فکر می‌کنند اگر در حریم رودخانه با بتن ساخت و ساز کنند سیل خسارتی به آن‌ها نمی‌زند.

وی در پایان درباره دوره بازگشت سیلاب در خوزستان و لرستان نیز گفت: مطالعات نشان می‌دهد که سیلاب اخیر خوزستان احتمالاً دوره بازگشتی ۱۰۰۰ ساله داشته و در لرستان نیز دور بازگشت سیل ۵۰۰ ساله بوده است.

انتهای پیام

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: اقتصاد عمراني خسارت سيلاب عنبرآباد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۳۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اجرای طرح جامع آبخیزداری در خرم‌آباد برای جلوگیری از وقوع سیلاب
 • 14 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در حریم رودخانه های ری تخریب شد
 • پایش وضعیت ارتباطی ۹۱۸ روستای خراسان جنوبی
 • ساخت مرکز خرید روی رودخانه و سیل‌گیر
 • بازسازی ذخائر ماهیان در رودخانه‌های رشت
 • برنامه های اوقات فراغت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی عنبرآباد، تشریح شد
 • آغاز عملیات اجرایی راه ارتباطی ۱۷ روستای کهگیلویه و بویراحمد
 • آخرین وضعیت ترافیکی راه‎‌های کشور
 • حریم فراموش شده رودخانه‌ها
 • سیل وعده‌های مسئولان در خوزستان به کجا رسید؟
 • کانال های سیلاب بر از سیل بندها با اهمیت تر هستند
 • سیلاب در هند، نپال و بنگلادش بیش از 100 کشته برجا گذاشت
 • تلفات سنگین سیلاب در هند، نپال و بنگلادش
 • فرماندار رودسر: رودخانه‌ها قبل از شروع فصل بارندگی، لایروبی شوند
 • 23 کشته در طغيان رودخانه اي در پاکستان
 • خوزستان| ولنگاری مدیریتی در بالادست رودخانه زهره معضلی برای تأمین آب شرب هندیجان
 • ترافیک سنگین در آزادراه قزوین_کرج/اعلام محورهای مسدود
 • رودخانه نامهربان با مهمانان
 • آسیب دیدن 17 منزل در رانش زمین در مسیر خوی به پایانه رازی