لندن – ایرنا – علیرضا جهانگیری سفیر ایران در هلند گفت: برجام الگوی خوبی از پیروزی دیپلماسی، چندجانبه گرایی و عمل ایران به تعهداتش است، اما در مقابل آمریکا در این آزمایش تاریخی شکست خورد و تعهد خود را زیر پا گذاشت.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا، سفیر ایران در هلند که در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور مقامات کشور هلند، سازمان‌های بین‌المللی مستقر در این کشور، سفرا، دیپلمات‌های مقیم و چهره‌های اقتصادی و نخبگان هلندی سخنرانی می‌کرد، افزود: 13 گزارش صادرشده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای گواه روشنی از عمل ایران به تعهداتش است اما متأسفانه طرف‌های دیگر از جمله اروپا تاکنون نتوانسته‌اند تعهدات خود را اجرایی کنند و درنتیجه توازن درتوافق برجام از بین رفته است.
وی افزود: امیدواریم آنچه اتحادیه اروپا اخیراً تحت عنوان اینستکس INSTEX رونمایی کرده، بتواند باعث شود دو طرف از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود.
جهانگیری همچنین در خصوص روابط ایران و هلند گفت: مناسبات دو کشور ظرف پنج سال گذشته در همه ابعاد گسترش‌یافته و مقامات دو کشور اراده‌ جدی برای توسعه روابط داشته‌اند. امیدواریم در سال 2019 با توجه به رفت‌وآمد چندین هیات عالی‌رتبه بین ایران و هلند در سالهای گذشته، این روند تقویت‌شده و با عنایت به ظرفیت‌های خوب و انگیزه زیادی که برای ارتقاء همکاری‌های اقتصادی دو کشور وجود دارد، سیر صعودی حجم تعاملات اقتصادی بین دو کشور ادامه یافته و در سایر حوزه‌ها نیز افزایش سفر مقامات دو کشور به پایتخت‌های یکدیگر را شاهد باشیم.
سفیر ایران به فعالیت‌های نمایندگی کشورمان در سازمان منع سلاح‌های شیمیائی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از قربانیان سلاح‌های شیمیائی همواره تلاش کرده است در تعامل مؤثر با دیگر کشورهای عضو این سازمان، از تکثیر، اشاعه و استفاده از این سلاح‌ها جلوگیری کرده و کار سازمان منع سلاح‌های شیمیائی که بنیان‌گذاران آن مدنظر داشته‌اند، حفظ شود.
جهانگیری در این مراسم که در سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه برگزار شد با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: روز 22بهمن امسال برای ما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، چون انقلاب شکوهمند اسلامی ایران چهل سال از عمر خود را پشت سر گذاشت.
سفیر کشورمان اضافه کرد: انقلاب اسلامی ایران از ابتدا احترام به حقوق ملت‌ها، نفی ظلم، فساد، استبداد و استکبار و مداخلات خارجی در سرنوشت ملت‌ها، در کنار تعامل سازنده و چندجانبه با دیگر کشورها بر اساس اصول برابری و احترام را دنبال نموده است.
جهانگیری تأکید کرد: ملت ایران در چهل سال گذشته قربانی تروریسم، ‌سلاح‌های شیمیایی و انواع توطئه‌های دشمنان بوده، اما در تمام این عرصه‌ها با تکیه‌بر توانمندی‌های خود توانستند بر مشکلات فائق آیند، ویرانی‌های جنگ را بازسازی کرده، آثار تحریم‌ها را رفع کنند و در همه شاخص‌ها موفقیت‌های بزرگ به دست آورد.
وی حضور ایران در برخی کشورهای منطقه را به درخواست خود این کشورها عنوان کرد و با یادآوری نقش ایران در مقابله با تروریسم و افراطی‌گری گفت: اگر حمایت ایران از مردم عراق و سوریه نبود، شاید امروز شاهد سرنوشت دیگری برای بغداد و دمشق بودیم.
شبد ** هـ ن **9122

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

استقبال رئیس جمهور عراق از بازگشت سفیر بحرین

رئیس جمهوری عراق ضمن استقبال از سفیر بحرین در بغداد، بر پایبندی کشورش به حفاظت از پایگاه‌های هیئت‌های دیپلماتیک تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، دفتر رسانه‌ای برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، صالح در این دیدار بر عمق روابط مستحکم میان دو کشور تاکید کرد و گفت، توسعه راهکار‌های همکاری مشترک برای مقابله با چالش‌ها و آخرین تحولات و تقویت صلح و امنیت در دو سطح منطقه‌ای و بین‌المللی ضرورت دارد.

طبق این بیانیه، صالح از موضع پادشاه بحرین در حمایت از عراق و برخورد مثبت وی با حادثه حمله به ساختمان سفارت بحرین در عراق قدردانی کرد. همچنین وی بر پایبندی کشورش به حفاظت از مقر‌های هیئت‌ها و سفارت‌خانه‌های موجود در عراق و فراهم کردن فضای امن برای فعالیت آن‌ها تاکید کرد.

سفیر بحرین نیز در این دیدار بر حمایت کشورش از عراق، وحدت و تمامیت ارضی آن، تقویت روابط دوجانبه و گسترش چشم‌انداز‌های همکاری مشترک تاکید کرد.

صلاح المالکی، سفیر بحرین در عراق روز جمعه ماموریت خود را از سرگرفت. به دنبال یورش تظاهرکنندگان به ساختمان سفارت بحرین در عراق در اعتراض به برگزاری کنفرانس اقتصادی در بحرین، به مدت دو هفته فعالیت المالکی به حالت تعلیق درآمده بود.

۲۹ ژوئن ده‌ها تن از تظاهرکنندگان عراقی به ساختمان سفارت بحرین در منطقه المنصور واقع در غرب بغداد یورش بردند تا نسبت به برگزاری کنفرانس منامه توسط دولت بحرین اعتراض خود را نشان دهند و به دنبال این مساله منامه سفیر خود را فراخواند.

همزمان با این اقدام تظاهرکنندگان، دفتر رسانه‌ای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق یورش آن‌ها به ساختمان سفارت‌خانه را محکوم و اعلام کرد، اقدامات قانونی را در مورد عاملان این حادثه اتخاذ می‌کند.

در این راستا، محمد علی الحکیم، وزیر خارجه عراق ضمن دیدار با سفیر بحرین در بغداد بر اهمیت تقویت راهکار‌های همکاری مشترک میان دو کشور جهت اتحاد کشور‌های عربی در مقابله با همه چالش‌ها تاکید کرد.

در بیانیه وزارت‌خارجه آمده است، وزیر خارجه با المالکی پس از بازگشتش از منامه و از سرگیری فعالیتش در بغداد، دیدار کرد و روابط دوجانبه و راه‌های توسعه آن را مورد بررسی قرار داد. الحکیم گفت، عراق از روابط مستحکم و برجسته میان دو کشور خرسند است و مقابله با تمامی عواملی که امنیت کشور‌های عربی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ضروری می‌داند.

وی خواستار حمایت از همبستگی عربی مشترک و تمامی مسائلی شد که امنیت و صلح را در دو سطح منطقه‌ای و بین‌المللی تقویت می‌کند.

احسان الشمری، از اعضای آکادمیک و رئیس مرکز اندیشه سیاسی عراق نیز در خصوص فعالیت مجدد سفیر بحرین در بغداد گفت، بازگشت سفیر به عراق بیانگر درک بحرین از اهمیت روابط دوجانبه و ماهیت وضعیت داخلی عراق است. به نظر می‌رسد منامه میان تصمیم رسمی و اقدامات برخی از طرف‌های غیررسمی خارج از چارچوب دولت تفاوت قائل است.

وی افزود، ادامه فعالیت سفیر بحرین در بغداد یک اقدام در مسیر صحیح است و بیانگر این مساله است که بحرین و حتی برخی دیگر از کشور‌ها نمی‌خواهند عراق را رها کنند و با وجود چالش‌های زیاد، به دنبال برقراری ثبات هستند.

الشمری ادامه داد، آمادگی دولت عراق برای حفاظت از سفارت‌خانه‌های موجود در این کشور در واقع پیام روشنی نه تنها به سفارت بحرین در بغداد بلکه برای دیگر سفارت‌خانه‌هاست؛ به خصوص اینکه سفارت‌های عربی و غربی پس از یورش به سفارت‌خانه بحرین نگران هستند، اما عراق تلاش دارد اعتماد‌ها برای حفاظت از این سفارت‌خانه‌ها را جلب کنند تا روابط خارجه همچنان پا برجا بماند.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: سياسي ايران هلند انقلاب 97

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۳۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وزیر دفاع موقت آمریکا: باید به کانال دیپلماسی با ایران برگردیم/ جنگ با ایران را نمی‌خواهیم
 • دیدار رئیس آلمانی اینستکس با سفیر ایران
 • گفت‌وگوی سفیر ایران و مدیرکل وزارت امور خارجه آلمان درباره اینستکس
 • هشدار به ادارات و بانک های پر مصرف کلاله/ الزام رعایت الگوی مصرف برق
 • اگر حرکت کسی اصالت داشته باشد، انتقاد آن حرکت با «گاندو» و هر چیز دیگری مهم نیست/ انسجام ملی دستِ دیپلماسی کشور است/ آمریکا باید در انزوای از خروج برجام همچنان باقی بماند
 • اولین تمرین الاهلی با حضور ابراهیمی در هلند+تصاویر
 • تجربه برجام و اقتصاد مقاومتی/نوبت کدام پاکت است؟
 • آغاز اردوی الاهلی با امید ابراهیمی در هلند
 • ترس امریکا از دیپلماسی ظریف
 • هلند به تقاضای آمریکا درباره خلیج فارس واکنش نشان داد
 • سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا: فشار بر ایران باید افزایش یابد
 • ابتکار یک شهرداری در هلند؛ ایستگاه اتوبوس برای زنبورها! (+تصاویر)
 • استیصال کاخ سفید از دیپلماسی رسانه‌ای ظریف
 • وزیر خارجه هلند: هنوز برای دیپلماسی با ایران دیر نشده است
 • هلند: هنوز برای حفظ برجام دیر نشده است
 • وزیر خارجه هلند: هنوز برای حفظ برجام دیر نشده است
 • دولت برجام، هویج‌های دیپلماسی و چماغ‌های اقتصادی
 • گازبهای مدارس با رعایت قانون الگوی مصرف رایگان است
 • قرارگیری کانون مصباح علی آباد عمران در فهرست کانون های الگوی کشور