لندن – ایرنا – علیرضا جهانگیری سفیر ایران در هلند گفت: برجام الگوی خوبی از پیروزی دیپلماسی، چندجانبه گرایی و عمل ایران به تعهداتش است، اما در مقابل آمریکا در این آزمایش تاریخی شکست خورد و تعهد خود را زیر پا گذاشت.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا، سفیر ایران در هلند که در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور مقامات کشور هلند، سازمان‌های بین‌المللی مستقر در این کشور، سفرا، دیپلمات‌های مقیم و چهره‌های اقتصادی و نخبگان هلندی سخنرانی می‌کرد، افزود: 13 گزارش صادرشده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای گواه روشنی از عمل ایران به تعهداتش است اما متأسفانه طرف‌های دیگر از جمله اروپا تاکنون نتوانسته‌اند تعهدات خود را اجرایی کنند و درنتیجه توازن درتوافق برجام از بین رفته است.


وی افزود: امیدواریم آنچه اتحادیه اروپا اخیراً تحت عنوان اینستکس INSTEX رونمایی کرده، بتواند باعث شود دو طرف از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود.
جهانگیری همچنین در خصوص روابط ایران و هلند گفت: مناسبات دو کشور ظرف پنج سال گذشته در همه ابعاد گسترش‌یافته و مقامات دو کشور اراده‌ جدی برای توسعه روابط داشته‌اند. امیدواریم در سال 2019 با توجه به رفت‌وآمد چندین هیات عالی‌رتبه بین ایران و هلند در سالهای گذشته، این روند تقویت‌شده و با عنایت به ظرفیت‌های خوب و انگیزه زیادی که برای ارتقاء همکاری‌های اقتصادی دو کشور وجود دارد، سیر صعودی حجم تعاملات اقتصادی بین دو کشور ادامه یافته و در سایر حوزه‌ها نیز افزایش سفر مقامات دو کشور به پایتخت‌های یکدیگر را شاهد باشیم.
سفیر ایران به فعالیت‌های نمایندگی کشورمان در سازمان منع سلاح‌های شیمیائی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از قربانیان سلاح‌های شیمیائی همواره تلاش کرده است در تعامل مؤثر با دیگر کشورهای عضو این سازمان، از تکثیر، اشاعه و استفاده از این سلاح‌ها جلوگیری کرده و کار سازمان منع سلاح‌های شیمیائی که بنیان‌گذاران آن مدنظر داشته‌اند، حفظ شود.
جهانگیری در این مراسم که در سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه برگزار شد با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: روز 22بهمن امسال برای ما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، چون انقلاب شکوهمند اسلامی ایران چهل سال از عمر خود را پشت سر گذاشت.
سفیر کشورمان اضافه کرد: انقلاب اسلامی ایران از ابتدا احترام به حقوق ملت‌ها، نفی ظلم، فساد، استبداد و استکبار و مداخلات خارجی در سرنوشت ملت‌ها، در کنار تعامل سازنده و چندجانبه با دیگر کشورها بر اساس اصول برابری و احترام را دنبال نموده است.
جهانگیری تأکید کرد: ملت ایران در چهل سال گذشته قربانی تروریسم، ‌سلاح‌های شیمیایی و انواع توطئه‌های دشمنان بوده، اما در تمام این عرصه‌ها با تکیه‌بر توانمندی‌های خود توانستند بر مشکلات فائق آیند، ویرانی‌های جنگ را بازسازی کرده، آثار تحریم‌ها را رفع کنند و در همه شاخص‌ها موفقیت‌های بزرگ به دست آورد.
وی حضور ایران در برخی کشورهای منطقه را به درخواست خود این کشورها عنوان کرد و با یادآوری نقش ایران در مقابله با تروریسم و افراطی‌گری گفت: اگر حمایت ایران از مردم عراق و سوریه نبود، شاید امروز شاهد سرنوشت دیگری برای بغداد و دمشق بودیم.
شبد ** هـ ن **9122

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

۲۲ پروژه‌ تحقیقاتی مشترک میان دانشگاههای ایران و اتحادیه اروپا / ضرورت شکل‌گیری دیپلماسی علمی

رییس دانشگاه علم و صنعت از انعقاد ۲۲ پروژه‌ تحقیقاتی مشترک میان دانشگاههای ایران با اتحادیه اروپا خبر داد و گفت‌: در اردیبهشت ماه سال آینده دانشگاه علم و صنعت میزبان دانشگاه های بزرگ آلمان به منظور توسعه روابط علمی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر ذاکری در نهمین "نشست سراسری معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری" که امروز (یکشنبه‌) در دانشگاه علم و صنعت در حال برگزاری است، این دانشگاه را به عنوان هماهنگ کننده فعالیت‌های علمی بین دو کشور ایران و آلمان توصیف کرد و در این باره خاطر نشان کرد: دانشگاه علم و صنعت ایران جزو دانشگاه‌هایی است که برنامه‌های راهبردی خود را طی سه دوره تجربه کرده و امروز در چهارمین دوره اجرایی این برنامه راهبردی هستیم که توسعه ارتباط بین‌الملل، دیپلماسی علمی، حرکت همزمان با دانشگاه‌های برتر کشور در عرصه‌های مختلف را مد نظر قرار داده‌ایم و پس از اینکه از سوی وزارت علوم به عنوان هماهنگ کننده فعالیت‌های بین دانشگاه ایران و آلمان انتخاب شدیم، ارتباط با دانشگاه‌های کشور آلمان را شروع کردیم.

وی همچنین در ادامه اظهاراتش، بیان کرد: ما طی سه سال گذشته فعالیت‌های متعددی با دانشگاه‌های آلمان در عرصه‌های علمی آموزشی داشته‌ایم و نتایج قابل قبولی نیز به دست آمده است که نمونه آن را در نشست اسفند ماه سال گذشته دانشگاه‌های مشترک دو کشور شاهد بودیم و اصرار داریم دیپلماسی علمی بین دانشگاه‌ها شکل بگیرد چراکه این تعامل می‌تواند پویایی را در مجموعه‌های علمی دانشگاهی ایجاد کند.

رئیس دانشگاه علم و صنعت خاطر نشان کرد: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تعامل در فعالیت‌های علمی دانشگاه‌های داخلی با خارجی، برقراری پروژه‌های مشترک بین دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و به خصوص ایجاد پویایی در عرصه‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های داخل است، چرا که در این روابط از توانمندی‌های مشترک اجرایی خارجی و داخلی به بهترین نحو استفاده می‌شود. به گونه‌ای که ما این امر را طی دو سال گذشته با جدیت کامل پیگیری کردیم و قراردادهای خوبی را با کشورهای خارجی منعقد شد که به عنوان مثال یک دانشگاه را از کشور آلمان برای توسعه همکاری‌های مشترک انتخاب کردیم و در قالب این امر دو شرکت تجاری وارد فعالیت شده است و انتقال فناوری به داخل را انجام داده‌اند.

ذاکری همچنین یادآور شد: برقراری روابط بین‌المللی دانشگاه‌های داخل با کشورهای خارجی زمینه‌ای برای انتقال فناوری و تجاری سازی محصول در داخل کشور را فراهم می‌کند و دانشگاه‌ها نقش خود را در این زمینه می‌توانند به بهترین نحو ایفا کنند. به گونه‌ای که ما در سال ۹۶ علاوه بر برگزاری روز علم آلمان در ایران تعداد قابل توجهی از رؤسای دانشگاه‌های داخل با دانشگاه‌های آلمان در کشور آلمان در قالب یک اجلاس مشخص شد و راهکارهای خوبی برای تعریف پروژه‌های مشترک بین دو کشور فراهم شد. به گونه‌ای که ۲۲ پروژه در سطح ملی بین دانشگاه‌های ایران و کشورهای اروپایی تعریف شد و تلاش داریم این روند با کشورهای دیگر پیش گرفته شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ما تلاش داریم بتوانیم اردیبهشت ماه سال آینده میزبان هیأتی از کشور آلمان در داخل کشور باشیم و در این نشست نیز روند شکل‌گیری فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود را تقویت کنیم.

انتهای پیام

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تصاویری دلخراش از مجروحین حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان /فیلم(+18)

کلیدواژه: سياسي ايران هلند انقلاب 97

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۳۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دیپلماسی، راه امن تا اسلام‌آباد
 • سفیر اتریش: فعالیت علمی بین المللی ایران پس از برجام افزایش یافته است
 • میراث خون شهدای حادثه سیستان و بلوچستان ، پشتوانه عظیمی برای دستگاه دیپلماسی کشور
 • دستگاه دیپلماسی سفیر پاکستان را احضار می کند
 • ملی‌پوشان برای حضور قدرتمندانه در هلند وارد اردو شدند
 • بهترین راه‌حل بحران ونزوئلا دیپلماسی است/ تشکر آقای سفیر از ایران
 • سفیر پاکستان به وزارت امور خارجه ایران احضار شد
 • سفیر پاکستان به وزارت خارجه ایران احضار شد
 • سفیر ایران در لندن: آمریکا با پایان دادن به برجام به دنبال چیست؟
 • سهم خوبی در روابط علمی بین‌الملل نداریم/چالش‌ها و فرصت‌های همکاری بین‌المللی دانشگاه‌ها
 • مشکلات زیاد است و تا زمانی که گلایه کنیم چیزی درست نخواهد شد/ استقامت بهترین راه است
 • دیپلماسی علمی راهی برای گسترش روابط بین‌المللی/ قدرت نرم عملکرد دولت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد
 • دیپلماسی علمی نقش مهمی در تقویت دولت‌ها و نهاد‌های مردم محور دارد
 • سرانه مصرف آب در مشهد از کشور هلند بیشتر است
 • فاجعه مترجم وزیر خارجه هلند (فیلم)
 • تماشای شهر‌های شمالی اروپا از فضا+عکس
 • جلسه تفسير قرآن در «لاهه» به روایت تصویر
 • اوباما هم در قبال برجام کارشکنی‌هایی انجام داد/ هدف دور کردن ما از خودکفایی است
 • فرهنگ می تواند حرف اول را بزند