به گزارش فارس، روزنامه گاردین می‌گوید کشورهای اروپایی در نشست ورشو که قرار است از چهارشنبه آغاز شود، حضوری محدود خواهند داشت. 

روزنامه انگلیسی نوشته «جرمی هانت»، وزیر خارجه انگلیس نشست ورشو را زودهنگام ترک خواهد کرد، فرانسه یک کارمند دولتی را فرستاده و آلمان، دستیار وزیر خارجه‌اش را اعزام کرده است.

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز این نشست را بایکوت خواهد کرد.

آمریکایی‌ها در ابتدا قصد داشتند نشست ورشو را به تریبونی برای فشار بر اروپا جهت وادار کردن آنها به اتخاذ سیاست‌های تندتر علیه ایران تبدیل کنند. 

به نوشته گاردین، بعد از آنکه کشورهای اروپایی به واشنگتن گفتند برگزاری نشستی برای پررنگ کردن اختلافات اروپا و آمریکا بر سر ایران ایده چندان خردمندانه‌ای نیست، دستور کار نشست ورشو تغییر یافت.

با آنکه آمریکا و لهستان به عنوان میزبان‌های مشترک نشست، عنوان آن را تغییر داده و به نحوی گسترده کرده‌‌اند که تمرکز صرف روی ایران را شامل نشود دیپلمات‌های اروپایی هنوز مظنونند افرادی مانند «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا و «مایک پنس»، معاون وزیر خارجه آمریکا به دنبال ارائه پیام‌های ضدایرانی خود در نشست مورد نظر باشند.

این نشست همچنین مقام‌های رژیم صهیونیستی و دولت‌های عربی را گرد هم خواهد آورد. یک دیپلمات غربی گفت این اولین دیدار میان نمایندگان کشورهای عربی و اسرائیل از زمان برگزاری «کنفرانس صلح مادرید» در سال ۱۹۹۱ خواهد بود. 

قطر، ترکیه، لبنان، ایران و تشکیلات خودگردان فلسطینی دولت‌هایی هستند که اعلام کرده‌اند در این نشست حضور پیدا نخواهند کرد. 

      

منبع: اکوفارس

خبر بعدی:

اجلاس ورشکسته‌ها در ورشو نمایش تحقیر آمریکا

نشستی که از هفته‌ها پیش تبلیغات فراوانی در مورد آن شده بود، در حالی در شهر «ورشو» برگزار شد که به قطعیت می‌توان گفت نه تنها هیچ‌یک از اهداف از پیش تعیین شده آن محقق نشده است.

به گزارش مشرق، زمانی که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا چند هفته پیش در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» از توافق واشنگتن و ورشو برای برگزاری نشستی برای ایجاد ائتلافی علیه ایران صحبت کرد، جنجال زیادی به‌راه افتاد و تحلیلگران نزدیک به رژیم صهیونیستی آن را نقطه عطفی در جهت مقابله با ایران توصیف کردند.

محلی برای همراه کردن اروپا و آسیا با تلاش برای اعمال فشار به ایران، مقدمه تشکیل ناتوی عربی و محفلی برای پیشبرد طرح معامله قرن، همگی توصیفاتی بود که از زبان مقام‌های آمریکایی در مورد این نشست شنیده می‌شد.

بیشتر بخوانید: افشای سفر سری نتانیاهو به ۴ کشور عربی

اما نشانه‌های شکست ورشو حتی پیش از آغاز آن هم قابل مشاهده بود؛ زمانی که مقام‌های آمریکایی و لهستانی از بیم انصراف گسترده کشورها از شرکت در نشست مجبور شدند در ظاهر دستور کار نشست را گسترده‌تر کرده و ادعا کنند که قرار نیست ورشو «محلی برای بدنام کردن ایران و تاختن به یک کشور» باشد و آنها مجبور شدند این سیرک مضحک را با حضور ورشکستگان سیاسی مانند رژیم صهیونیستی، عربستان، امارات، بحرین و… برگزار کنند. حالا با اتمام این نشست، دیگر به قطعیت می‌توان گفت که نه تنها هیچ‌یک از این اهداف محقق نشده، بلکه در مواردی این کنفرانس یک گام به عقب نیز برای آمریکا بوده و موجب تحقیر آمریکا شده است.

سخنرانی «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا نشان داد نه تنها این نشست اروپایی‌ها را با واشنگتن همراه نکرده، بلکه ممکن است به تشدید تنش میان طرفین هم منجر شود.

پنس در سخنرانی‌اش با لحنی بی‌سابقه متحدان آمریکا در اروپا را خطاب قرار داد، آنها را به تلاش برای تضعیف تحریم‌های آمریکا متهم کرد و با عباراتی آمرانه گفت که اروپایی‌ها باید از برجام خارج شده و به کارزار فشار به ایران بپیوندند. اظهارات پنس واکنش اروپایی‌هایی از جمله دستیار وزیر خارجه آلمان را هم به همراه داشت.

به گزارش فارس نشست ورشو در حرکت به سمت یک ائتلاف منطقه‌ای علیه ایران هم موفق نبود. شایعه شده بود که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ممکن است در جریان این نشست در برابر دوربین‌ها با وزرای کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس دست دهد و حتی روند عادی‌سازی روابط با این کشورها را اعلام کند.اما اوج دستاورد نتانیاهو از این نشست، شام خوردن زیر یک سقف کنار وزرای عرب و حضور در عکس دسته‌جمعی شرکت‌کنندگان در این نشست بود.

موضوع طرح سازش تشکیلات خودگردان فلسطین با رژیم صهیونیستی هم پیشرفتی نداشت، بیش از همه به این دلیل که یک طرف این «معامله قرن»، یعنی تشکیلات خودگردان، در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا به قدس‌اشغالی، اساساً ماه‌هاست که ایالت متحده را «فاقد صلاحیت میانجیگری» خوانده و در نشست‌هایی که واشنگتن برگزار می‌کند، شرکت نمی‌کند.

اندیشکده مطرح آمریکایی: نشست ورشو شکست خورد

به دنبال پایان نشست ضدایرانی لهستان، اندیشکده آمریکایی «استراتفور» درباره این نشست به شکست آمریکا در رسیدن به اهداف ضدایرانی خودش اذعان کرد و در گزارشی با این عنوان تصریح کرد: «در نشست ورشو هیچ پیشرفتی برای آمریکا درباره ایران صورت نگرفت».

طبق گزارش این اندیشکده آمریکایی، «نشست (ورشو) به جای برجسته کردن همگرایی و اتفاق نظر در مسائل مربوط به امنیت خاورمیانه، تاکیدی بر واگرایی و اختلاف نظر بود. از همه قابل ملاحظه‌تر اینکه، استدلال‌های آمریکا درباره لزوم اتخاذ مواضع سرسختانه علیه ایران در همراه کردن بسیاری از مقام‌های اروپایی با این مواضع بار دیگر شکست خورده است».

عطوان: ورشو ایران را به نماد مقاومت و دفاع از ملت‌های اسلامی مبدل کرد

«عبدالباری عطوان»، نویسنده سرشناس جهان عرب در بخش سخن سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» کنفرانس ورشو را رخدادی فاجعه بار و شرم آور در تاریخ جهان عرب توصیف کرد و نوشت: عرب‌ها با گذاشتن تاج رهبری جهان عرب بر سر نتانیاهو و به ذلت کشاندن خود درکنفرانس ضدایرانی ورشو، ایران را به «نماد» مقاومت و دفاع از ملت‌های عربی و اسلامی و مقدسات آنها و مسائل برحق و عادلانه تبدیل کردند.

وی تصریح کرد: ما آرزو داشتیم که یکی از وزیران عرب حاضر در این نشست شجاعت داشت تا میکروفون را بگیرد و در مورد تهدید اسرائیل برای منطقه صحبت کند و یا هزینه۷ تریلیون دلاری آمریکا برای جنگ در عراق، افغانستان، سوریه، لیبی و یمن و کشتار میلیون‌ها نفر با بمب‌های هوشمند مرگبار و اورانیوم غنی شده صحبت کنند اما زمان وزیران شجاع در این دوره حاکم بر جهان عرب که غرق در نادانی است، به پایان رسیده است.

عطوان همچنین نوشت: این یک لحظه تاریخی است و ما اطمینان می‌دهیم که کسانی که آمریکا را در افغانستان، عراق، سوریه و اسرائیل در جنوب لبنان (دو بار) و در نوار غزه (چهار بار) شکست دادند، در هر جنگ آتی علیه محور مقاومت برنده خواهند شد.

تحلیلگر آمریکائی: نشست ورشو یک سیرک فاجعه‌بار بود

«فرد کاپلان» تحلیلگر آمریکایی نیز معتقد است که در نشست اخیر ورشو، آمریکا منزوی شد نه ایران. وی در گزارشی که پایگاه «اسلیت» منتشر کرده، نوشته است که بین وکلا اصطلاحی متداول است به این مظمون: «پرونده‌ای را به دادگاه نبر مگر اینکه مطمئن باشی که برنده می‌شوی» دیپلمات‌ها هم همین رویکرد را دارند و این یعنی: «هرگز فراخوان برگزاری یک نشست بزرگ جهانی را تا زمانی که در راستای تحقق اهداف تو نباشد، صادر نکن.»

وی همچنین تاکید کرده است: در مجموع نشست ۶۰ کشور در ورشو یک فاجعه بود و نمونه دیگری از تفکر سطحی و بی‌کفایتی است که از زمان روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بر کاخ سفید حاکم شده است. در ادامه این گزارش آمده است که لهستان قبول کرد که برای این سیرک (نشست ورشو) چادر تهیه کند. آنها این کار را کردند چون می‌خواهند که آمریکا در کشورشان یک پایگاه نظامی دائمی داشته باشد و تمامی تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا رئیس‌جمهور آمریکا را راضی کنند.

«ان بی‌سی»: دولت ترامپ در کنفرانس ورشو تنها ماند

شبکه خبری «ان بی‌سی» آمریکا هم عدم استقبال بسیاری از متحدان اروپایی ایالات متحده آمریکا از «کنفرانس ورشو» را شکستی برای دیپلماسی دولت ترامپ توصیف کرده است.

این رسانه آمریکایی در گزارشی چنین نتیجه گرفته که دولت ترامپ همچنان در تشکیل یک ائتلاف وسیع جهانی برای تشدید فشار علیه ایران ناکام مانده است و تا اطلاع ثانوی تنها باید به فشارهای اقتصادی و تحریم‌های یکجانبه خود اکتفا کند.

همچنین ۳ دیپلمات ارشد عضو ناتو به شرط افشا نشدن نامشان به این رسانه آمریکایی گفته‌اند: «بسیاری از متحدان ایالات متحده آمریکا از حضور در نشست ورشو خودداری کردند و این پیام را به دولت ترامپ رساندند که حاضر نیستند در نشستی حضور یابند که هدف آن به طور مشخص علیه یک کشور خاص (ایران) برنامه‌ریزی شده باشد.»

به نوشته ان‌بی‌سی: عدم حضور بسیاری از بزرگان اروپایی از جمله آلمان و فرانسه و نیز عدم حضور کشورهایی چون روسیه و چین و شرکت در سطح پایین – در سطح سفرا- برخی دیگر از متحدان اروپایی آمریکا در نشست ورشو، نشان می‌دهد دولت ترامپ نتوانسته حمایت جهانی گسترده برای تشکیل ائتلافی بزرگ بر ضد ایران، کسب کند.

این رسانه آمریکائی تصریح کرد: دولت ترامپ امیدوار بود که کنفرانس ورشو که برگزاری آن همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب ایران برنامه‌ریزی شده بود، نشانگر وحدت جهانی در برابر تهران باشد اما بسیاری از کشورهایی که از سیاست ترامپ در قبال ونزوئلا پشتیبانی کردند، در موضوع کنفرانس ورشو، به او نپیوستند.

سرشکستگی حامیان تروریسم در لهستان

آمریکایی‌ها به‌عنوان دشمنان اصلی ملت ایران در ۴۰ سال گذشته، به‌رغم سرمایه‌گذاری‌های کلان برای به شکست رساندن انقلاب اسلامی و متوقف کردن حرکت رو به جلوی ملت ایران، در همه برنامه‌های‌شان با شکست و ناکامی مواجه شدند و دلیل اصلی این شکست‌ها و ناکامی‌ها، محاسبات غلط و نشناختن مردم و جامعه ایران است. آنها طی این سال‌ها از هیچ خباثتی برای به زانو درآوردن ملت ایران فروگذار نکردند اما در مقابل هر بار با تو دهنی محکم‌تر ملت مواجه شده‌اند و برایشان نتیجه‌ای جز سرشکستگی نداشته است.

منبع: کیهان

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد| آغاز مرحله جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو+جدول

غلامحسین مطهری ‌اصل کیست؟ +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۳۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وزیر خارجه سابق قطر: «ورشو» جشن تباه کردن حقوق فلسطینیان بود
 • نشست مقتدرانه سوچی در مقابل نمایش ضعیف ورشو
 • واکاوی انقلاب‌های عربی-۲ | لیبی و انقلاب ناتمام؛ دلایل دخالت نظامی ناتو در سرزمین عمرمختار
 • اکران محدود فیلم اصغر فرهادی در آمریکا
 • گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»
 • دستاورد رژيم صهيونيستي از نشست ورشو؛ حکام عرب چه سرنوشتي براي نتانياهو رقم زدند؟
 • گاردین: حق با ایلهان عمر است
 • موفقیت نسبی «همه می‌دانند»‌ با وجود اکران محدود در آمریکا
 • واکنش رهبر انصارالله به نشست شرم‌آور ورشو
 • افشای سفر مخفیانه نتانیاهو به 4 کشور عربی/پیش‌بینی «وندی شرمن» درباره ماندن یا خروج ایران از برجام/ دفاع تمام قد امارات از اسرائیل در برابر ایران/ جواب رد آلمان به آمریکا در مورد خروج از برجام
 • اندیشکده مطرح آمریکایی: نشست ورشو شکست خورد/ان بی‌سی: دولت ترامپ در کنفرانس ورشو تنها ماند
 • همه آنچه در نشست ورشو گذشت
 • انصارالله: حضور وزير دولت مستعفي يمن در نشست ورشو، توطئه صهيونيستي است
 • واکنش وزیر خارجه سابق قطر به نشست ورشو: نباید عادی‌سازی علیه حقوق فلسطینی‌ها باشد
 • حضور پرحاشيه وزير خارجه دولت مستعفي يمن در نشست ورشو/ واکنش هاي اعتراض آميز: خالد اليماني جرم و خيانت کرد
 • واکنش ايران به نشست ورشو/ تحليل ها از نشست ورشو؛ شکست آمريکا در تشکيل جبهه بين المللي عليه ايران
 • در نشست ضدايراني ورشو چه گذشت؟
 • پایان نشست ورشو بدون بیانیه مشترک
 • نشست ورشو نشانی دیگر از رسوایی‌های مستمر آمریکا