"ینس استولنبرگ"، دبیر کل ناتو امروز (سه شنبه) در سخنانی در بروکسل اظهار داشت که دولت مسکو چندین گردان خود را با موشک های کروز نوع SSC-8 مجهز کرده است و همچنان موشک های از این نوع را گسترش می دهد.

وی همچنین تاکید کرد که ناتو خواهان یک مسابقه تسلیحاتی جدید نیست اما در روز چهارشنبه در نشست وزرای دفاع این ائتلاف نظامی در این باره بحث خواهد شد که چگونه این ائتلاف در یک دنیای با موشک های روسی بیشتر باید خود را تطبیق دهد.

ایالات متحده اخیرا اعلام کرده  که به زودی از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد با روسیه خارج خواهد شد. واشنگتن تهدید کرده است که اگر روسیه به نقض این پیمان پایان ندهد تا 6 ماه آینده رسما از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد خارج می شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چندی پیش روسیه را متهم به نقض این پیمان کرده و تهدید کرده بود که از این توافق خارج می شود. وی دلیل این تصمیم خود را عدم پایبندی روسیه به این پیمان موشکی عنوان کرد.

روسیه بارها هشدار داده است که سامانه‌های دفاعی آمریکا که در اروپا مستقر شده قادر به شلیک موشک‌های کروز میان برد است و این مسئله تهدیدی جدی علیه روسیه به شمار می‌رود.

روسیه نیز بعد از اعلان آمریکا به خروج موقتی از توافق موشکی از تصمیمات خود برای خروج از این پیمان خب داده است.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان با میخائیل گورباچوف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق مذاکره شد. این پیمان در سال 1998 به تصویب مجلس سنای آمریکا رسید. هدف این پیمان ممانعت از تولید و نیز نابودی موشک‌های هسته‌ای کوتاه برد و میان برد و همچنین موشک‌های متعارف هر دو کشور بود.

استولنبرگ در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که ما برای یک جهان بدون توافق موشکی برنامه ریزی می کنیم. وی اعتراف کرد که این توافق همه کشورهای دارنده موشک های میان برد را شامل نمی شود.

به گفته وی از این رو ناتو دلایلی می بیند که این توافق موشکی را گسترش داده و کشورهای بیشتری را در آن مشارکت دهد. اما این مسئله نمی تواند بهانه ای باشد که روسیه این توافق را نقض کند.

به گفته دبیر کل ناتو وزرای دفاع ناتو در دیدار روز چهارشنبه خود در این باره با هم مشاوره خواهند کرد که ناتو باید چه گام هایی را در جهان با موشک های روسی بیشتر در پیش گیرد.

وی در عین حال تصریح کرد که این ائتلاف نظامی هیچ تصمیمی ندارد تا موشک‌های جدید هسته‌ای زمینی در اروپا مستقر کند. با این حال وی درباره سیستم های تسلیحاتی دریایی و هوایی اظهار نظری نکرد.

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

کمال خرازی: دشمنان زیادی وجود دارند که انواع تسلیحات را در اختیار دارند/ چاره دیگری نداشتیم جز اینکه فن‌آوری موشکی خود را برای دفاع از خود توسعه دهیم

به گزارش جماران؛ وزیر امور خارجه اسبق جمهوری اسلامی ایران می‌گوید واشنگتن چاره‌ای جز خارج کردن نیروهایش از سوریه نداشت و چاره‌ای جز ترک عراق و افغانستان نیز نخواهد داشت چون ثابت شده با ادامه حضورشان چیزی به‌دست نمی‌آورند.

کمال خرازی، وزیر خارجه اسبق جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره اظهار داشت: «بین ایران و ایالات متحده خصومت وجود دارد و آنها (آمریکایی‌ها) از همه ابزارهایشان برای اعمال فشار علیه ایران استفاده می‌کنند.»

وی افزود: «آنها باید سیاست‌هایشان را تغییر دهند و سیاستی جدید از خود نشان دهند. متاسفانه، ایالات متحده در حال تلاش برای ایجاد امپریالیسم مالی است. اگر در گذشته امپریالیسم مبتنی بر سلاح و جنگ بود، امروز آمریکایی‌ها به ابزارهای مالی وابسته هستند.»

آقای خرازی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه موشک‌های بالستیک ایران گفت: دشمنان زیادی وجود دارند که انواع تسلیحات را در اختیار دارند از جمله نیروی هوایی با انواع جت‌های جنگنده پیچیده، ما چاره دیگری نداشتیم جز اینکه فن‌آوری موشکی خود را برای دفاع از خود توسعه دهیم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص ابراز نگرانی اتحادیه اروپا در خصوص برنامه موشکی ایران نیز، نگرانی اروپایی‌ها از برنامه موشکی ایران را فاقد توجیه خواند و تصریح کرد که قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد تنها طراحی موشک‌هایی را برای ایران ممنوع کرده که برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند. بقیه انواع موشک‌ها در این قطعنامه مشمول منع نگردیده‌اند. در خصوص بُرد موشک‌ها نیز ایران تصمیم گرفته است که برد موشک‌هایش تا دو هزار کیلومتر باشد.

وزیر خارجه اسبق ایران همچنین در خصوص بی‌ثباتی در منطقه غرب آسیا نیز اظهار داشت: چه چیزی منطقه را بی‌ثبات می‌کند؟ چه کسی این کار را می‌کند؟ آنهایی که در حال مداخله هستند... آنهایی که گروه‌های تروریستی را به‌وجود آوردند و تلاش کردند که دولت‌های موجود را سرنگون کنند، آنها کسانی هستند که منطقه را بی‌ثبات کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما با نبرد علیه تروریسم در عراق و سوریه تلاش کرده‌ایم تا وضع موجود را حفظ کنیم ... بر این اساس ایران یک عامل ثبات‌زا بوده است نه ثبات‌زدا. کشورهای اروپایی باید بگویند که چرا این همه سلاح به عربستان سعودی، امارات و اسرائیل می‌فروشند؟ وقتی آنها به این طرف‌ها سلاح می‌فروشند، ایران نیز حق دارد که سلاح‌های خودش را تولید کند از جمله فن‌آوری موشکی.

خبرنگار الجزیره سپس تلاش کرد این ادعا را طرح کند که برجام در اثر فعالیت‌های موشکی ایران در حال فروپاشیدن است که خرازی پاسخ داد: این فشار آمریکا بر اروپا برای عدم تجارت با ایران است که برجام را بی‌فایده می‌سازد.

سید کمال خرازی در بخش دیگری از این مصاحبه در خصوص برخی ادعاهای بعضی کشورهای اروپایی نیز تصریح کرد که ایران هیچ اقدامی علیه امنیت اروپا صورت نمی‌دهد، ما با برخی کشورهای اروپایی روابط خوبی داریم اما کشورهای اروپایی نیز مشکلات خودشان را با آمریکا دارند و ترامپ فشار زیادی به کشورهای اروپایی وارد می‌سازد. در واقع، ایالات متحده با اصل وجود اتحادیه اروپا مخالف است و تلاش می‌کند که این اتحادیه را بی‌ثبات کند.

وزیر خارجه اسبق ایران در پاسخ به سوالی دیگر ضمن اشاره به اینکه ایران به این تصمیم رسیده که در توافق هسته‌ای باقی بماند تاکید کرد: اما ممکن است بقای ایران در توافق روزی به پایان برسد، اگر به این نتیجه برسیم که ماندن در برجام فایده‌ای ندارد. ما توافق را امضا کردیم که به منافع آن اعم از تجارت و روابط عادی دست یابیم اما نه تنها تجارت بین ایران و کشورهای اروپایی توسعه نیافته بلکه فشارهای جدیدی نیز در خصوص فن‌آوری موشکی و حضور ایران در منطقه علیه ایران وارد شده‌اند؛ تمام این فشارها ممکن است به پایان همکاری ایران تحت توافق بینجامد.

خرازی همچنین تاکید کرد که در شرایط فعلی گفت‌وگو بین ایران و آمریکا ممکن نیست چرا که هیچ‌کس نمی‌تواند به رئیس‌جمهور آمریکا اعتماد کند.

وی تصریح کرد: آمریکا تنها در حال اعمال فشار بر ایران است و فکر می‌کند که می‌تواند از طریق اعمال فشار به اهداف خود دست یابد و این اشتباه آمریکاست. ایران در طول 40 سال گذشته هرگز تسلیم فشار نشده، همان‌طور که تسلیم فشارهای صدام حسین و حامیان او نشد... به‌نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها فریب برخی محافل خاص را خورده‌اند.

آقای خرازی در بخش دیگری از گفت‌وگو با الجزیره کمک ایران به عراق و سوریه در جریان مبارزه با داعش را مرتبط با امنیت ایران دانست و گفت: اگر داعش در تصرف بغداد و دمشق موفق می‌شد به مرزهای ایران نزدیک می‌شد.

وی تاکید کرد که ایران در هرج و مرج کشورهای منطقه نقشی ندارد چرا که تلاش کرده است وضع موجود را در این کشورها حفظ کند، آنهایی که تلاش می‌کردند دولت‌ها را سرنگون کنند باید در خصوص ایجاد هرج و مرج مورد سوال قرار گیرند.

وزیر خارجه اسبق ایران در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیز تصریح کرد که واشنگتن چاره‌ای جز خارج کردن نیروهایش از سوریه نداشت و چاره‌ای جز ترک عراق و افغانستان نیز نخواهد داشت چون ثابت شده با ادامه حضورشان چیزی به‌دست نمی‌آورند.

انتهای پیام

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد| آغاز مرحله جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو+جدول

غلامحسین مطهری ‌اصل کیست؟ +عکس

کلیدواژه: ناتو مسکو واشنگتن روسیه رئیس جمهور آمریکا ریاست جمهوری جهان جهان رئیس جمهور آمریکا روسیه ناتو واشنگتن

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۴۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نظر رئیس‌جمهوری رومانی درباره حضور ناتو در دریای‌سیاه
 • روسیه: درهای مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشکی باز است
 • حمایت رئیس شورای اتحادیه اروپا از تقویت حضور نیرو‌های ناتو در دریای سیاه
 • اردوغان: از خرید موشک‌های اس-۴۰۰ صرف‌نظر نمی‌کنیم
 • رئیس‌جمهوری رومانی: ناتو باید حضور خود در دریای‌سیاه را تقویت کند
 • لاوروف از تلاش روسيه برای تمديد توافق موشکی با آمريکا خبر داد
 • باوجود هشدار آمریکا، از خرید موشک‌های اس-۴۰۰ صرف‌نظر نمی‌کنیم
 • لعیا زنگنه همبازی ثریا قاسمی در دنیای گمشده + تصاویر
 • آمریکا نمی تواند رابطه تسلیحاتی اعضای ناتو با شرق را تحمل کند
 • روسیه به ناتو هشدار داد
 • کتاب «رسانه و سیاست در دنیای در حال جهانی‌شدن»
 • روسیه درصدد کشاندن ناتو به رقابت تسلیحاتی است
 • استولتنبرگ: روسیه سیگنالی برای نجات معاهده INF نفرستاده است
 • ممکن است بقای ایران در توافق روزی به پایان برس
 • آمریکا با خروج از آی‌ان‌اف به اروپا خیانت کرد
 • ترکیه مصمم به خرید اس 400 از روسیه است
 • داستان‌های ترامپ و بزوس: به دنیای جدید سیاست در آمریکا خوش آمدید
 • مقام اسبق ناتو: آمریکا به متحدان اروپایی اش خیانت می کند
 • آلمان خواستار یک توافق موشکی جدید با مشارکت چین شد