نشست دو روزه تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی‌ روستایی، بررسی پیشرفت کار، درس‌های آموخته و نقشه راه آینده، با حضور نمایندگان سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، مشاوران پژوهشی، مدیران و نمایندگان دستگا‌ه‌های اجرایی با میزبانی امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور در محل این سازمان برگزار شد.

 

مهدی پندار، رییس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین این سازمان در این نشست مذکور اظهار داشت: بر اساس ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف است به‌منظور تحقق سیاست‌های کلی برنامه و اقتصاد مقاومتی، شناسایی و بهره¬برداری از ظرفیت‌های موجود در نواحی روستایی و ارتقای منزلت اجتماعی روستاییان و جایگاه روستاها در اقتصاد ملی و ایجاد بستر لازم برای شکوفایی و پیشرفت عدالت محور در مناطق روستایی، اقداماتی را مطابق با قوانین انجام دهد. 

وی افزود: ما در این نشست دو روزه هم مشکلات اجرایی تحقق ماده ۲۷ قانون برنامه ششم را بررسی می‌کنیم و هم به‌دنبال عملیاتی کردن برنامه‌های تدوین شده برای تحقق اهداف برنامه در مناطق روستایی کشور هستیم. 

پندار تصریح کرد که تعدادی از استان‌ها در زمینه اشتغال‌زایی در روستاها، تجربه ارزشمندی دارند و امیدواریم در این نشست بتوانیم از این تجارب، بهره کافی و وافی ببریم. 

وی تأکید: هدف ما از برگزاری این نشست، تحقق اشتغال پایدار در روستاها است و امیدواریم با تحقق این مهم، جلوی مهاجرت بی‌رویه از روستا به شهر گرفته شود. 

رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه اظهارات خود به تشریح فرآیند اجرایی جزء یک بند الف ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه پرداخت و گفت: در مرحله اول، سهم هر استان در زمینه تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی مشخص می‌شود و در مرحله بعد، روستاهای هدف با رویکرد پهنه‌ای تعیین و سپس نسبت به تدوین و ارسال شیوه‌نامه مطالعه تدوین برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستاها اقدام شده و در مرحله بعد انجام مطالعات تدوین برنامه در استان¬ها آغاز می‌شود و بعد از آن، مرحله تأیید و تصویب برنامه در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها انجام و در نهایت اجرای برنامه محقق می¬شود. 

پندار در این نشست به بیان اهم اقدام‌های امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور در مورد فرآیند اجرای تهیه برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی پرداخت و گفت: ‌تعیین سهمیه روستاهای هر استان در طی سال‌های برنامه ششم توسعه انجام شده و شیوه‌نامه تدوین برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی با همکاری و تعامل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و نیز برخی از دستگاه‌های اجرایی تهیه شده و ارسال شیوه‌نامه به استان‌ها نیز در سال گذشته اتفاق افتاده است. 

وی افزود:‌ علاوه بر این اقدام‌ها، فهرست روستاهای مشمول با رویکرد پهنه‌ای از سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها اخذ شده و مورد فراخوان و انعقاد قرارداد با مشاور و ارایه گزارش توسعه استان‌ها هم پی‌گیری شده و برای اجرایی کردن برنامه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، پیگیری لازم صورت گرفته است. 

در ادامه این نشست دو روزه، نمایندگان سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها به‌همراه مشاوران و اساتید دانشگاهی مدعو و نمایندگان برخی دستگاه‌های اجرایی به تشریح مشکلات و ارایه برنامه‌ها و پیشنهادهای اجرایی به منظور بهبود فرآیند تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی و نحوه عملیاتی‌سازی این برنامه‌ها در سال ۱۳۹۸ پرداختند. 

در این همایش حبیب جباری معاون توسعه روستایی و محلی امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور هم گزارشی از عملکرد قانون حمایت از ایجاد و توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ارایه کرد و گفت:‌ تا کنون ۵۰ درصد از سپرده‌گذاری منابع صندوق توسعه ملی نزد موسسه‌های عامل در دو مرحله ۲۵ درصدی در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ انجام شده است و در مجموع تا ۱۳ بهمن ماه سال‌جاری، حدود ۷۵۰ میلیون دلار، معادل سه هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و معادل ریالی آن از محل منابع موسسه‌های عامل به صورت تلفیقی و در مجموع، در حدود شش هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌های تأیید شده و مصوب متقاضیان ذی‌صلاح با نرخ میانگین سود ۶ درصد برای اشتغال‌زایی در مناطق روستایی و عشایری پرداخت شده است. 

به گفته جباری مراحل سوم و چهارم این تسهیلات نیز ابلاغ شده است، اما تاکنون ابلاغیه مرحله چهارم به حساب موسسه‌های عامل واریز نشده و پیش‌بینی می‌شود که از طریق تسهیلات قانون مذکور، بیش از ۱۷۰ هزار فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد شود که این رقم برای طرح‌های پرداخت شده، حدود ۱۶۰ هزار شغل جدید است. 

وی افزود: برای ایجاد هر شغل به‌طور میانگین حدود ۳۹ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است و بر اساس داده‌های دریافت شده از مجاری ذی‌ربط، تاکنون بالغ بر ۴۵۰ هزار طرح به دستگاه¬های اجرایی برای بررسی ارسال شده و از این تعداد، بالغ بر ۲۰۰ هزار طرح یعنی معادل ۵۲ درصد تأیید و در حدود ۸۹ هزار طرح یعنی معادل ۱۹ درصد از طرح-های ارسال شده، منتظر بررسی و باقی مانده طرح‌ها در حال ویرایش توسط متقاضی یا مختومه است. 

جباری در خاتمه اعلام کرد که تاکنون به بیش از ۶۸ هزار طرح، در حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است و هدف غایی این تسهیلات، حمایت و تثبیت اشتغال موجود و ایجاد فرصت‌های جدید اقتصادی و حمایت‌های ویژه از فعالیت‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی مزیت‌دار با تأکید بر ملاحظات آمایشی و قابلیت ها و محدودیت های سرزمینی است. 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

دستگاه های اجرایی طرح ها و پروژه های بر زمین مانده را برای برنامه ریزی نهایی اعلام کنند

معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: همه دستگاه های اجرایی ملزم شده اند که طرح ها و پروژه های بر زمین مانده خود را با تمام مشخصات و علت مشکلات برای برنامه ریزی نهایی، تصمیم گیری و بودجه ریزی اعلام کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، جعفر گوهرگانی امروز در نشست پیگیری مصوبات سفر معاون اقتصادی وزیر کشور از شناسایی و احصای طرح ها و پروژه های اقتصادی و عمرانی اجرا نشده و ناتمام سفر مقام معظم رهبری و دولت‌ های گذشته تاکنون براساس اولویت و میزان پیشرفت برای برنامه ریزی جهت اجرا و به نتیجه رسیدن آنها خبر داد.

 

معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: همه دستگاه های اجرایی استان و فرمانداران لیستی از این نمونه طرح ها و پروژه ها تهیه و به تفکیک به ۲ حوزه اقتصادی و عمرانی استانداری ارسال می کنند و بخشی از کارهای در استان و آن بخشی که قابل رفع نباشد از طریق مرکز کشور پیگیری می شود.

 

گوهرگانی اضافه کرد: این طرح یک برنامه کشوری است که در این استان و در سفر سه روزه یک ماه گذشته معاون اقتصادی وزیر کشور و بازدید وی به همه مناطق استان، کلید زده شد.


 

وی افزود: همه دستگاه های اجرایی ملزم شده اند که طرح ها و پروژه های به زمین مانده خود را با تمام مشخصات و علت مشکلات برای برنامه ریزی نهایی، تصمیم گیری و بودجه ریزی اعلام کنند.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کهگیلویه و بویراحمد، حرکت استان بر اساس سند آمایش سرزمینی در سال جاری را راهبرد استان دانست و گفت: ملاک کار استان در سال ۹۸ این سند خواهد بود.

 

گوهرگانی یادآور شد: این سند در استان در قالب هشت جلد کتاب تهیه و تدوین و در شورای برنامه ریزی استان مصوب و برای تصویب نهایی به مرکز کشور ارسال شده است.

 

وی عنوان کرد: تا آن زمان که این سند به استان ابلاغ شود، اولویت های اصلی در قالب چکیده ای از این سند مشخص شده که استان برنامه های کاری خود را بر این اساس به اجرا در خواهد آورد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کهگیلویه و بویراحمد به استقرار نمایندگی دستگاه های اجرایی در مرکز شهرستان های استان که تاکنون اقدامی نشده تاکید کرد و گفت: این موضوع به همه دستگاه های اجرایی ابلاغ شده و فرمانداری ها نیز پیگیر این مسئله باشند. 

 

گوهرگانی گفت: ساماندهی گلزار شهدا، تعیین وضعیت افراد بازمانده از تحصیل و ضرورت ها و نیازمندی فضاهای آموزشی استان، نصب دکل های مخابراتی در نقاط ضروری، تعیین مناطق حفاظت شده و مرزبندی آن برای فعالیت های اقتصادی و موضوع آبیاری نوین در استان از جمله دستور کار مصوبات سفر معاون اقتصادی وزیر کشور در این نشست مورد بررسی قرار گرفت. 

پایان پیام/82

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: سازمان برنامه و بودجه قانون دولت اقتصاد مشکلات اشتغال مهاجرت برنامه و بودجه بودجه همکاری و تعامل لایحه بودجه معاون صندوق توسعه ملی اشتغال اقتصاد اقتصاد مقاومتی دلار دولت صندوق توسعه ملی

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۴۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۷۵۰ سد کوچک در جنوب کرمان آبگیری شد
 • اعزام 250 زائر اولی از شهرستان فراهان به حرم مطهر رضوی/ارائه وام های اشتغالزایی از سوی آستان مقدس رضوی
 • 6 عامل انفجار اتوبوس سپاه با 750 کیلو مواد منفجره در سراوان به دام افتادند
 • اعزام ۱۹ هزار زائر اولی از استان مرکزی به حرم مطهر رضوی/بهره‌برداری از ۷ طرح اشتغال‌زایی آستان قدس رضوی در استان مرکزی
 • تخصیص ۱۱۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های نوسازی مدارس
 • کلاهبرداری ۷۵۰ میلیونی در دام قانون
 • 300 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی روستایی درسلسله جذب شد
 • طرح‌های صنعت پتروشیمی به ۵۵ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارند
 • بیانیه رهبری عاملی برای تمیز راه از بی راهه/معافیت مالیاتی برای حقوق های تا ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان
 • بازارچه مرکزی عرضه محصولات روستایی در شیروان ایجاد می شود
 • برگزاری جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان
 • 75 درصد تسهیلات اشتغال روستایی ومشاغل خانگی استان پرداخت شد
 • ساخت ۷۵۰ واحد مسکونی برای مددجویان خراسان شمالی در سال ۹۸
 • میانگین افزایش حقوق؛ ۲۰ درصد| معافیت مالیاتی حقوق تا ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان
 • میانگین افزایش حقوق در سال ۹۸ چقدر است؟‌/ حقوق تا ۲میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مالیات معاف است
 • حقوقِ تا دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معاف از مالیات
 • همه نهادها قوانین مربوط به اشتغال‌زایی برای جوانان را تسهیل کنند
 • تحولات مسکن در ۴ دهه انقلاب اسلامی
 • معافیت مالیاتی حقوق تا ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان