نشست دو روزه تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی‌ روستایی، بررسی پیشرفت کار، درس‌های آموخته و نقشه راه آینده، با حضور نمایندگان سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، مشاوران پژوهشی، مدیران و نمایندگان دستگا‌ه‌های اجرایی با میزبانی امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور در محل این سازمان برگزار شد. 

مهدی پندار، رییس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین این سازمان در این نشست مذکور اظهار داشت: بر اساس ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف است به‌منظور تحقق سیاست‌های کلی برنامه و اقتصاد مقاومتی، شناسایی و بهره¬برداری از ظرفیت‌های موجود در نواحی روستایی و ارتقای منزلت اجتماعی روستاییان و جایگاه روستاها در اقتصاد ملی و ایجاد بستر لازم برای شکوفایی و پیشرفت عدالت محور در مناطق روستایی، اقداماتی را مطابق با قوانین انجام دهد. 

وی افزود: ما در این نشست دو روزه هم مشکلات اجرایی تحقق ماده ۲۷ قانون برنامه ششم را بررسی می‌کنیم و هم به‌دنبال عملیاتی کردن برنامه‌های تدوین شده برای تحقق اهداف برنامه در مناطق روستایی کشور هستیم. 

پندار تصریح کرد که تعدادی از استان‌ها در زمینه اشتغال‌زایی در روستاها، تجربه ارزشمندی دارند و امیدواریم در این نشست بتوانیم از این تجارب، بهره کافی و وافی ببریم. 

وی تأکید: هدف ما از برگزاری این نشست، تحقق اشتغال پایدار در روستاها است و امیدواریم با تحقق این مهم، جلوی مهاجرت بی‌رویه از روستا به شهر گرفته شود. 

رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه اظهارات خود به تشریح فرآیند اجرایی جزء یک بند الف ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه پرداخت و گفت: در مرحله اول، سهم هر استان در زمینه تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی مشخص می‌شود و در مرحله بعد، روستاهای هدف با رویکرد پهنه‌ای تعیین و سپس نسبت به تدوین و ارسال شیوه‌نامه مطالعه تدوین برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستاها اقدام شده و در مرحله بعد انجام مطالعات تدوین برنامه در استان¬ها آغاز می‌شود و بعد از آن، مرحله تأیید و تصویب برنامه در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها انجام و در نهایت اجرای برنامه محقق می¬شود. 

پندار در این نشست به بیان اهم اقدام‌های امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور در مورد فرآیند اجرای تهیه برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی پرداخت و گفت: ‌تعیین سهمیه روستاهای هر استان در طی سال‌های برنامه ششم توسعه انجام شده و شیوه‌نامه تدوین برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی با همکاری و تعامل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و نیز برخی از دستگاه‌های اجرایی تهیه شده و ارسال شیوه‌نامه به استان‌ها نیز در سال گذشته اتفاق افتاده است. 

وی افزود:‌ علاوه بر این اقدام‌ها، فهرست روستاهای مشمول با رویکرد پهنه‌ای از سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها اخذ شده و مورد فراخوان و انعقاد قرارداد با مشاور و ارایه گزارش توسعه استان‌ها هم پی‌گیری شده و برای اجرایی کردن برنامه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، پیگیری لازم صورت گرفته است. 

در ادامه این نشست دو روزه، نمایندگان سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها به‌همراه مشاوران و اساتید دانشگاهی مدعو و نمایندگان برخی دستگاه‌های اجرایی به تشریح مشکلات و ارایه برنامه‌ها و پیشنهادهای اجرایی به منظور بهبود فرآیند تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی و نحوه عملیاتی‌سازی این برنامه‌ها در سال ۱۳۹۸ پرداختند. 

در این همایش حبیب جباری معاون توسعه روستایی و محلی امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور هم گزارشی از عملکرد قانون حمایت از ایجاد و توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ارایه کرد و گفت:‌ تا کنون ۵۰ درصد از سپرده‌گذاری منابع صندوق توسعه ملی نزد موسسه‌های عامل در دو مرحله ۲۵ درصدی در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ انجام شده است و در مجموع تا ۱۳ بهمن ماه سال‌جاری، حدود ۷۵۰ میلیون دلار، معادل سه هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و معادل ریالی آن از محل منابع موسسه‌های عامل به صورت تلفیقی و در مجموع، در حدود شش هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌های تأیید شده و مصوب متقاضیان ذی‌صلاح با نرخ میانگین سود ۶ درصد برای اشتغال‌زایی در مناطق روستایی و عشایری پرداخت شده است. 

به گفته جباری مراحل سوم و چهارم این تسهیلات نیز ابلاغ شده است، اما تاکنون ابلاغیه مرحله چهارم به حساب موسسه‌های عامل واریز نشده و پیش‌بینی می‌شود که از طریق تسهیلات قانون مذکور، بیش از ۱۷۰ هزار فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد شود که این رقم برای طرح‌های پرداخت شده، حدود ۱۶۰ هزار شغل جدید است. 

وی افزود: برای ایجاد هر شغل به‌طور میانگین حدود ۳۹ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است و بر اساس داده‌های دریافت شده از مجاری ذی‌ربط، تاکنون بالغ بر ۴۵۰ هزار طرح به دستگاه¬های اجرایی برای بررسی ارسال شده و از این تعداد، بالغ بر ۲۰۰ هزار طرح یعنی معادل ۵۲ درصد تأیید و در حدود ۸۹ هزار طرح یعنی معادل ۱۹ درصد از طرح-های ارسال شده، منتظر بررسی و باقی مانده طرح‌ها در حال ویرایش توسط متقاضی یا مختومه است. 

جباری در خاتمه اعلام کرد که تاکنون به بیش از ۶۸ هزار طرح، در حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است و هدف غایی این تسهیلات، حمایت و تثبیت اشتغال موجود و ایجاد فرصت‌های جدید اقتصادی و حمایت‌های ویژه از فعالیت‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی مزیت‌دار با تأکید بر ملاحظات آمایشی و قابلیت ها و محدودیت های سرزمینی است. 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سهم صندوق توسعه ملی از تسهیلات اشتغال پرداخت نشد

رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با بیان اینکه سهم صندوق توسعه ملی از تسهیلات اشتغال پرداخت نشد، گفت: مقرر شد کمیسیون برنامه و بودجه از مدیرعامل صندوق توسعه ملی بخواهد و علت عدم اجرای قانون را از وی سوال کند. ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰ اقتصادی کار آفرینی و اشتغال نظرات - اخبار اقتصادی -

غلامرضا کاتب، رئیس فراکسیون تولید و اشتغال پایدار مجلس در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره تسهیلات اشتغال گفت: بر اساس تبصره 18 قانون بودجه سال 98 ، یک میلیارد دلار با موافقت رهبری از صندوق توسعه ملی برداشت می شود که برای مابه تفاوت سود بانکی است و قرار است در اختیار تسهیلات گیرندگان بگذاریم که 20درصد مابه التفاوت سود بانکی از مبلغ یک میلیارد دلار قرار داده شده است. 

 وی ادامه داد: با وجود اینکه بیش از 4ماه از سال گذشته است، دوهفته گذشته تنها یک بانک حدود 30طرح را  بررسی کرد و هیچ دستگاه دیگری تا کنون هیچ طرحی را تصویب نکرده است. علت اصلی این است که صندوق توسعه ملی سهم آورده خود را پرداخت نکرده است. به همین دلیل این موضوع راکد مانده است. مقرر شد کمیسیون برنامه و بودجه از مدیرعامل صندوق توسعه ملی بخواهد و علت عدم اجرای قانون را از وی سوال کند.

 کاتب ادامه داد: از مجموع 13 هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار برای این بخش، 9 هزار و 700 میلیارد تومان هنوز پرداخت نشده است که به طور طبیعی به هدف اشتغال روستایی در مرحله نخست نرسیدیم. از 9هزار و 700 میلیارد تومان حدود 300میلیون دلار  سهم صندوق توسعه ملی است که هنوز پرداخت نشده است. بخش نقدینگی سال 97 هم انجام نشده است. به همین دلیل 9هزار و 700میلیارد تومان هنوز باقی مانده است.

 رئیس فراکسیون تولید و اشتغال پایدار مجلس در پاسخ به پیشنهاد تخصیص سالانه 500 میلیون دلار از صندوق توسعه برای اشتغال روستایی  گفت: این پیشنهاد را وزارت کار به سران سه قوه و فراکسیون اشتغال هم ارائه کرد، ولی چون مجوزش صادر نشد، پیشنهاد دیگری را طرح کردیم. با  توجه به اینکه مبلغ یک و نیم میلیارد دلار تسهیلات اشتغالی به صورت قرض الحسنه است و باید برگشت داده شود، در پی آن هستیم که طرح جدیدی را ارائه کنیم­ تا تولید کنندگان و کشاورزان در­ خصوص منابع بانکی در محدودیت نباشند. این طرح آماده و تهیه شده است و در اولویت کار مجلس است، امیدواریم بتوانیم این طرح را در دستور کار قرار دهیم.

وی با بیان اینکه طرح اشتغال روستایی باعث ایجاد رونقی در روستاها شده است گفت: انحراف در این طرح بسیار اندک است. یکی از دلایل پرداخت کند تسهیلات روستایی به متقاضیان دقت نظر در امور است.

 انتهای پیام/

R1012189/P/S7,82/CT1 واژه های کاربردی مرتبط بحران بیکاری و اشتغال

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

مشاوران موسوی: چه شد «وعده رفع حصرت» آقای روحانی؟ میرحسین هفته پیش را یک‌سره در بیمارستان بود

کلیدواژه: سازمان برنامه و بودجه قانون دولت اقتصاد مشکلات اشتغال مهاجرت برنامه و بودجه بودجه همکاری و تعامل لایحه بودجه معاون صندوق توسعه ملی اشتغال اقتصاد اقتصاد مقاومتی دلار دولت صندوق توسعه ملی

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۴۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۲۲۰۰ میلیارد ریال برای اشتغال‌زایی نهادهای حمایتی در ایلام اختصاص یافته است
 • اختصاص ۲۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در سال جاری
 • پرداخت ۳۱ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال‌زایی توسط کمیته امداد استان سمنان
 • ۱۷۹ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در ایلام پرداخت شده است
 • شهرستان تبریز رتبه نخست اشتغال زایی پایدار روستایی را کسب کرد
 • اشتغال رویای جوانان بیکاری لرستانی
 • ۲۲ مددجو از تسهیلات اشتغال‌زایی در انزل استفاده کردند
 • برکت ۸۰۰ طرح اشتغال‌زایی جدید در مازندران راه‌اندازی می‌کند
 • جذب 93درصدی اعتبار تسهیلات توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان
 • سهم مشاغل خانگی از طرح‌های اشتغال روستایی
 • ۱۷۵۹ بازدید فنی و تخصصی برای طرح‌های اشتغال مددجویان کمیته امداد استان سمنان اجرا شد
 • بانک های عامل روند پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی را سرعت بخشند
 • از بررسی چالش اصلی اشتغال در سطح کشور تا احیای روستاها و مناطق دورافتاده توسط بنیاد برکت
 • مشخصات یک هزار و ۷۵۰ مداح توسط تبلیغات اسلامی البرز ثبت شد
 • نوای عمران و آبادانی در روستاهای متروکه کردستان نواخته شد
 • کسب رتبه یک خلیل آباد در اعطای تسهیلات اشتغال روستایی
 • بیش از ۱۸۴ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در زنجان پرداخت شد
 • بنیاد برکت ۸۰۰ طرح اشتغال‌زایی جدید در مازندران راه‌اندازی می‌کند
 • توسعه گردشگری کشاورزی در اصفهان نیازمند برنامه، آموزش و مدیریت