کرمان - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: باید با بهره گیری از تجهیزات و امکانات پردیس های سینمایی، با همراهی بخش دولتی و غیردولتی خلاءهای بسیاری از هنر سینما را جبران کرد.

به گزارش ایرنا، محمدرضا علیزاده شامگاه سه شنبه در آیین اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در کرمان افزود: یکی از مشکلات عرصه سینمای استان کرمان نداشتن پردیس های سینمایی است و در این زمینه وضعیت سینماهای ما با استان های همجوار قابل قیاس نیست.
وی با بیان اینکه سینماهای بسیاری توسط وزارت فرهنگ و ارشاد و دولت تجهیز و تامین شده اند اظهار داشت: چهار سینما در شهرستان های استان کرمان با اضافه شدن سه هزار و 300 صندلی تجهیز شدند اما در شهر کرمان تاکنون حرکتی در این زمینه انجام نشده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: در فرصتی طلایی با همکاری بخش دولتی و شهرداری کرمان و معاون فرهنگی و ترغیب بخش غیر دولتی شاهد اتفاق خوبی برای سینمای کرمان خواهیم بود.
وی اضافه کرد: استان کرمان ظرفیت های مطلوبی برای فیلم سازی دارد و استفاده هدفمند از تنوع فرهنگی، اقلیمی و جغرافیایی استان کرمان سینمای این استان را ارتقا می بخشد.
علیزاده تصریح کرد: مسائل اجتماعی، فرهنگ و خرده فرهنگ ها وظیفه ما را برای توسعه سینما سنگین تر می کند که در حوزه فیلم سازی حرفه ای تلاش های بیشتری انجام دهیم و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه در خدمت سینماگران و مردم است.
وی با اشاره به مراکز آموزش فیلم سازی و حوزه سینما در کرمان افزود: در سال 57 میزان مراکز آموزش هنر در استان کرمان بسیار اندک بود و اکنون به صورت تخصصی هنرستان هنرهای زیبای دختران و پسران در استان به صورت تخصصی فعالیت می کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه بستر برای آموزش سینماگران در کرمان فراهم شده است گفت: مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر کرمان و مراکز دانشگاهی انجمن سینمای جوانان، امروز سینما گران خوبی پرورش می دهند و پرورش یافتگان این حوزه جزو ظرفیت های سینمایی کرمان می شوند.
وی بیان کرد: با همکاری بخش دولتی و غیر دولتی توسعه سینمایی در قالب پردیس ها داشته باشیم و تولیدات سینمای حرفه را داشته باشیم.
علیزاده گفت: مهمترین اقدام در راستای رونق سینمای حرفه ای در کرمان تشکیل مجمع تهیه کنندگان فیلم است و نباید تنها نگاهمان به حمایت بخش دولتی باشد زیرا افرادی با منابع و نگاه مثبت به سینما می توانند حمایت دلسوزانه از این عرصه داشته باشند.
وی تاکید کرد: با تشکیل این مجمع می توان برنامه ریزی مثبت دولت و جامعه فرهنگ را در کنار هم قرار دهیم و این مجمع به مشکلات حوزه سینما رسیدگی کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش ضمن تبریک ایام الله دهه فجر گفت: یکی از مهمترین برنامه های چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، برگزاری جشنواره فیلم فجر برای چندمین سال پیاپی در استان کرمان بود.
وی ادامه داد: سی و هفتمین دوره این جشنواره از 12 تا 22 بهمن ماه امسال در کرمان اکران شد که نیازمند برنامه ریزی جدی و هماهنگ است و تلاش های بسیاری در این زمینه شده است.
علیزاده گفت: امسال جشنواره فیلم فجر در ایستگاه 37 شاهد اکران و اجرای فیلم های مختلف فاخر در مسائل روز، مباحث اجتماعی و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.
وی تاکید کرد: سینما از مهمترین و تاثیرگذارترین هنرهای بشری محسوب می شود هنرمندان پس از پیروزی انقلاب اسلامی با استفاده مطلوب از ابزارهای هنری، آرمان ها و افتخارات نظام جمهوری اسلامی و مسائل مردم را انعکاس دادند که جای تحسین دارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان افزود: در سال های اخیر روند حضور مردم در سینماهای استان رو به رشد بوده و امسال بیش از پنج هزار نفر از فیلم های جشنواره دیدن کردند که این آمار باید افزایش یابد.
وی عنوان کرد: با امکانات ناکافی استان کرمان حضور در سینماهای استان خوب و امید بخش بوده است و مسئولان را برای تلاش ایجاد زیر ساخت های مناسب برای اکران فیلم و سینما یاری می کند.
علیزاده همچنین از سینماگران استان و دست اندرکاران و سینماهای کرمان در برگزاری جشنواره فیلم فجر تقدیر کرد.
**سینما در سبد خانوار جای گیرد
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان نیز در این آیین گفت: باید با استفاده از هنرهای متفاوت و ابزارهای مختلف فرهنگی و اجتماعی جامعه در راستای جذب حداکثری مخاطبان تلاش کنیم.
زهرا موسی پور با اشاره به تاثیرگذاری هنر سینما گفت: باید تلاش ها در عرصه سینما مضاعف و مردم از این هنر بهره مند شوند.
وی تصریح کرد: هنر، محتوا و بازیگری تاثیری ژرف بر افکار عمومی می گذارد و سینما به صورت کامل افراد را محسور می کند و دلدادگی به فیلم موجب ماندگاری اثر می شود.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان عنوان کرد: با بهره گیری از موقعیت برگزاری جشنواره ها، باید جای سینما در سبد خانوارها ارتقا یابد.
همچنین در این آیین از سینماگران، دست اندرکاران و برترین های جشنواره فیلم فجر در کرمان تقدیر شد.
7420/ 5054

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

صف‌آرایی در برابر قبیله پولشویان سینما با چند اما و اگر

اهالی سینما به درستی می‌دانند حضور پولشویان در سینمای امروز ایران در جهت غارت بیت المال و تخریب سینما و ایجاد انحصار و انزوای سینماگران مستقل، سهم و نقش دارند که نباید نادیده گرفته شوند.

 قدس آنلاین: شورای عالی تهیه کنندگان سینمای ایران در اطلاعیه‌ای با اعلام مواضع روشن و شفاف برای مقابله جدی با پولشویان که در بروز نابسامانی‌های سینما نقشی مشخص دارند وارد کارزار شده است. شورای یاد شده در بیانیه خود تهیه کنندگان سینمای کشور را به پرهیز از هر گونه همکاری با پولشویان و مبارزه با آنها دعوت کرده است. با خشنودی از این اقدام مهم شورای عالی تهیه کنندگان ذکر نکاتی در این ارتباط ضروری و تعیین کننده است.

اهالی سینما به درستی می‌دانند که افزون بر حضور و فعالیت قبیله پولشویان، دار و دسته مافیا و ابتذال گراها هم در سینمای امروز ایران در جهت غارت بیت المال و تخریب سینما و ایجاد انحصار و انزوای سینماگران مستقل، سهم و نقش دارند که نباید نادیده گرفته شوند.

از همین رو چنانچه قرار است برای پاک و سالم‌سازی سینما از وجود مفسدان و از جمله قبیله پولشویان مبارزه ای فرهنگی اجتماعی و قانونی شکل بگیرد، باید مبارزان راه آزادی سینما از یوغ جهل و قدرت و ثروت های آلوده و سرمایه‌های کثیف با عزم راسخ و همت بلند در کنار مبارزه با پولشویان با مافیا و ابتذالگراها هم مبارزه کنند.

از این دو مهم تر مبارزه با افراد و جریان‌هایی است که شرایط ورود و فعالیت مافیا و پولشویان و ابتذالگراها را در سینما مهیا کرده‌اند و همچنان از آنها حمایت می‌کنند. به همین دلایل اگر بیانیه شورای عالی تهیه کنندگان شعار نیست و به راستی مبارزه‌ای در کار است، باید مبارزه‌ای همه جانبه، قدرتمندانه، یکپارچه، فراگیر و مستمر باشد و سینماگران به ویژه تهیه‌کنندگان سینما با هر چهار جریان تخریبگر سینما یعنی مافیا، پولشویان ، ابتذالگراها و حامیان آنها مبارزه کنند.

در این مقابله و مبارزه حتی اگر یکی از چهار طیف مذکور آگاهانه یا ناآگاهانه نادیده یا کم دیده گرفته شود، مبارزه دوستان دور باطل و حرکتی بدون نتیجه خواهد بود.  این جدال عزت و شرف می‌تواند و باید مبارزه‌ای بزرگ برای احیای ساختار، مناسبات و حرمت و اعتبار سینمای ایران باشد. بنابراین شعار، رفاقت و هدیه برنمی‌تابد. مردم ایران و دوستداران سینما، مدافع و ناظر همت مبارزان سلامت اندیش سینما با آلودگی‌ها و فسادهای جاری در عرصه های فرهنگ و هنر به ویژه سینما هستند.

انتهای پیام/

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

مشاوران موسوی: چه شد «وعده رفع حصرت» آقای روحانی؟ میرحسین هفته پیش را یک‌سره در بیمارستان بود

کلیدواژه: فرهنگي هنر سينما جشنواره فيلم فجر كرمان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۴۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بهره‌برداری از مرحله اول پارکینگ پردیس سینمایی ملت + عکس
 • ریاست جدید انجمن سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مشخص شد
 • افتتاح مرحله اول پارکینگ پردیس سینمایی ملت
 • مرحله اول پارکینگ پردیس سینمایی ملت به بهره برداری رسید
 • بهره برداری از مرحله اول پارکینگ بزرگ پردیس سینمایی ملت
 • نکوداشت های جشن بزرگ سینمای ایران مشخص شد
 • بیضایی وضعیت امروز سینمای ایران را پیش‌بینی کرده بود/ مدیران و سرمایه‌گذاران علاقمند به ستاره‌ها هستند نه سینما/ بعضی‌ به‌جای خرید پورشه، کارگردان می‌شوند
 • حل اختلاف مدیران باغ کتاب و پردیس سینمایی تا آخر هفته
 • اکران رایگان سینمای هنر و تجربه در پردیس سیتی سنتر
 • اختلاف باغ کتاب و پردیس سینمایی حل می‌شود
 • پشت پرده اختلاف باغ کتاب و پردیس سینمایی‌اش روشن شد/ مثل همیشه، بحث پول است!
 • مدیر عامل باغ کتاب: اختلاف باغ کتاب و پردیس سینمایی‌اش حل می‌شود/مشکل این بود که باید پرداخت بیشتری به ما صورت بگیرد!
 • بزرگداشت ۴ چهره پیشکسوت در جشن بزرگ سینمای ایران
 • نشست تخصصی «تاثیر سینما بر معماری شهری»
 • بررسی خلاءهای قانونی ارز دیجیتال در دستور کار کمیسیون اقتصادی
 • تنور سینمای ایران گرم می‌شود/از بازگشت حاتمی‌کیا تا داستان تازه مهدویان
 • نقش پردیس‌ها در رونق اقتصاد سینما
 • مهاجرت و سینمای ایران | فهیم: سینمای مهاجرت امروز ما وطن فروشی است
 • رقابت سینماهای اصفهان با تهران