کرمان - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: باید با بهره گیری از تجهیزات و امکانات پردیس های سینمایی، با همراهی بخش دولتی و غیردولتی خلاءهای بسیاری از هنر سینما را جبران کرد.

به گزارش ایرنا، محمدرضا علیزاده شامگاه سه شنبه در آیین اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در کرمان افزود: یکی از مشکلات عرصه سینمای استان کرمان نداشتن پردیس های سینمایی است و در این زمینه وضعیت سینماهای ما با استان های همجوار قابل قیاس نیست.


وی با بیان اینکه سینماهای بسیاری توسط وزارت فرهنگ و ارشاد و دولت تجهیز و تامین شده اند اظهار داشت: چهار سینما در شهرستان های استان کرمان با اضافه شدن سه هزار و 300 صندلی تجهیز شدند اما در شهر کرمان تاکنون حرکتی در این زمینه انجام نشده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: در فرصتی طلایی با همکاری بخش دولتی و شهرداری کرمان و معاون فرهنگی و ترغیب بخش غیر دولتی شاهد اتفاق خوبی برای سینمای کرمان خواهیم بود.
وی اضافه کرد: استان کرمان ظرفیت های مطلوبی برای فیلم سازی دارد و استفاده هدفمند از تنوع فرهنگی، اقلیمی و جغرافیایی استان کرمان سینمای این استان را ارتقا می بخشد.
علیزاده تصریح کرد: مسائل اجتماعی، فرهنگ و خرده فرهنگ ها وظیفه ما را برای توسعه سینما سنگین تر می کند که در حوزه فیلم سازی حرفه ای تلاش های بیشتری انجام دهیم و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه در خدمت سینماگران و مردم است.
وی با اشاره به مراکز آموزش فیلم سازی و حوزه سینما در کرمان افزود: در سال 57 میزان مراکز آموزش هنر در استان کرمان بسیار اندک بود و اکنون به صورت تخصصی هنرستان هنرهای زیبای دختران و پسران در استان به صورت تخصصی فعالیت می کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه بستر برای آموزش سینماگران در کرمان فراهم شده است گفت: مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر کرمان و مراکز دانشگاهی انجمن سینمای جوانان، امروز سینما گران خوبی پرورش می دهند و پرورش یافتگان این حوزه جزو ظرفیت های سینمایی کرمان می شوند.
وی بیان کرد: با همکاری بخش دولتی و غیر دولتی توسعه سینمایی در قالب پردیس ها داشته باشیم و تولیدات سینمای حرفه را داشته باشیم.
علیزاده گفت: مهمترین اقدام در راستای رونق سینمای حرفه ای در کرمان تشکیل مجمع تهیه کنندگان فیلم است و نباید تنها نگاهمان به حمایت بخش دولتی باشد زیرا افرادی با منابع و نگاه مثبت به سینما می توانند حمایت دلسوزانه از این عرصه داشته باشند.
وی تاکید کرد: با تشکیل این مجمع می توان برنامه ریزی مثبت دولت و جامعه فرهنگ را در کنار هم قرار دهیم و این مجمع به مشکلات حوزه سینما رسیدگی کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش ضمن تبریک ایام الله دهه فجر گفت: یکی از مهمترین برنامه های چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، برگزاری جشنواره فیلم فجر برای چندمین سال پیاپی در استان کرمان بود.
وی ادامه داد: سی و هفتمین دوره این جشنواره از 12 تا 22 بهمن ماه امسال در کرمان اکران شد که نیازمند برنامه ریزی جدی و هماهنگ است و تلاش های بسیاری در این زمینه شده است.
علیزاده گفت: امسال جشنواره فیلم فجر در ایستگاه 37 شاهد اکران و اجرای فیلم های مختلف فاخر در مسائل روز، مباحث اجتماعی و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.
وی تاکید کرد: سینما از مهمترین و تاثیرگذارترین هنرهای بشری محسوب می شود هنرمندان پس از پیروزی انقلاب اسلامی با استفاده مطلوب از ابزارهای هنری، آرمان ها و افتخارات نظام جمهوری اسلامی و مسائل مردم را انعکاس دادند که جای تحسین دارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان افزود: در سال های اخیر روند حضور مردم در سینماهای استان رو به رشد بوده و امسال بیش از پنج هزار نفر از فیلم های جشنواره دیدن کردند که این آمار باید افزایش یابد.
وی عنوان کرد: با امکانات ناکافی استان کرمان حضور در سینماهای استان خوب و امید بخش بوده است و مسئولان را برای تلاش ایجاد زیر ساخت های مناسب برای اکران فیلم و سینما یاری می کند.
علیزاده همچنین از سینماگران استان و دست اندرکاران و سینماهای کرمان در برگزاری جشنواره فیلم فجر تقدیر کرد.
**سینما در سبد خانوار جای گیرد
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان نیز در این آیین گفت: باید با استفاده از هنرهای متفاوت و ابزارهای مختلف فرهنگی و اجتماعی جامعه در راستای جذب حداکثری مخاطبان تلاش کنیم.
زهرا موسی پور با اشاره به تاثیرگذاری هنر سینما گفت: باید تلاش ها در عرصه سینما مضاعف و مردم از این هنر بهره مند شوند.
وی تصریح کرد: هنر، محتوا و بازیگری تاثیری ژرف بر افکار عمومی می گذارد و سینما به صورت کامل افراد را محسور می کند و دلدادگی به فیلم موجب ماندگاری اثر می شود.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان عنوان کرد: با بهره گیری از موقعیت برگزاری جشنواره ها، باید جای سینما در سبد خانوارها ارتقا یابد.
همچنین در این آیین از سینماگران، دست اندرکاران و برترین های جشنواره فیلم فجر در کرمان تقدیر شد.
7420/ 5054

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

9 شهرستان خوزستان فاقد سینما هستند

اهواز - ایرنا - معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: کمبود فضای سینمایی را در 9 شهرستان خوزستان که فاقد سینما هستند را با سینمای سیار جبران و توانسته ایم فیلم های روز کشور را به روی پرده ببریم.

ناصر چنانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار با اشاره به 20سینمای فعال در خوزستان بیان کرد: شهرستان اهواز پنج سینمای فعال (اکسین، بهمن،قدس، هلال وساحل ) داردو در شهرستان های دیگر استان 15 سینمای فعال و 10سینمای غیر فعال وجود دارد.
وی افزود: این سینماها در شهرستان های شوش، بهبهان، ایذه، دشت آزادگان ، اندیمشک، اهواز ،مسجدسلیمان،دزفول و رامهرمز هستند که برخی از آنها در حال بازسازی توسط بخش خصوصی است.
چنانی ادامه داد: 22 کانون فیلم و عکس فعال در خوزستان وجود دارد و سه دفتر سینمای انجمن جوانان فعال در شهرستان های اهواز، دزفول و آبادان، و چهار دفتر نمایندگی در ماهشهر، مسجدسلیمان و شوش در حال تاسیس است.
وی با اشاره به عضویت 2هزار نفر در انجمن سینمای جوان خوزستان گفت: به غیر از کسانی که از خوزستان مهاجرت کرده اند حدود250 فیلمساز فعال در حوزه داستانی،انیمیشن ، مستند و ... در این استان فعالیت می کنند.
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در ادامه افزود:در سال های 96 و 97 سینماهای خوزستان از 17سالن به 20 سالن رسیده که با وجود این تعداد سالن، گیشه بلیت سینما 28 درصد افزایش فروش داشته است.

** ورود سینمای چند بعدی در خوزستان
چنانی از جمله پیشرفت های سینما پس از پیروزی انقلاب اسلامی را ورود سینمای چند بعدی در خوزستان نام برد و بیان کرد: سینما در خوزستان در چند دهه با کاهش کمی روبه رو بود اما از نظر کیفی سینماهای استان از سیستم قدیمی به سیستم دیجیتال تبدیل شده و نیز با ورود صنعت جدید سینمای چند بعدی تحول عظیمی در این صنعت بوجود آمد.
وی افزود: خوزستان اکنون دارای 12سینمای چند بعدی است که از این تعداد پنج سینما در اهواز و هفت سینما در شهرستان ها مشغول به فعالیت هستند.
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: با ورود تکنولوژی جدید سینما و بازی های رایانه ای سعی در به روز رسانی و راه اندازی فروشگاه های عرضه محصولات سینمایی در 26 شهرستان شده که اکنون 189 مرکز توزیع فیلم و 91 مرکز بازی های رایانه ای تاسیس و فعال هستند.
به گزارش ایرنا سینمای خوزستان باقدمتی قریب به 100سال فراز و فرودهایی داشته‌است و فیلم های موفقی پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بر پرده خود به نمایش گذاشته، این در حالی است که این صنعت با وجود مشکلات و دشواری‌ها توانسته به وسیله سینماگران و بازیگران موفق استان بدرخشد.
نخستین سینمای خوزستان از نسل اول این صنعت با قدمتی حدود صد سال در آبادان ، تنها سینمایی است که تاکنون فعال و ثبت ملی شده است. سینما تاج آبادان از جمله سینماهای خوزستان است که بزرگانی از این دیار در عرصه سینما از جمله ناصر تقوایی، نجف دریابندری، صفدر تقی‌زاده ، امیر نادری را معرفی کرده است.
7165/ 6037

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: فرهنگي هنر سينما جشنواره فيلم فجر كرمان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۴۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جای تأسف است که هنوز سینمای کشور در خدمت حوائج مردم نیست/ قدم اولِ اصلاح باید در نظام آموزشی برداشته شود
 • جای تأسف است که هنوز سینمای کشور در خدمت حوایج مردم نیست/ قدم اولِ اصلاح، باید در نظام آموزشی برداشته شود
 • ساخت ورزشگاه5هزار نفری در پردیس
 • مشکل مالیات و بیمه 12 بنگاه بحرانی پردیس مرتفع شد
 • شرکت های پخش فیلم؛ پدرخوانده های سینمای ایران
 • ورزش زبان مشترک اقوام مختلف شهرستان پردیس است
 • برپایی نخستین نمایشگاه صنعت سینمای اصفهان در پردیس سینمایی سیتی سنتر
 • سه هکتارازاراضی مسکن مهر پردیس رفع معارض شد
 • نگاهی به آسیب‌ های پول‌شویی برای سینمای ایران
 • تفاهمنامه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی توسعه زیرساخت های پردیس امضا شد
 • فرهنگ کار کردن در کشور باید بازتعریف شود/ برای جبران عقب‌ماندگی راهی جز رجوع به نظام آموزش و پرورش اسلامی نداریم
 • مانور بزرگ «یاوران انقلاب» در پردیس برگزار شد
 • ۵۲۰ میلیارد ریال اعتبار بابت جبران خسارات کشاورزان اردبیلی پرداخت شد
 • پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران دانشجوی دکتری پذیرش می کند
 • تا نگاه دولتمردان به فرهنگ اصلاح نشود روز خوش نخواهیم داشت/ دردسرهای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران برای سینمای ایران
 • «پردیس مغزمن» با حضور معاون اول رییس جمهور راه اندازی می شود
 • پردیس «مغز من» ۸ اسفند رسما افتتاح می‌شود
 • دکتر امام جمعه خبر داد: پذيرش دانشجو در دوره دکتري پرديس بين المللي ارس
 • پذیرش دانشجو در دوره دکتری پردیس بین المللی ارس