خبرگزاري آريا - طبيعت بهترين درمان‌ها را به‌صورت مواد غذايي و گياهان در اختيار ما قرار داده است که تأثير زيادي در ارتقاي سلامت دارند. موز نيز يکي از اين هديه‌ها است که براي درمان و بهبود برخي از بيماري‌ها از برخي داروها بهتر عمل مي‌کند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از تبيان، بدون شک پس از خواندن اين مطلب نگاهتان به موز تغيير خواهد کرد. طبيعت بهترين درمان‌ها را به‌صورت مواد غذايي و گياهان در اختيار ما قرار داده است که تأثير زيادي در ارتقاي سلامتي دارند.
موز نيز يکي از اين هديه‌ها است که براي درمان و بهبود برخي از بيماري‌ها و مشکلات سلامتي بهتر از برخي داروها عمل مي‌کند.
مزيت موز اين است که حاوي ترکيبات شيميايي نيست و عوارض جانبي داروها را نيز ندارد.
اين ميوه حاوي 3 نوع قند (فروکتوز، ساکاروز و گلوکز) است که انرژي را بالا برده و بدن را تقويت مي‌کند.
در اين مطلب بيماري‌هايي که با موز قابل درمان و بهبود هستند را عنوان مي‌کنيم.
تب
اگر احساس مي‌کنيد بدنتان کمي داغ شده است موز را پوره کرده و ميل کنيد البته حواستان باشد که در صورت تب شديد موز موثر نخواهد بود و حتماً بايد به پزشک مراجعه کنيد اما براي تب‌هاي جزئي مي‌توانيد به اين ميوه اعتماد کنيد. در کشور تايلند خانم‌ها براي تقويت و کنترل دماي بدنشان هر روز موز مي‌خورند.
خستگي
اگر در اغلب مواقع احساس خستگي مي‌کنيد و تمرکزتان خدشه‌دار شده است به‌طور مرتب موز ميل کنيد تا انرژي‌تان بازگردد. به خاطر اينکه موز سرشار از کربوهيدرات‌ها، آهن و پروتئين‌ها است.
اگر از سوزش و درد معده و روده رنج مي‌بريد کافي است به موز اعتماد کنيد. اين ميوه حاوي ترکيبات ضداسيد طبيعي است که نقش موثري در پانسمان طبيعي مشکلات معده دارد.
کم‌خوني
اگر آزمايش خون داده‌ايد و مشخص شده است کمبود آهن داريد حتماً موز را در برنامه‌ي غذايي روزانه‌تان بگنجانيد.
اين ميوه براي درمان کم‌خوني بسيار موثر است. در واقع ميزان بالاي آهن موجود در اين ميوه باعث تحريک ترشح گلبول‌هاي قرمز خون شده و به تسکين و بهبود برخي علائم کم‌خوني کمک مي‌کند.
سوزش معده
اگر از سوزش و درد معده و روده رنج مي‌بريد کافي است به موز اعتماد کنيد. اين ميوه حاوي ترکيبات ضداسيد طبيعي است که نقش موثري در پانسمان طبيعي مشکلات معده دارد.
بيماري‌هاي قلبي
شما بايد هميشه مراقب قلبتان باشيد تا خداي نکرده به مشکل برنخوريد. نتايج پژوهشي که در The New England Journal of Medicine به چاپ رسيده است نشان مي‌دهد که مصرف روزانه يک عدد موز باعث کاهش 40 درصدي خطر سکته‌ي قلبي مي‌شود.
افسردگي
افسردگي تبديل به يکي از بيماري‌هاي رايج زمانه‌ ما شده است که بايد با آن مقابله کرد. خوشبختانه موز سرشار از ويتامين B6 است و مي‌تواند حدود 25 درصد نياز روزانه‌ي ما به اين ويتامين را تأمين کند.
ويتامين B6 نقش موثري در کنترل سيستم عصبي و خلق‌وخوي افراد دارد. به خاطر اينکه در توليد برخي از ناقل‌هاي عصبي مانند سروتونين نقش دارد.
اما حواستان باشد که اين ميوه‌ مفيد به‌ تنهايي در رفع افسردگي معجزه نمي‌کند چون تمام ترکيبات موثر براي اين کار را ندارد. اما مي‌تواند در بهبود علائم اين مشکل موثر عمل کند.
براي افزايش اثرگذاري موز در بهبود افسردگي بايد آن را به همراه آب‌معدني‌هاي سرشار از منيزيم و غلات کامل ميل کنيد که حاوي تريپتوفان هستند و به بهبود خلق‌وخوي کمک زيادي مي‌کنند.
مشکلات روده
موز حاوي فيبرهاي محلول و غير محلول در آب است و اکثر اين فيبرها مي‌توانند روده را تحريک کنند. اما مزيت موز است که به‌ خوبي حتي براي افرادي که داراي روده‌هاي حساس هستند قابل‌مصرف است و تنها ميوه‌اي است که در صورت وجود مشکل ورم معده و روده تجويز مي‌شود.
به خاطر اينکه تسکين‌ دهنده است و باعث تقويت معده و روده مي‌شود. تنها مشکلي که امکان دارد موز براي برخي افراد ايجاد کند (نه براي همه) مشکل يبوست است. در اين صورت نبايد در مصرف آن زياده‌روي کرد و مصرف روزانه يک عدد موز کافي است.
سکته‌ي مغزي و پوکي استخوان
سکته‌ي مغزي و پوکي استخوان دو نمونه از بيماري‌هايي است که مي‌توان به‌سادگي از آن‌ها پيشگيري کرد. معمولاً در بدن همه‌ تعادل نامناسبي بين سديم و پتاسيم است.
به خاطر اينکه مواد غذايي شور بيشتري مصرف مي‌کنيم. مازاد سديم (نمک) وارد شده به بدن باعث افزايش فشارخون و همچنين احتباس آب بدن مي‌شود.
پتاسيم يک ماده‌ي معدني ضروري براي کنترل فشارخون و پوکي استخوان است و مي‌تواند با اسيدي و دمينراليزه شدن استخوان‌ها مقابله کند.
به عقيده‌ محققان پتاسيم باعث کاهش خطر سکته‌ مغزي نيز مي‌شود. خوشبختانه موز حدود 500 ميلي‌گرم پتاسيم به بدن مي‌رساند و حدود يک‌ششم نياز روزانه به اين ماده‌ معدني را تأمين مي‌کند. توصيه مي‌کنيم براي افزايش ميزان پتاسيم بدنتان از مصرف سيب‌زميني، اسفناج، عدس و آووکادو نيز غافل نباشيد.
اگر در اغلب مواقع احساس خستگي مي‌کنيد و تمرکزتان خدشه‌دار شده است به‌طور مرتب موز ميل کنيد تا انرژي‌تان بازگردد. به خاطر اينکه موز سرشار از کربوهيدرات‌ها، آهن و پروتئين‌ها است.
موز براي ورزشکاران
خوردن موز قبل از ورزش باعث افزايش انرژي ورزشکاران مي‌شود. اين ميوه حاوي قند و همچنين فيبرهاي غذايي مفيد است.
اگر از موزهاي کاملاً رسيده استفاده کنيد انرژي‌تان را به مدت طولاني تأمين مي‌کند. بعد از ورزش نيز دريافت پتاسيم موجود در موز براي جبران پتاسيم از دست‌رفته از طريق تعريق مفيد است البته بهتر است موز را قبل از ورزش ميل کنيد به خاطر اينکه بعد از ورزش در بدن بيش از غذا به مايعات نياز دارد. در نتيجه بهتر است بعد از ورزش بيشتر به سمت ميوه‌هاي آبدار برويد.
موز براي ترک سيگار
بدون شک سيگار کشيدن مريضي نيست اما باعث ابتلا به انواع بيماري‌ها مي‌شود. اگر تصميم داريد سيگار را ترک کنيد اما نمي‌دانيد چگونه، بهتر است به سراغ موز برويد.
اين ميوه سرشار از ويتامين B و بخصوص B6 و B12 است. اين ويتامين‌ها در ترکيب با پتاسيم و منيزيم موجود در موز باعث مي‌شود که کمبود نيکوتين را کمتر احساس کنيد.

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

توقف تربیت دانشجو در رشته تکنسین سلامت دهان و دندان/ سرانجام تعهد ۲ هزار فارغ التحصیل سلامت دهان چه می‌شود؟

باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مشکلات فارغ التحصیلان رشته تکنسین سلامت دهان و دندان اظهار کرد: یکی از رشته‌هایی که به درخواست حوزه بهداشت در سال‌های گذشته ایجاد شده بود تکنسین سلامت دهان و دندان است و این رشته به منظور ارتقاء بهداشت دهان و دندان ایجاد شد. ۲ هزار تکنسین سلامت دهان و دندان تربیت شدند وی ادامه داد: کریکولوم رشته تکنسین سلامت دهان و دندان در شورای آموزش پزشکی به تصویب رسیده و به درخواست حوزه بهداشت تعدادی از این دانشجویان مجوز پذیرش در دانشگاه‌های علوم پزشکی را گرفتند و ۲ هزار تکنسین سلامت دهان و دندان تربیت شدند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: پس از مدتی معاونت بهداشت درخواست کرد که تربیت دانشجو در این رشته را متوقف کنیم و اکنون آموزش در این رشته متوقف شده است.

لاریجانی بیان کرد: فارغ التحصیلان رشته تکنسین سلامت دهان و دندان تعهداتی دارند و وزارت بهداشت به دنبال آن است این فارغ التحصیلان در بخش‌هایی از حوزه بهداشت جذب و به خدمت گرفته شوند. محدودیت وزارت بهداشت در استخدام نیرو معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: ظرفیت‌های استخدام در وزارت بهداشت محدودیت جدی دارد و ما تعداد زیادی پرستار در صف استخدام داریم و از طرفی بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌ها نیاز جدی به پرستار دارند همچنین شمار بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی نیازمند جذب هیئت علمی هستند، اما مجوز جذب آن‌ها را نداریم.

لاریجانی بیان کرد: شرایط اقتصادی کشور همیشه به این صورت باقی نمی‌ماند و امیدواریم به تدریج این فارغ التحصیلان جذب شوند یا با حل موضوع تعهدات بتوانند در سایر بخش‌ها مشغول به کار شوند.

انتهای پیام/

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

مشاوران موسوی: چه شد «وعده رفع حصرت» آقای روحانی؟ میرحسین هفته پیش را یک‌سره در بیمارستان بود

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۴۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ایمونوتراپی یکی از درمان‌های نوین سرطان است/ محصولاتی که داروخانه‌های اینترنتی اجازه فروش دارند
 • سیب‌زمینی ارزان شد/ مهمانی حجاج میوه را گران می‌کند؟
 • افت قیمت سیب زمینی در بازار / بازگشت حجاج تاثیری بر بازار میوه ندارد
 • کشاورزان در میادین میوه و تره‌بار غرفه داشته باشند
 • قیمت انواع میوه، مواد پروتئینی و حبوبات در شیراز؛ یکشنبه ۳۰ تیرماه + جدول
 • فرمول میوه‌ای برای افزایش وزن!
 • زمان مناسب برای مصرف مواد غذایی مختلف چه زمانی است؟
 • راه حل درمان فشارخون زنان باردار/ درمان خون دماغ را بشناسید
 • هزارتوی الکترونیکی شدن خدمات درمان/از حذف خطای پزشکی تا سواستفاده از دفترچه‌های درمانی
 • اهواز|قیمت انواع میوه و تره‌بار ۲۹ تیرماه در اهواز + جدول
 • 246 ميدان و بازار ميوه و تره بار تهران بزرگ‌ترين زنجيره توزيع محصولات کشاورزي در کشور است
 • قیمت میوه، حبوبات و مواد پروتئینی در زاهدان؛ شنبه ۲۹ تیرماه + جدول
 • معجزه سلامت با مصرف لیموترش!
 • قیمت اقلام پروتئینی، میوه و تره‌بار در بازار مشهد؛ شنبه ۲۹ تیرماه + جدول
 • کاهش قیمت میوه‌های تابستانی در روز‌های آینده +جدول
 • بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف
 • قیمت گوشت٬ حبوبات، میوه و تره‌بار در بازار بجنورد ۲۹ تیرماه + جدول
 • نرخ میوه و تره‌بار در بازار کوثر غالبا کاهشی است + جدول
 • سیب زمینی ۱۰۰۰ تومان ارزان شد + جدول قیمت میوه