خبرگزاري آريا - طبيعت بهترين درمان‌ها را به‌صورت مواد غذايي و گياهان در اختيار ما قرار داده است که تأثير زيادي در ارتقاي سلامت دارند. موز نيز يکي از اين هديه‌ها است که براي درمان و بهبود برخي از بيماري‌ها از برخي داروها بهتر عمل مي‌کند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از تبيان، بدون شک پس از خواندن اين مطلب نگاهتان به موز تغيير خواهد کرد.
طبيعت بهترين درمان‌ها را به‌صورت مواد غذايي و گياهان در اختيار ما قرار داده است که تأثير زيادي در ارتقاي سلامتي دارند.
موز نيز يکي از اين هديه‌ها است که براي درمان و بهبود برخي از بيماري‌ها و مشکلات سلامتي بهتر از برخي داروها عمل مي‌کند.
مزيت موز اين است که حاوي ترکيبات شيميايي نيست و عوارض جانبي داروها را نيز ندارد.
اين ميوه حاوي 3 نوع قند (فروکتوز، ساکاروز و گلوکز) است که انرژي را بالا برده و بدن را تقويت مي‌کند.
در اين مطلب بيماري‌هايي که با موز قابل درمان و بهبود هستند را عنوان مي‌کنيم.
تب
اگر احساس مي‌کنيد بدنتان کمي داغ شده است موز را پوره کرده و ميل کنيد البته حواستان باشد که در صورت تب شديد موز موثر نخواهد بود و حتماً بايد به پزشک مراجعه کنيد اما براي تب‌هاي جزئي مي‌توانيد به اين ميوه اعتماد کنيد. در کشور تايلند خانم‌ها براي تقويت و کنترل دماي بدنشان هر روز موز مي‌خورند.
خستگي
اگر در اغلب مواقع احساس خستگي مي‌کنيد و تمرکزتان خدشه‌دار شده است به‌طور مرتب موز ميل کنيد تا انرژي‌تان بازگردد. به خاطر اينکه موز سرشار از کربوهيدرات‌ها، آهن و پروتئين‌ها است.
اگر از سوزش و درد معده و روده رنج مي‌بريد کافي است به موز اعتماد کنيد. اين ميوه حاوي ترکيبات ضداسيد طبيعي است که نقش موثري در پانسمان طبيعي مشکلات معده دارد.
کم‌خوني
اگر آزمايش خون داده‌ايد و مشخص شده است کمبود آهن داريد حتماً موز را در برنامه‌ي غذايي روزانه‌تان بگنجانيد.
اين ميوه براي درمان کم‌خوني بسيار موثر است. در واقع ميزان بالاي آهن موجود در اين ميوه باعث تحريک ترشح گلبول‌هاي قرمز خون شده و به تسکين و بهبود برخي علائم کم‌خوني کمک مي‌کند.
سوزش معده
اگر از سوزش و درد معده و روده رنج مي‌بريد کافي است به موز اعتماد کنيد. اين ميوه حاوي ترکيبات ضداسيد طبيعي است که نقش موثري در پانسمان طبيعي مشکلات معده دارد.
بيماري‌هاي قلبي
شما بايد هميشه مراقب قلبتان باشيد تا خداي نکرده به مشکل برنخوريد. نتايج پژوهشي که در The New England Journal of Medicine به چاپ رسيده است نشان مي‌دهد که مصرف روزانه يک عدد موز باعث کاهش 40 درصدي خطر سکته‌ي قلبي مي‌شود.
افسردگي
افسردگي تبديل به يکي از بيماري‌هاي رايج زمانه‌ ما شده است که بايد با آن مقابله کرد. خوشبختانه موز سرشار از ويتامين B6 است و مي‌تواند حدود 25 درصد نياز روزانه‌ي ما به اين ويتامين را تأمين کند.
ويتامين B6 نقش موثري در کنترل سيستم عصبي و خلق‌وخوي افراد دارد. به خاطر اينکه در توليد برخي از ناقل‌هاي عصبي مانند سروتونين نقش دارد.
اما حواستان باشد که اين ميوه‌ مفيد به‌ تنهايي در رفع افسردگي معجزه نمي‌کند چون تمام ترکيبات موثر براي اين کار را ندارد. اما مي‌تواند در بهبود علائم اين مشکل موثر عمل کند.
براي افزايش اثرگذاري موز در بهبود افسردگي بايد آن را به همراه آب‌معدني‌هاي سرشار از منيزيم و غلات کامل ميل کنيد که حاوي تريپتوفان هستند و به بهبود خلق‌وخوي کمک زيادي مي‌کنند.
مشکلات روده
موز حاوي فيبرهاي محلول و غير محلول در آب است و اکثر اين فيبرها مي‌توانند روده را تحريک کنند. اما مزيت موز است که به‌ خوبي حتي براي افرادي که داراي روده‌هاي حساس هستند قابل‌مصرف است و تنها ميوه‌اي است که در صورت وجود مشکل ورم معده و روده تجويز مي‌شود.
به خاطر اينکه تسکين‌ دهنده است و باعث تقويت معده و روده مي‌شود. تنها مشکلي که امکان دارد موز براي برخي افراد ايجاد کند (نه براي همه) مشکل يبوست است. در اين صورت نبايد در مصرف آن زياده‌روي کرد و مصرف روزانه يک عدد موز کافي است.
سکته‌ي مغزي و پوکي استخوان
سکته‌ي مغزي و پوکي استخوان دو نمونه از بيماري‌هايي است که مي‌توان به‌سادگي از آن‌ها پيشگيري کرد. معمولاً در بدن همه‌ تعادل نامناسبي بين سديم و پتاسيم است.
به خاطر اينکه مواد غذايي شور بيشتري مصرف مي‌کنيم. مازاد سديم (نمک) وارد شده به بدن باعث افزايش فشارخون و همچنين احتباس آب بدن مي‌شود.
پتاسيم يک ماده‌ي معدني ضروري براي کنترل فشارخون و پوکي استخوان است و مي‌تواند با اسيدي و دمينراليزه شدن استخوان‌ها مقابله کند.
به عقيده‌ محققان پتاسيم باعث کاهش خطر سکته‌ مغزي نيز مي‌شود. خوشبختانه موز حدود 500 ميلي‌گرم پتاسيم به بدن مي‌رساند و حدود يک‌ششم نياز روزانه به اين ماده‌ معدني را تأمين مي‌کند. توصيه مي‌کنيم براي افزايش ميزان پتاسيم بدنتان از مصرف سيب‌زميني، اسفناج، عدس و آووکادو نيز غافل نباشيد.
اگر در اغلب مواقع احساس خستگي مي‌کنيد و تمرکزتان خدشه‌دار شده است به‌طور مرتب موز ميل کنيد تا انرژي‌تان بازگردد. به خاطر اينکه موز سرشار از کربوهيدرات‌ها، آهن و پروتئين‌ها است.
موز براي ورزشکاران
خوردن موز قبل از ورزش باعث افزايش انرژي ورزشکاران مي‌شود. اين ميوه حاوي قند و همچنين فيبرهاي غذايي مفيد است.
اگر از موزهاي کاملاً رسيده استفاده کنيد انرژي‌تان را به مدت طولاني تأمين مي‌کند. بعد از ورزش نيز دريافت پتاسيم موجود در موز براي جبران پتاسيم از دست‌رفته از طريق تعريق مفيد است البته بهتر است موز را قبل از ورزش ميل کنيد به خاطر اينکه بعد از ورزش در بدن بيش از غذا به مايعات نياز دارد. در نتيجه بهتر است بعد از ورزش بيشتر به سمت ميوه‌هاي آبدار برويد.
موز براي ترک سيگار
بدون شک سيگار کشيدن مريضي نيست اما باعث ابتلا به انواع بيماري‌ها مي‌شود. اگر تصميم داريد سيگار را ترک کنيد اما نمي‌دانيد چگونه، بهتر است به سراغ موز برويد.
اين ميوه سرشار از ويتامين B و بخصوص B6 و B12 است. اين ويتامين‌ها در ترکيب با پتاسيم و منيزيم موجود در موز باعث مي‌شود که کمبود نيکوتين را کمتر احساس کنيد.

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

هنوز قیمت میوه شب عید مشخص نیست/ افزایش سه برابری سهمیه سیب استان یزد

مدیر سازمان تعاون روستایی استان یزد گفت: ذخیره سازی یک هزار و 450 تن سیب و پرتغال توسط شبکه تعاون روستایی استان یزد برای شب عید فراهم شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا علی جهازی مدیر سازمان تعاون روستایی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص ذخیره‌سازی میوه تنظیم بازار یزد برای شب عید بیان داشت: هیچ مشکلی برای تأمین بازار میوه شب عید نداریم چراکه ذخیره‌ سازی سیب و پرتقال به‌ اندازه کافی انجام‌ شده است.

وی افزود: در این راستا 900 تن پرتغال از نوع والنسیا و تامسون و 550 تن سیب قرمز و زرد برای تنظیم بازار یزد جهت شب عید ذخیره شده است.

***هنوز قیمت میوه شب عید مشخص نیست

جهازی با بیان اینکه هنوز دستور العمل خاصی برای تعیین قیمت این میوه ها نیامده است، اظهار داشت: این دستور العمل حدودا 20 اسفند ماه صادر می شود و کار توزیع نیز با هماهنگی ستاد تنظیم بازار استان، کمیته راهبردی میوه و استانداری همزمان با سراسر کشور صورت می پذیرد که کار توزیع سال گذشته 25 اسفندماه آغاز شد.

***افزایش سه برابری سهمیه سیب استان

مدیر سازمان تعاون روستایی استان یزد با اشاره به اینکه احتمال افزایش 50 تن سیب وجود دارد، اذعان داشت: با توجه به پیگیری ها و موافقت های صورت گرفته سهمیه سیب استان نسبت به سال گذشته افزایش سه برابری داشته و در مورد پرتغال نیز امسال نسبت به سال گذشته 100 تن افزایش سهمیه داشته ایم.

وی در پایان در خصوص نحوه سهمیه بندی این میوه ها برای شهرستان ها ابراز داشت: سهمیه بندی و توزیع میوه در بین شهرستان های استان بر اساس سرانه جمعیت انجام می شود.

انتهای پیام/

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۴۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تخفیف ویژه میادین میوه و تره‌بار شهرداری برای ۶ کالای اساسی/ ۲۰ تا ۴۰ درصد تخفیف در قیمت میوه و آجیل شب عید
 • قیمت انواع میوه و تره‌بار و مواد پروتئینی در ایلام؛ سه‌شنبه ۳۰ بهمن‌ماه + جدول
 • لاغری فوری با رژیم موز در 4 روز
 • فراوانی، تنوع و کیفیت محصولات در میادین و بازارهای میوه و تره بار
 • توزیع میوه عیداز ۲۵اسفند/۵۰درصد خرید میوه مربوط به مرکز استان است
 • آخرین تحولات بازار میوه و صیفی
 • 43 مرکز توزیع میوه شب عید در اردبیل ایجاد می شود
 • خوردن آبمیوه مفیدتر است یا میوه؟
 • 50 تن میوه برای جمعیت 120 هزار نفری کلاله؟!/ این میزان میوه تنها برای یک روز کفایت می کند
 • میوه عید اردبیل از 25 اسفندماه توزیع می شود
 • توزیع ۱۱۵ تن میوه شب عید در سطح شهرستان اسلام آباد غرب
 • قیمت میوه، حبوبات، مواد پروتئینی و اقلام بهداشتی در رشت؛ دوشنبه ۲۹ بهمن‌ماه + جدول
 • راه اندازی ۴۳ مرکز توزیع میوه شب عید در اردبیل
 • 160 تُن میوه شب عید در مهاباد ذخیره شد
 • شرایط خاک و آب وهوا برای رشد درختان مرکبات
 • سیستان و بلوچستان و شگفتی های منحصر بفرد
 • موز دوباره میوه لاکچری می‌شود؟
 • متخصصان اصفهانی موفق به تولید پتاس با خلوص بالای ۹۹.۵ درصد شدند
 • حمله فیل گرسنه به خانه ای در هند+ فیلم