به گزارش ایرنا، محمدرضا علیزاده شامگاه سه شنبه در آیین اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در کرمان افزود: یکی از مشکلات عرصه سینمای استان کرمان نداشتن پردیس های سینمایی است و در این زمینه وضعیت سینماهای ما با استان های همجوار قابل قیاس نیست.
وی با بیان اینکه سینماهای بسیاری توسط وزارت فرهنگ و ارشاد و دولت تجهیز و تامین شده اند اظهار داشت: چهار سینما در شهرستان های استان کرمان با اضافه شدن سه هزار و 300 صندلی تجهیز شدند اما در شهر کرمان تاکنون حرکتی در این زمینه انجام نشده است.


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: در فرصتی طلایی با همکاری بخش دولتی و شهرداری کرمان و معاون فرهنگی و ترغیب بخش غیر دولتی شاهد اتفاق خوبی برای سینمای کرمان خواهیم بود.
وی اضافه کرد: استان کرمان ظرفیت های مطلوبی برای فیلم سازی دارد و استفاده هدفمند از تنوع فرهنگی، اقلیمی و جغرافیایی استان کرمان سینمای این استان را ارتقا می بخشد.
علیزاده تصریح کرد: مسائل اجتماعی، فرهنگ و خرده فرهنگ ها وظیفه ما را برای توسعه سینما سنگین تر می کند که در حوزه فیلم سازی حرفه ای تلاش های بیشتری انجام دهیم و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه در خدمت سینماگران و مردم است.
وی با اشاره به مراکز آموزش فیلم سازی و حوزه سینما در کرمان افزود: در سال 57 میزان مراکز آموزش هنر در استان کرمان بسیار اندک بود و اکنون به صورت تخصصی هنرستان هنرهای زیبای دختران و پسران در استان به صورت تخصصی فعالیت می کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه بستر برای آموزش سینماگران در کرمان فراهم شده است گفت: مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر کرمان و مراکز دانشگاهی انجمن سینمای جوانان، امروز سینما گران خوبی پرورش می دهند و پرورش یافتگان این حوزه جزو ظرفیت های سینمایی کرمان می شوند.
وی بیان کرد: با همکاری بخش دولتی و غیر دولتی توسعه سینمایی در قالب پردیس ها داشته باشیم و تولیدات سینمای حرفه را داشته باشیم.
علیزاده گفت: مهمترین اقدام در راستای رونق سینمای حرفه ای در کرمان تشکیل مجمع تهیه کنندگان فیلم است و نباید تنها نگاهمان به حمایت بخش دولتی باشد زیرا افرادی با منابع و نگاه مثبت به سینما می توانند حمایت دلسوزانه از این عرصه داشته باشند.
وی تاکید کرد: با تشکیل این مجمع می توان برنامه ریزی مثبت دولت و جامعه فرهنگ را در کنار هم قرار دهیم و این مجمع به مشکلات حوزه سینما رسیدگی کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش ضمن تبریک ایام الله دهه فجر گفت: یکی از مهمترین برنامه های چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، برگزاری جشنواره فیلم فجر برای چندمین سال پیاپی در استان کرمان بود.
وی ادامه داد: سی و هفتمین دوره این جشنواره از 12 تا 22 بهمن ماه امسال در کرمان اکران شد که نیازمند برنامه ریزی جدی و هماهنگ است و تلاش های بسیاری در این زمینه شده است.
علیزاده گفت: امسال جشنواره فیلم فجر در ایستگاه 37 شاهد اکران و اجرای فیلم های مختلف فاخر در مسائل روز، مباحث اجتماعی و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.
وی تاکید کرد: سینما از مهمترین و تاثیرگذارترین هنرهای بشری محسوب می شود هنرمندان پس از پیروزی انقلاب اسلامی با استفاده مطلوب از ابزارهای هنری، آرمان ها و افتخارات نظام جمهوری اسلامی و مسائل مردم را انعکاس دادند که جای تحسین دارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان افزود: در سال های اخیر روند حضور مردم در سینماهای استان رو به رشد بوده و امسال بیش از پنج هزار نفر از فیلم های جشنواره دیدن کردند که این آمار باید افزایش یابد.
وی عنوان کرد: با امکانات ناکافی استان کرمان حضور در سینماهای استان خوب و امید بخش بوده است و مسئولان را برای تلاش ایجاد زیر ساخت های مناسب برای اکران فیلم و سینما یاری می کند.
علیزاده همچنین از سینماگران استان و دست اندرکاران و سینماهای کرمان در برگزاری جشنواره فیلم فجر تقدیر کرد.
**سینما در سبد خانوار جای گیرد
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان نیز در این آیین گفت: باید با استفاده از هنرهای متفاوت و ابزارهای مختلف فرهنگی و اجتماعی جامعه در راستای جذب حداکثری مخاطبان تلاش کنیم.
زهرا موسی پور با اشاره به تاثیرگذاری هنر سینما گفت: باید تلاش ها در عرصه سینما مضاعف و مردم از این هنر بهره مند شوند.
وی تصریح کرد: هنر، محتوا و بازیگری تاثیری ژرف بر افکار عمومی می گذارد و سینما به صورت کامل افراد را محسور می کند و دلدادگی به فیلم موجب ماندگاری اثر می شود.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان عنوان کرد: با بهره گیری از موقعیت برگزاری جشنواره ها، باید جای سینما در سبد خانوارها ارتقا یابد.
همچنین در این آیین از سینماگران، دست اندرکاران و برترین های جشنواره فیلم فجر در کرمان تقدیر شد.
7420/ 5054
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

«شبی که ماه کامل شد»، «ماجرای نیمروز: رد خون» و «سرخپوست» آثار برتر «مجمع منتقدان سینمای انقلاب» / جشنواره سی‌و‌هفتم؛ گذار از نسل قدیم و تثبیت فیلمسازان جوان

سیرویس فرهنگی فردا: «مجمع نویسندگان و منتقدان سینمای انقلاب» طبق رسم چندسال اخیر خود با برگزاری یک نظرسنجی از میان منتقدان و روزنامه‌نگاران فرهنگی دست به انتخاب آثار برتر جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر زده است.

جشنواره سی‌وهفتم فجر از حیث تعداد آثار قابل دفاع و مهم یکی از بهترین جشنواره‌های چند سال اخیر بود. فیلم‌هایی که همگی توسط فیلمسازان جوانی ساخته شده بود که جشنواره سی و هفت تبدیل به مرحله تثبیت آن‌ها به عنوان فیلمسازان اصلی سینمای ایران شد. فیلمسازانی مانند «نرگس ابیار»، «محمدحسین مهدویان»، «سعید روستایی»، «نیما جاویدی» و ... که حالا دیگر نه فیلمسازانی جوان و خوش‌اتیه، بلکه بعد از گذار سینمای ایران از نسل قدیم، چهره‌های اصلی سینمای ایران به حساب می‌آیند و با تولیدات خود توانسته‌اند مرز‌های تکنیکی و ساختاری سینمای ایران را گسترش دهند.

اما با این‌همه جشنواره سی و هفتم در سال‌های آینده با همه‌ی وجوه مثبت در برگزاری و تعداد اثار باکیفیت، با نادیده گرفتن فیلم درخشان «ماجرای نیمروز: ردخون» در داوری‌ها نیز قضاوت خواهد شد. گرچه داوری‌های این جشنواره نیز نسبت به اتفاقات باورنکردنی در اعطای سیمرغ‌های سال‌های گذشته از پیشرفت قابل ملاحظه‌ای برخوردار بود و فیلم دیدنی «شبی که ماه کامل شد» نیز به درستی در صدر جشنواره قرار گرفت، اما نمی‌توان از اجحاف بزرگ در حق فیلم محمدحسین مهدویان که در عین برخورداری از استاندارد‌های سینمایی بالا، دست روی بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران گذاشته بود به سادگی گذشت. اتفاقی که در کنار بایکوت «لاتاری» و نامزدی آن تنها در یک رشته در جشنواره سی و ششم و همچنین نادیده گرفتن آثار ارزشمندی، چون «چ»، «شیار ۱۴۳»، «بادیگارد»، «سیانور» و «ویلایی‌ها» در جشنواره‌های پیشین و کنار گذاشتن بازی‌های ماندگار بازیگرانی، چون «جواد عزتی» و «هادی حجازی‌فر» در چند دوره‌ی پیاپی، تحلیل‌ها درباره گارد مهمترین جشنواره‌ی سینمایی انقلاب در مقابل اثار درخشان این حوزه را تقویت خواهد کرد.

سال‌های گذشته نیز بر این موضوع تاکید کردیم که با ساخت اثاری چون؛ «شیار ۱۴۳»، «چ»، «سیانور»، «بادیگارد»، «ایستاده در غبار»، «ویلایی‌ها»، «ماجرای نیمروز»، «تنگه ابوقریب»، «به وقت شام»، «لاتاری» و حالا «شبی که ماه کامل شد»، «ماجرای نیمروز: ردخون»، «۲۳ نفر» و ... باکیفیت‌ترین آثار سینمای ایران متعلق به جریان «سینمای انقلاب» هستند و این جریان تبدیل به یک شجره بالنده و پرثمر در سینمای ایران شده است. گرچه ناگفته پیداست که تولید اثار تماشایی، چون «سرخپوست»، «متری شش و نیم» و «تختی» که در عین حفظ جذابیت و ارتقا ساختار تولید در سینمای ایران، مماس با منافع ملی حرکت می‌کنند دستاورد بزرگی برای سینمای مطلوب جمهوری اسلامی است که در کمتر سالی سراغی از آن داشتیم.

به هر ترتیب، در نظرسنجی امسال «مجمع نویسندگان و منتقدان سینمای انقلاب» از میان نزدیک ۴۰ منتقد سینمایی فیلم‌های «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس ابیار و تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی، «ماجرای نیمروز: ردخون» ساخته محمدحسین مهدویان و تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی و «سرخپوست» ساخته نیما جاویدی به ترتیب به عنوان سه اثر برتر جشنواره سی و هفتم فجر انتخاب شدند. در این نظرسنجی همچنین فیلم «۲۳ نفر» ساخته‌ی مهدی جعفری در رتبه چهارم، «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی در رتبه پنجم و فیلم «دیدن این فیلم جرم است» ساخته‌ی رضا زهتابچیان در رتبه ششم قرار گرفتند.

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد| آغاز مرحله جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو+جدول

غلامحسین مطهری ‌اصل کیست؟ +عکس

کلیدواژه: جشنواره فجر قیمت گوشت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 ۲۲ بهمن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی زهرا فرهنگی و اجتماعی نظام مقدس جمهوری اسلامی جشنواره فجر قیمت گوشت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۴۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۳ فیلم برتر از نگاه مجمع منتقدان سینمای انقلاب
 • برترین‌های فجر از نگاه «منتقدان سینمای انقلاب»
 • ۳ فیلم برتر «مجمع منتقدان سینمای انقلاب» اعلام شد
 • «شبی که ماه کامل شد» فیلم برتر منتقدان سینمای انقلاب شد
 • جبران هزینه‌های بازی در کشور ثالث، از سوی عربستانی‌ها را خواهان هستیم
 • برترین‌های فجر از نگاه «منتقدان سینمای انقلاب»/ آبیار صدرنشین شد
 • نامه باشگاه پرسپولیس به AFC برای جبران هزینه‌های بازی در کشور ثالث
 • سینمای قبل انقلاب از زندگی واقعی مردم دور بود
 • آخرالزمان؛ خط مشی جدید سینمای غرب/جشنواره فیلم‌های منجی‌گرایانه و مهدوی برگزار شود
 • وزیر فرهنگ و ارشاد به کنگره 6500 شهید استان کرمان پیام داد
 • سینمای ایران از پدرسالاری به جوانگرایی گرایش یابد
 • نمایشگاه صنعت سینما نقطه عطفی در سینمای اصفهان است
 • پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایشگاه ملی دفاع مقدس و قرآن و عترت استان کرمان
 • صادرات 40 محصول دانش بنیان پارک فناوری پردیس به 20 کشور
 • دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیشکسوت حوزه تئاتر در کرمان
 • تالار مرکزی کرمان سال آینده به بهره برداری می رسد
 • سینما را به مردم برگردانید
 • ۲ پروژه رفاهی در دانشگاه فرهنگیان دزفول به بهره برداری رسید
 • بازیگری در سینما وجبی و متری نیست/سینما رو به افول است اما نباید از استعدادها غافل شد