رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از فرایند فعلی تعیین حقوق و دستمزد کارگران گفت: متاسفانه کارگران «وجه‌المصالحه» جریانات سیاسی در کشور شده‌اند.به گزارش بلاغ،محمود تولایی با انتقاد از فرایند فعلی نگاه مسئولان امر به موضوع افزایش حقوق کارگران اظهار کرد: در معادله افزایش حقوق کارگران، هم باید مشکلات شدید معیشتی کارگران را دید و هم مشکلات تولید و کارفرمایان را؛ لذا باید این نکته را به درستی درک کرد که این معادله دو بخش دارد و در ظاهر در تضاد با یکدیگر قرار دارند؛ یک بخش، ادامه حیات واحدهای تولیدی و سرِپا ماندن آن‌ها و بخش دیگر، کارگرانی که معیشت آن‌ها با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی به شدت دچار مشکل شده و سال بعد، احتمالا تورم بیش از 20 درصدی را تجربه خواهند کرد و قدرت خریدشان کاهش خواهد یافت.

هزینه نیروی انسانی در هزینه نهایی واحدهای تولیدی بزرگ و کوچک متفاوت است/ تعیین افزایش حقوق مشخص برای همه واحدهای تولیدی اشتباه کاملا واضح است

وی با بیان اینکه برای رسیدن به راه‌حل صحیح باید هر دو بخش را مدنظر قرار داد گفت: در بخش اول باید این نکته مهم را که متاسفانه مغفول مانده، مد نظر قرار داد؛ اینکه میزان دستمزد کارگران در هزینه‌های واحدهای تولیدی با یکدیگر متفاوت است؛ یعنی در برخی واحدهای تولیدی که عمدتاً جزو واحدهای بزرگ و کارخانجات کلان هستند، تاثیر هزینه‌های نیروی انسانی بر هزینه‌های تمام شده، کم است و در مقابل، در کارگاه‌های کوچک که اتفاقاً مشکلات بیشتری را هم دارند، تاثیر دستمزد کارگران بر هزینه‌های تمام شده آن‌ها بسیار زیاد است.

رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه تعیین درصد خاص و مشخص در بحث افزایش دستمزد برای همه کارفرمایان و واحدهای تولیدی یک اشتباه کاملا واضح است افزود: با توجه به تاثیر متفاوت میزان دستمزد کارگران بر هزینه‌های تمام شده واحدهای تولیدی، تعیین درصد خاص افزایش دستمزد برای همه واحدها اشتباه است چراکه افزایش 20 درصد حقوق کارگران برای برخی واحدهای تولیدی بخصوص واحدهای تولیدی کوچک، کاملاً سنگین است و ممکن است کارفرما نتواند از عهده آن بربیاید و به بسته شدن واحد تولیدی بیانجامد و در مقابل افزایش حتی 50 درصدی برای برخی واحدهای تولیدی بخصوص واحدهای بزرگ دولتی، تاثیر چندانی بر هزینه‌های آن‌ها ندارد و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

تولایی خاطرنشان کرد: بنابراین نادیده گرفتن این اصل که هزینه‌های نیروی انسانی، تاثیر متفاوتی بر هزینه‌های تمام شده واحدهای تولیدی بزرگ و کوچک دارد، تعیین عدد مشخصی به عنوان درصد افزایش حقوق برای همه این واحدهای تولیدی، اشتباه است چراکه باعث کاهش توان کارگاه‌ها و واحدهای کوچک تولیدی و حتی به تعطیلی کشاندن این کارگاه‌های کوچک خواهد شد.

افزایش 20 درصد دستمزد کارگران نه تامین کننده معیشت کارگران است نه تامین کننده بقای واحدهای تولیدی کوچک

وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید معیشت کارگران نیز مورد توجه قرار گیرد، افزود: در مقابل این بخش، کارگرانی هستند که با تورم موجود و تورم احتمالی در سال آینده، به شدت معیشت و ارتزاق آن‌ها در خطر قرار دارد. لذا در معادله افزایش حقوق، باید به این بخش نیز نگاه ویژه‌ای داشت تا معیشت و ارتزاق کارگران نیز تامین شود.

رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران گفت: در این بخش نیز همانطور که در بخش کارفرمایان نباید نگاه کلی داشت، باید از نگاه تک بعدی پرهیز کرد؛ چراکه هزینه‌های زندگی و معیشت در تهران و شهرهای بزرگ، به مراتب با هزینه‌های زندگی در شهرهای کوچک و روستاها متفاوت است؛ بنابراین باز هم در نظر گرفتن یک رقم مشخص برای تامین حداقل معیشت کارگران، یک اشتباه بزرگ است.

تولایی خاطرنشان کرد: با توجه به این دو موضوع، نباید عدد مشخصی را به عنوان درصد افزایش حقوق تعیین کرد بلکه می‌بایست با مشخص کردن عددی به عنوان کف افزایش حقوق، به کارگاه‌های کوچک و واحدهای تولیدی که هزینه های نیروی انسانی در آن‌ها به شدت در هزینه‌های تولید آن‌ها اثرگذار است این اختیار را داد که با توجه به توان مالی و هزینه‌های تمام شده خود، افزایش حقوق کارگران خود را به تناسب کف افزایش حقوق، تعیین کنند.

به گفته رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران، افزایش 20 درصدی دستمزد کارگران در سال 98، از یک سو نه تامین کننده معیشت کارگران است چراکه تورم بیش از این خواهد بود و از سوی دیگر، باعث فشار زیاد بر کارفرمایان در واحدهای تولیدی کوچک خواهد شد.

کارگران «وجه‌المصالحه» جریانات سیاسی در کشور شده‌اند/ کارفرما جرأت استخدام نیروی پاره‌وقت و کارآموز ندارد

وی با انتقاد از فرایند فعلی سیاستگذاران، گفت:  متاسفانه باور من این است که کارگران «وجه‌المصالحه» جریانات سیاسی در کشور شده‌اند و تصمیم‌گیری‌های این مسئولان به سمتی است که هم کارگران را تحت فشار قرار می‌دهد، هم کارفرمایان واحدهای تولیدی کوچک را.

رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران افزود: سال گذشته معافیت‌هایی برای تولیدکنندگان کوچک کمتر از 10 نفر توسط هیئت دولت مصوب شد ولی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از اجرایی کردن آن سر باز زد.

تولایی گفت: متاسفانه سیاست‌گذاری‌ها به سمتی پیش رفته که کارفرمایان جرأت نمی‌کنند نیروی پاره‌وقت و حتی کارآموز استخدام کنند چراکه اگر کارفرما، به این نیروی پاره‌وقت یا کارآموز یک ریال کمتر از قانون کار، حقوق و دستمزد بدهد، تامین اجتماعی، کارفرما را به صلابه خواهد کشید؛ شما نگاه کنید وقتی تامین اجتماعی می‌گوید کارفرما به ازای نیروی پاره وقتی که تنها یک ساعت در روز، کار می‌کند باید هزینه‌های یک ماه کامل را به این سازمان پرداخت کند، چه کسی جرات می‌کند نیروی پاره وقت استخدام کند.

وی با بیان اینکه در صورت اصلاح قانون کار، بخش زیادی از مشکل بیکاری کشور حل می‌شود گفت: زمانی، همه رانندگان اتوبوس و بسیاری از مشاغل یک نفر را به عنوان شاگرد، در کنار خود داشتند؛ شاگردی که هم برای خودش کسب درامد می‌کرد و هم در آن شغل و حرفه، مهارت می‌آموخت و فوت و فن کار را فرامی‌گرفت؛ ولی شما بگویید امروز کدام راننده اتوبوس و صاحب حرفه‌ای جرأت دارد، شاگردی را در کنار خودش آموزش دهد؛ چون مجبور است برای تامین هزینه‌های قانون کار، اتوبوسش را هم بفروشد؛ این در حالی است که اگر همین شاگرد رانندگان در بخش بار و حمل و نقل مسافر فعال می‌شدند، 200 تا 300 هزار شغل ایجاد می‌شد.

رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: چطور است که دانشگاه‌های کشور، در ازای آموزش تئوری که فاصله زیادی هم با آموزش‌های بازار کار دارد، نه تنها به دانشجویان پول نمی‌دهند، بلکه از دانشجویان پول هم می‌گیرد، ولی اگر صاحب فن، حرفه و یا کارفرمایی، فردی را به عنوان کارآموز به خدمت بگیرد تا در کنار حرفه‌آموزی، کسب درآمدی هم برای آن کارآموز باشد، مجرم است و باید به اندازه یک نیروی کار کامل به وی حقوق و دستمزد بدهد. خب در چنین شرایطی معلوم است که کارفرما از استخدام نیروی جوان فراری می‌شود.

وی با بیان اینکه شعارهای دهان‌پر کن و آدرس غلط در حوزه اشتغال و کار را کسانی می‌دهند که بیشترین ادعا را در ایجاد اشتغال دارند گفت: متاسفانه برخی از مسئولان با آدرس غلط و شعارهای اشتباه، مردم و کارگران را وجه‌المصالحه اهداف سیاسی خود قرار داده‌اند.

منبع: بلاغ مازندران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کارگران مالک سازمان تامین اجتماعی هستند

به گزارش خانه ملت، «علی لاریجانی» روز یکشنبه با رئیس و مدیران سازمان تامین اجتماعی دیدار و گفت و گو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست با بیان اینکه مالکیت سازمان تامین اجتماعی متعلق به کارگران است، افزود: اینکه در گذشته دولت ها از منابع تامین اجتماعی استفاده کردند خلاف بوده است؛ شما منصوب کارگران هستید و باید از حق آنها دفاع کنید و نباید اجازه دهید وقتی دولت ها کم می‌آورند از سازمان تامین اجتماعی مایه بگذارند.

دیدار مدیران بیمه تأمین اجتماعی با دکتر لاریجانی

لاریجانی افزود: افراد حرفه ای را به کارگیرید و از تفرق در کار بپرهیزید زیرا هزینه ها را افزایش و سودآوری را کاهش می دهد، شما به عنوان حافظ منافع کارگران باید در مورد شستا تصمیم گیری کنید و برنامه ریزی اصولی سالانه داشته باشید؛ در برخی مواقع نزاع هایی که در مجلس و افکار عمومی پیش می آید در مورد تامین اجتماعی نیست بلکه مربوط به شستا است، بنابراین باید شستا را سامان داد و نمی توان گفت که سرمایه گذاری نشود؛ زیرا باید پول خلق شود تا منافع و آینده کارگران تامین شود.

وی در مورد بدهی دولت به تامین اجتماعی یادآور شد: حدود سه سال است که این موضوع را در بودجه لحاظ می کنیم؛ اینجانب تاکید کردم که در مراحل مختلف مشخص شود بدهی دولت چقدر است؛ وزیر را مسئول کردیم و باید پاسخگو باشد چرا که قانون اجازه داده و باید بدهی خود را بگیرید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد فروش اموال مازاد تامین اجتماعی برای تامین کسری بودجه، گفت: این اقدام عاقلانه است و می توانید اموال مازاد را بفروشید تا کسری خود را تامین کنید. تامین منابع برای درمان ضروری است و همیشه هم گله هایی در این خصوص وجود دارد مبنی بر اینکه شما منابع درمان را دیر پرداخت می کنید.

لاریجانی خطاب به مسئولان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه باید درمورد کارگاه ها احساس مسئولیت داشته باشیم، تصریح کرد: شرایط کشور به گونه ای است که اغلب کارگاه هایی که سرپا هستند مشکلات عدیده ای دارند بنابراین تا می توانید جریمه نگیرید بلکه انگیزه و مشوق هایی را ایجاد کنید تا چنین کارگاه هایی بتوانند بدهی خود را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: شرایط امروز کشور برای تولید سخت است البته برای دلالی سخت نیست و نیاز است تامین اجتماعی دردمندانه از تولید حمایت کند البته باید حقوق کارگران را اخذ کرد در عین حال اگر کارگاهی مشکلاتی دارد و نمی تواند بدهی اش را پرداخت کند لزومی ندارد در شرایط تحریم و سخت بدهی های گذشته را پس بگیریم بلکه نیاز است مشوق ایجاد کنیم تا بدهی ها پرداخت شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر می خواهید دانشگاه به تولید متصل شود نباید سختگیرانه عمل کنید و چنانچه بودجه دانشگاه ها متصل به پژوهش و سرمایه شد، آن وقت می شود کارهای بهتری انجام داد و نیاز است به بخش دانشگاهی که کار تولید انجام می دهد کمک شود و فشار وارد نشود.

گرفتاری‌های مالی باعث شد رویکرد اجتماعی سازمان مغفول بماند

رئیس سازمان تامین اجتماعی نیز در این جلسه ضمن تشکر از رئیس مجلس شورای اسلامی بابت توجه به جامعه کارگری، مستمری بگیران و بازنشستگان، گفت: از اینکه در تصمیم گیری‌های مجلس به این قشر توجه می کنید سپاسگزاری می کنم؛ آخرین توجه شما و مجلس مربوط به اختصاص و پیش بینی ۵۰ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه ۹۸ بوده که امیدواریم بتوانیم از دولت کمک بگیریم و از این ظرفیت، استفاده کنیم.

مصطفی سالاری در مورد وضعیت کلی سازمان تامین اجتماعی، افزود: در سنوات اخیر گرفتاری‌های مالی باعث شد رویکرد اجتماعی سازمان مغفول بماند و فعالیت های مالی و اقتصادی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه جامعه هدف ما در بخش درمان ۴۲ هزار و ۶۰۰ هزار نفر است، گفت: در حالی که در بحث بازنشستگی ۳ میلیون و ۲۰ هزار نفر است اما زندگی این تعداد افراد متکی به پرداخت ها است و یک روز تاخیر هم جایز نیست.

وی با بیان اینکه برای رفع مشکلات باید مطالباتمان از دولت وصول شود، گفت: برای سال جاری فروش بخشی از اموال مازاد را هدف گذاری می کنیم.

ماه آینده به ساماندهی شستا ورود خواهیم کرد

سالاری با بیان اینکه طی یک ماه آینده به ساماندهی شستا ورود خواهیم کرد، ادامه داد: در حال تلاش هستیم بخشی از شرکت‌ها را ۱۰۰ درصد واگذار کنیم، بخشی را ادغام و اموال مازاد تعدادی را بفروشیم؛ البته در برخی موارد سهام را باید از کنترل مدیریتی خارج و به ۵۰ درصد برسانیم و بنگاه‌داری نکنیم.

عکس|شباهت جالب شرکت کننده برنامه عصر جدید با پریناز ایزدیار

بریتانیا خطاب به ایران: عدم رهایی فوری نفتکش عواقب جدی دارد| به گزینه‌های نظامی نگاه نمی‌کنیم

تندترین پاسخ جهان از زبان سعید معروف!

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۵۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سفره کارگران کوچکتر شد/ دستمزد ۹۸ فقط ۴۰درصد هزینه زندگی کارگر را پوشش می‌دهد
 • دستمزد۹۸ تنها ۴۰درصد هزینه زندگی کارگران را تامین می‌کند
 • سفره کارگران کوچکتر شد
 • سفره کارگران کوچکتر شد +جدول
 • دستمزد ۹۸ چقدر هزینه زندگی کارگر را پوشش می‌دهد؟ +آمار
 • واگذاری بانک رفاه کارگران جز شر چیزی برای بازنشستگان ندارد/ نگرانی‌ها در مورد آینده تامین اجتماعی را به اطلاع پلیس امنیت عمومی رساندیم
 • سفره کارگران کوچکتر شد +نمودار
 • سفره کارگران کوچکتر شد/ دستمزد ۹۸ فقط ۴۰ درصد هزینه زندگی کارگر را پوشش می‌دهد
 • راه‌اندازی واحدهای راکد؛ قصه‌ای تکراری
 • متوسط دستمزد کارگران میوه‌چین ۵۰ تا ۴۰ هزار تومان است
 • مدیران کنترل کیفیت واحدهای تولیدی همدان ۱۶۰۰ نفر ساعت آموزش دیدند
 • تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی لوازم خانگی نیازمند نظارت ویژه است
 • نرخ رهن و اجاره ملک چگونه تعیین می‌شود؟/ اقدامات ضد و نقیض وزارت نفت درباره کارت سوخت/ رئیس دفتر رئیس‌جمهور چرا درباره نرخ ارز حرف می‌زند؟
 • اموال مازاد تامین اجتماعی را بفروشید/مالک تامین اجتماعی کارگران هستند؛ نه دولت
 • اموال مازاد تامین اجتماعی را بفروشید/ مالک تامین اجتماعی کارگران هستند
 • لاریجانی: کارگران مالک سازمان تامین اجتماعی هستند
 • لاریجانی: مالک تامین اجتماعی کارگران هستند
 • شورای عالی کار، حقوق و دستمزد کارگران را افزایش دهد
 • انتقاد شیرزاد از حقوق یک میلیون و دویست هزار تومانی‌کارگران شهرداری رشت