حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران عصر امروز در مراسم گرامیداشت پدر شهدای پازوکی، حاج مجید پازوکی اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم مومن را دارای ارزش و مقام و منزلت معرفی نموده است.

وی افزود: هیچ موجودی در عالم به این جایگاه نرسیده است البته مومن بودن نباید نباید ادعا شود بلکه انسان باید اهل عمل نیز باشد.

کاظم صدیقی شرط ایمان را باور و پذیرفتن خداوند دانست و گفت: زیر پرچم هدایت الهی و رسالت رسول و، ولی خدا و در زمان غیبت ولایت فقیه قرار داشتن دیگر شروط ایمان است.

امام جمعه موقت تهران درباره اهمیت ثابت قدم بودن انسان بیان داشت: کسانی بودند که در دوران قبل از انقلاب برای انقلاب خدمت کردند و در دوران دفاع مقدس نیز حضور داشتند، اما در سال ۸۸ آق ولایت فقیه شدند.

وی در این باره به صدر اسلام اشاره کرد و گفت: زبیر کسی بود که با سقیفه بیعت نکرد و در زمان حمله به خانه حضرت زهرا سلام الله علی‌ها کنار علی علیه السلام قرار داشت و در دفاع از ایشان کتک خورد، ولی تا آخر نماند و به جایی رسید که شمشیر به روی امیرالمومنین کشید.

حجت الاسلام صدیقی به سخن امام راحل که فرمودند: ملاک حال افراد است اشاره و بیان داشت: آدمی که برای ریاست و انتخابات به منافقین، سلطنت طلبها، بی‌حجاب‌ها، به همه متوسل می‌شود و به شهدا پشت پا می‌زند و جای شهید و تروریست را عوض می‌کند نمی‌تواند این آدم خدا و آخرت را قبول داشته باشد.

امام جمعه موقت تهران درباره ولایت فقیه از منظر امام صادق علیه السلام عنوان کرد: فرد مجتهد که در جمع شیعیان و مومنین روایات را بیان، نگهداری و نظارت می‌کند بر جامعه شیعی و اسلامی حاکم است و کسی که مقابل مجتهد جامع الشرایط قرار گیرد در مقابل ما قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: کسانی که ادعا میکردند قانون اساسی و ولایت فقیه را طبق اصل چهارم قبول دارند، اما در عمل قبول نداشته و مقابل ایشان قرار گرفتند، ولایت فقیه را باید در فراز و نشیب‌ها قبول داشت نه جایی که منفعتی در میان است.

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

در «ولایت فقیه» کدام مفهوم «ولایت» مد نظر است؟

به گزارش خبرگزاری بسیج، در زمینه ولایت فقیه، از جمله ایرادهایی که وارد می‌کنند و درصدد تشکیک در اصل بحث هستند، تعریف واژه ولایت است. در این یادداشت و یادداشت بعدی به تبیین مقوله «ولایت» و «مراتب ولایت» خواهیم پرداخت.

 

معنای اصطلاحی ولایت در حوزه‌های مختلف علوم از جمله فقه، عرفان و کلام با یکدیگر متفاوت است. ولایت در فقه با تعابیر مختلفی به کاربرده می‌شود؛ همچون: «جواز تصرف» (۱)، «تصرف در امر و نهی» (۲)، «تصرف در اموال و انفس» (۳)، «تصرف یا حاکمیت بر شخص دیگری» (۴)، «احق و اولی به تصرف» (۵)؛ اما مضمون همگی «تصرف و قیام به شئون غیر» (۶) است.

در مباحث عرفانی، اصلاح ولایت کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد و معمولا برای تبیین مقام‌های سالک و شیوه سرپرستی او در مراحل مختلف سیر و سلوک به کار می‌رود.

در علم کلام، «ولایت» مفهومی عام و فراگیرتر دارد و به معنای امامت و رهبری اجتماعی و تاریخی طرح می‌شود. از دیدگاه علمای علم کلام، ولایت یک مساله اعتقادی است که جایگاهی بس رفیع دارد و منظور از آن، استمرار تمام شئون هدایت و رهبری پیامبر اکرم (ص) به جز نبوت در جانشینان آن حضرت است.

نکته قابل توجه آنکه در فرهنگ دینی،‌ ارتباط بین امام و مأموم، تنها یک رابطه سیاسی یا سازمانی نیست که بر اساس برخی مصلحت‌سنجی‌ها و سودجویی‌ها شکل گرفته باشد؛ بلکه رابطه‌ای کاملا عاطفی و مبتنی بر عشق و محبت طرفینی است؛ بنابراین در مفهوم کلامی ولایت، معنای عمیقی از عشق و محبت و دوستی نیز نهفته است.

اندیشه سیاسی ـ اجتماعی «حاکمیت ولایت فقیه» در واقع بر پایه همین مفهوم از ولایت استوار شده و سرپرستی فقها بر زندگی اجتماعی مسلمانان را تداعی می‌کند.

ولایت اعم از اینکه ولایت بر «فرد» باشد یا‌ «جامعه» به معنای «سرپرستی بر رشد» است که این معنا از ولایت با مفهوم ولایت به معنای حضانت و نگهداری متفاوت است؛ چون ولی در حضانت، تنها به مراقبت ظاهری از فرد تحت حضانت می‌پردازد، اما در ولایت ـ به معنایی که مورد بررسی است ـ ولی وظیفه خود را سرپرستی رشد فرد یا افراد تحت ولایت خود می‌داند. برای روشن شدن معنای سرپرستی رشد، ابتدا باید به معنای تکامل و رشد به طور اجمالی توجه کرد، سپس سرپرستی آن را مورد نظر قرار داد. رشد یعنی حرکت کردن، تکامل و گسترده‌ شدن در جهتی که مجموعه افراد، آن را کمال می‌پندارند. البته این امر می‌تواند جهت الهی یا مادی نیز داشته باشد. رشد اصطلاح فلسفی به معنای ایجاد وحدت یا کثرت جدید در فرد یا جامعه است؛ بدین معنا که فرد در صورتی که رشد یابد، قدرت نفوذ و هماهنگ‌سازی بیشتری در حوزه تصرف خود پیدا می‌کند. این معنا با بیان یک مثال به خوبی قابل توضیح است:

هنگامی که سخن از بلوغ فکری یک فرد به میان می‌آید، بدین معناست که اطلاعات او نسبت به اطلاعات گذشته، هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت افزون‌تر شده است؛ یعنی مرحله جدید، نه تنها اطلاعات گذشته را در بر دارد، بلکه افزون بر آن، اطلاعات جدیدی را شامل می‌شود که فرد توسط آنها قدرت تشخیص و تصمیم جدیدی پیدا می‌کند. وقتی سخن از بلوغ روحی و رشد اخلاقی فرد به میان می‌آید، بدین معناست که او به کمالات اخلاقی بیشتری دست یافته و توانسته ملکات فاضله بیشتری در خود ایجاد کند و ملکات گذشته خود را در خود رسوخ دهد؛ یعنی توانسته است افزون بر قناعت، شجاعت و ایثار، اخلاص و توکل را نیز در خود تجلی بخشد یا در نقطه مقابل، افزون بر زدودن خست، ریاکاری و دنائت توانسته بی‌عفتی و دنیاخواهی را نیز از خود دور کند.

همین معنا در سطحی گسترده‌تر در جامعه وجود دارد؛ صرف نظر از اینکه رشد در جامعه به معنای رشد تک تک افراد یا به معنای رشد وحدت ترکیبی افراد باشد. به بیان دیگر، رشد و پیشرفت در جامعه هنگامی صورت می‌گیرد که مجموعه آحاد جامعه از کمال بالاتری (مثلا از رشد فکری بیشتر، قدرت تفاهم و قدرت سنجش برتر و بالاخره قدرت روانی و روحی‌افزون‌تر) برخوردار باشند. تمام این کمالات در قدرت عملکرد عینی بالاتر جامعه تجلی می‌یابد. اصولا بدون افزایش و پیشرفت، امکان صدق و تحقق رشد در جامعه امکان‌پذیر نیست. هرچند در بحث از تفاوت فرد و جامعه بیان شد که جامعه موضوعا یک پدیده جدید و متفاوت با فرد است.

پی‌نوشت:

۱ـ ملا احمد نراقی، عوائد الایام، ص ۱۹۹.

۲ـ کاشف الغطاء، کشف الغطاء عن مبهمات شریعة الغراء، ج۱، ص۹.

۳ـ شیخ انصاری (ره) یکی از مناصب فقیه را «ولایة التصرف فی الاموال و الانفس» می‌داند. المکاسب، ج۳، ص۵۴۶.

۴ـ ناصر مکارم شیرازی، انوار الفقاهه، کتاب البیع، جزء اول، ص ۴۴.

۵ـ حسینعلی منتظری، ولایت فقیه، ج۱، ص۱۷۱.

۶ـ سید روح‌الله موسوی خمینی، المکاسب المحرمه، ج۲، ص۱۰۶.

ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به نظر مردم بستگی دارد| ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما برهمین مبنا رفتار می‎کنیم| مردم در حال آسیب دیدن از تحریم‌ها هستند| بخشی از جمعیت ایران با سیاست خارجه ما موافق نیست

واکنش‌‌ فعالان اجتماعی به‌ تبلیغ کتک‌ زدن "زن" در رسانه‌ ملی| صدا‌ و‌ سیما به‌ دنبال عادی‌ جلوه ‎دادن خشونت علیه زنان؟!+فیلم

عکس/ پرچم ژاپن در دست هواداران نفت مسجدسلیمان

کلیدواژه: امام جمعه موقت پدر قرآن کریم ولایت فقیه انقلاب دوران دفاع مقدس حضرت زهرا امام راحل انتخابات امام صادق شیعیان جامعه قانون اساسی امام جمعه موقت پدر حضرت زهرا قرآن کریم ولایت فقیه صدیقی

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۵۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اهواز|آیت الله حیدری: مهم‌ترین هم و غم مرحوم آیت الله مومن تبیین ولایت فقیه بود
 • روحانیت مروج اخلاق اسلامی باشد
 • هوای تمام کلانشهرها پاک و قابل قبول است
 • کتاب ' تبیین نظریه حکومت اسلامی و ولایت فقیه' رونمایی شد
 • حکومت ولی فقیه، اعتقادی است
 • زمان و مکان مراسم تشییع پیکر آیت‌الله مؤمن
 • مراسم تشییع پیکر آیت‌الله مؤمن امروز در قم برگزار می‌شود
 • تئوری معنویت امام(ره)، نابود کننده محاسبات مادی دشمنان/معنویت عامل پیش برنده جریان انقلاب
 • استعفای ۹ امام جمعه در ۲ سال
 • خداحافظی امام جمعه زاهدان با مردم سیستان و بلوچستان
 • ریشه ناهنجاری های جامعه به ضعف در ایمان بر می گردد
 • ریشه ناهنجاری های جامعه به ضعف در ایمان برمی گردد
 • امام جمعه بوشهر: مسئولان اقتصادی و اجرایی کشور مشکلات معیشتی مردم را برطرف کنند
 • منشا انحرافات جامعه ضعف در ایمان است
 • امام جمعه رشت: مدیرانی که حقوق‌های ۲۰ میلیونی می‌گیرند اوضاع سخت اقتصادی برایشان قابل لمس نیست
 • درنگی در زندگی، زمانه و کارنامه‌ حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمّد مؤمن قمی
 • چگونه ايمان در شخصيت مومنان، خوش بيني ايجاد مي كند؟
 • حمله سردار نقدی به دولت روحانی، سیدمحمد خاتمی و هاشمی: اوضاع اقتصادی امروز نتیجه رأی خود ماست| باید رییس‌جمهوری ساده‌زیست انتخاب کنیم| بزرگترین افتخار ایرانی‌هاست که ولی فقیه در راس امور کشور است| رضاخان بی‎سواد، فقیر، دزد و غارتگر اموال مردم بود| انقلاب
 • آنهایی که به قدرت خدا ایمان دارند در زمان قدرت بازی سیاسی نمی‌کنند