به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، ویتامین D، ویتامین خورشید نیز نامیده می‌شود، زیرا بدن ما در واکنش به نور خورشید آن را می‌سازد. ما به دلیل ترس از سرطان پوست و پیری زودرس پوست معمولا از ضد آفتاب استفاده می‌کنیم و مراقبیم زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیریم تا از پوست‌مان محافطت کنیم، اما از این محافظه کاری باعث می‌شود توانایی تولید ویتامین D در بدن‌مان محدود شود، و ضمنا فواید ویتامین D که جذب می‌کنیم نیز کم خواهد شد.   بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند روزانه ۱۵ دقیقه بدون ضد آفتاب و محافظ زیر نور خورشید باشیم تا بدن‌مان فرصت تولید ویتامین D مورد نیاز روزانه‌مان را داشته باشد. ضمنا شما می‌توانید این ویتامین را از طریق شیر و سایر لبنیات غنی شده و برخی از غلات صبحانه که با ویتامین D، غنی شده‌اند دریافت کنید.

بارداری سالم‌تر برای مادر و جنین

مادران بارداری که سطح ویتامین D خون‌شان کم است بیشتر در معرض فشار خون بالا (که به طور بالقوه مرگ آور است)، زایمان زودهنگام و به دنیا آوردن کودک کم وزن قرار دارند، که البته مشکل به همین جا ختم نمی‌شود؛ مادرانی که کمبود ویتامین D دارند، بیشتر احتمال دارد نیاز به سزارین پیدا کنند و بیشتر در معرض عفونت هستند؛ بنابراین لازم است زن باردار، ویتامین D کافی داشته باشد تا گیرنده‌های ویتامین D، انقباضات عضله رحم را حین زایمان تقویت کنند که این یکی از بسیار کارکرد‌های ویتامین D است.

ضمنا ویتامین D سیستم ایمنی مادر و کودک را نیز تقویت می‌کند. یک زن باردار به چه مقدار ویتامین D نیاز دارد؟ در مطالعه‌ای معلوم شد زنانی که طی بارداری خود دوز‌های بالایی از ویتامین D دریافت کرده بودند، ریسک مشکلات بارداری‌شان بسیار کمتر بوده است. بهتر است در مورد مصرف مکمل ویتامین D و دوز مناسب تان با پزشک خود مشورت کنید.

پیشگیری از چاقی

یک دلیل دیگر برای اهمیت ویتامین D کافی برای مادران باردار: تحقیقات نشان داده فرزندان زنان بارداری که کمبود ویتامین D دارند در آینده کودکان و بزرگسالانی چاق خواهند بود. بچه‌های ۶ ساله‌ای که مادران‌شان طی سه ماهه اول بارداری کمبود ویتامین D داشتند، نسبت به بچه‌هایی که مادران‌شان در دوران بارداری ویتامین D کافی داشتند، چاق‌تر بودند و دور کمرشان بیشتر بوده است. ضمنا چربی بدنی این بچه‌ها دو درصد بیشتر بوده است. این افزایش درصد چربی شاید زیاد به نظر نیاید، اما حتی یک سانتیمتر افزاش دور کمر هم معضل بزرگی است، مخصوصا اگر این روند افزایش چربی در طول زندگی‌شان ادامه داشته باشد.

حفظ سلامت ریه‌ها

بچه‌های متولد شده از مادرانی که کمبود ویتامین D دارند بیشتر مستعد ابتلا به آسم و سایر ناهنجاری‌های تنفسی هستند. ویتامین D کافی در بدن به عملکرد سیستم ایمنی کمک می‌کند و ایمنی مادر طی بارداری به کودک منتقل خواهد شد.

پیشگیری از دیابت

کودکانی که طی اولین سال از زندگی خود ویتامین D کافی دریافت می‌کنند، کمتر ممکن است دچار دیابت نوع اول در سال‌های بعدی زندگی خود شوند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند کودکانی که طی اولین سال زندگی‌شان، روزانه ۲۰۰۰ واحد ویتامین D دریافت کرده بودند، ۸۸ درصد کمتر در معرض ابتلا به دیابت طی سی سال بعدی عمر خود بودند. همچنین شواهدی وجود دارد که حاکی از آن است که ویتامین D کافی در برابر دیابت نوع دوم که ارتباط نزدیکی با چاقی دارد محافظت می‌کند. مردان و زنانی که بیشترین میزان کلسیم و ویتامین D را مصرف می‌کنند، کاهش ۳۳ درصدی در ریسک ابتلا به دیابت نوع دوم دارند. یکی از توجیهات ممکن برای این ارتباط می‌تواند این باشد که سلول‌های بتا در لوزالمعده که انسولین ترشح می‌کنند، گیرنده‌های ویتامین D دارند و دریافت میزان کافی از این ویتامین می‌تواند به این سلول‌ها در تولید زیاد انسولین و کنترل قند خون کمک کند.

مهار بیماری خود ایمنی

آمار بیماری‌های خود ایمنی روز به روز در حال افزایش است و کمبود ویتامین D می‌تواند علت باشد. تحقیقات نشان داده کمبود ویتامین D با افزایش ریسک آرتریت روماتوئید، بیماری کرون، ام اس و لوپوس ارتباط دارد. وقتی ویتامین D با گیرنده‌های موجود در سیستم ایمنی پیوند می‌زند، به سیستم ایمنی کمک می‌کند کارش را بهتر انجام دهد که می‌تواند تشخیص مهاجمان خطرناک و حمله به آن‌ها باشد، نه حمله به بافت‌های سالم و نرمال، که تعریف یک بیماری یا مشکل خود ایمنی است.

تقویت استخوان‌ها

ویتامین D و کلسیم با هم، استخوان‌ها را تقویت و سلامت آن را حفظ می‌کنند. ویتامین D به کلسیم کمک می‌کند تا کارش را انجام دهد و بدون آن، استخوان‌ها شکننده خواهند شد. دو بیماری شایع استخوانی به دلیل کمبود ویتامین D بروز می‌کنند: نرمی استخوان (در کودکان) و استئومالاسی (نرمی استخوان در بزرگسالان). هر دو بیماری موجب انتشار درد‌های بدنی، ضعف عضلات و شکنندگی استخوان‌ها می‌شوند.

پیشگیری از سرطان سینه

ویتامین D، کافی می‌تواند ریسک سرطان سینه را پایین بیاورد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و داشتن ویتامین D کافی در سال‌های اولیه‌ی بزرگسالی، احتمال ابتلا به سرطان پیشرفته سینه در سال‌های بعدی زندگی را کم می‌کند. زنانی که زیاد در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، ریسک سرطان سینه را به نصف کاهش می‌دهند.

کاهش ریسک سایر سرطان‌ها

سرطان سینه تنها سرطانی نیست که ویتامین D می‌تواند از ما در برابرشان محافظت کند. برای نمونه ویتامین D کافی می‌تواند ریسک سرطان‌های مقعد، پروستات و لوزالمعده را نیز کاهش بدهد. در مطالعه‌ای که روی ۳۴۰۰۰ بزرگسال صورت گرفت، معلوم شد آن‌هایی که سطح بیشتری از ویتامین D داشتند، احتمال ابتلا به تمام انواع سرطان‌ها در آن‌ها ۲۰ درصد کمتر بوده است.

حفظ سلامت قلب

دویست ژن در سیستم قلبی و عروقی وجود دارد که با ویتامین D تنظیم و کنترل می‌شوند. برخی مطالعات دریافته‌اند ویتامین D می‌تواند جلوی تجمع کلسترول در عروق را بگیرد. همچنین این ماده‌ی مغذی می‌تواند فشار خون را تنظیم کرده و عملکرد سلول‌های قلب را بهبود بدهد. پژوهشی جدید نشان می‌دهد ویتامین D۳ می‌تواند آسیب‌های وارد شده بر قلب و عروق که ناشی از مشکلاتی، چون فشار خون بالا و دیابت هستند ترمیم و بازیابی کند. امروزه پزشکان می‌دانند که بسیاری از بیمارانی که دچار حمله قلبی می‌شوند، کمبود ویتامین D۳ دارند. البته اینگونه نیست که کمبود ویتامین D۳ موجب حمله قلبی شود، بلکه ریسک حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

مغزتان را نجات می‌دهد

کمبود شدید ویتامین D تاثیر بزرگی روی عملکرد ادراکی دارد. افرادی که سطح ویتامین D خون‌شان خیلی کم است، دو برابر سایرین در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر یا سایر انواع زوال عقل هستند.

پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

بیشتر ما وقتی به پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا فکر می‌کنیم، ویتامین C. و زینک به ذهن‌مان خطور می‌کند، اما ویتامین D را نیز باید وارد این لیست کنیم. مطالعه‌ای نشان داده افرادی که سطح ویتامین D شان پایین‌تر بوده است، بیشتر ممکن است به عفونت‌های سیستم تنفسی دچار شوند و پژوهشی در ژاپن نیز نشان داد بچه‌های دبستانی که روزانه ۱۲۰۰ واحد ویتامین D دریافت کرده بودند، ۴۲ درصد کمتر دچار آنفلوآنزا و سرماخوردگی شدند.

سلامت عروق

مصرف ویتامین D کافی می‌تواند عروق را منعطف نگه دارد که به طور بالقوه، ریسک بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی را پایین می‌آورد. در مطالعه‌ای وقتی افراد چاق، به مدت ۴ ماه، مکمل ویتامین D مصرف کردند، سفتی عروق‌شان کاهش یافت. افرادی که ۲۰۰۰ واحد ویتامین D در روز مصرف کرده بودند، کاهشی دو درصدی در سفتی عروق داشتند و آن‌هایی که تنها ۶۰۰ واحد ویتامین D در روز مصرف کرده بودند، کاهش بسیار کمی در سفتی عروق‌شان روی داده بود (حدود ۰.۱ درصد). میزان فعلی توصیه شده به دریافت ویتامین D در روز (۶۰۰ واحد) ممکن است برای سلامت استخوان‌ها خوب باشد، اما طبق شواهد و یافته‌ها برای بهره بردن از سایر فواید آن به میزان بیشتری نیاز است.

بهبود خلق و خو

کمبود ویتامین D منجر به افت سروتونین می‌شود. در مطالعاتی که روی حیوانات دچار کمبود سروتونین انجام شد، معلوم شد ویتامین D، سطح سروتونین را افزایش می‌دهد. خیلی از دارو‌های ضد افسردگی و ضد اضطراب، سروتونین را هدف می‌گیرند. زنانی که افسردگی متوسط تا شدید دارند، بعد از اینکه کمبود ویتامین D  در خونشان درمان شد، بهبودی‌هایی حاصل کردند و این نتیجه‌ای بود که مطالعه‌ی کوچکی نشان داد. تشخیص کمبود ویتامین D و درمان آن در بیماران دچار افسردگی می‌تواند راهی ساده و موثر برای کمک به درمان باشد.

تقویت تعادل و پیشگیری از زمین افتادن

در مطالعه‌ای که روی افراد سالمند انجام شد بعد از اینکه این افراد غذا‌های غنی شده با ویتامین D مصرف کردند، احتمال بر زمین افتادن‌شان کمتر شده بود. بر زمین افتادن افراد می‌تواند پیامد‌های بسیار بد و گسترده‌ای داشته باشد، مخصوصا برای افراد سالمند.

پیشگیری از مرگ ناشی از بیماری قلبی

مصرف ویتامین D کافی می‌تواند احتمال مرگ زودهنگام را در افراد دچار بیماری قلبی و عروقی به میزان ۳۰ درصد کاهش بدهد. یعنی اگر در معرض کمبود ویتامین D هستید، از پزشک‌تان بخواهید سطح این ویتامین را در بدن‌تان چک کند.

تخفیف سندروم روده تحریک پذیر

ویتامین D  علائم سندروم روده تحریک پذیر یا IBS را نیز تخفیف می‌دهد. مکمل ویتامین D  می‌تواند برخی از علائم سندروم روده تحریک پذیر مانند شکم درد، نفخ، اسهال و یبوست را تسکین بدهد. این عوارض تا حدود زیادی، کیفیت زندگی فرد بیمار را کاهش می‌دهند.

کمک به تسکین سر درد

سر درد‌های مزمن به سختی کنترل و درمان می‌شوند. پژوهشی جدید نشان داده کمبود ویتامین D می‌تواند ریسک سر درد را نیز افزایش بدهد. طبق مطالعات، مردانی که کمترین ویتامین D را داشتند، دو برابر بیشتر از مردانی که ویتامین D بدن‌شان کافی بوده مستعد سر درد‌های آزاردهنده‌ی هفتگی بودند.

پیشگیری از نارسایی قلبی

یک حمله قلبی می‌تواند به عضله قلب آسیب بزند و اگر این آسیب شدید باشد، ریسک نارسایی قلبی را افزایش خواهد داد. آزمایشی روی موش‌ها نشان داد مصرف منظم ویتامین D می‌تواند احتمال نارسایی قلبی را پایین بیاورد. معمولا بعد از حمله قلبی، بافت قلب زخمی و ضخیم می‌شود، اما این موش‌ها بعد از حمله قلبی دچار چنین عارضه‌ای نشده بودند.

پیشگیری از اوتیسم

محققان کمبود ویتامین D در زمان تولد را با افزایش احتمال اوتیسم در سه سالگی مرتبط دانسته‌اند. نوزدان مورد آزمایش که کمترین میزان ویتامین D را داشتند، بیشترین ریسک را در ابتلا به اوتیسم دارا بودند.

کاهش ریسک ام اس

در این بیماری خود ایمنی، بدن پوشش‌های محافظ عصب‌های حیاتی را نابود می‌کند و خطوط ارتباطی میان مغز و بدن از بین می‌رود. مطالعه‌ای نشان داده که حفظ سطح مناسبی از ویتامین D در بدن می‌تواند ریسک ام اس را پایین بیاورد. با هر واحد افزایش در تراکم ویتامین D  ریسک ابتلا به ام اس به میزان ۳۹ درصد افت می‌کند. افراد شرکت کننده در آزمایش که کمبود ویتامین D داشتند، ۴۳ درصد بیشتر مستعد ابتلا به ام اس بوده‌اند. ضمنا ویتامین D با کاهش احتمال حملات بیماری ام اس نیز روی این بیماری اثر می‌گذارد.

پیشگیری از حملات شدید آسم

ویتامین D می‌تواند ریسک حملات کُشنده آسم را به نصف برساند. مصرف مکمل ویتامین D احتمال حملات آسم را که نیاز به بستری شدن دارند تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. ضمنا مصرف مکمل ویتامین D ریسک حملات آسم را که نیازمند قرص‌های استروئیدی یا تزریق استروئید هستند تا ۳۰ درصد کم می‌کند.

زندگی سالم‌تر و طولانی‌تر

اگر فواید گفته شده از ویتامین D هنوز برای‌تان کافی نبوده و متقاعدتان نکرده پس باید بدانید این ویتامین طول عمرتان را نیز زیاد می‌کند. هر چه سطح ویتامین D در بدن پایین‌تر باشد، احتمال مرگ بیشتر خواهد بود. دانشمندان هنوز علت این ارتباط را دقیقا نمی‌دانند، اما با توجه به عملکرد‌های حیاتی که این ویتامین در بدن دارد، فهم این ارتباط کار سختی نیست.

آیا به مکمل ویتامین D نیاز دارید؟   بالاخره به چه اندازه ویتامین D نیاز دارید تا از فوایدش بهره‌مند شوید؟ برای بیشتر افراد، ۶۰۰ واحد در روز ویتامین D توصیه شده است. اگر بالاتر از ۷۱ سال دارید، ممکن است به ۸۰۰ واحد ویتامین D در روز نیاز داشته باشید. این میزان‌های توصیه شده برای سلامت استخوان مفیدند، اما برای اینکه از سایر مزایای این ویتامین بهره ببرید به مقادیر بیشتری از آن نیاز دارید. یک آزمایش خون ساده می‌تواند نشان دهد وضعیت ویتامین D بدن‌تان چکونه است و آیا به مکمل نیاز دارید یا خیز.   منبع: جی پلاس   انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کشاورزی ایران با تصویب طرح مشارکت بخش دولتی و خصوصی توسعه می‌یابد

طرح مشارکت بخش عمومی و خصوصی اسفند سال ۹۷ برای توسعه بخش کشاورزی در دولت تصویب و به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و اکنون در کمیسیون های اصل ۴۴، عمران و مرکز پژوهش های مجلس در دست بررسی نهایی است تا به صحن علنی مجلس راه پیدا کند.

«عبدالمهدی بخشنده» روز شنبه در همایش ملی نقش مشارکت عمومی و خصوصی در توسعه بخش کشاورزی که در سالن توسعه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد افزود: امسال مجلس شورای اسلامی در قالب تبصره ۱۹ بودجه سال ۹۸ با مشارکت عمومی- خصوصی دستتگاه های مختلف موافقت کرد که در این صورت طبق قانون ۱۰ درصد اعتبارات تملک دارایی هر وزارتخانه امسال به این کار اختصاص می یابد. این بدان معناست که امسال ۱۰ درصد اعتبارات تملک داریی که کل آن چهار تا پنج هزار میلیارد تومان را می‌توانیم به اجرای پروژه های عمومی و خصوصی اختصاص دهیم.

وی با بیان اینکه امسال دولت این طرح را ابلاغ کرده است اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی پیش از این طرح را به همه روسای استانها تببین و ابلاغ کرده است بنابراین برای پایش، رصد و پیگیری این طرح، شورای ملی در سطح وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه به دلیل تحریم ها علیه ایران امسال بودجه های دولتی محدودتر نسبت به سالهای گذشته است اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای ارتقای این بخش می تواند با استفاده از سرمایه، دانش و تجربه بخش خصوصی بهره مند شود. به طور مثال در بخش تحقیقات، اکنون بالای ۸۰ تا ۹۰ درصد پروژه های تحقیقاتی کشاورزی توسط سازمان تحقیقات کشاورزی انجام می شود در حالی که می توانیم با انعقاد قراردادهایی با بخش خصوصی و تسهیل‌گری در این بخش، رویالیتی را پرداخت کنیم.

بهره مالکانه یا رویالتی مبلغی است که به منظور بهره‌برداری از امتیاز منابع دارای ارزش اقتصادی (برای نمونه حق استخراج از معدن) یا برای بهره گرفتن از امتیاز حقوق مالکیت معنوی و حق تکثیر (کپی رایت)، حق امتیاز، نشانه تجاری یا دانش فنی و تکنولوژی به دولت یا مالک پرداخت می‌شود.

بخشنده اظهار داشت: پیش از این پروژه های ما به صورت پیمانکاری اجرا می شد اما اکنون می تواند به عنوان نهاد طرف عمومی شامل وزارت جهاد کشاورزی، قوای سه گانه یا دیگر نهاده های عمومی در پروژه های جدید، نیمه تمام، تمام شده و در حال بهره برداری با بخش خصوصی قرارداد ببندیم.

وی تصریح کرد: همچنین قرار است در این روش از دانش، تجربه و سرمایه گذاری بخش خصوصی برای خرید کالا یا خدمات عمومی استفاده کنیم بنابراین دیگر نیاز نیست که ما به عنوان دولت همه پروژه ها را صفر تا ۱۰۰ اجرا، سرمایه گذاری و به بهره برداری برسانیم بلکه می توانیم اجرا و بهره برداری پروژه ها را در قالب آیین نامه ها و ضوابط برنامه و بودجه به بخش خصوصی محول کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی می گوید در این روش دولت کالا و خدمات را خریداری می کند به طور مثال وزارت بهداشت برای بیمارستانی به ازای مبلغ پرداختی با بخش خصوصی قرارداد می بندد و یکسری کالا و خدمات برای بیماران خریداری می کند به جای اینکه بیمارستان دولتی را اداره کند.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی پیش از این نیز چنین تجربه ای را داشتیم اما گسترده نبود گفت: به طور مثال ما می توانیم اجرای یک پروژه آبیاری و زهکشی که اجرا و سرمایه گذاری شده را در بخش عملیات بهره برداری، تامین آب و نگهداری در اختیار یک شرکت خصوصی، فرد حقیقی، فرد حقوقی یا شرکت تعاونی قرار بدهیم. بدین ترتیب از بار دولت کم می شود بدون اینکه دولت تشکیلات خود را گسترش بدهد و مرتب نیرو استخدام کند و می توانیم با استفاده از روش مشارکت عمومی و خصوصی، کالا و خدمات مورد نیازمان را در بخش کشاورزی بخریم.

وی ادامه داد: به طور مثال نهال‌کاری نیاز به توسعه دارد بنابراین می توانیم با کمک بخش خصوصی مشخصات نهال های مورد نیاز بخش و استانداردها را اعلام کنیم و با هماهنگی با بانک عامل تسهیلات لازم را برای بخش خصوصی فراهم و محصول را قیمت گذاری کنیم.

بخشنده با بیان اینکه طرح های مشارکت عمومی و خصوصی دارای ریسک است افزود: امروز دولت و بخش خصوصی باید ریسک این طرح را بپذیرند و آن را در بین خود تقسیم کنند، البته کالاها در این طرح خریدار دارد و بخش خصوصی هم از آورده سرمایه، دانش و تجربه سود معقولی خود را کسب می کند.

توسعه کسب و کار کشاورزی با طرح مشارکت عمومی و خصوصی

«محمد خالدی»، مدیرکل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تاکنون ماهیت کار برای انجام پروژه های بخش دولتی پیمانکاری بود در حالی که بحث های خصوصی سازی سالهاست که مطرح شده است اخیراً با توجه به محدودیت بودجه ای دولت در تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۹۷ و ۹۸ بر طرح های مشارکت عمومی و خصوصی تاکید شده تا با تامین مالی و افزایش کیفیت فرایند کار اثربخشی افزایش یابد تا به نتایج مطلوب برسیم.

وی اظهارداشت: تجربیات کشورهای مختلف نشان می‌دهد مشارکت بخش خصوصی در بخش های وزارت نیرو و حمل و نقل موثر بوده اما در بخش کشاورزی ذهنیت به سمت کشاورزی خرد و سنتی است بنابراین این تصور پیش می‌آید که کشاورزی نمی‌تواند وارد این فضا شود.

به گفته وی، این طرح همزمان از دو تا سه سال قبل با رویکرد کسب و کار کشاورزی مورد تاکید قرار گرفت تا ما از کشاورزی سنتی به سمت کسب و کار کشاورزی حرکت کنیم. این امر نیازمند الزاماتی است که از یک تولید صرف به کل زنجیره گسترش یابد، در همین راستا ابلاغ وزیر را برای کشاورزی قراردادی داشتیم که سال گذشته ابلاغ شد که شکلی از مشارکت بخش عمومی و خصوصی است یعنی زمانی که کارخانه یا صادر کننده با مجموعه کشاورزان قرارداد می بندد مشارکت عمومی و خصوصی و ابلاغ توسعه ای کسب و کار کشاورزی است.

عضو هیات علمی موسسه پژوهش های اقتصادی و کشاورزی گفت: در روش طرح مشارکت عمومی و خصوصی بخش کشاورزی نظارت ها بر فرایند اجرای پروژه های بخش دولتی و خصوصی افزایش می یابد.

مشارکت عمومی و خصوصی معضل شبکه توزیع بازار را حل می کند

«علیرضا کردلو»، کارشناس دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به اینکه موضوع امنیت غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابراین باید با کمک بخش خصوصی ساز و کارهای بهینه در این حیطه ایجاد شود، از سوی دیگر دولت با توجه به وضعیت اقتصادی در تامین منابع برای پروژه های خود نیز با محدودیت منابع مواجه است بنابراین این موضوع پررنگ شده است و فضای حاکم منجر به جدی شدن این طرح کرده است.

وی به قانون عام از اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: پروژه ها در بخش کشاورزی در چهار دسته بندی توسعه زنجیره های ارزش، انتقال ابتکارات و فناوری، تکنولوژی و تجارت توسط شرکت های خدمات توسعه کسب و کار مورد تاکید قرار دارد به طور مثال کشاورز محصولی تولید می کند اما از شیوه تولید ارگانیک بی اطلاع است بنابراین شرکت های خدمات توسعه ای می توانند به این موضوع کمک کنند که این مهم مورد تاکید سازمان فائو نیز قرار دارد.

دبیر همایش ملی نقش مشارکت عمومی و خصوصی در توسعه بخش کشاورزی گفت: این طرح در بازار تاثیرگذار است زیرا نقصی که در شبکه توزیع داریم باعث می شود محصولی همانند گوشت قرمز به میزان کافی تامین شود اما در بازاررسانی دچار مشکل باشیم که بخش خصوصی می تواند کمک دولت در زیرساخت بازار برای اجرای صحیح کارها باشد.

به گفته وی، اکنون اجرای این طرح در پروژه پرورش ماهی در قفس در دریا، زنجیره های ارزش افزوده مانند خرما، گندم دوروم، زیتون در قالب کشاورزی قراردادی و انتقال فناوری بذر و ارتقای بازار مورد توجه قرار دارد.

کردلو اضافه کرد: به همین منظور با ابلاغیه معاونت اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی حضور شرکت های خدمات فنی مهندسی به طور جدی مورد تاکید است که نیازمند آموزش های لازم در این خصوص هستند.

وی اظهار داشت: برای کاهش ریسک این طرح نیز سوژه ها توسط دولت طراحی می شود که ریسک به حداقل ممکن برسد و در کنار آن با پیش بینی ایجاد صندوقی قرار است هزینه های مالی بخشی از ریسک برعهده دولت باشد تا بخش خصوصی خسارت نبیند و ریسک جبران شود این بند از لایحه بند مهمی است که در تلاشیم تصویب شود.

در این همایش روسای جهاد کشاورزی استان ها و متخصصان و مدیران بخش کشاورزی حضور داشتند.

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: ویتامین d ویتامین

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۵۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فواید سیر برای کودکان
 • کمبود روی با بدن شما چه می‌کند؟
 • بلا‌هایی که کمبود روی سر بدنتان می‌آورد!
 • کمبود ویتامین D ریسک ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد
 • ۲ روایت جالب کافی از مرد جیب‌بر و حمال
 • روزی که کافی با یک «جیب‌بر» همراه شد
 • طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ الم در واشنگتن
 • اخلاص، رمز اثرگذاری «کافی» بود
 • از خواص درمانی زعفران بیشتر بدانید
 • ویتامین D خطر بروز دیابت را کاهش می‌دهد
 • گامی بزرگ در مبارزه با کمبود ویتامین D
 • برای داشتن پوستی زیبا چه باید کنیم؟
 • فواید عجیب عصاره آلوئه ورا برای سلامت مو و پوست سر
 • فواید مصرف آب کافی در دوران بارداری
 • برای مراقبت از پوست و داشتن پوستی زیبا چه باید کنیم؟
 • فواید مصرف آب کافی در بارداری
 • درمان زانوی ضربدری (ژنووالگوم): نزدیکی زیاد زانوها هنگام راه رفتن
 • وکیل بقایی: موکلم ۲۰ روز قبل در زندان دچار سکته مغزی شد/بخاطر کمبود ویتامین و پروتئین این اتفاق افتاده است
 • ریسک سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین/6 برابر شدن قیمت در 6 ماه، کاهش 70 درصدی در سه ماه + نمودار